KULT

Ilyen egy korábban nem látott, nagybetűs MOZIÉLMÉNY – Megnéztük az Avatar: A víz útját

13 évvel minden idők máig legsikeresebb filmje, az Avatar mozibemutatója után itt a folytatás, amiben James Cameron emelte a téteket: látványosabb, hosszabb, de vajon jobb is?


Az, aki 2009 decemberében 17 évesen tágra meredt szemmel bámulta az Avatar na’vijainak kalandjait, idén töltötte be a 30. életévét, ennyit kellett várnia (és mindenki másnak is) Jake Sullyék sztorijának folytatására. Rizikós, ha ilyen sok idő telik el két film között, hiszen ezzel azt kockáztatják a készítők, hogy az a generáció, amelyik imádta az első részt, azóta felnőtt, és lehet, már nem lelkesedik akkora hévvel a Pandora bolygó kék lakóiért, mint egykor, a mai tizenéveseknek pedig nem sokat mond az Avatar, hiszen túl kicsit voltak még a bemutató idején, nem voltak részesei a filmtörténelem legtöbb pénzt kereső filmjét övező őrületnek. Persze kivételek mindig vannak, rád nézek, Top Gun: Maverick!

James Cameron minden bizonnyal abban bízott, hogy egykori orbitális kasszasikere még ma is kapós, hiszen az Avatar újrabemutatásai is sikeresek voltak (a legutóbbi idén ősszel Magyarországot sem kerülte el), illetve az új film történetét is úgy alakította, hogy az mindenkit kielégítsen.

Az újdonság varázsa például kapásból hibádzik, hiszen a 13 évvel ezelőtti elképedésünket ugyanazokkal a szereplőkkel és helyszínnel lehetetlen újra olyan erővel előcsalni belőlünk. Ez nem is volt célja az alkotóknak, akik csak simán szerették volna továbbgördíteni Jake Sully és Neytiri történetét, valamint kitágítani egy kicsit Pandora általunk jól ismert világát. Egy második résznek ennyi teendő bőven elég.

Ja, és még egy dolog: a 13 év alatt végbemenő technikai fejlődés sem maradhat ki a képletből, ráadásul James Cameronról beszélünk, aki minden egyes projektjénél (amelyekből nem volt sok, az Avatar: A víz útja a 9. egész estés játékfilmje) arra törekedett, hogy olyasmit lássunk, amit korábban soha. A technikai bravúrok nagyjából minden filmjére jellemzőek, A bolygó neve: Haláltól kezdve A mélység titkán és a Terminátor 2 – Az ítélet napján át a Titanicig és természetesen az Avatarig.

Nos, ez a tényező sem hiányzik A víz útjából, amelyben Cameronék a 2022-ben elérhető maximumig fokozták a fotorealisztikus CGI-látványvilágot. Egészen elképesztő az, ami a vásznon zajlik.

A na’vik bőre, a természet részletei, a fodrozódó víz, az állatok mozgása, a böszme gépek csörtetése, mind rendesen beleégnek majd a retinánkba, és az sem meglepő, ha a néző a megemelt frame rate (sok-sok dinamikus jelenet 48 képkocka per másodpercben pörög, amitől sokkal folyamatosabbnak, reálisabbnak látjuk a mozgást) miatt a film elején kicsit émelyegni kezd, ezt azonban idővel megszokja a szemünk, és egy egészen kivételes élményben lesz részünk. S mivel a látvány az Avatar – A víz útja legfőbb erénye, mindenképpen érdemes moziban megnézni a filmet, minél nagyobb vásznon (az IMAX természetesen a legjobb opció erre), ráadásul a manapság kissé kihalóban lévő 3D-től sem kell ódzkodnunk, mivel Cameron már az első Avatarnál is kifogástalanul használta a térhatást, ez most sincs másképp, csodálatosak Pandora mélységei.

De a nyilvánvaló szemgyönyörködtetés mellett kukkantsunk bele a sztoriba, a szellemiségbe is. Az első rész fináléja óta, amelyben Jake (Sam Worthington) végleg a na’vi testben ragadt, és az embereket kipaterolták a bolygóról, eltelt jó néhány év. Jake ezalatt családos na’vi lett, Neytirivel (Zoe Saldana) született három kék lurkójuk. Két fiú: Neteyam (Jamie Flatters) és Lo’ak (Britain Dalton), egy Tuk nevű leánya (Trinity Jo-Li Bliss), illetve örökbe fogadták Dr. Grace Augustin avatárjának lányát, Kirit (Sigourney Weaver) is. Sullyék pedig vígan éldelnének, de nem tudnak, mivel újra megjelennek a megátalkodott emberek az űrhajóikkal és a pusztító fegyvereikkel, hogy kizsákmányolják Pandora erőforrásait (most más anyagra fáj a foguk).

A betolakodóknak ráadásul egy évvel a landolásuk után sikerült egy avatárban újraéleszteni az első rész főgonoszát, Miles Quaritch ezredest (Stephen Lang), aki bosszút akar állni a halála miatt Jake-en és Neytirin.

A család így üldözöttként veszélyt jelent a népére, ezért úgy döntenek, menedéket kérnek egy tengeri klántól, a metkayináktól, s amíg náluk hédereznek, asszimilálódnak a vízzel, megtanulnak élni és vadászni a nedvesebb terepen. Kétségeink persze nem lehetnek, Quaritch és csahos kutyái itt is rájuk találnak.

A víz útjában James Cameron sok szenvedélyét ki tudta élni. Egyrészt a természetmániáját: a na’vik kapcsolata a körülöttük lévő élővilággal most is bámulatos, a kizsákmányoló emberek kontra természet sztoriszál pedig az első rész erőteljes ökofaktorát hozza most is. Másrészt a gépfetisizmusát: az Avatar AMP-i (óriás robotruhái, amikből egyet Cameron a malibui házának kertjében tart amúgy) és repkedő csatamasinái is feltűnnek persze, de kiegészülnek új kütyükkel és járművekkel: a rákgépek például emlékezetesek. Harmadrészt a vízőrületét: már A múzsa csókja című 1999-es vígjátékban is azzal viccelődik Cameron maga egy cameószerepben, hogy a következő filmjéből hanyagolja a vizet, ebben a közegben ugyanis felettébb otthon érzi magát (A mélység titka, Titanic, A Titanic szellemei, A mélység szülöttei).

Kedvenc na’vijaink pedig ezúttal elég sok időt töltenek a víz alatt, szinte már annyit, hogy a film végére mi is kiöntött ürgének érezhetjük magunkat.

A sok kedvenc hozzávaló ellenére azonban A víz útja túl sok újdonsággal nem tud szolgálni, érezhető, hogy Cameron az utóbbi 13 évet inkább a technika további fejlesztésével töltötte, és nem a sztori csavarjaival. Ezúttal ugye a család a központi tematika, nagyjából erre húz fel mindent, és kétségtelen, hogy Sullyékat sikerül gyorsan megszerettetni a nézőkkel, de önmagában ez, valamint a víz alatti világ feltárása kevésnek bizonyulnak ahhoz, hogy elvigyenek a hátukon egy 192 perces játékidőt. A víz útja ráérősen, hosszan időzik a természet bemutatásán és Sullyék új környezetben való boldogulásán, ráadásul valamirevaló fordulatok és működő érzelmi csúcspontok híján is van a cselekmény, amely így főként az utolsó háromnegyed órában megállás nélkül zajló elképesztő akciójelenet vagy a már fentebb említett szemcsemegék miatt lesz végül mégis szórakoztató. Az agyunk tehát nem kap sokat, a szemeink annál többet. Az első részt nem tudta lepipálni, de a hollywoodi blockbusterek zömét minden további nélkül.

És még egyszer hangsúlyozzuk: moziban kell látni, úgy hat igazán! Siessünk hát jegyet foglalni rá, megéri!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Meghalt Szűcs Márta
A Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes 72 éves volt.
Malinovszki András - szmo.hu
2025. április 24.



Elhunyt Szűcs Márta Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes, a Magyar Köztársaság Arany Érdemkereszt kitüntetettje – írja a Papgeno.

Szűcs Márta 1952. szeptember 7-én született. 1981-ben diplomázott a Zeneakadémián Révhegyi Olga növendékeként. Közvetlenül diplomaszerzése után a Magyar Állami Operaházhoz szerződött. Giuseppe Verdi Rigolettójának Gilda szerepével debütált.

1983-ban a Brüsszeli Belcanto Énekversenyen a legjobb női alakítás díját nyerte Donizetti Lammermoori Luciájával. 1984-ben Edinburgh-ban, Glasgowban, Liverpoolban és Newcastle-ben Gilda szerepét énekelte nagy sikerrel.

Szűcs Márta olyan világsztárokkal énekelt együtt, mint Renato Bruson, Piero Cappuccilli, Sherill Milnes, Jevgenyij Nyesztyerenko, Jennifer Larmoore vagy Peter Dvorsky.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
Komoly bakival ért véget a Hunyadi sorozat záróepzódja
Nem valószínű, hogy a tévedés utólag elhomályosítaná a rendkívül népszerű széria sikerét, mindenesetre egy kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni.


Elképesztő sikere volt a Hunyadi sorozatnak, amibe tényleg apait-anyait beleadtak a készítők: mind látványvilágában, mind történetmesélésében, mind a színészek játékában új korszakot hozott a magyar mozgóképkészítés világába.

A hírekbe sokszor a fülledt erotika miatt bekerülő sorozat utolsó részének utolsó perceibe ugyanakkor egy komoly baki csúszott be, amit egy kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni – vette észre az ATV.hu.

A mű természetesen szabadon kezeli a történelmi eseményeket, de azért arra igyekeztek vigyázni a készítők, hogy tárgyi tévedések ne rontsanak az élvezeti élményen. Az utolsó rész utolsó perceiben azonban a záró feliratban azt lehet olvasni, hogy az V. László után a következő magyar királyt, Hunyadi Mátyást „a Duna jegén koronázták meg”.

Azon túl, hogy a Duna jegén történt eseményeket a történészek ma már egységesen cáfolni szokták,

azt soha senki nem is állította, hogy maga a koronázás is Duna jegén történt volna – a legenda szerint csak Mátyás királlyá választása történt ott.

Történelmi tény, hogy Hunyadi János fiát csak évekkel később, 1464. március 29-én koronázták meg, ráadásul a Dunától jócskán messze, Székesfehérváron.

A sorozat népszerűségének azonban ez a tévedés valószínűleg mit sem fog ártani: a Hunyadi – A Holló felemelkedése húsvétvasárnaptól ráadásul már a Netflixen is elérhető.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt Galkó Balázs
Fia közösségi oldalán jelentette be a hírt. A színész az utóbbi időszakban több egészségügyi problémával küzdött.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 25.



75 éves korában elhunyt Galkó Balázs színész. Halálhírét fia, Galkó Máté közölte a Facebookon.

„Apa-Balázs immár József Attila és Miki bácsi társaságában elmélkedik egy jobb világról. Búcsúztatásáról itt a facebookon értesítünk benneteket”

– írta a bejegyzésben, amit a Blikk vett észre.

Galkó Balázs az elmúlt évben több súlyos balesetet is elszenvedett: hat bordája eltört, és kétoldali tüdőgyulladást is diagnosztizáltak nála. Többször szorult sürgősségi ellátásra, január elején pedig hosszabb időre kórházba került.

Nemrég a lap munkatársai otthonában keresték fel, ahol arról beszélt, hogy anyagi nehézségekkel küzd, és nem tud megélni a nyugdíjából. Februárban adta hírül, hogy munkát talált: hivatalsegédként kezdett dolgozni egy könyvelőirodánál.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Kifogyunk a szuperlatívuszokból… visszatért a legjobb Star Wars, amit valaha láttunk: az Andor!
Ha szereted a Star Warst azért nézd, ha pedig nem, azért! Nincs kérdés, az utóbbi idők legjobb sorozatát tette le elénk Tony Gilroy és kis csapata.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2025. április 24.



Nem véletlen, a háromrészes első pakk, amit az egeres cég megosztott velünk a Disney+-on. Az Andor eddig is történetfolyamokkal operált, volt egy bonyodalom, amibe Andor vagy egyéb fontos szereplő belekeveredett, majd több részen keresztül ügyesen szőtt sztorivezetéssel megoldották a problémákat. Majd jött a következő kalamajka, ami az előző etap közvetlen következménye volt, és egy pár részen keresztül ekörül forognak főszereplőink. Az első évadból példaként említhetjük a „bankrablást”, melynek eredménye a börtönből való megszökés fejezet.

A mostani három epizód Andor (Diego Luna) kis kalandjával kezdődik. Ellop egy kísérleti Tie Fightert (egy birodalmi űrhajó a Star Wars világában), majd leszállítja azt egy másik pilótának.

Ám nem a kollégáját találja az átadáskor, hanem tizenöt éhes, szedett-vedett, menekült lázadót, akik nem tudják ki Andor és csak el akarnak menekülni a bolygóról. Főszereplőnk megint rossz helyen volt, rossz időben, de jó szokásához híven itt is rabként folytatja a történetszállát. Ezalatt a galaxis többi szegletén is tevékenykednek az első évadból megismert karakterek.

Mon Mothma (Genevive O’Reilly) lánya esküvőjén próbálja a lázadás pénzügyi hátterét stabilizálni kapcsolatainak köszönhetően. Syril Karn (Kyle Soller) is visszatér, aki a birodalmi aktatologatóból kisfőnökké avanzsált – a két évad között eltelt egy év és ez idő alatt elkezdte élvezni új szerepkörét. A törtető birodalmi tiszt Dedra (Denise Gough) egyengeti karrierjét, akivel az előző szezon óta egy párt alkotnak.

Ennek a szálnak a legnagyobb konfliktus forrása egy zseniális ebéd Karn kegyetlen édesanyjával.

Emellett megkapjuk az előzetesekben beígért Krennic igazgató (Ben Mendelsohn) cameo-t, reméljük nagyobb szerepe lesz az ausztrál színésznek. Luthen Rael (Stellan Skarsgård) pedig továbbra is elvégzi a szükséges piszkos munkát a lázadás sikeréért, amihez senkinek nincsen gyomra. Akár egy esküvőn is tevékenykedik az öreg.

Az emlegetett lázadás pedig szépen, lassan építkezik, ez a sok történetszál már az első három részben szépen összeáll, ismerjük célokat, a motivációkat, minden karakter tökéletesen átalakul az alkotó Tony Gilroy víziójának megfelelően. Látjuk, melyik szereplő, hogyan fog bekapcsolódni a galaktikus konfliktusba. Nem viccelek, amikor azt írom, az Andor továbbra is egy csiszolatlan gyémánt.

Akik nem szeretik a Star Wars-t, azok is bátran próbálkozzanak vele, mert nem a szokásos Csillagok háborúját kapjuk, mint amire számítunk.

Talán ez volt a legnagyobb probléma az első évaddal is. Akik szerették a Star Wars-t, azok számára lassúnak és vontatottnak tűnt, akik pedig nem kedvelték a franchise-t, azok hozzá se mertek nyúlni. Pedig ez egy bámulatosan csavaros összeesküvés és lázadás története, apró sztorimorzsákkal elmesélve a karaktereken keresztül. A kisember küzdelmét mutatja be egy elnyomó rendszer ellen. Legyen az egy galaktikus birodalom vagy egy kegyetlen anya karaktere. Elképesztően hatásos és akkor még csak a történetről beszéltünk.

A látványra nincsenek szavak. Mintha ott lennénk Mon Mothma esküvőjén, vagy Bixékkel az ellátmány bolygón. Ja igen. A fekete ló, ami az első évadot sokaknak megkeserítette, sajnos még mindig itt van. Bixnek (Adria Arjona) továbbra sincsen igazán funkciója vagy célja azon kívül, hogy megint jól bántalmazzák szegényt.

A hölgy tényleg csak azért van jelen, hogy Andor aggódjon valakiért és egy célt adjon neki, hogy meg lehessen menteni.

Még akkor is, ha Bix talán már nem annyira törékeny, mint az első évadban volt, de még mindig nem ér fel a többi részletesen megírt, árnyalt karakterhez. Pedig Adria Arjona jó színésznő, ezt már a tavalyi A bérgyilkos, aki nem is volt-ban is bizonyította. Akit eddig zavart Bix, nem kecsegtetem, ugyan olyan rossz. Ám a többiek továbbra is lélegzetelállítóan autentikusak. Stellan Skarsgård hihetetlenül gyorsan vált a lázadás verőembere és a jólelkű műkincskereskedő szerepe között.

Diego Luna, mint egy svájci óra hozza Cassian Andor szerepét, akit talán egy mocskos Han Solonak lehetne leírni.

Mon Mothmát alakító Genevieve O’Reilly már nem csak külsőleg hasonlít az eredeti trilógia híres szenátorára, hanem ténylegesen, aktívan vezeti a lázadást a háttérből.

Minden apró részlet, amit a képernyőn látunk, egy élő, lélegző világot mutat be nekünk. Látjuk a tárgyak funkcióját, nem csak a háttérben látványos díszletként vannak jelen. A vizuális effektek hibátlanok és az eltelt egy év alatt a birodalmi rohamosztagosok is megtanultak célozni!

Nem gondoltam volna, hogy látni fogok Star Warsban bárkit meghalni rohamosztagosok pontos lövései által, de ez a nap is eljött!

Tony Gilroy úgy szővi a forgatókönyvet, mint a Banyapók a hálóját J.R.R. Tolkien könyveiben. Becsalja a nézőt a képernyő elé, elragadja és ott tartja az első pillanattól az utolsóig és továbbra is nagyon működik. Alig várom a folytatást!


Link másolása
KÖVESS MINKET: