Tömegével ölte a gyerekeket a furulyás patkányfogó, mert nem fizették ki
Történt egyszer, hogy 1284-ben a német Hamelnben rendkívül elszaporodtak a patkányok. Miután semmi nem használt, a polgármester végső elkeseredésében közhírré tette, hogy jutalmat kap, aki segít megoldást találni a problémájukra. Végül felbukkant egy színes köpönyeges férfi, aki azt állította, hogy ő tudja, mi a teendő. Miután megegyeztek az árban, a fiatal ismeretlen munkához látott:
mindenki döbbenetére nem mérget vagy csapdát hozott magával, hanem egy szál furulyát, és játéka nyomán, ahogy fújta a hangszert, tömegével sorakoztak mögötte a rágcsálók. A zenész szép lassan dalolva elgyalogolt a Weser folyóhoz, a patkányok pedig ott masíroztak a lába nyomában. Végül az összes kártevőt vízbe ölte ezzel a furcsa, de kétségkívül hatékony módszerrel.

A városvezetés mégsem volt hajlandó őt kifizetni, ahogyan előzetesen megállapodtak, ezért az idegen visszatért következő nap is a városba furulyázni egy kicsit, csak ezúttal nem a patkányok, hanem a helybéli gyermekek követték őt. A kígyózó kölyöksort egy hegy lábához vezette, majd az ott feltáruló kapu szőrén-szálán elnyelte Hameln összes kiskorúját.
A legenda szerint aznap 130 gyermek tűnt el nyomtalanul, csak egy maradt életben, egy sánta kisfiú, aki lemaradt a többiektől.
A Grimm testvérek, Robert Browning és Johann Wolfgang Goethe éppúgy feldolgozta a misztikus sztorit, mint a Pink Floyd és a Jethro Tull zenekarok. A magyar irodalomba többek között Szerb Antal – mindössze 18 évesen írt – mesejátékával és Reményik Sándor verse nyomán szivárgott be a sztori, amelyet sokan tényszerű krónikának vélnek. Hamelnben máig tiltottak az utcazenészek, és a kisváros tele van korabeli, a furulyás patkányfogóról szóló rajzokkal és írásokkal (no meg eladható furulyás-bóvlikkal). De vajon az elsőre hihetetlen történetnek van bármi igazságtartalma?
Az erről szóló első feljegyzés a XV. századból került elő, eszerint az eset 1284. július 24-én történt. A történészek egy része a pestist sejti a szörnyűségek hátterében. Ezen elképzelés szerint a halálos kórt terjesztő patkányok előjöttek a rejtekhelyeikből, és az utcán pusztultak el, megfertőzve az embereket, főleg a gyengébb immunrendszerű, sérülékenyebb gyermekeket. Ugyanakkor a pestis az állítólagos tömeggyilkosság után hatvan évvel később jelent csak meg Európában. Más szakértők szerint az egykori ábrázolások egyszerűen csak szimbolikusak:
a pogány furulyás a gonosz, a metszeteket látható rágcsálók pedig valójában egerek, amelyek régen a lelket jelképezték. Ugyanakkor ez az elmélet is híján van bármiféle bizonyítéknak.

Olyan teóriák is születtek, mint hogy a furulyás valójában keresztes hadjárathoz toborzott, és az is felmerült, miszerint a vitustánc nevű járványos betegség okozta a rendellenes rángást, ami táncra hasonlít. Természetesen akadnak, akik természetfeletti, démoni hatalmakat tulajdonítanak a zenélő alaknak.
A legvalószínűbb magyarázat talán az, miszerint a gyerekek az új keleti területek benépesítése miatt tűntek el.
A németek ugyanis akkortájt szerezték meg Morvaországot, amit telepesekkel kellett fellendíteni. A korabeli olmützi püspök, Bruno szász származású volt (Hameln városától mindössze néhány kilométerre született), ezért lehetséges, hogy direkt az ő kérésére hozatták onnan Dél-Morvaországba, Vyskov környékére a fiatalokat.
Ezt támasztja alá az a nemrég tett felfedezés is, miszerint létezett arrafelé egy Hamlíkov, magyarul „kis Hameln” nevű település, amely egy 1596-os dokumentum szerint leégett a huszita időkben. Ezt az összefüggést egy Ervín Cerny nevű cseh helytörténész bogarászta ki, és az általa feltételezett helyen ásatásokat is folytattak, ahol valóban épületmaradványokra bukkantak. Akármi is az igazság, az élelmes hamelnieknek örök bevételi forrásuk lesz a turizmusból: a város órája, szobrai és szökőkútja is ezt a rejtélyes eseményt idézi fel, valamint több ünnepséget és fesztivált is szentelnek minden évben a legendának.
IPM magazin, XXXII. évfolyam, 9. szám