Művészek, akik elpusztították saját alkotásaikat
Minden jóérzésű embert felháborít, ha műalkotások megrongálásáról, vagy elpusztításáról hall. Mindenki hallott már a könyvégetésekről, vagy az ISIS által lerombolt ókori műemlékekről. Ám olyan is előfordul, hogy maga az alkotó pusztítja el az alkotását.
Dionysis Karipidis
A görög művész 1997-ben egy sellőt faragott a görögországi Portokali tengerpartján lévő sziklákból. Csakhogy a helyi hatóságok 522 eurós bírságot szabtak ki rá természetkárosításért. Hosszas huzavona és pereskedés után Karipidis tiltakozásul anyaszült meztelenre vetkőzött, és egy hatalmas kalapáccsal tönkretette az alkotást.
Gerhard Richter
A német művész fest, fotózik és üveggel is dolgozik. 2015-ben Abstraktes Bild nevű festménye 46,3 millió dollárért kelt el, ami rekordnak számít élő művészek között. Sajnos azonban sok korai alkotását csak fotón ismerhetjük, maguk a festmények eltűntek. Ennek az az oka, hogy az 1960-as években Richter sok alkotását összevágta, és elégette, mert elégedetlen volt velük. Ma azok a munkái mind jóval több mint félmilliárd dollárt érnének. A művész elárulta, hogy ma már több festményét is sajnálja, ugyanakkor az elpusztításuk nagyon felszabadító élmény volt.
Blu
A Blu művésznevet használó utcaművész 20 éven keresztül festett falakat Bolognában. Ám amikor a város vezetése úgy döntött, hogy a műalkotásokat áthelyezi egy galériába, hogy megőrizhessék őket az utókornak, Blu határozottan tiltakozott.
"Egy ilyen kiállítás oda vezetne, hogy lellkiismeretlen gyűjtők és kereskedők egymás után elszállítanák az utcákról a műalkotásokat."
Végül egy véső és némi szürke festék segítségével hozzálátott, hogy módszeresen eltávolítsa 20 év munkáját az utcákról.
Francis Bacon

Francis Bacon festményei a legdrágábbak közé tartoznak. 2013-ban egy triptichonja 142 millió dollárért kelt el.
1942-ben Bacon tönkretette legtöbb korai munkáját. De amúgy is jellemző volt rá, hogy elpusztította a festményeit. Nem csak azokat, amiket nem talált elég jónak, hanem azokat is, amik nagyon jók lehettek volna de úgy érezte, túlfestette őket.
"Azt hiszem, az igazán nagy festményeimet mind elrontom. Túl messze megyek velük, és így elveszítik minden erényüket."
Bacon festményeire akkora a kereslet, hogy még a tönkretett festményekből fennmaradt vászondarabokért is több ezer fontot adnak.
Monet
Monet leghíresebb alkotásai a Tavirózsái. Olyan festmények sorozata, amelyeket saját kertjében festett. Manapság több tízmllió dollárt is megadnak egyért. A festő korában azonban nem voltak ennyire népszerűek, sok kritika érte elmosódott, kusza ábrázolásmódjáért. Talán a kritikák hatására, a művész 1908-ban, egy nagyszabású kiállítás előtt 15 nagy vásznat megsemmisített. A festő arra is ügylet, hogyan tekintenek majd alkotásaira a jövő generációi. Halála előtt megkérte a menyét, hogy szabaduljon meg 60 további festménytől.
Michelangelo
Kevesen tudják, hogy a Vatikánban látható Pieta mellett Michelangelo élete végefelé készített még egyet, ez az úgynevezett firenzei Piéta. Nyolc éven át dolgozott rajta, aztán hirtelen dührohamot kapott, eltörte, majd a munkát ráhagyta egy barátjára. Amikor a barát megkérdezte, miért tette tönkre a remekművet, a művész azt felelte, azért, mert a szolgája, Urbino állandóan sürgette, hogy fejezze be, és kapkodásában letört egy darabot Szűz Mária karjából.
A restaurálást Tiberio Calcagni végezte el , helyreállította Krisztus karjait és ő fejezte be Mária Magdolna alakját. A művet Michelangelo 1561-ben Francesco Bandininek ajándékozta. 1674-ben átszállították Firenzébe és a San Lorenzo altemplomában helyezték el. 1721-ben a Santa Maria del Fiore főoltára mögött állították fel, majd 1933-ban átvitték az északi apszis egyik kápolnájába. Végül 1981-ben került a Dóm múzeumába, ahol jelenleg látható.
