Kodály Zoltán szerelmei: először egy 19 évvel idősebb, majd egy 58 évvel fiatalabb nőt vett feleségül
Kodály a háborús időkben kiállt zsidó származású felesége mellett, és tekintélyes fellépésével megakadályozta, hogy a nyilasok elhurcolják őt. Amikor a 91 éves Emma virágszedés közben elesett és combnyaktörést szenvedett, férje szeretettel ápolta őt a kórházban, ideiglenesen háttérbe szorítva a munkáját. Az ’56-os forradalmat együtt vészelték át Galyatetőn, kedvenc üdülőjükben, mivel Kodály imádott túrázni a Mátrában. Amikor két évre rá visszaköltöztek Budapestre, a zeneszerző saját versére írt kis háromszólamú kompozíciójával köszöntötte feleségét a születésnapján, és gyengéden tologatta Emmát a kerekesszékben. Már nem sok idejük maradt hátra a románcból, hiszen Emma 1958-ban elhunyt, Kodály pedig szívszorító gyászjelentést írt róla:
“Életem és munkám hű társa Schlesinger Emmának született Kodály Zoltánné… minden halandó utolsó útjára tért… Élete útján áldást hozott minden vele találkozóra. Ahova ragyogó szemének egy sugara elért, ott világosság, melegség, élet fakadt. Mert szeméből végtelen jóság és szeretet áradt. Gyászolja mindenki, aki szeretete melegéből valamit is megérzett. De legjobban az, akire a legtöbbet pazarolta, akinek életét földi paradicsommá tette.”
Kodály Zoltán ezután masszív búskomorságba esett, a barátai tartottak tőle, hogy nem éli túl ezt a traumát, hiszen majdnem öt évtizedet töltött együtt harmóniában a feleségével.
Annak érdekében, hogy jobb kedvre derítsék, gyakran szerveztek neki társasági eseményeket. Az egyik ilyen alkalom túl jól sikerült: megjelent egy irodalomtörténész és lánya, a 19 éves Péczely Sarolta, aki a Zeneművészeti Főiskola énektanár-szakára járt.
Az ekkor 77 éves Kodályban feléledtek a rég elfeledett vágyak, és a kedves, fiatal lány teljesen levette a lábáról.
A gyászév letelte után rögtön elvette feleségül az 58 évvel fiatalabb Saroltát, aki ismét jó választásnak bizonyult.
Ez a házasság boldoggá tette utolsó éveit, az ifjú ara pedig hűségesen segítette és ápolta a zeneszerzőt élete végéig, sőt, utána is gondosan ápolta az emlékét. Sarolta egyébként mindössze ötéves volt, amikor első alkalommal találkozott Kodállyal, miután népdaléneklési versenyt nyert. Amíg Kodály élt, Emmához hasonlóan ő sem a saját karrierjére fókuszált, hanem a férje munkájára.

Sarolta 27 éves volt, amikor megözvegyült, majd kiteljesítette szakmai életútját. Harminc éves korában magánének szakon folytatta tanulmányait Berlinben, illetve a Színház- és Filmművészeti Főiskola, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola tanára lett. A világ számos országában tartott mesterkurzusokat és dalesteket. A Nemzetközi Kodály Társaság tiszteletbeli elnöke, valamint a jyvaskylai egyetem díszdoktora lett, továbbá a Finn Rózsa Rend birtokosa. Olyannyira fontos volt számára elhunyt férje hírnevének fenntartása, hogy a segítségével jött létre a Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézet Kecskeméten, valamint a Kodály Zoltán Emlékmúzeum és Archívum Budapesten.
Források: szoljon.hu / dombopedia.hu / bacstudastar.hu / arcanum.hu / thurzozoltan.com