Miért nincs az embereken annyi szőr, mint az állatokon?
Vajon mi az oka annak, hogy összehasonlítva az embereket az emberszabású majmokkal vagy akár az összes emlőssel az emberek majdhogynem teljesen csupaszok?
Lehet, hogy ebben áll fajunk sikeressége?
Ha közelebbről megfigyeled egy barátod, családtagod vagy akár egy idegent, észreveszel rajta valami különöset? Nem a nagy orrára vagy a szokatlan szemöldökére gondolok. Helyette inkább figyeljük meg a szőrzetét, illetve annak hiányát. Talán nem tűnik furcsának, mert már hozzá vagyunk szokva, hogy az emberek igencsak kevés szőrzettel rendelkeznek más emlősökhöz képest.
Így fejlődtünk az evolúció során, pedig a szőr igen hasznosnak bizonyul, ha hőszigetelésről, a bőr megvédéséről vagy álcázásról van szó.

De ha ennyire előnyös, akkor miért hagytuk el?
Charles Darwin volt az első, aki feltételezte, hogy az emberek emberszabású majmok leszármazottai. Már ő sem értette, hogy miért vagyunk ennyire meztelenek. Arra gyanakodott, hogy talán a párválasztásban volt szerepe. De ez nem lehet a teljes kép, hiszen ahhoz, hogy elődeink a szőrtelen egyedeket preferálják szaporodáskor, előbb el kell kezdeni elhagyni a szőrt.
Tudósok arra gyanakodnak, hogy a két lábra állásnak van benne szerepe.
Körülbelül 3 millió évvel ezelőtt az őseink elkezdtek vadászni és nagyobb mennyiségű ételt elfogyasztani. Mivel több vadállatot találtak a szavannákon, lassanként meghódították a nyílt területeket. Amikor az ember felegyenesedett, már nem volt az egész teste kitéve közvetlen napsütésnek. Képes volt futásnak eredni, ami segítette a vadászatban, így viszont hamar felmelegedett a teste. Ahhoz, hogy gyorsan le tudja hűteni, többet kellett izzadnia, amihez viszont előnyös, ha kevesebb szőrrel rendelkezik – írja a bbc.com.

Tamás Dávid-Barrett, az Oxfordi egyetem munkatársa szerint a képesség az izzadásra lehetővé teszi, hogy többet vadásszunk tápanyagban gazdag vadállatokra, és ez volt az egyik oka az agyméret növekedésének.
Vannak azonban tisztázatlan kérdések az elmélettel kapcsolatban: például hogyan élték túl elődeink a hideg éjszakát testüket borító védőréteg nélkül?
Dávid-Barrett és munkatársa, Robin Dunbar ezt azzal próbálták magyarázni, hogy kalóriában gazdag étrenddel és tűzzel melegen tudták tartani magukat. Egyelőre azonban nincs arra bizonyíték, hogy a felegyenesedett ember már akkor használt volna tüzet.

Más elméletek szerint a szőr elhagyása azzal magyarázható, hogy
őseink idejük nagy részét vízben töltötték, és a testszőrzet akadályozta volna őket az úszásban.
De ez nem tűnik meggyőző érvnek, tekintve, hogy vannak olyan vízi emlősök, akik nem hagyták el eme védőréteget az evolúció során –írja a bbc.com.
Megint mások szerint az élősködőktől való megszabadulás volt a cél.
A tisztázatlan részletek ellenére, még mindig az izzadással kapcsolatos feltevést tartják a legvalószínűbbnek.
És most nézz rá még egyszer csupasz barátodra. Ugye most már te is furcsának találod, hogy miért vagyunk ennyire csupaszok? De úgy néz ki, hogy ez csak egy evolúciós véletlen, amelynek mai kinéztünket köszönhetjük.
forrás: BBC
Ha érdekesnek találod a cikket, oszd meg: