„El ne hidd, hogy megváltoztunk vezényszóra!” – plakátok a magyar rockzene kezdeti időszakából
2014-ben volt száz éve, hogy létrehozták a Budapest Gyűjteményt, a főváros könyvtárának várostörténeti különgyűjteményét, ahol a főváros helyismereti, helytörténeti anyagait találjátok meg. Folyamatosan gyarapodó gyűjteményükben százezer kötetnyi könyvet, kéziratot, hírlapot és folyóiratot, köztük számos régi, ritka dokumentumot tanulmányozhat bárki.
A fotótárban pedig mintegy százhetvenezer fényképet őriznek, amelyek bemutatják a városkép, az infrastruktúra változásait, a hétköznapok és történelmi fordulatok jeleneteit, a hírességek és mára elfeledett városlakók arcvonásait. Facebook-oldalukon ezeket mutatják be olyan történetekkel, amikről csak nagyon ritkán hallani.
A könyvtár járvány miatti zárva tartása idején gőzerővel folyik a Budapest Gyűjtemény anyagainak digitalizálása. Ennek során kerültek kezünkbe a magyar rockzene kezdeti időszakából fennmaradt plakátok.
Az 1960-as években hazánkban is berobbant a beatzene. A fiatalok ezrével alakítottak beatzenekarokat,
A korszak három legnépszerűbb zenekara az Illés, a Metro és az Omega volt; a fiatalok "kulturált szórakozásának" helyszínei pedig a klubok. Ekkoriban minden nagyobb állami vállalat tartott fenn - a KISZ égisze alatt működő - ifjúsági klubot.
A plakátok tanúsága szerint mindenütt szólt a pop és a rock. A Tabánban május 1-jén és augusztus 20-án tartottak nagyszabású ingyenes szabadtéri koncerteket, és egész évben szólt az új zene a klubokban, mozikban, szabadtéri színpadokon, művelődési házakban, munkásszállókon és egyetemi előadótermekben is. Jellemző, hogy
Ezt a pezsgő időszakot, a 60-as 70-es évek pop-, rock- jazz- és klubéletét idézzük meg most néhány korabeli plakát és fénykép segítségével.
(Ajánlott irodalom: Jávorszky Béla Szilárd - Sebők János: A magyarock története 1. Népszabadság könyvek, 2009, Presser Gábor: Presser könyve, Helikon Kiadó, 2020)

Klubtagsági igazolványok.

A Metró Klub szabályzata.

Az Illés ekkor már a csúcson volt, de első lemezük csak 1968 folyamán jelent meg. Ők voltak a magyar nyelvű beatzene megteremtői. 1967.

Pszichedelikus plakát egy 1969-es Illés koncerthez.

A Sebő együttes népzenei ihletésű világot teremtett. 1974.

A Fonográf az Illés együttes 1973-as felbomlása után alakult meg, country and eastern stílusban játszottak. 1974.

Amikor a keleti blokk legjobb zenekarai randevúztak. 1974.

Pezsgő jazzélet is volt 1976-ban.

A 70-es évek a diszkó fénykora volt. 1976.

Az ifiparkot 1961-ben nyitották meg a fiatalok kulturált szórakoztatásának jegyében. Nem akármilyen a felhozatal: Bergendy, Kaláka, SBB, Piramis, Mini, Generál a havi műsorban. 1976.

1977. A fiatal értelmiségiek kedvelt helye volt az Egyetemi Színpad, Cseh Tamás egyik bázisa. A "Dal nélkül" az első önálló estje. Első kislemeze is ebben az évben jelent meg.

Egy KISZ-klub programja 1979-ből.
Még több érdekes képet a Budapest Gyűjtemény Facebook-bejegyzésében találhattok: