Diplomatatáska: a 80-as évek iskolai járványa
Aki a hetvenes-nyolcvanas években volt iskolás (vagy iskolásgyermek anyja-apja), az biztosan emlékszik a diplomatatáska őrületre. A nagybetű használata ebben az esetben korántsem véletlen, hiszen abban az időszakban nem volt olyan kis- és nagydiák, aki nem sírt volna otthon a szüleinek, hogy egy trendi, menő és rettenetesen haszontalan és egészségtelen diplomatatáskát kaphasson. De nézzük szép sorjában!
Valójában a lapos iratok tárolására készült, enyhén bőröndre emlékeztető kézitáska már a 30-as években feltűnt Magyarországon, így igazán nem lehet tudni, hogy mi robbantotta ki ötven évvel később az iskolai lázat.
Valószínű, hogy valamelyik értelmiségi (akkoriban nagyon menőnek számított, ha valaki kiérdemelte ezt a titulust) szülő gondolhatta úgy, hogy ha már gyermeke könyveket és füzeteket hord magával, akkor használja erre a legalkalmasabb eszközt, az erre a célra fejlesztett diplomatatáskát.
Az ötlet remeknek tűnhetett, hiszen egycsapásra véget vetett a hátitáskákban gombóccá vagy éppen szamárfülessé gyűrt tanszereknek.
A munkásszülők eleinte biztosan nem értették, hogy mi is történt, de az ő csemetéjük sem maradhatott le a fennhéjázó értelmiségiek lurkója mögött, így járni kezdték a boltokat az egyedi táskák iránt. Ekkor 1979 év végét írtuk.

Budapest XII., Roskovics utca, balra a Ráth György utca házai. 1934. Fortepan/Lissák Tivadar
Ekkoriban még igen komoly ráfordítást igényelt egy diplomatatáska megvásárlása, hiszen kereslet hiányában csak kevés helyen árulták, és ott is méregdrágán, mivel a gyártás is csupán egy helyen zajlott, a Debreceni Bőráru gyárban. Ebben az évben még nem is harapózott el látványosan a „fertőzés” és inkább csak a 7. – 8. osztályosok egy része kezdte ilyen táskában hordani a tanszereit.
A helyzet 1981 tanév közepére kezdett változni, amikor – a tervgazdaság belső folyamatait ismerve, meglepően gyorsan – az ipar és a kereskedelem is felismerte az igény elharapózását.
1981 januárjában a Skála már szinte hipnotikus hatású betűsorokat írt a hirdetéseibe, ugyanis reklámáron kezdték forgalmazni a diplomatatáskákat, 614 helyett 429 forintért. Hogy ezt az árat el tudjuk helyezni, ahhoz tudnunk kell, hogy 1981-ben a beiskolázás összes költsége 500 Ft volt gyermekenként és egy női táska 150 Ft-ba került (gyöngydíszítéssel 170 volt ugyanez a modell). Vagyis elég borsos volt az a szóbanforgó reklámár. Az emberek mégis tódultak.
Az 1981-es iskolaév végére,
az akkor divatos akadály- és sportvetélkedők fődíja egyre gyakrabban volt diplomatatáska
és az iskolákban egyre nagyobb tért hódított az új divat, ami már nem csak a felső tagozatosokat érintette. Ekkoriban kezdtek világot látni az első rosszalló és a veszélyekre figyelmeztető cikkek és szülői levelek. Utóbbiak inkább csak azt nehezményezték, hogy a méregdrága táska igazából nem is elég önmagában, hiszen egy tornacipő vagy uzsonna már bele sem fér a lapos kialakítás miatt. A kisdiákok bizony külön nejlonzacskóban hordták ezeket a dolgokat.
Az orvostársadalom és elsősorban az ortopédorvosok ennél sokkal keményebb hangot ütöttek meg.
Ők úgy vélekedtek, hogy az embert és különösen a fejlődőben lévő gyermekeket nem arra találták ki, hogy egy nem ritkán 5(!) kilós csomagot (ebből 2 volt csak maga a táska) folyamatosan az egyik kezükben hordják. Ez túlzott oldalirányú terhelést és hosszabb távon gerincferdülést okozhat és okozott is!

Budapest XVIII., Ferihegyi (ma Liszt Ferenc) repülőtér, kormányváró. 1976. Fortepan/MHSZ