Az eltűnt Fontana-ház nyomában
2014-ben volt száz éve, hogy létrehozták a Budapest Gyűjteményt, a főváros könyvtárának várostörténeti különgyűjteményét, ahol a főváros helyismereti, helytörténeti anyagait találjátok meg. Folyamatosan gyarapodó gyűjteményükben százezer kötetnyi könyvet, kéziratot, hírlapot és folyóiratot, köztük számos régi, ritka dokumentumot tanulmányozhat bárki.
A fotótárban pedig mintegy százhetvenezer fényképet őriznek, amelyek bemutatják a városkép, az infrastruktúra változásait, a hétköznapok és történelmi fordulatok jeleneteit, a hírességek és mára elfeledett városlakók arcvonásait. Facebook-oldalukon ezeket mutatják be olyan történetekkel, amikről csak nagyon ritkán hallani.
A Váci utca és a Régi posta utca sarkán lassan befejeződnek az 1984-ben Fontana Üzletház néven megnyitott épület bontási munkálatai. A belvárosi saroktelek története a XVII. század végére nyúlik vissza, ekkoriban Lederwas Bertalan működtetett itt fürdőt és borbélyüzletet. Az 1833-ban háromemeletesre bővített épületben a következő évszázadok során gyakran találjuk szabók, ruhakereskedők és egyéb rokonszakmák képviselőit. A XIX. század elején Raics Sámuel „a Három Gráciához” címzett posztóüzletének cégére még száz év múltán is csalogatta a vásárlókat Haris, Zeillinger és Társa üzletébe.
Az épület a II. világháborúban olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy 1947-ben lebontották, helye évtizedekig - a belvárosi üzletközpont elképzelésének megszületéséig - üresen állt.
A munkálatokat a Fővárosi Tanács Végrehajtó Bizottságának határozata alapján a Budapesti Városépítő Tervező Vállalat (BVTV) kezdte meg az 1970-es évek közepén; a generálkivitelező a Fővárosi 2. sz. Építőipari Vállalat, az építész-tervező Vedres György (1934-1987) volt. Az 1984-ben átadott épületben az Aranypók-Konzumex Divatáru Kereskedelmi Vállalat áruháza (3500 nm), a cég irodatornya (1400 nm), a Pénzintézeti Központ (2900 nm) két irodatoronnyal és a Képcsarnok Vállalat 180 nm-es üzlete kapott helyet.
Az indulásakor Fontana Üzletház nevet viselő épületet a későbbiekben nevezték többek között Fontana Divatháznak, Aranypók Konzumex Divatáruháznak is, de általában „csak” Fontana-házként emlegették.

1908. A Haris, Zeillinger és Társa cég a „Kék Csillaghoz” c. menyasszonyi kelengye üzletének (V. Váci u. 16.) hirdetése. Újságkivágat. FSZEK Budapest Gyűjtemény, Fotótár

[1930-as évek] A Guttmann Béla R. T. Kötött és Szövöttáruk Nagyáruháza számolócédulája. A Guttmann-Fekete-Budapest (GFB) harisnya- és kötöttárugyár első „Pók” üzletét 1931-ben nyitotta meg a Rákóczi úton. Az 1947-es államosítás után Budapesti Harisnyagyár, 1962-től pedig a Fővárosi Divatáru Kiskereskedelmi Vállalat nevet viselte. Az Aranypók elnevezést 1973-ban a népszerű aranypók-harisnyáról kapta. FSZEK Budapest Gyűjtemény, Plakát- és Kisnyomtatványtár (B kisny. 2839)

Vedres György (1934-1987) Ybl-díjas építész, a Budapesti Műszaki Egyetem tanára. A Budapesti Városépítő Tervező Vállalat főmunkatársaként számos belvárosi fejlesztésben vállalt fontos szerepet. Özvegye alapította a Vedres György-díjat, melyet a Magyar Építőművészek Szövetségének Elnöksége ítél oda. (via www.alleyesonbp.com)

1960 "Kinek mit vegyek?" Az Aranypók ajánlata. FSZEK Budapest Gyűjtemény Plakát- és Kisnyomtatványtár (VII/1/1960)

Az Aranypók-védjegyet 1977-ben jegyezték be. FSZEK Budapest Gyűjtemény Plakát- és Kisnyomtatványtár (VII/1/1969)

„Aranypók” divatáru megbízható márka! Plakát. FSZEK Budapest Gyűjtemény, Plakát- és Kisnyomtatványtár (61615)

1982 Régi posta utca - Váci utca kereszteződése, szemben a Fontana Üzletház előtt a Hermész-kút. f.: Magyar Rendőr / Fortepan, FP 67096

A Fontana névpályázatának eredménye az Esti Hírlap 1985. november 30-i számából.

1986 Váci utca, szemben a Régi posta utca a Petőfi Sándor utca felé. Előtérben a Hermész-kút. f.: Magyar Rendőr / Fortepan, FP 67157

A Váci utcai Fontana Divatház Soltész Éva felvételén az Új Tükör 1987. április 19-i számából.

Az épület homlokzata. In: Új Tükör 1987. április 19.

1989. A Tritex Kereskedelmi Vállalat legújabb modelljeit a Fontanaban is meg lehetett vásárolni. In: Interpress Magazin 1989. január.