Másfélmillió lépés tíz kilós felszereléssel, esőben, sárban, hegyen-völgyön át
"A mi tízfőnyi csapatunk fizikai értelemben egyáltalán nem állt különleges emberekből. Voltak köztük régi »szervezett« turisták, és voltak olyanok, akik soha semmilyen természetjáró egyesületnek nem voltak tagjai. Tehát amit mi tízen megcsináltunk, azt – bízvást állíthatjuk – bárki megteheti." – Rockenbauer Pál, 1979
Rockenbauer Pál ragaszkodott hozzá, hogy a film úgy készüljön, mintha egy átlagos turista menne végig az úton.
Ehhez tartva magukat a stábtagok semmiben se könnyítették meg a dolgukat. Szabados Tamás operatőr javasolta, hogy egy kétkerekű kocsin húzzák maguk után a felszerelést, de Rockenbauer hallani sem akart róla.
A túra során kiderült, neki volt igaza. Kapóra jött, hogy mindig a kezük ügyében volt a kamera, és utólag kiderült, hogy a göcsörtös hegyoldalakon amúgy sem lehetett volna keresztül vonszolni a kocsit.

A technikai felszerelés része volt egy 7 kilós és egy 2 kilós kamera. Ezekhez tartozott három súlyos akkumulátor, a legnehezebb felszerelés pedig a hangmérnök 10 kilós magnója volt. Ezeket is magukkal kellett cipelniük. Természetesen a nehéz sátrak, súlyos szivacsok és hátizsákok mellett.
Az előforduló nevezetességekről nem csak helyiek, hanem több alkalmi és állandó szakértő is beszélt a film során. Bár az út pontos terv szerint haladt, volt akkora szabadságuk, hogy ha láttak, valami érdekesebbet, belevehették a filmbe.
Egy zempléni, fazekasairól ismert faluban például sokkal izgalmasabbnak tűnt egy pincéjét mélyítő férfi, mint megszólaltatni még egy fazekast.

A filmes szabályokhoz sem ragaszkodtak annyira. Sokszor például nem csapóztak, megőrizve a beszélgetések természetességét, őszinteségét.
Habár szigorú spórolás mellett forgattak, voltak olyan helyszínek, amit újra kellett forgatni. Történt ugyanis, hogy Stenszky Gyula operatőr az esztramosi barlangban rosszul lépett, és a nála lévő kamera a vízbe esett. Jó reflexeinek köszönhetően utánakapott, és kirántotta a tóból a süllyedő gépet. A film azonban fényt kapott, és tönkrement. Következő év júniusában vissza kellett menniük, hogy újra felvegyenek néhány jelenetet.
Ha az időjárás kimondottan zordra fordult, a munkát akkor is folytatták. A Mátrában az összes viharfelszerelésünkre szükségük volt. Fújt a szél, zuhogott az eső, eláztak, kínlódtak a Mátra legnehezebb szakaszával, a forgatás eredménye mégis lélegzetelállító lett a vihar előtti, utáni fényekkel, és csillogó tájjal.

A túra során íratlan szabályok szerint éltek. Mindenki akkor feküdt és kelt, amikor akart, de reggel hétkor minden nap el kellett indulni.
Napidíjuk 31 forint volt, ebből mindenki magának vásárolt. Meleg ételt többnyire csak akkor ettek, ha Faludi Sándor hangmérnök száztojásos rántottát sütött. De a forgatás volt az első: ha hajnali felvételt készítettek, csak utána reggeliztek.
A forgatások közötti szünetek sem tétlenkedéssel teltek: gyalogoltak.

Szinte a film egyik jelképévé vált az a fel-fel bukkanó furcsa egykerekes szerkezet is, amelyet Tolnai Ferenc tolt maga előtt. Nehéz volt vele haladni sárban, sőt a rúd kétszer el is törött, mégis elengedhetetlen eszköz volt.
A furcsa egykerekű szerkezet a megtett út hosszát mérte.

A Magyar Televízió vezetősége időnként rajtaütésszerű ellenőrzést tartott, hogy valóban járja-e a csapat a városi szemmel mérve lehetetlenül hosszú utat. Ráadásul a hetvenes évek politikai megkötései is ott lógtak a levegőben.
Rockenbauer azonban mindent belevett a filmbe, amit akart. Amellett, hogy bemutatták a tájak szépségeit, természeti, néprajzi, kulturális és emberi értékeket, nem hallgatták el rossz tapasztalataikat sem.
Gyakran panaszkodtak a hazai turisztikai infrastruktúrára, a környezet állapotára és a demográfiai helyzetre.

A műsor 1981 májusában került adásba. A korabeli nézők számára a Másfélmillió lépés hűen megmutatta a magyar táj, erdő, mező szépségeit.
A mi generációnknak azonban nem csak egy szép természetfilm. Kortörténeti dokumentum, amiből képet kaphatunk a kihalóban lévő falusi szokásokról, ősi mesterségekről, néprajzi értékekről, és a 70-es évek végi kádárizmus vidéki hétköznapjairól.
Rockenbauert barátai rendes, kedélyes, művelt embernek ismerték. Éppen ezért mindenkit váratlanul ért, amikor 1987 őszén 54 évesen egy magányos kirándulás alkalmával, a Naszály tövében véget vetett életének. Nem messze a Kék túra útvonalától, amelyen 1979-ben gyalogolt.

Forrás: Túrázás magazin - 2016, Újságmúzeum, Wikipédia, Youtube, Képek forrása: Videa