Így lett Brunszvik Teréz minden gyermek anyja
A lőcsei fehér asszony után újabb magyar női történelmi alakot mutatunk be. Élete ugyan nem volt annyira fordulatos, sőt, még kínhalált sem halt. Ellenben vitázott Kossuthtal és Wesselényi Miklóssal, illetve németként szenvedélyesen támogatta az 1848-49-es forradalmat és szabadságharcot. Ő Brunszvik Teréz, a magyar óvodaügy úttörője, „minden gyermek anyja”, a „nép nevelője”.
Brunszvik Teréz - Barabás Miklós festménye
Brunszvik Antal gróf és Seeberg Anna bárónő leánya 1775-ben született, keresztanyja pedig maga Mária Terézia volt. Teréz és húga, Jozefin először magántanároktól vett órákat, majd Bécsben tanultak. Terézre nagy hatással volt a lánynevelő intézet. Testvérével végiglátogattak több nagyhírű német leányiskolát, majd eljutottat Svájcba, a híres pedagógus, Pestalozzi intézetébe, aki a kisgyermekkori nevelés fontosságát sürgette, korát megelőző módon. Brunszvik Teréz az ő, illetve több óvodaügyi munka elolvasása és egy meghatározó olaszországi vallási élmény hatására döntött úgy, hogy
az óvodák magyarországi elterjesztését választja hivatásául.
Az első magyarországi óvodát, az Angyalkertet 1828. június 1-jén anyja házában, a mai Attila út és Mikó utca sarkán nyitotta meg. Sőt, az egész Habsburg Birodalomban ez volt az első óvoda, amelyet aztán több is követett: a következő évben az Úri utcában, majd Pesten, Besztercebányán, Pozsonyban és Nagyszombatban. Brunszvik Teréz német területeken is tevékenykedett, így Münchenben, Augsburgban és Regensburgban is több óvodát köszönhettek neki.
Az első óvoda
Teréz ezen felül több ipari iskolát is megnyitott, hogy az óvodából kikerülő gyermekek azonnal elkezdhessék tanulmányaikat. Nem mintha az óvodában nem tanultak volna: délelőtt és délután is állandó foglalkozások voltak, az idősebbek már írni, olvasni és számolni is megtanultak, de a gyerekek megismerkedtek a pénzegységekkel, a test részeivel és a grammatikával is. Hihetetlen munkabírásával és az óvodák terjedésével fel is hívta magára a politikusok figyelmét és dicséretét.
A reformkorban a liberális magyar politikusok üdvözölték Brunszvik munkásságát, ugyanakkor keményen vitába is szálltak vele.
Brunszvik Teréz intézeteiben ugyanis németül folyt az oktatás. (Teréz maga sem beszélt magyarul, írni azonban kiválóan tudott). Kossuth, aki a grófnét „nemében különös jelenet”-nek írta le, fontosnak tartotta, hogy már egészen kicsi kortól magyar nyelven, a magyar nemzet javulására tanítsák a gyerekeket, ezért elengedhetetlennek tartotta, hogy Brunszvik magyarul tanítson. Ugyanígy gondolkodott Wesselényi Miklós is, a vita végül odáig fajult, hogy az 1830-as évek elején Brunszvikot méltatlan támadások érték, ezért egyesületét feloszlatták, és óvodáit a Jótékony Nőegyletre bízták. Az óvodák létesítésének igénye azonban továbbra is fennmaradt. A fent említett jeles politikusok maguk is alapították óvodákat, sőt, a pedagógusképzést is fejlesztették.
Brunszvik Teréz - Szinay István metszete
Brunszvik Teréz több év külföldi távollét és utazás után 1840-ben tért vissza Magyarországra, de életének következő igazi fordulópontja csak nyolc évvel később jött el. A forradalom nagyon fellelkesítette,
teljes mellszélességgel a szabadságharc mellé állt,
innentől kérlelhetetlenül magyarnak vallotta magát, pedig egész életében nagyon büszke volt német származására. 1849-ben naplójában saját unokafivéreit, a Pestre bevonuló Gallenbergeket „betolakodó ellenségnek” hívta. A szabadságharc leverése után ki is hallgatták pár büntetőügyben, így unokahúga, Teleki Emma esetében is.
1849-ben a budai Tabánban nyitott újabb óvodát, azt igazgatta, majd 1856-ban Vácdukára költözött, ott halt meg 1861-ben.
Brunszvik Teréz szobor - Köztérkép, Cedrus fotója
Brunszvik Teréz jelentősége a magyar oktatás történetében megkerülhetetlen, általa vált fontosság az óvodák létrehozása, az ottani oktatás fejlesztésének megkezdése.
Bár gyermektelen volt, mégis „minden gyermek anyja” lett.
Forrás: Estók János – Szerencsés Károly: Híres nők a magyar történelemben
Képek: Wikipédia, Köztérkép, brunszvikterez.hu
Ha érdekesnek találtad a cikket, nyomj egy lájkot!