Eredetileg hadikórház volt a budapesti Városháza épülete
2014-ben volt száz éve, hogy létrehozták a Budapest Gyűjteményt, a főváros könyvtárának várostörténeti különgyűjteményét, ahol a főváros helyismereti, helytörténeti anyagait találjátok meg. Folyamatosan gyarapodó gyűjteményükben százezer kötetnyi könyvet, kéziratot, hírlapot és folyóiratot, köztük számos régi, ritka dokumentumot tanulmányozhat bárki.
A fotótárban pedig mintegy százhetvenezer fényképet őriznek, amelyek bemutatják a városkép, az infrastruktúra változásait, a hétköznapok és történelmi fordulatok jeleneteit, a hírességek és mára elfeledett városlakók arcvonásait. Facebook-oldalukon ezeket mutatják be olyan történetekkel, amikről csak nagyon ritkán hallani.
A Városháza dísztermében e percekben kezdődik meg a Fővárosi Önkormányzat Közgyűlésének alakuló ülése. Ennek alkalmából a helyszínről, az eredetileg hadikórházként és menhelyként emelt, 1894 óta pedig városházaként működő épület korai történetéből válogattunk néhány, talán kevésbé ismert ábrázolást.

Az Invalidus-ház ('invalidus' = munkaképtelen, (hadi)rokkant) / Károly-laktanya távlati képe Salomon Kleiner rézmetszetén, 1739 körül. A kórházat és aggok házát ábrázoló kép ideálterv, az eredeti négyudvaros épületből végül csak a város felé forduló (nyugati) főhomlokzat, a kereszt- és az egyik oldalsó szárny valósult meg. Az 1716 óta tartó építkezés 1746-ban, a hátsó (mai Károly körúti) szárny építése közben szakadt meg, mert a befejezéshez le kellett volna bontani a városfalat, arra pedig a hatóságok nem adták meg az engedélyt. Tervezője Anton Erhard Martinelli (1684-1747) olasz származású osztrák építész.

"A kórkatonák házok a' gránátos útszában 10. sz." - A Károly kaszárnya a Szervita tér felől, az egykori Gránátos (mai Városház) utcában.
Franz Weiss metszete Carl Vasquez rajza nyomán. Megjelent a "Buda és Pest szabad királyi városainak tájleírása" című térképsorozat Pestet ábrázoló lapján (1837).

Pesti látkép - a mai Petőfi tér környéke - a Gellérthegy felől. Jobbra, távolabb a Károly-kaszárnya / későbbi Városháza tömbje. Ism. felv., [1866 körül]

A Károly laktanya főkapuja. Klösz György felv., 1892 k.

A Központi Városháza középattikája a város címerével és allegorikus szobrokkal. (A timpanon alatt olvasható felirat magyarul: "Mindenkor felséges VI. Károly császár, a haza atyja ezen épületet emelte az aggkor, betegségek és sebek által megrokkant katonák számára, az Üdv[özítő] 1728. [esztendejében]"). Erdélyi Mór felv., [az 1890-es évek végén]

A Központi Városháza tanácsterme. Gerey Ernő építészmérnök felv., [1900 k.]

Átalakítási munkálatok. Új lépcsőház építése. Gerey Ernő építészmérnök felv., [1900 k.]

A Fővárosi Múzeum (mai BTM) anyagai - köztük a Mátyás templom, a Budavári Palota és a Vásárcsarnok makettjei, számos szobor, látkép, terv és térkép - a Központi Városháza templomszárnyának második emeletén. Gerey Ernő építészmérnök felv., 1902 k.

A Fővárosi Könyvtár (mai FSZEK) olvasóterme a Központi Városháza Károly körúti frontján.
Klösz és Fiai Fényképészeti és Sokszorosító Műiparintézet felv., [az 1900-as évek elején]

[Kiszállításra váró ajándékcsomagok a Városháza udvarán]. Erdélyi Mór felv., 1913. decemberében