Az újságírónő, aki átvert menyasszonyból Ady krónikásává vált
Dénes Zsófia (1885-1987) az első magyar újságírónők egyike volt, majd József Attila-díjas íróvá avanzsálódott. A Budapesti Tudományegyetemen folytatott irodalmi és művészettörténeti tanulmányai után a Pesti Naplónak és a Világnak írt, és – Szabó Ervinen keresztül – részt vett a forradalmi propagandamunkában. A Tanácsköztársaság bukása után Bécsbe emigrált, ahol a Bécsi Magyar Újság című baloldali napilapnak dolgozott.
Az érdeklődő, életszerető és intelligens asszony sokszor férjhez ment.
1906-ban Morzsányi Győző bankhivatalnokhoz, aki hamar özveggyé tette, 1916-ban a török szultán egyik miniszterének orvos fiához, Kozma Koz bejhez, akinek halála után pedig 1928-ban Nagy Andor újságíró vette el.

Zsófia tudott élni: 80 évesen végül ismét bekötötték a fejét, a nála 30 évvel fiatalabb Szalatnyay József festőművészhez ment hozzá,
és még 22 évig éltek boldog házasságban, mivel az asszony 102 évesen hunyt el. Azonban egyik férje sem tette olyan híressé, mint Ady Endre, akivel csak egy röpke eljegyzés kötötte össze, végül egy életen át.

Dénes Zsófia és Ady Endre - Forrás: Wikipédia
Történetük 1913-ban kezdődött, amikor a bohém Ady Endre megismerkedett Dénes Zsófiával, akit Zsukának becézett, és – szokásához híven – rögtön belehabarodott a bájos és okos nőbe. Csupán néhány hét ismeretség után megkérte a kezét és párizsi nászutat ígért neki, a lány anyja azonban hevesen ellenezte a kapcsolatukat, mert nem akarta újra beteg ember, ráadásul hírhedt költő mellé adni lányát. Jók voltak a megérzései, ugyanis hamar kiderült, hogy Ady csak hitegeti Zsófiát, és sosem fogja elvenni feleségül.
Rejtő Jenő naplójában azt írja 1935-ben – miután lelkendezve bejelenti, hogy Dénes Zsófia hetilapja, az Ünnep leközölte első cikkét –, hogy
„Zsófia asszonyról mindenki tudja, hogy valamikor réges-régen, talán éppen ötvenezer évvel ezelőtt, Ady Endre szeretője volt, sőt saját bevallása szerint a menyasszonya is. Zsófiának persze igaza van, ugyanis Adynak minden nő a menyasszonya volt, csak éppen ő a nászéjszakákat az esküvő előtt tartotta, és az esküvőre általában nem került sor, mint ahogyan Zsófia esetében sem.”
Ady érzelmi ingatagságán túl pénzügyi és egészségügyi gondok is álltak a háttérben. A férfi valóban szanatóriumba vonult a tervezett frigy előtt gyomorbajra hivatkozva, ugyanakkor szifilisz és alkoholizmus egyaránt pusztította a testét. A házasság azonban továbbra is foglalkoztatta a könnyen fellelkesülő Adyt, úgyhogy néhány hónapra rá már megkérte Csucsán a 19 éves Boncza Berta kezét. Csinszka, ahogyan mindenki ismeri, végül valóban felesége lett a költőnek, Zsuka pedig mindeközben olyan jóban lett Adyval és annak családjával, sőt, ifjú arájával is, hogy még az esküvőn is jelen volt.
A családban nem ő volt az egyetlen tehetség: unokatestvére Dénes Valéria, az egyik leghíresebb magyar festőnő volt. Valéria egyszer meghívta Zsófiát párizsi otthonukba, egy szegényes műteremlakásba – ahol Galimberti Sándor festővel élt akkoriban –, hogy lakjon náluk, ameddig ők elutaznak Henri Matisse-szal tanulmányútra. Bár a festőnő szabadkozott a körülmények miatt, az írónő el volt ragadtatva, és így számolt be a párizsi fészkükről: „telihordozták régi flamand és francia műemlékekkel, ahol életem legtisztább stílusszeretetével és legfőúribb ízlésével találkoztam. Azóta palotákból sírtam vissza magam az ő négy faluk közé.”

Dénes Zsófia - Fotó: Fortepan
Olyannyira fontossá vált Zsófia számára a költő, hogy bár Ady 1919-ben elhunyt, azaz csupán néhány évig ismerték egymást, az írónő neki szentelte a hátralévő munkásságát. Rengeteget kutatott, interjúvolt, utazott és olvasott Ady Endre kapcsán, ezen anyagok felhasználásával pedig több kiváló könyvet is publikált. Az első, Élet helyett órák című memoárral konkrétan két évtizedet várt, de nem csupán szerelmükről szólnak a lapok, hanem a költő egész életéről, a kortársak – például Móricz Zsigmond – szerint hitelesen és érzékletesen, szerényen és alázattal. Ady öccsének felesége,
Ady Lajosné is bevallotta, hogy az ő nevével fémjelzett, Az ismeretlen Ady című 1942-es könyvét valójában Dénes Zsófia írta, bár valóban az ő emlékeit jegyezte fel.
Zsófia megszállott Ady-kutatóvá vált, holott Rejtőn kívül a többi forrás sem volt kevésbé cinikus, ha Ady szerelmi életéről volt szó. A Huszadik Század című folyóirat például 1940 augusztusában így fogalmazott: „A fiatal asszonyban volt jócskán idealizáló hajlam, ő a férfit csak a költő glóriáján át tudta látni. Erre szükség is lehetett.
Inkább szerettette magát, mint szeretett, örült, ha anyáskodtak vele, babusgatták, bajaiban sajnálgatták.”
Dénes Zsófia tehát jobban járt Ady barátságával, mint szerelmével, alapos kutatómunkájára pedig hálával gondol az utókor.
• Dénes Zsófia: Élet helyett órák, 1935
• Dénes Zsófia: Akkor a hársak épp szerettek… Legendaoszlató emlékezések és dokumentumok Ady Endre váradi életéről, 1957
• Nemere István: Ady Endre szerelmei, 2003
• Matuscsák Tamás: Rejtő Jenő elveszett napjója – életregény, 2016
• Nyáry Krisztián: Festői szerelmek, 2016