Az I. világháború Szarajevótól Trianonig
A brit és a magyar szerkesztőség által fölkért kiváló történészek 50 kulcspontnak tekintett témán keresztül olyan lapokat emelnek ki a négy év történetéből, amelyek az utolsó darabok behelyezése után igen szemléletes képet adnak a Nagy Háború egészéről.
E kulcspontok sora adja meg a vázat ahhoz a 26 önálló cikkhez és tanulmányhoz, amelyek többsége a BBC History élvezetes stílusában egyrészt új megvilágításba helyezi a világháború alaposan ismertnek vélt egy-egy fejezetét, másrészt a frontélet olyan életképeit villantja föl, amelyek jobbára kimaradnak a had- és eseménytörténeti kötetekből. Példaképpen említhetem a lövészárokéletről szóló leírásokat, a katonák naplóföljegyzéseit és leveleit parancsnokaikról, vagy azokat, amelyekből fogalmat alkothatunk arról, hogy hogyan juthattak szexuális örömökhöz, amikor tartalékban voltak és mit is ettek a katonák a fronton.


Elsősegélynyújtás 1918-ban
Ez utóbbihoz kapcsolódva egy kis ízelítő a magazinból. Az egyik brit közlegény írta meg az otthoniaknak, hogy egy jó szakács akár ízletes étellé is varázsolhatta a katonák számára kiutalt fejadagot. Szerinte a szakácsok „tényleg nagyszerűek. A szokásos raguk, sültek, mazsolás pudingok stb. mellett nyúl- és sertésragut, pároltgyümölcsös sodót és gyümölcsös rizspudingot is összeütöttek nekünk.”
Ugyanakkor nem mindegyik katonaszakács volt ennyire lelkiismeretes vagy leleményes, annak ellenére, hogy a világháború alatt 92 627 szakácsot készített fel a brit hadsereg. Egy őrvezető sok katonatársa véleményét fogalmazta meg anyjának szóló levelében: „a szakácsaink egyszerű melósok: a legfinomabb sztékből is semmi perc alatt ehetetlen faforgácsot készítenek”.

Konyhaszolgálatosok szendvicseket készítenek sebesült bajtársaiknak 1917 áprilisában
A szakácsok tevékenységével szemben hivatalos panasznak nem volt helye. Az egyik közlegény szóvá tette a törzsőrmesternek, hogy a tea gusztustalan, és a „tetején a tegnapi kaja zsírja úszik”. A törzsőrmester erre ráüvöltött, hogy „nincs ennek semmi baja”, és nyomatékul az ujjaival keverte meg az említett italt.
Valószínűleg azt sem tudjátok, hogy egy század eleji nemzetközi törvény előírta, hogy a hadifogoly tiszteknek fizetést is kell kapniuk. A háború elején ezt több hadviselő állam be is tartotta – például a szibériai városokba került osztrák-magyar tisztek szabadon mozoghattak a városukban, a fizetségből lakást bérelhettek, sőt ruhát is vásárolhattak.


Kiszabadult brit hadifoglyoknak osztanak ételt egy londoni vasútállomáson
Miközben a legtöbb fogolytáborban pokoli volt az élet, gyöngyélete volt annak a néhány száz osztrák–magyar katonának, aki a nyugati front összeomlásakor Verdunnél amerikai fogságba került. A tiszteket a richelieu-i kastély parkjában levő táborba helyezték el, ahol 300–400 frankos havi fizetést kaptak. A legénység a németekkel közös legénységi táborokba került, ahol az ellátás rendszere hasonló volt a többi nyugati hadifogolytáboréhoz, az élelmezés tekintetében azonban messze felülmúlták azokat.
Reggelire tejben főtt kukoricadarát vagy zabkását, továbbá fél liter kávét, malátaszirupot, disznózsírt és kenyeret kaptak a hadifoglyok. Az ebédmenüben bőséges volt a fagyasztott hús mártással és párolt paradicsommal. Gyakran adtak gyümölcsbefőttet is. A vacsora főzelékből állt, konzervhússal vagy tepertővel.

A Királyi Repülő Hadtest repülőszázadának vadászpilótái az SE5-ös flotta előtt

Szanitécek a halottak és a sebesültek között az ANZAC öbölben a partraszálláskor

Hazatérő brit hadifoglyok Hull kikötőjében 1918. november 23-án
Hosszan lehetne még sorolni azokat a témákat, cikkeket, amelyekből hasonló „ínyencségek” derülnek ki, de ezeket fedezzétek fel magatok. Az írásoknak mintegy a harmada magyar szerzők műve, amelyek nemcsak a Monarchia háborús részvételéről, a magyar katonák ütközeteiről szólnak, hanem – mint Romsics Ignác tanulmánya – túlmennek a háború időszakán, s összegzik Trianon legfontosabb körülményeit, de kitérnek arra is, hogy hogyan lett Horthy Miklós kormányzó.
Papp Gábor
főszerkesztő
Az első világháború története - Szarajevótól Trianonig
A BBC History 148 oldalas különszámához DVD melléklet is jár, amelyben 1 órás dokumentumfilm-összeállítást találtok. További infók, online vásárlási lehetőség: KATTINTS IDE
Ha szereted a BBC History-t, nyomj egy lájkot!