Olimpia helyett nézzétek meg, hogy sportoltak 100 éve Budapesten
2014-ben volt száz éve, hogy létrehozták a Budapest Gyűjteményt, a főváros könyvtárának várostörténeti különgyűjteményét, ahol a főváros helyismereti, helytörténeti anyagait találjátok meg. Folyamatosan gyarapodó gyűjteményükben százezer kötetnyi könyvet, kéziratot, hírlapot és folyóiratot, köztük számos régi, ritka dokumentumot tanulmányozhat bárki.
A fotótárban pedig mintegy százhetvenezer fényképet őriznek, amelyek bemutatják a városkép, az infrastruktúra változásait, a hétköznapok és történelmi fordulatok jeleneteit, a hírességek és mára elfeledett városlakók arcvonásait. Facebook-oldalukon ezeket mutatják be olyan történetekkel, amikről csak nagyon ritkán hallani.
A világ folyása kitért a megszokott medréből, így majd csak 2021. július 23-án élvezhetjük az olimpiászt. Amit, mint eldőlt, dacosan akkor is majd 2020-asnak fognak nevezni.
Megragadva ezt az apropót, archív fényképeink segítségével gyors sétát teszünk Budapesten, megmutatva pár helyet, ahol sportélet zajlott valaha. Itt-ott olimpiai bajnokokba is ütközünk.
A helyszínek közt akad olyan, ahova időnként a magyar főváros által rendezendő olimpia központi stadionját szánták. 1912-ben ugyanis egyszer már megkaptuk a rendezési jogot 1920-ra, de azután a háborúban vesztes országként még csak meghívót sem kaptunk a helyünkbe lépő Antwerpen városába. 1955-ben Pongrácz Kálmán, Budapest tanácsának VB-elnöke újra beadta jelentkezésünket 1960-ra, a későbbi ambíciókról pedig már kortársi tapasztalataink vannak.

Labdarúgócsapatok a Magyar Athlétikai Club (MAC) margitszigeti sporttelepén, 1900-as évek. Az álló sorban az Oxford University Association Football Club játékosai láthatók. 1902-ben és 1907-ben is jártak Budapesten, mindkét alkalommal több csapat ellen is mérkőztek a margitszigeti pályán. A másik csapat ezért a MAC mellett lehet a BTC és esetleg a Műegyetemi Football-Club is.

Társaság egy svábhegyi nyaraló teniszpályáján, 1903.

A Budapesti (Budai) Torna Egylet tornászai a BBTE Széll Kálmán téri sporttelepén, 1910 körül.

Budapest-Berlin városok közötti labdarúgó mérkőzés az Üllői úti FTC-pályán, 1914. október 25. A mérkőzés inkább volt külpolitikai, semmint sportesemény, főképp a háborúba lépett szövetségesek egymás iránti rokonszenvének kinyilvánítására adott alkalmat. Azért megemlítendő, hogy 3:1-re győztünk, gólszerzők Schlosszer (2), Bodnár, illetve Kluger.

Az FTC tandem-kerékpárosai a zuglói Millenárison, 1914.

Vízipóló meccs a Csillaghegyi Árpád Strandfürdő (ma: III. kerület. Pusztakúti út 3.) egyik medencéjében, 1920-as évek.

A svábhegyi autóverseny céljában, 1922.

Velodrom az UTE sporttelepén. Stéher vagyis motorvezetéses kerékpárverseny, 1925 után. Az újpesti kerékpár pálya az elöregedett Millenáris mentesítésére készült 1925-ben.

Tornagyakorlatot végző nők a Magyar Királyi Testnevelési Főiskola "gyeppályáján" (XII. Alkotás utca), 1930 körül.

Lovaspólózók a Vérmezőn, 1930 körül. A Vérmező többször is felmerült, mint a felépítendő Nemzeti Stadion, egyben a Budapesten rendezendő olimpia egyik lehetséges helyszíne. Az ötlet részben a hadsereg ellenállásán bukott meg, akihez a terület tartozott. A később Népstadionként megvalósuló létesítmény helye is a versengő javaslatok között volt.

Pelle István ünneplése a Keleti pályaudvarnál, 1930. Nyújtón nyert világbajnokságot, ez volt a magyar tornasport első világbajnoki aranyérme Az 1932. évi nyári olimpiai játékokon talajon és lólengésben is olimpiai bajnoki címet szerzett, szintén elsőként a magyar tornasportban.

Vízipóló mérkőzés a Császár uszodában, 1930-as évek (?)

A budapesti kalapos kisiparosok futballcsapata Kőbányán, 1931.

Ünnepség a magyar olimpiai csapat tiszteletére a Beszkárt pályán (VIII. kerület. Sport utca. 2), 1932. október.

Az 1932-es olimpián győztes vízipólócsapat Császár uszodában: Ivády, Bródy, Vértesy, Németh, Homonnai, Keserű II., Halassy, 1932. Balról a második Vértesy József, aki - ki hinné - korábban könyvtárosként dolgozott óbudai fiókunkban.

Tornászbajnok a korláton, az egykori Fehérvári út 16. alatti BEAC-pályán. Háttérben a Váli utcai iskola, 1935. augusztus. (Valószínűleg Tóth Lajos, a DTE sportolója látható a képen.)

Németország-Magyarország válogatott mérkőzés (2:3) a Hungária körúti MTK pályán, 1936. március 15.

Golfpálya a Svábhegyen, 1936.

A berlini olimpiáról visszatérő sportolók diadalmenete a Keleti pályaudvarnál, 1936.

A Középfokú Iskolák Sportköreinek Országos Szövetsége sporttelepének, azaz az Erzsébet királyné úti KISOK-pálya avatója 1937-ben.

Síelők a Normafánál, 1937-1944. Hollán Lajos (1895-1944) felvétele.