Dugovics Titusz sohasem létezett?
Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy nincs olyan magyar ember, aki ne ismerné Dugovics Titusz nevét és történetét. Ő volt az az önfeláldozó hős, aki 1456. július 21-én, a nándorfehérvári ütközetben feláldozta az életét azzal, hogy a mélybe rántott egy török katonát, aki ki akarta tűzni a lófarkas zászlót a várra. A legenda szerint a hősies tett annyira fellelkesítette a magyar katonákat, hogy sikerrel verték vissza a török túlerőt, másnap pedig Kapisztrán keresztesei és Hunyadi katonái egyesült erővel űzték el II. Mehmed seregeit a vár alól. Dugovics Titusz az önfeláldozó magyar hősiesség jelképévé vált,
a baj csak az, hogy a történészek szerint valójában nem is létezett.

Nándorfehérvár 16. századi ábrázoláson. Forrás: Wikipédia
Már önmagában elég gyanús, hogy az időben visszafelé haladva egyre kevesebbet lehet hallani Dugovicsról. Elsőként egy kortárs, Antonio Bonfini említette névtelenül a hős katonát A magyar történelem tizedei című művében:
"Emlékeznek egy zászlóval odalopakodó törökre, aki gyorsan kúszott fölfelé, a legmagasabb toronyra, hogy királyának jelvényét annak a csúcsára kitűzze, és ezzel bátorságot öntsön a többiekbe […]. Nyomban utánaered egy magyar, és mielőtt amaz a nemzeti zászlót ledobná, a torony tetején verekedni kezdenek. És mert a magyar másképp nem tudja megakadályozni, megragadja a törököt, és a legmagasabb csúcsról azzal együtt a mélybe veti magát" - írta Bonfini.

Wagner Sándor: Dugovics Titusz önfeláldozása. Forrás: Wikipédia
Ez a rövid beszámoló sajnos minden bizonnyal anekdota csupán. A nándorfehérvári csatáról beszámoló többi történetíró, például Zsámboki János, Heltai Gáspár vagy Zrínyi Miklós részletesen leírták a sorsfordító ütközet minden egyes részletét, a hős katonáról azonban egy szót sem ejtettek. Maga Bonfini azonban később újra "elsütötte" a legendát, amikor Jajca várának 1464-es ostromáról írt, így valószínűleg egy vándormotívumról lehet szó. A motívum felbukkant még Johannes Dubravius cseh krónikás 1552-es munkájában is, ő azonban - természetesen - egy továbbra is névtelen cseh hősről írt.
Dugovics alakja valójában csak a 18. század elején vált ismertté Magyarországon, de ekkor is inkább a szórakoztató és népszerűsítő jellegű történelmi írásokban, nem a történetírók tudományosságra törekvő szövegeiben jelent meg. Ilyen volt például Pétzeli József 1788-as műve, a Haszonnal mulattató mesék, amely szintén Jajca várába helyezte a második Decius-ként emlegetett hős történetét.
"Dugovics" ekkoriban még sok néven futott, Johann Karl Unger például Hans Körmend – azaz Körmend János – névvel írt vele balladát, nem tudni milyen megfontolásból. Ekkoriban több írót és költőt is megihletett a történet, ők hol Jajca, hol Nándorfehérvár ostromáról írtak. Kisfaludy Sándor drámát írt róla, Vörösmarty Mihály két költeményt is szentelt neki, de Jókai Mór és Mikszáth Kálmán is megemlékezett róla műveiben.

A nándorfehérvári csata (ismeretlen, 19. századi festő munkája). Forrás: Wikipédia
Maga a név Döbrentei Gábor 1824-es tanulmányából származik, amelyben a legenda valóságalapját szerette volna igazolni. A Dugovics Titus, ki magát, csak hogy Nemzete győzzön, halálra szánta című mű nyomán egycsapásra ismertté vált a név, de Döbrentei forrásai utólag erősen problémásnak bizonyultak.
Döbrentei egy magyar nemestől, Dugovics Imrétől szerezte a forrásokat. Dugovics azt állította, hogy ő a nándorfehérvári hős egyenes ági leszármazottja, a rokonságot pedig egy 1459-ben kiállított oklevéllel próbálta meg igazolni, amelyben Mátyás király Titusz hősiessége jutalmául fiának, Bertalannak adományozta a Pozsony vármegyei Tejfalut.
Ezen felül még két oklevél igazolta Dugovics Titusz létezését, de ekkoriban még senkinek nem jutott eszébe, hogy ezek hamisítványok is lehetnek. Az már csak sokkal később, az 1990-es években merült fel, hogy komolyabb vizsgálatnak vessék alá a dokumentumokat. Ekkor Rácz György és Engel Pál adott hangot kétségeinek,
2009-ben pedig Szőcs Tibor bizonyította be, hogy Dugovics Titusz sohasem létezett.
Mint kiderült, az adománylevél közönséges hamisítvány volt, valójában a Dugovics család csak a 17. században szerzett nemesi címet, de a másik két okirat hitelessége is erősen kétséges. Mint kiderült, Dugovics Imrének az 1820-as években igazolnia kellett nemesi származását, ezért hamisíthatta meg a leveleket. Dugovics Titusz tehát egy címét féltő kisnemesnek köszönhetően született meg.
Persze, mint minden legendának, ennek is megvan a maga valóságalapja, elvégre a nándorfehérvári ütközetben valóban hősiesen küzdöttek a magyar katonák, és valóban hatalmas túlerőt vertek vissza. Nem teljesen légből kapott tehát a történet, egyszerűen arról van szó, hogy az emberek könnyebben tudnak azonosulni a múltbéli eseményekkel a legendás történeteken keresztül.
• Dugovics Titusz hősi halála – a legenda szerint (Rubicon)
• Így lett romantikus nemzetképünk hőse Dugovics Titusz (Múlt-kor)
• Wikipédia
• Egy mítosz nyomában – A sosemvolt nándorfehérvári hős, Dugovics Titusz (Újkor)
Ha érdekes volt a cikk, kattints a megosztásra!