Hatalmas templom tartozott egykor a Mária Magdolna Toronyhoz a Várban
A budavári Mária Magdolna-templom "csontváza" már gyerekkoromban is lenyűgözött: az égbe meredő torony, az izgalmas falmaradványok és a magányosan ágaskodó gótikus ablak is azt sejteti, hogy egykor egy hatalmas épület állt ezen a helyen. De vajon hogyan nézett ki ez a középkori gótikus templom fénykorában?
Korabeli ábrázolásokon és archív fotókon keresztül mutatjuk be a különleges múltú, hányattatott sorsú templomot, aminek megmaradt tornya szeptember eleje óta ismét látogatható.

Már a 13. században is a mai felosztás uralta a várhegyet: délen a királyi palota, közepén a Nagyboldogasszony temploma (mai Mátyás templom), északon pedig a Mária Magdolna-templom tornya magasodott. A Boldogasszony templom volt a német ajkú, a Mária Magdolna-templom a magyar lakosság temploma. Plébánosai a középkor folyamán évszázadokig húzódó viszályban álltak a másik templommal, hogy melyikük a környék anyaegyháza.
A Mária Magdolna-templomról az első írásos emlék 1257-ből származik. A szombati nagyvásároknak helyt adó Szombathely tér sarkán állt (a tér a mai Bécsi kaputól az Úri utcáig tartott). Eleinte egyhajós épület volt, majd a kor igényeinek megfelelően a következő száz év során három hajósra bővítették, és gótikus stílusban építették át.

A Mária Magdolna-templom 1541-ben. Az ábrázolások szerint a tornyot ekkor még gúlasisak fedte - Erhard Schön fametszetéről
A török hódoltság idején az egyetlen katolikus templomként üzemelt, majd a 16. században nem kerülhette el a sorsát: ezt az épületet is dzsámivá alakították.
A Győzelmi mecset nevet kapta, de a tornyában meghagyott óra után Órás mecsetnek is nevezték.

A templom a török minaretek között 1598-ban, tornyán az óra is látható - Peter Zimmermann rézkarcáról
A templom 1698-1786 között a ferenceseké volt, majd levéltári anyagok tárolására használták. A későbbiekben falai közt pompás és szomorú történelmi események is zajlottak.
Itt koronázták meg I. Ferencet 1792-ben. Martinovics Ignácot pedig itt fosztották meg papi méltóságától.
Az általa vezetett magyar jakobinus mozgalom résztvevői ellen a kolostorban zajlott a per, ahol a rabokat is őriztek.
1817-ben a kolostorba beköltözött a budai főparancsnokság, a templom pedig Helyőrségi templom lett, és katonai istentiszteleteket tartottak benne.

Helyőrségi templomként 1817-ben
Ezt követően több átalakításon is átesett az épület. Az 1820-as években lebontották a kocsifelhajtókat, bizánci stílusú hagymasisakját pedig harang alakúra cserélték. Az 1920-as években éjszakai díszkivilágítást és fűtőrendszert is kapott.
"Az éktelenül nagy épületen semmi dísz, semmi mosoly, semmi lágyabb gesztus, itt áll, mint a századok. A Westminster Abbey nagyobb, de mellette nem lesz ilyen kicsi az ember. Az ember behúzza a nyakát az üres és kietlen téren, mintha egy puritán Isten átka permeteznék le a toronyból. [...] Vessen keresztet és meneküljön."
Az 1944-es ostrom a Mária Magdolna-templomot sem kímélte. Az épületet több bombatalálat érte, aminek következtében tornyán repedések keletkeztek, északnyugati sarka leomlott, a tetőzete, illetve a szentély és a kápolnák fala pedig szinte teljesen beomlott.


A templom romos külseje 1945-ben
A templom igazi pusztulását azonban nem a háború hozta el, hanem az 1950-es évek „helyreállítása”. Az akkori politikai ideológia.
A templom épületét állítólag Rákosi személyes utasítására bontották le.
Csak tornya menekült meg, néhány forrás szerint Csemegi József egy Rákosi-pantheon kialakításáról szóló mentőötletének köszönhetően.
A torony sokáig elhagyatottan állt, és többször fel kellett újítani. 1956-ban aknarobbanás ejtett sebet a toronysisakon, az 1980-as években pedig előbb az idő és a korábbi restaurálás okozta károkat is ki kellett javítani.
Hasznosítására több terv is született: kilátót, előadó- és kiállító tereket, modern berendezésű kávézót, borozót és pénzváltót is álmodtak ide.
Végül ásványokat, bizsukat és művészeti alkotásokat árusító üzlet működött a toronyban.
A torony előtti romkertet 1986-ban alakították ki. A gótikus falakat egy méterrel a járószint fölé emelték, így mi is láthatjuk a gótikus templom egykori körvonalát. A burkolat mintájában pedig az első, egyhajós templom alaprajzát is megfigyelhetjük. A toronnyal átellenben felállított hatalmas gótikus szentélyablak továbbá jól tükrözi az egykori templom méretét. (Bár az ablak valószínűleg sokkal magasabban lehetett az eredeti középkori templomon.)

A Mária Magdolna-templom újjáépítése a rendszerváltáskor, majd később a Millennium alkalmából is felvetődött, ez azonban végül nem valósult meg.
A torony viszont szeptember 13-tól ismét látogatható. Ha nincs tériszonyod, megéri megmászni a csigalépcsőket, fentről ugyanis mesés kilátás tárul a szemünk elé. A toronyban ráadásul egy 24 harangból álló harangjáték működik.

Forrás: Wikipédia, Fortepan, Origo, Egykor.hu, Budapestcity.org