Állatok és emberek százai is meghalhattak a Colosseumban egyetlen, vérgőzösen brutális nap alatt
Déli szünet: lazításként néhány kivégzés
Délidőben sokan elmentek ebédelni, de mindig szép számmal voltak olyanok, akik nem akartak lemaradni a kivégzésekről.
Először a bűnösnek talált római polgárokat végezték ki.
Ők viszonylag gyors halált haltak: a hóhér egyetlen bárdcsapást mért rájuk. De előfordult az is, hogy egyszerre két elítéltet küldtek az arénába, de csak az egyiknek adtak kardot a kezébe. Amikor végzett az áldozatával, elvették tőle a kardot, és a következő elítélt kezébe adták. Ez így ment mindaddig, amíg valamennyi elítélt meg nem halt. Az utolsóval egy vadász végzett. A gyors halál csak a római polgárok kiváltsága volt.

A rabszolgákat
keresztre feszítették, megégették, vagy vadállatok elé vetették. Néha ezeket kombinálták: a keresztre feszítettet megégették vagy vadállatokat engedtek rájuk. Az persze mindig kérdés volt, hogy a vadállatok hajlandók-e mindebben közreműködni. Előfordult, hogy a fény, a tömeg megzavarta az állatot, aki csak kóválygott az arénában, de az is előfordult, hogy a nagyvadaknak nem volt étvágyuk. A keresztény legendákban olvashatunk néhány ilyen esetről.
A gladiátorviadalok
Kora délutánra mindenki visszatért a helyére. Ekkorra már kihordták a kivégzettek holttestét, és következhetett a nap fénypontja: a gladiátorviadal.
Az előadás már egy-két nappal korábban megkezdődött a Forum Romanumon, amikor nyilvánosan bemutatták a résztvevő gladiátorokat.
Az előadás előtt estén pedig a szervezők egy díszvacsorát adtak számukra, ahol a nézők egy része is megjelenhetett.

Róma, Forum Romanum. Pixabay
A colosseumbeli megnyitó igen ünnepélyes volt: egy hosszú menet vonult be az arénába. Sisak és pajzs nélkül jelentek meg a gladiátorok, hogy kidolgozott testüket a nézők megcsodálhassák. A bevonulásuk alatt egy trombitásokból, kürtösökből álló zenekar játszott. A menet aztán visszatért az aréna alatti katakombákba, és kezdődhetett a viadal.
A gladiátorok kettesével léptek színre, és fakardokkal bemelegítettek, majd jöhetett az igazi küzdelem.
A kiképzésük alatt megtanult összes trükköt bevetették.
Néha sokáig elhúzódott a küzdelem, a nézők ordítva szurkoltak kedvencüknek. Ha végképp nem dőlt el a harc, a bíró a császárhoz és a nézőkhöz fordult ítéletért. A bátran küzdő harcosoknak méltányos elvonulást biztosítottak. Ha a viadal során az egyik gladiátor elejtette vagy eldobta a fegyverét, a bíró megakadályozta, hogy ellenfele kivégezze őt, és a császárhoz fordult ítéletért.
A császárok gyakran átengedték a népnek a döntést, és a közönség ordítva nyilvánított véleményt. A viadal győztese pedig a császár páholyához ment, hogy átvegye a díját: egy olajágat és egy pénzösszeget. A legyőzött és kivégzett harcost pedig nagy tisztelettel vitték ki az arénából.

A párharcok egész délután tartottak, és a végén
a császár még különféle ajándékokat szórt a nép közé. Legtöbbször számokkal ellátott sorsjegyeket, amelyeket aztán a szerencsések a szám alapján beválthattak borra, olívaolajra, halszószra. És az állatviadalok során elpusztult állatok húsára.
A nyulakat, fácánokat az előadás után azonnal hazavihették, míg a nagyobb állatok húsára másnapig várniuk kellett, mert addigra darabolták fel és csontozták ki őket a hentesek.