Igazi nagybetűs férfi volt, olyan hanggal, amilyen nem lesz több
Bujtor Istvánt sokan a magyar Bud Spencerként emlegetik. Mély, öblös hangja miatt ő volt az egyik kedvenc szinkronhangom, de filmjeit is nagyon szeretem, mert Sándor Mátyás és Ötvös Csöpi karakterével a mi kis magyar valóságunkba varázsolta Piedone szerethető bunyós alakját. Azonban ennél több érdekesség is fűződik a nevéhez és munkásságához. Lassan 10 éve, hogy nincs köztünk.

Frenreiszből Bujtor
Bujtor István nem az eredeti neve a híres színésznek. 1942. május 5-én Frenreisz Istvánként látta meg a napvilágot. A színész első filmszerepe idején, Keleti Márton filmrendező tanácsára vette fel dédanyja után a Bujtor nevet.
Híres családtagok
Bujtor családja több hírességgel is büszkélkedhet. A színész anyai ágon a híres vendéglátós, Gundel Károly unokája. Fivére Frenreisz Károly, a Skorpió együttes frontembere. Féltestvére pedig Latinovits Zoltán volt, aki egyébként szintén „Gundel-unoka”.
A legendák szerint Bujtort Latinovits protezsálta. Amikor Máriássy Félix Karambol című filmjében már csak a főszereplő hiányzott, a művész ajánlotta be nagydarab, jóképű öccsét. Igaza lett, Bujtor kiválóan alkalmas volt a szerepre.
Sorsdöntő találkozás Bud Spencerrel
Bujtor - hogy egy nyilatkozatban elmondta - már régóta szeretett volna egy Piedonéhoz hasonló filmet készíteni, és nyíltan felvállalta, hogy a Sándor Mátyás filmben ő a magyar Piedone.
Amikor a színész élőben is találkozott Bud Spencerrel az volt az utolsó csepp: már a Sándor Mátyás forgatása alatt kezdett dolgozni a Pogány Madonna novelláján. A nagysikerű film főszerepe mellett tehát
a Pogány Madonna eredeti novelláját, és a rendezővel közösen írt forgatókönyvet is neki köszönhetjük.
Nem meglepő, hogy Bud Spencer magyar hangja is ő volt. Szinte minden filmjét ő szinkronizálta, és külsőre is hasonlítottak egymásra.

Bosszúságok a forgatáson
Érdekesség, hogy a Pogány Madonna forgatásának idején tényleg zajlott egy vitorlásverseny a Balatonon. A filmesek nem bánták, a versenyzők annál inkább. A filmbeli Prága rendőrségi hajó ugyanis elfogta a szelet a többi hajók elől.
A versenyzők egyfolytában kiabálva próbálták megértetni a stábbal, hogy a verseny is fontos nem csak a film.
A stábnak is akadt bosszúsága a forgatás alatt. Már csak a vitorlásverseny jeleneteit kellett volna rögzíteni. Ám június végére olyan hideg, szeles és esős lett az időjárás, hogy a nyaralók is pulóverben jártak. Ilyen időben képtelenség volt csodaszép nyarat idéző felvételeket készíteni, így kénytelenek voltak napokig szüneteltetni a forgatást.
Nem kellett neki kaszkadőr
Bujtor a jelenetek leforgatásához nem kért kaszkadőrt. A pofon osztásnál, autócsattanásoknál ez még oké. De durva belegondolni, hogy a Pogány Madonna egyik legizgalmasabb jeleneténél, a helikopteres üldözés jelenetben is ő lóg a kötélhágcsóról.
Szomszédokban is
Bujtor István több mint 50 filmben játszott négy évtizedes pályafutása alatt. Talán nem is annyira meglepő, hogy egy kisebb szerepben még kora legnépszerűbb teleregényében, a Szomszédokban is felbukkant:
hajóskapitányt alakított.
Vitorlás szenvedély
Bujtor István nem csak a vásznon szeretett hajókázni.
Életre szóló szenvedélye volt a vitorlázás, sőt hatszoros magyar bajnok lett.
Egy szelfi erejéig ti is vitorlázhattok vele. 2013. május 5-én, születése 71. évfordulóján Balatonfüreden, a Vitorlás téren felavatták egész alakos szobrát. Farkas Ádám Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész alkotása kormányosként ábrázolja Bujtort a Rabonbán hajón.

Forrás: Wikipédia, Youtube, Magyar narancs, Nlcafe.hu