Ennél rejtélyesebb és szövevényesebb már nem is lehetne a Kennedy-gyilkosság
John Fitzgerald Kennedyt ötvenöt éve, 1963. november 22-én gyilkolták meg. Ő volt a negyedik amerikai elnök, akit a hivatali ideje alatt öltek meg.
Annak idején a gyilkossággal kapcsolatos dokumentumokat titkosították. Donald Trump pedig azt ígérte, hogy nyilvánosságra hozzák, mi áll a titkosított aktákban. Majd nemrég kiderült, hogy csupán a dokumentumok egy része kerül nyilvánosságra.
Foglaljuk össze, mi történt, és milyen elképzelések születtek a merénylettel kapcsolatban.
Az Egyesült Államok 35. elnöke a végzetes napon egy küldöttséggel együtt érkezett Dallasba. Az öt szállító autó 12:29-kor kanyarodott be az Elm Streetre. Ekkor dördült a három lövés a közeli tankönyvraktár tetejéről.

Az elnöki pár a dallasi reptéren
Az elnököt két lövés találta el. A legsúlyosabb sérülést a második lövés okozta, ez nyílt sebet ejtett a férfi koponyáján. Kennedy a felesége, Jacqueline kezei között lelte halálát, aki a lövések után átölelte a sebesült férfit. Az autóban utazó John Bowden Conally texasi kormányzót szintén eltalálták. Neki a karja sérült meg súlyosan.
Az eseményeket Abraham Zapruder kamerája rögzítette. Ma is ezt az egyik legtöbbször emlegetett bizonyíték a gyilkosság ügyében.
VIDEÓ: a Zapruder-felvétel
Az ügy kivizsgálására a gyilkosság után a kongresszus bizottságot állított fel. Ennek élén Earl Warren állt, aki tíz hónapos munka után elkészítette a Warren-jelentést. Ezt a dokumentumot azonban 75 évre titkosították, így azután hamar megindultak a találgatások, és különböző összeesküvés-elméletek születtek.
A gyilkosság elkövetésével végül Lee Harvey Oswaldot gyanúsították. A férfi állítólag a tankönyvraktárban dolgozott. A rendőrök érkezésekor szólt, hogy a raktárban dolgozik, majd vásárolt egy üveg kólát és elsétált. Néhány órával később viszont egyszerűen lelőtte azt a rendőrt, aki a különös viselkedése miatt felfigyelt rá.

Polaroid-felvétel a gyilkosság utolsó pillanatáról

Jack Ruby lelövi Oswaldot
Oswaldot eredetileg csak a rendőr meggyilkolásával, később az egész elnöki gyilkossággal is meggyanúsították. Éppen a börtönbe akarták szállítani, amikor egy Jack Ruby nevű nightclub-tulajdonos lelőtte. Rubyt eredetileg ezért halálra ítélték, azonban végül nem ölték meg. Még eljárás alatt állt, amikor tüdőembóliában meghalt.
A „sofőr” teória
A Zapruder film 350 képkockáját sokan használták fel a különböző elméletek megalkotására. Egyesek szerint a film 304. és 320. képkockája körül az látszik, hogy abban a pillanatban, mikor az első lövés eldördül, az elnöki autó sofőrje hátrafordul, és egy fegyvernek látszó tárgyat tart a kezében. A felvételen állítólag látszik, ahogyan a fegyver elsül és a lövedék eltalálja Kennedy fejét. E szerint a teória szerint tehát a sofőr is a beépített ember – amit az a furcsaság is igazol, hogy a körben álló nézelődők nem tudták pontosan megmondani, hogy hány lövést hallottak. Lehetséges volna, hogy az autóban tüzelt valaki? A szemtanúk nem tesznek említést erről.
A „magic bullet” teória
A mágikus golyó ötletét a Warren-bizottság sem vetette el. Ez a teória is azért születhetett meg, mert a szemtanúk nem tudták pontosan megmondani, hogy hány lövés hangját is hallották. Az ötlet szerint az egyik golyó eltalálta Kennedy elnököt, majd a levegőben furcsa utat bejárva megsebesítette Connally kormányzót is. Ráadásul többször! Először a hátán hatolt be és a bordáit szétzúzva a hónalja tájékán távozott, majd jobbra fordult és szétroncsolta a kormányzó karját. Ezután ismét távozott a testéből, hogy ezek után visszaforduljon és a combjába fúródjon. A golyót később megtalálták Connally hordágyán. De vajon megtehetett ilyen cirkalmas utat?
VIDEÓ: A "mágikus golyó" elmélete
Julia Ann Mercert vallomása
Julia Ann Mercert nagyjából egy órával az elnöki konvoj érkezése előtt járt az Elm utcában. Azt állítja, látta, hogy egy furgonból egy férfi puskatokkal együtt száll ki, és elindul a közelben lévő füves dombocskára. Julia a gyilkosság után bejelentette az esetet, de a bizottság sosem idézte őt be tanúként.
Ami azóta történt
2008-ban a Discovery Channel elkészített egy dokumentumfilmet az ügyről. Ekkor sikerült bizonyítani, hogy a lövéseket a tankönyvraktár hatodik emeletéről adták le, tehát azt már tudni lehet, hogy a gyilkosság elkövetői nem több magasságban, hanem az épület adott szintjén helyezkedtek el. Ez bizonyíthatná, hogy Oswald képes volt egyedül elkövetni a támadást.
Vajon mi az igazság?
A teljes igazságot nem most fogjuk megtudni. Hozzáférhetővé vált ugyan számos dokumentum, amelyekből egyelőre nem találtak cáfolatot arra, hogy Oswald volna-e az elkövető. Az is kiderült - a BBC szerkesztősége szúrta ki -, hogy a gyilkosság előtt figyelmeztetés érkezett egy brit laphoz egy titokzatos telefonhívással.
De a teljes aktát nem nyitották meg...