Amikor nemhogy Tinder, internet se volt: így ment a társkeresés a szocializmusban
A női jelentkezők számára az volt rossz hír, hogy általában hétszer több nő keresett társat, mint a férfi. Ezen belül egy diplomás férfira 10—15 diplomás nő jut. A férfiak közül annak volt nehéz társat találni, aki az átlagos testmagasságnál alacsonyabb volt; akik falura vagy tanyára kívánják vinni leendő társukat; vagy akik a házasság minden anyagi feltételét (lakás, berendezés stb.) a nőtől várta el.
„Nehezen találnak társra a többször elvált férfiak is, és azok, akik makacsul ragaszkodnak a 15 év körüli korkülönbséghez. És sajnos, mindkét nemnél nehézséget jelent azoknak az özvegyeknek, elváltaknak a társkeresése, akik kiskorú gyermekeket nevelnek.”
Ha a jelentkező a nehézségeket vállalta, akkor személyazonossági igazolványával kellett bizonyítania előzetes adatainak valódiságát; elsősorban azt, hogy házasságkötésre jogilag alkalmas, tehát törvényes családi állapota: nőtlen, hajadon, özvegy vagy elvált. A kalandot keresőknek rögtön ajtót mutattak, és azoknak is, akik egy válóper kellős közepén voltak. A Négy Évszaknak adott társkereső megbízás időtartama egy év volt. A társkeresési díj 200-900 Ft közti volt, jövedelemtől függően. Utána ki kellett tölteni egy 72 kérdéses, részletes kérdőívet is. Az első 4 évben 200 házasság köttetett a szolgálaton keresztül. A társkereső szolgálatot azért vették igénybe a jelentkezők, mert időhiányban szenvedtek.

Táncest a pécsi Magányosok Klubjában, 1978. (Urbán Tamás/Fortepan)
„A munkából, a hivatásszeretetből adódó lekötöttség, nem egy esetben az anyagiak minden időt kitöltő hajszolása — s mindehhez a társasági élet szűk keretei — gyakori okai a magányosságnak.”
„Volt, aki bevallotta: a kíváncsiság vezette őt a szolgálathoz. A következő indoklás is gyakran elhangzott: „Nincs időm a hagyományos udvarlásra, de ha volna is, még három hónap múlva sem tartanék ott, ahol a Négy Évszak kezdi, hogy ti. elkéri a jelentkező személyazonossági igazolványát.”
(Forrás: Budapest, 1973. július 30. o.)
Volt egy Négy Évszak című, időseket, magányosokat, társkeresőket segítő lap is, mely ismerkedő rendezvényeket is szervezett.
„Civilizációs problémánk, társadalmi bajunk van számtalan, köztük is a leggyötrőbbek egyike a magányosság. Ezt hivatott enyhíteni a Négy Évszak című folyóirat Te meg Én programjainak sorozata. Bárki elmehet a rendezvényekre, szórakozhat, tanulhat, vitázhat, és legalább addig, amíg közösségben érzi magát, csökken a társtalanság érzete. (…) Új társasági, ismerkedési alkalmat is nyújt a Te meg Én klub a magányosoknak. Minden csütörtökön délután 5-től az átalakított Bon-Bon presszóban a vendégeket háziasszony fogadja, jó muzsika mellett táncolni is lehet.”
(Forrás: Népszabadság, 1983. január 16. 6. o.)
1981-ben egy 50-es pár, akik a négy Évszakon segítségével talált egymásra, nem házasodott össze. Indoklásuk ma már furcsának tűnhet:
„Mindkettőnknek van lakása; ha összeházasodunk, az egyiket feladjuk. De erre már csak akkor kerülhet sor, ha teljesen biztosak vagyunk egymásban. Tudja, ötven után már nem sok sansza van az embernek újra lakást szerezni; vigyáz tehát a meglevőre.”
(Forrás: Népszabadság, 1981.10.21. 8. o.)
Ugyanis az 1959. évi IV. tv,. a Polgári törvénykönyv kimondta, hogy csak egy lakástulajdonnal lehetett rendelkezni. A pár tarthatott attól, ha mégsem sikerül a kapcsolat, az egyik tanácsi lakást már elveszítették.
1982-ben is működött a társkereső iroda, ekkor már a Tanács krt. 2. szám alatta társkereső szolgálat. Évente 2000 fő fordult hozzájuk. Akkor már megjelentek a piacon kisebb társközvetítők is (gmk formában.) Az elvárások az alábbiak voltak:
„A férfi legyen magas, középkorú és lehetőleg diplomás, a hölgy házias, csinos, megértő.”
(Forrás:Autó-Motor, 1982. ősz, 58. o., Népszabadság, 1982.09.12. 6. o.)
1989-ben is nyitva volt még a Négy Évszak Társkereső, aztán a rendszerváltás elsodorta. Bár a társkeresés, mint probléma megmaradt, az internetes társkeresést már egészen más problémák jellemezték.