Lőporos szellemek
A világháború kitörése nagyban felgyorsította a munkálatokat: közel 30.000 olasz hadifoglyot dolgoztattak a gyár építkezésein és későbbi fejlesztésein. A kétmillió koronáért felépülő gyárat 1915 tavaszán már üzembe is helyezték. Az indítást követően azonnal nagyszabású bővítések kezdődtek.
A város jelenlegi lakossága csupán pár ezer fővel több ennél, ez is mutatja a beruházás nagyságát. Nem rég egy helyi lakos az objektum közelében vett házat, és a felújítás során észrevette, hogy a födémgerendába bele van vésve az ott dolgozó olasz neve, és az 1918-as dátum.
A kétmillió koronáért felépülő gyárat 1915 tavaszán már üzembe is helyezték. Az indítást követően azonnal nagyszabású bővítések kezdődtek. 1918 nyarán a termelés már elérte a 12 tonnás napi értéket. Az erőművel, laborokkal, fegyver és ágyú lövöldével, lakóteleppel, kórházzal, étkezdékkel és a kaszinóval felszerelt gyártelep teljesen kompletté vált.
Így néz ki most a szebb napokat látott lőporgyár:
Közben a monarchia felbomlott. Az őszirózsás forradalom győzelme után a gyárban megszűnt a termelés. A Nagy Háború után a gyárat a Földművelési Minisztérium vette át, és műtrágyagyárrá akarták alakítani.
1919. február 18-án a minisztertanácsi ülés újra a honvédelmi tárca fennhatósága alá helyezte a vállalatot, majd elrendelték a lőporgyár üzembe helyezését. A Tanácsköztársaság bukása után ismét megszűnt a lőporgyártás, a gyár funkció hiányában ismét üresen állt.
Az első világháborút lezáró Trianoni Békeszerződés értelmében, minden hadianyag gyártó üzemet – amely az előírt kapacitást meghaladta – kereskedelmi célokra kellett átalakítani vagy le kellett szerelni. Az 1920-as évek végére a lőporgyárral együtt sok munkás is áttelepült Fűzfőre, ahol közel fél évszázadig működtették az ország közepén lévő földalatti lőporgyárat.
A hatalmas közművesített területen 1923-ban kezdte meg működését az ország első műselyemgyára, 1934-ben pedig az ország első timföldgyára. A rendszerváltásig a Kötöttárugyár kiemelt foglalkoztatója volt a városnak. A gyárterületen a rendszerváltás előtt malom is működött, erre utalnak a 25-30 méter magas gabonasilók is.
Napjainkban néhány épület cégeknek és vállalatoknak ad helyet, de a legtöbbjük kihasználatlanul áll. A kihalt gyár hatalmas, oszlopos épületei egy ókori római város benyomását keltik. Az épületegyüttes magánterületen fekszik, nem látogatható!
E hatalmas gyárnak egy lőszerraktárbázist is építettek a város északnyugati részén, aminek a romjai még ma is láthatók. Annak idején a két objektum vasúthálózattal is össze volt kötve, amit a Trianoni békediktátum után elbontottak.
A sorozat első részéért KATTINTSATOK IDE!
A második részt ITT TALÁLJÁTOK!
Aki pedig lemaradt a harmadik részről, ITT TALÁLJA!
Ha nem láttátok a negyedik részt, KATTINTSATOK IDE!
Az ötödik, legutóbbi részt ITT TALÁLJÁTOK!
Múlt héten egy szellemkórházat mutattunk be, amit ITT TALÁLTOK!
A szellemjárta Postapalotáról ITT OLVASHATTOK!
A Szellemek strandját ITT NÉZHETITEK MEG!
A nemlétező szellemfalu fotóiért KATTINTSATOK IDE!
A vérben fürdött szellemfalut ITT TALÁLJÁTOK!
Filmsztárok forgattak a falak között: LAKTANYA KISKUNLACHÁZÁN!
Így lett a gyermekkórházbólSZELLEMKÓRHÁZ !
A magyar Pripjaty szellemeiről ITT OLVASHATTOK !
Még több szellemvárost pedig itt találtok:
Nyomj egy lájkot, ha tetszett a cikk! :)