Kiderült, honnan származnak a képek és a zene a híres Delta főcímében
A régi Delta című tévés műsorra még sokan emlékeznek. A hétvégi tudományos magazin sok érdekessége mellett nagyon jellegzetes volt a főcíme is, a felvillanó képkockák és a zene több generációnak is sokat jelentette.
Nemrégiben a Facebook-on felbukkant bejegyzés, amelyben a szerző összeszedte a főcímmel kapcsolatos érdekességeket.
VIDEÓ: a Delta régi főcíme
"40 év után végre megtudtam, miből rakták össze az akkori kedvenc, a Delta Tudományos híradó főcímét:
Szuhay-Havas Ervinnek, a Delta akkori szerkesztőjének akkoriban volt egy másik műsora is,
a Nagy pillanatok - nagy felfedezések, ennek különböző epizódjaiból szemezgették ki a Delta-főcímhez a snitteket.
Persze a Nagy pillanatok - nagy felfedezések maga is olyan műsor volt, ahova a legkülönbözőbb helyekről válogatták össze a dokumentumfilmeket.
"....A deltaszárnyú gép egy Avro 698 Vulcan VX777 prototipus az '57-es brit Farnborough International Air Show-ról. Az alacsonyan elhúzó gép egy MIG 19-es, a Szovjet Hadsereg valamelyik 50-es évek vége felé megrendezett Tushinói légiparádéjáról. A havas hegység a Himalája az 1953-as The Conquest of Everest című dokumentumfilmből való (Edmund Hillary,Tenzig Norgay). A szánhúzó emberek az 1948-as 'Scott Of The Antarctic' című játékfilmből valók. A visszanéző szánhúzó Bowers Hadnagy (Reginald Beckwith), Scott kapitánynak (John Mills) mondja, hogy "Aye-aye Sir"(értettem uram). A lánctalpas ami egy 1955-ös Tucker 743 Double-drive Sno-cat, és a hóviharban vontatott teher szállítmány, az 1959-es Antarctic Crossing című dokumentumfilmből valók, ami az 1955-58-as Brit-Új Zélandi, déli sarki expedíciót (Commonwealth Trans-Antarctic Expedition) mutatja be Edmund Hillary-vel és Vivian Fuchs-szal. Vulkánkitörés a Vezúv kitörése. Az űrfelvételek a Rosette és a Helix nebulákat mutatják.
Zene, Tom Dissevelt és Kid Baltan (Dick Raaijmakers): Song Of The Second Moon (2. változat), 1957-ből..."
(Forrás: ApolloEight Genesis)
....Erre a zenére Belohorszky Károly, a Rádió technikai rendezője bukkant rá, ugyanis ő kapta a feladatot, hogy keressen valami főcímzenét a képekhez. Egyébként Belohorszky a felkérés előtt pár évvel, Csehszlovákiából hozta a lemezt, mivel a hatvanas években nálunk elektronikus zenét nem nagyon lehetett beszerezni.
VIDEÓK:
Avro Vulcan
Antarctic Crossing (1959)
Tom Dissevelt és Kid Baltan (Philips laboratorium 1957) a teljes főcímzene
A készítők és az akkori technika amit használtak hozzá
A városi legenda szerint a a műsorvezető Kudlik Júlia egyszer betért egy vendéglőbe, ahol egy cigányzenekar eljátszotta neki a műsor főcímdalát brácsán, cimbalmon és hegedűn. Az tény, hogy létezik egy Delta csárdás című instrumentális dal, ami nagyjából megfelel a leírásnak."
A Delta csárdást itt hallhatod
A Delta tudományos híradó a Magyar Televízió egyik legrégebbi ismeretterjesztő műsora.
1964. január 31-én adták le az első számát a műsornak, amely "a Holdra szállás előtt indult, és a Mars-kutatás korában is tájékoztatja a nézőket". A műsor sokáig azon kevés hírforrások egyike volt, amely a "nyugati világ" tudományos eredményeit, újdonságait ismertette.
A műsor az elsők között váltott színes technikára (1976-tól). 2009-ig több mint 1500 adás 40.000-nél több percét őrizte a televízió archívuma - írta a Wikipédia.