Elvesztette a bal kezét, és majdnem megvakult, de neki köszönhetjük az első vakvezetőkutya-iskolát
Amióta kiismertük a kutyákat, olyan ügyek szolgálatába tudjuk állítani őket, mint a drogkeresés, életmentés vagy vakvezetés. Kántor és Mancs legendás szimatának pedig örökké hálásak lehetünk.
Csányi Vilmos világhírű felfedezései
Amit ma a kutyákról tudunk, nagyban köszönhetjük Csányi Vilmos akadémikus-professzornak, az ELTE Etológia Tanszék első vezetőjének. Ennek a tanszéknek az elődje a ’70-es években még paradicsomhalakat tanulmányozott. Csányi 1994-ben alakult csoportja vizsgálta a világon elsőként a kutya és az ember közötti kapcsolat evolúciós eredetét és etológiáját.
A 19. században Pavlov reflex- és kondicionálás-alapú kísérletei miatt sokáig úgy tekintettek a kutyákra, mint beprogramozható gépekre. Azóta
Csányi Vilmos rengeteget tanulmányozta saját négylábú kedvenceit, Bukfencet és Jeromost, megfigyeléseiből pedig jelentős szakirodalmat írt, amely alapjaiban változtatta meg az ebekkel kapcsolatos vélekedést.
Életmentő és bűnüldöző ugatások
A kinológiát, azaz kutyatudományt elsőként dr. Kováts Zsolt illesztette be a kriminalisztikába a ’60-as évektől kezdve. Az állatorvosként, rendőrként, íróként, tanárként és kiképzőként egyaránt sikeres férfi a Belügyminisztérium bűnügyi részlegén felügyelte az ország nyomozó-kutyavezetőit, majd főállatorvosként és kinológus-szakértőként is helytállt az intézmény falai közt. A szolgálati- és munkakutyákkal kapcsolatos ismereteit egy könyvbe sűrítette, így lett A rendőrkutya története című kötet a magyar kriminálkinológia alapja.
A drogokat, valamint földrengések és tűzvészek során a romok alá szorult túlélőket kiszagoló ebek előnyeiről és társadalmi hasznáról senkit nem kell meggyőzni.
Kábítószer-csempészés megelőzésére már az 1930-as években használtak négylábú segítőt Egyiptomban, manapság pedig minden országhatáron és repülőtéren természetesnek számítanak a csaholó kollégák. Amerikai vámosok állítják, hogy egy megfelelően képzett eb képes egy óra alatt akár ezer csomagot és levelet hatékonyan ellenőrizni, egy autó teljes átvizsgálásához pedig négy percre van szükségük. Egy ember ezekre a feladatokra körülbelül egy hét leforgása alatt lenne képes.
Eb-celebek
Két különösen eredményes német juhász dolgozott eddig a magyarok szolgálatában. Az egyik
Kántor, aki kísérleti nyomozókutyából lett sikersztori.
Gazdája, Tóth Tibor állítása szerint nem volt szükség soha jutalomfalatokra, hű barátja kizárólag a dicsérettől és a sikerélménytől táltosodott meg. Majdnem háromszáz tolvajt kapott el a páros, Kántor szimata és munkabírása legendás volt. A leginkább filmbe illő esetnél másfél napon keresztül fáradhatatlanul üldöztek egy bűnözőt, és több mint száz kilométer gyalogos hajszát követően kapták el.
A másik szőrös híresség Mancs, aki a miskolci Spider mentőcsapat tagjaként vált halhatatlanná. Amikor 1999-ben, az izmiti földrengés után kimentett egy kislányt a romok alól – akit a többi mentőkutya nem érzett, mivel a kicsi mellett ott feküdt a szerencsétlenségben elhunyt nagyanyja –, kétség sem fért kivételes tehetségéhez. Mancs számos földrengésnél segédkezett élete során, mivel tökéletesen megtanulta jelezni a víz alatti holttestet, élő és halott embert egyaránt, ugyanazon a helyszínen. Miskolcon még szobrot is állítottak a több száz ember életét megmentő kutyának.

Vak(kanás) vezet világtalant
Létezik még egy terület, amelyben a kutyák rendkívül nagy segítségükre lehetnek gazdáiknak, ez pedig a vakvezetés. Rithnovszky János nevét érdemes megjegyezni, ugyanis neki köszönhető az 1970-ben megnyílt első magyar vakvezetőkutya-iskola.
Neki is meg kellett küzdenie az intézmény bevezetésével, hiszen mint minden újítás, ez is elsőre falakba ütközött.
A katonaként szolgáló férfi komolyan lesérült egy robbanásban, elvesztve a bal kezét, a látását és a hallásának egy részét. Előzőleg a honvédségben levetítettek neki is egy NDK-s filmet, amelyben volt vakvezető kutya, és addigra már Magyarországon is dolgozott ebben a „szakmában” egy puli, úgyhogy volt fogalma arról, hogy mire képes egy négylábú segítő.
Ezért nekilátott egyedül kiképezni a saját kutyáját, Amírt a feladatra. Egy évvel később már tökéletesen betöltötte a szerepét a jószág. Mivel a veteránt a Vakok Szövetségéből kitiltották arra hivatkozva, hogy ő lett a Forradalmi Bizottság elnöke az ’56-os események után, a kertbe azért bejárt Amírral, ahol csodájára jártak a dolognak.
Amikor a férfi intézményesíteni szerette volna a kutyákra specializált vakvezető-képzést, az első kísérletét meghiúsították és a megbízólevelét széttépték. De János nem adta fel, és a KISZ Bizottsághoz fordult, és végül megkapta a hőn áhított engedélyt, elsőként Magyarországon.
Források: Kutyabarát, Etológia, arcanum.hu