Asszonyok rémálma: a nagymosás
A munka általában a bérházak alagsorában kialakított mosókonyhában történt, ahová az úriasszony be sem tette a lábát.
A mosókonyha kulcsát a házmester őrizte, és ő készített egy beosztást is arról, hogy melyik lakó mikor használhatja a helyiséget. A szárítást általában a ház padlásán oldották meg.

1930. Fortepan
Elkülönítve mosták a fehérneműket, ruhákat és ágyneműket, és külön eljárással kezelték a különböző anyagfajtákat is. A korabeli népszerű mosószer, a phönixpor mellett egy sereg más
adalékanyagot is használtak.
Például petróleumot, terpentinolajat, szódát, szappant, kékítőt, fehérítőt, keményítőt. A háziasszonyok legnagyobb réme az volt, hogy a mosónő – hogy megkönnyítse a saját dolgát – ruhát roncsoló klórmeszet vagy lúgkövet használ, esetleg durva kefével sikálja a finom anyagokat.
A mosást a legkényesebb anyagokkal kezdték. Először alaposan kimosták, majd szappannal, mosószódával üstbe tették, és gondosan átkeverve mintegy fél órát főzték a főzőüstben. Ezután ismét újramosták a ruhát szappannal, majd hideg vízzel öblítették, kékítették, keményítették.
A tisztára mosott ruhát vasalás zárta, ehhez néhány házban
vasalóasszony segítségét
vették igénybe, bár ezt már kevesebben engedték meg maguknak: ezt a feladatot gyakran inkább a szobalány vagy a háziasszony végezte.

Fotó: Fortepan
Mosás a háború után
A háború után a munkába álló asszonyok már nem értek rá (és a családoknak pénzük sem volt) nagy vacsorákat adni, így a hatalmas méretű asztalterítők a polcok mélyén pihentek, és a divat változása miatt eltűnt a sok alsóruha is. A nehezebben kezelhető darabok közül viszont megmaradtak az ágyneműk.
A középosztálybeli háziasszonyok többsége már nem engedhette meg magának, hogy mosónőt fogadjon, így a mosást, vasalást maguk intézték – ha volt, akkor a cseléddel együtt.
A nagymosás is egyre inkább átkerült a fürdőszobába, konyhába, egyre kevesebben használták a bérházak alagsori mosókonyháit.
A mosás menete nem sokban különbözött a háború előttitől. Ugyanúgy szét kellett válogatni a ruhákat anyag és szennyezettség szerint, és előző nap ugyanúgy beáztatták, beszappanozták a legszennyezettebb darabokat. A ruha kifőzéséhez továbbra is nagy bádog- vagy rézüstöket vettek igénybe, és minden háztartásban megtalálható volt a bádog mosófazék is.

Az 1920-as évek második felében a női fehérnemű és felsőruházat átalakulásával
a vászonalapú alsóneműt felváltotta a könnyebben kezelhető habselyem, műselyem, pamut.
A kíméletre szoruló ruhadarabok mosásához ekkoriban kezdték el árulni a mosóporokat, szappanpelyhet vagy szappanforgácsot.
A középosztálybeli háztartásokban ekkor még nem használtak mosógépet, bár a Gáz- és Villamos Művek jelentős propagandát fejtett ki mellette, és a John-féle forgódobos kézi hajtású mosógépet ajánlgatták. Általános vélekedés volt azonban, hogy a mosógép “szaggatja” a ruhát, illetve “nem szépen mos”.

A 30-as években gyorsan terjedt a szintetikus mosószerek használata: a Henkel gyár termékei, az önműködő mosóporként reklámozott Persil és a Henko áztató, a Hutter József szappangyárában előállított Radion mosópor, amely “egymaga mos” és az Asszonydicséret, mely “pótolja a gyepen szárítást”, valamint a szintén népszerű Tátra mosópor.
A szárítást a városi bérházakban az erre alkalmas padláson, többnyire azonban a konyhában, fürdőszobában használatos fregolin oldották meg.