Mi köze a lilaruhás nőnek Gobbi Hildához és a színészotthonhoz?
Gobbi Hilda nem csupán kiváló színész volt, hanem kora egyik legaktívabb önkéntese. Mivel saját családja nem volt, és a színházat tekintette igazi otthonának, és az ott dolgozókat a családjának, hihetetlen energiával vetette bele magát a közösségi munkába.
Többek között segített a háború után a romok között újjáéleszteni a Nemzeti Színházat, jótékonysági esteket szervezett, létrehozta a Bajor Gizi Színészmúzeumot, és neki köszönhető az is, hogy a háború utáni években az idős, nem ritkán nyomorgó idős színészek számára két otthon létesült.
A Lendvay utcai Ódry Árpád Színészotthon egyik lakója volt az egyik legismertebb magyar festmény főszereplője is:
Szinyei Merse Pál volt felesége, Probstner Zsófia, akit a Lilaruhás nő című képen láthatunk.

A színészotthonok története az 1940-es évek végéig nyúlik vissza. Amikor 1945-ben Budapest ostroma véget ért, és megkezdődött a romok eltakarítása, majd az város újjáépítése, Gobbi Hilda a fiatal, tehetséges színészek számára kollégiumot szervezett. Saját fiatalkori élményei indították erre, mivel szegénységben élt, és úgy kínlódta végig tanulóéveit. A kollégium megnyitása után támadt az az ötlete, hogy a idős színészek számára is otthont nyújtsanak.
Az első épület, amelyet megszereztek, a Magyar utca 34. szám alatti ház volt,
amely a háború előtt a bordélyairól és kurtizánjairól híres utcában szintén bordélyként, majd garniszállóként működött.
A garniszállók olcsó, csupán elemi berendezéssel (ágy, mosdótál, asztal) felszerelt szobákból álló intézmények volt, ahol nem csak fillérekért lehetett megszállni, hanem alkalmasak voltak arra, hogy "szobáztatni" is lehessen bennük.
Két szomszédos ház telkére építette fel a 19. század végén két emeletes lakóházát Vojnits Tivadar és felesége, Vojnits Mária. Amikor a pár meghalt, Schlesinger Lipót és neje vásárolta meg az épületet a 20. század elején. Ők bordélyt üzemeltettek benne, majd garniszállót. Haláluk után került a ház Selye Gézához, azután Berkovits Sámuelnéhez. Sokan egy félreértés miatt úgy hiszik, hogy a Magyar utca 34. alatt működött kora híres kupija, a Maison Frida, de az a Magyar utca 29-es számú házban volt.

Az ostrom után a József Attila Népi Kollégium működött a Magyar utca 34. szám alatt, és amikor Gobbi Hilda megtudta, hogy a kollégium költözik, először házfoglalással, azután utánajárással és könyörgéssel megszerezte az épületet.
A házat részben társadalmi munkával és adományokból alakították át és rendezték be. Voltak, akik bútort adtak, más vállalatok ágyneműt, de kaptak pénzt és elárverezhető műalkotásokat is magyar művészektől, például Ferenczy Bénitől.
Szerveztek külön előadásokat is, amelyeknek a bevételét a Jászai Mari Színészotthon megnyitására fordították.
1948. március 7-én nyílt meg az otthon, amelynek lakóit egyébként újsághirdetéssekkel toborozták. Mint azt Gobbi Hilda az önéletrajzi kötetében leírta, sokan jelentkeztek.
Olyan művészek, akik Kassától Kolozsvárig a magyar nyelv, a magyar kultúra érdekében végigjátszották az életüket. Régen csak magántársulatok léteztek, csupán a Nemzeti Színház volt állami. Fizették a nyugdíjalapot, de a maszek igazgató elsikkasztotta, vagy hadikölcsönbe fektette. Ott álltak kisemmizve harminc-negyven-ötven évi szolgálat után.




A következő lépés az új színészotthon megszervezése volt. Gobbi Hilda a Lendvay utca 13. szám alatt talált egy üresen álló épületet, a Mauthner-villát. A ház története megrázó.
1944. március 19-én reggel (a németek ekkor szállták meg Magyarországot) hagytuk el az otthonunkat. Idejében. Az történt, hogy Chorin Feri bácsit telefonon hívta Erdődy úr, Kállay Miklós miniszterelnök megbízásából. A németek átlépték a határt, és a család azonnal tűnjön el. Mi, a Mauthnerek politikailag bizonyára érdektelenek voltunk a németek számára. De hogy általunk ne tudakolhassanak a többiekről, Chorin Ferencről és Kornfeld Móricról, akik politikailag és származásuk miatt egyaránt veszélyeztetett helyzetben voltak. Ez tehát 19-én, egy vasárnapi reggelen történt. Elmentünk a Lendvay utcai Mauthner-házból örökre
- nyilatkozott a Múlt és Jövő című lapban 1997-ben Mauthner Gabriella. A villát a németek kirabolták, az ostrom alatt megsérült, azután betörők költöztek be.
Gobbi Hilda színészkollégáival jótékonysági rendezvényt szervezett, hogy annak bevételével a Lendvay utcay színészotthon létrehozását támogassák. A szükséges pénz összejött, így 1950. október elsején ünnepélyesen megnyitották az Ódry Árpád Színészotthont - a mai Művészotthont. A lakói olyan személyiségek voltak, mint Zala Karola, Bárdy Gabi primadonna, vagy Rozsos Gizella primadonna.



De talán a legérdekesebb lakó mégis Szinyei Merse Pál volt felesége lett, az a hölgy, aki fiatalon, várandósan állt modellt férjének a Lila ruhás nő című festmény elkészítéséhez. Probstner Zsófia 99 éves éves korában kérte felvételét. Nem volt színész, "csak" egy öreg asszony, aki borzasztó körülmények között élt. Életéről és tragikus szerelméről ebben a cikkban írtunk.
Probstner Zsófia túlélte összes, Szinyei Merse Páltól született gyermekét
- hat gyermekük közül három kisgyermekként halt meg, 10 éves kora előtt, egy lányuk pedig 18 évesen, agyhártyagyulladásban. Az otthonban töltött időről Gobbi Hilda így írt a könyvében: "Ott ült, furcsa törökös pongyolájában, egyenes derékkal, valami török fezzel a fején - mert a haja már gyérült -, és valami csodálatos eleganciát árasztott. Alig hallott, látott, de a szellemi képességei épek voltak, S amikor külföldiek jöttek látogatóba (...), bemutatták őket a "Lilaruhás nőnek" is. (...) A franciáknak franciául, az angoloknak angolul válaszolt. Százéves korában hárman is megfestették az arcképét."
A Lila ruhás nő 102 éves koráig élt az Ódry Árpád Színészotthonban.
Amikor meghalt, így búcsúztatták: "Utolsó üdvözletünket küldjük Szinyei Merse Pálné szeretett lakótársunknak. A "Lila ruhás nő" most már aludni tér. Nagy szépségével, finom lényével a festőművészetet szolgálta egész életében. Színek pompájában tobzódott... hantja felett majd a nagy Természet celebrál búcsúztatót... Néki, a kiválasztottnak, a 100 évesnek, az örökemlékezetűnek..."


