Elvesztette egyik szemét és karját is a csatákban, mégis a világ egyik leghíresebb admirálisa lett Nelson
A harcban a brit zászlóshajó – miután harcképtelenné tette a francia zászlóshajót – egy másik hajó ellen fordult, de olyan közel kerültek egymáshoz, hogy a lövészek át tudtak lőni egymás fedélzetére. Egy golyó ekkor találta el Nelsont, és a tüdejét átfúrva a gerincében állt meg. A tengernagy még élt, mikor az ütközetet megnyerték, de pár órával később meghalt.
A trafalgari csata – amely a napóleoni háborúk legfontosabb tengeri ütközete volt - akkora veszteséget jelentett Napóleonnak, hogy végleg lemondott Anglia elfoglalásáról. A győzelem pedig egy évszázadra biztosította az angol egyeduralmat a világ tengerei fölött.

Nelson hajóját a csata után Gibraltárba vontatták, a testét pedig egy brandys hordóban szállították haza – így konzerválták.
A hordó a halott Nelsonnal Portsmouth-ba érkezett, majd a holttestet Londonba vitték, ahol állami dísztemetésen vettek búcsút tőle. Ilyen szintű végtisztesség a királyi családnak jár, és néhány kiemelkedő vezetőnek (például Churchillt is így temették el). Koporsóját a nílusi csatában elfogott L’Orient francia csatahajó főárbócából készítették, majd egy 16. századi kőszarkofágba tették, és a Szent Pál-székesegyház kriptájában helyezték örök nyugalomra.
Nelson emlékei
Nelsonnak a csatában viselt ruhája, és más tárgyai a greenwichi Állami Haditengerészeti Múzeumban és a londoni Lloyd's Gyűjteményben lettek kiállítva. A puskagolyót, amely Nelsont megölte, a windsori királyi kastélyban őrzik.

Síremléke a Szent Pál-székesegyházban található.
A hatalmas, 52 méter magas Nelson Emlékoszlop Londonban a Trafalgar téren áll.
A trafalgari csata győztes zászlóshajója, a HMS Victory és számos személyéhez köthető tárgy a a portsmouth-i Királyi Haditengerészeti Múzeum szárazdokkjában látható.
Több emlékművet állítottak tiszteletére Nagy-Britanniában, többek között Edinburghban, Liverpoolban is.
Great Yarmouth-ban, ahonnan Nelson utolsó útjára indult, 1819-ben nagy emlékművet építettek, amit „Britannia Monument”-nek is neveznek.
Több intézmény, utca, még kórház is viseli a nevét, és például Kanadában szigetet is neveztek el róla.
A csatáról, Nelsonról, a Victory hajóról számos festmény is készült, londoni múzeumi sétáink alkalmával több helyen is találkozhattunk velük, például Greenwichben a Queen's House-ban vagy a londoni Victoria and Albert Múzeumban is.

A Királyi Hadtengerészet minden év október 21-én ünnepli meg a Trafalgar-napot, és méltatja Nelson „halhatatlan emlékezetét”.
A HMS Victory
A hajót 1759-ben kezdték el építeni és 1765-ben bocsátották vízre. A hatalmas, több szintes hajó 3 fedélzetén 104 ágyú volt. Az építéséhez 6000 fát vágtak ki, 90%-ban tölgyet használtak.
Főárbocának csúcsa 83 méteres, kötélzete 41 kilométer hosszú. Három árbocára 37 vitorlát lehet kifeszíteni, ezek összfelülete csaknem 6000 négyzetméter. A hajó 69,3 m hosszú, 8,8 m a merülési mélysége, 15,8 méter a szélessége. Maximális sebessége 8-9 csomó (15–17 km/h) volt. Legénysége 850 fő volt.
A Victory több csatában is részt vett, köztük a Nelson számára végzetes, ám Anglia számára dicsőséges trafalgari csatában is ott volt, mint zászlóshajó.
A híres hajót konzerválták, a restaurálásához kilencvenmilliárd mérést végeztek lézeres technikával rajta, minden porcikáját átvizsgálták. Most Nagy-Britannia legfontosabb haditengerészeti állomásánál, a portsmouthi haditengerészeti bázison lehet bejárni.


Még ma is mellbevágó élmény az impozáns hajó fedélzetére lépni. Mi is megálltunk egy pillanatra, a régi csaták és a rajta szolgált személyzet – és természetesen Nelson - emlékére. Hatalmas a mérete, és izgalmas felfedezni a fedélzeteit, a berendezett tereket, kicsit visszaröppenni egy régvolt világba. Még Nelson „irodája”, hálóhelye, a tisztek szállása, a legénység függőágyai, asztalai, a hajókonyha, a raktér is bejárható. A körülményeket látva elgondolkodtató, hogy milyen módon éltek a hajón.
Egy kis lámpás világít még ma is ott, ahová a hajó híres kapitányát a lövést követően lefektették.



Bővebben ITT
Fotók: a szerző felvételei, Wikipédia