60 éve gyilkolta meg a kommunista hatalom Nagy Imrét
60 évvel ezelőtt, 1958-ban ezen a napon végezték ki Nagy Imrét, miután koncepciós perben halálra ítélték az 1956-os eseményekben való szerepe és részvétele miatt.
Áder János köztársasági elnök virágot helyezett el Nagy Imre valamint a forradalom névtelen áldozatainak sírjánál a 301-es parcellában.
Főhajtással tisztelgett a forradalom erdélyi mártírjai előtt a 298-as parcellában, továbbá megkoszorúzta a 300-as parcellában lévő emlékhelyet a miniszterelnök 60 évvel ezelőtti kivégzésére emlékezve szombaton.


Miután koncepciós per során döntöttek Nagy Imre, Maléter Pál és Gimes Miklós halálos ítéletéről, a Kisfogház udvarát jelölték ki a kivégzés színhelye gyanánt, ide az elítélteket egyesével kísérték 1958. június 16-án. A kiküldött bíró Dr. Bimbó István volt, aki miután megállapította személyazonosságukat, felolvasta a Magyar Népköztársaság Legfelsőbb Bírósága Népbírósági Tanácsának ítéletét, és a kegyelmi kérvények elutasítását. Ezt követően a hóhérnak adta át Nagy Imrét, Maléter Pált és Gimes Miklóst.
Holttestüket a börtön udvarán temették el, kátránypapírba drótozva. Két és fél évvel később, 1961. február 24-én titokban hantolták ki az éj leple alatt Nagy, Maléter és Gimes földi maradványait, és átvitték a rákoskeresztúri Új köztemető főbejáratától legtávolabb eső, 301-es parcellájába, arccal a föld felé. A temetői nyilvántartásba hamis neveket jegyeztek be.
"Nemcsak a Nagy Imre-per ítéletét írták meg jó előre, hanem a kivégzések hírének közzétételéről, a várható tiltakozások „kezeléséről” is mindenre kiterjedő intézkedési terv készült" - írja Murányi Gábor a hvg.hu cikkében.
"Puccsszerűen szállta meg a Magyar Nemzet szerkesztőségét 1958. június 16-án este a kommunista párt különítménye. A joviális pártcsinovnyikként elkönyvelt Szirmai István, az agitációs és propaganda osztály vezetője ezúttal kérlelhetetlen arcát mutatta. Azonnal kikapcsoltatta a telefonokat, bezáratta a szerkesztőség és az Athenaeum Nyomda valamennyi bejáratát, majd aktatáskájából előhúzott egy paksamétát. A főszerkesztői jogosítványokat magához ragadva utasítást adott az Igazságügyminisztérium közleményének soron kívüli szedésére, aztán személyesen korrigálta a szöveget. A New York-palota második emeletét csak akkor hagyta el, amikor a Magyar Rádió éjféli híreiben beolvasták a Nagy Imre és társai ügyében hozott jogerős verdiktet, és azt, hogy „a halálos ítéleteket végrehajtották". És más szerkesztőségekben is ez zajlott le.
1988-ban, Nagy Imre miniszterelnök, Maléter Pál honvédelmi miniszter és Gimes Miklós újságíró kivégzésének 30. évfordulóján nagyszabású demonstrációt szerveztek Budapesten. Az MSZMP Politikai Bizottságának 1988. június 14-i ülésén határozat született, hogy a rendőrség verje szét a 2 nappal később a Batthyány-örökmécsesnél tartandó megemlékezést. A rákoskeresztúri Új köztemető 301-es parcellájában több száz ember előtt Rácz Sándor és Fónay Jenő tartott beszédet, Nagy Gáspár mondja el versét, Mécs Imre és Hegedűs László felolvasta azoknak a nevét, akik valószínűleg ebben a parcellában voltak elhantolva.
Rákoskeresztúrról a tömeg a Hősök terére indult, de azt nem tudták megközelíteni, ezért sokan a Batthyány-örökmécseshez vonultak, ahol szintén rendőrkordonba ütköztek. Néhányan virágot helyeztek el az örökmécsesnél. Az itt zajló megemlékezést, amelyen felszólalt Tamás Gáspár Miklós és jelen volt Orbán Viktor is, a karhatalom veréssel és őrizetbe vételekkel igyekezett megakadályozni. A tömeg a Szabadság téren, a Magyar Televízió épületénél gyűlt össze, a gumibotos oszlatás után a Vörösmarty térre indultak, sokan kiabálták, hogy „Nagy Imre!", „Demokráciát!". A Vörösmarty téren a rendőrség erőszakkal feloszlatta a tömeget.
Az 1958. június 16-án kivégzett Nagy Imrét, az 1956-os forradalom és szabadságharc törvényes miniszterelnökét és mártírtársait - Maléter Pál honvédelmi minisztert, Gimes Miklós újságírót, az 1958. április 24-én kivégzett Szilágyi Józsefet, Nagy Imre titkárságvezetőjét és a börtönben 1957. december 21-én elhunyt Losonczy Gézát, a Nagy Imre-kormány államminiszterét - 1989. június 16-án helyezték végső nyugalomra a rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájában.
Jovánovics György szobrászművész a rákoskeresztúri új köztemető 300-as parcellájában álló alkotásának alapkövét 1989. június 16-án, Nagy Imre újratemetésének napján tették le, az emlékművet három év múlva avatták fel. Az úgynevezett nyitott sír közepén egy 1956 milliméter magas fekete hasáb áll. A 301-es parcellában az 1956 utáni megtorlás budapesti áldozatai nyugszanak.
A Legfelsőbb Bíróság Elnökségi Tanácsa 1989. július 6-án - azon a napon, amikor Kádár János, az MSZMP főtitkára meghalt -, a legfőbb ügyész törvényességi óvása nyomán Nagy Imre és társai ítéletét hatályon kívül helyezte, az elítélteket posztumusz, bűncselekmény hiányában felmentette.
A koncepciós perek áldozatainak rehabilitációja és az újratemetés a rendszerváltó időszak szimbolikus eseménye volt.
Nagy Imrének 1996-ban, a forradalom 40. évfordulóján emeltek szobrot Budapesten, a Parlament közelében, a Vértanúk terén. Ezt a szobrot is megkoszorúzták az 56-os vértanúk emléknapján, a néhai miniszterelnök és mártírtársai kivégzésének 60. és újratemetésének 29. évfordulóján.
