A némafilmek tündöklő magyar csillaga, aki magányosan halt meg
Lenkeffy Ica a magyar némafilm egyik legfényesebben tündöklő csillaga volt, neve mégis csak nagyon kevesek fülében cseng ismerősen. Története csupán egy a sok hasonló eset közül, ettől azonban - ha lehet - csak még tragikusabb az egész.
Lenkeffy 1896 október 25-én született Miskolcon, és már egészen kicsi korától kezdve elhatározta, hogy akárcsak a szüleiből, egy nap belőle is híres színész lesz.
A szülők persze hevesen tiltakoztak a kislány terve ellen, de nem az intő szavakkal nem sokra mentek:
Ica 13 évesen otthagyta az iskolát, hogy nagybátyja társulatában vándorszínész lehessen.

Lenkeffy Ica 1911-ben (Forrás: cameramuseum.hu)
Az ifjú színésznő olyan tehetségesnek bizonyult, hogy 15 évesen már a Vígszínház társulatának tagjaként lépett színpadra, hamarosan pedig a szárnyait próbálgató magyar filmgyártás egyik legismertebb tehetségeként vált Európa-szerte ismertté.
Első nagy szerepe Illés Jenő 1916-os Szulamit című filmjének főszerepe volt: a kritika azonnal az egekig magasztalta a fiatal lány szokatlanul természetes játékát - sőt egyesek szerint
a film sikere egyedül Lenkeffy mindenkit megbabonázó játékán múlott.
Nem véletlen, hogy Illés Jenő a következő filmje, a Monna Vanna főszerepére is Lenkeffyt kérte fel. A Monna Vanna már igazi sikerfilm lett: az 1917. január 22-én tartott bemutatón csak úgy zúgott a tapstól az egész Uránia Filmszínház.
Ebben a szerepben Lenkeffy nemcsak tehetségével, de lehengerlő szépségével is lenyűgözte a korabeli közönséget. Ahogyan a kortársak feljegyezték, Lenkeffy Ica ruhája azt sejtette, hogy a színésznő nem visel alatta semmit, amivel szó szerint megőrjítette a korabeli nézőket. Icát igazi modern szépségként jellemezték, akinek széles, kerekded arca igazi kelet-európai jelleget adott alakjának.

Fotó: a Magyar Nemzeti Filmarchívum Fotótára
Első sikerei nyomán Ica egész Európában ismertté vált: szerepeket ajánlottak neki Berlinben és Bécsben is, de még az ekkor abszolút élvonalnak számító dán Nordisk is megkereste, ő azonban hazafiságból itthon maradt, hogy a külföldi gázsik töredékéért a magyar filmművészet fényét emelje.
A következő néhány évben csaknem húsz főszerepet játszott el,
tragikus módon azonban mindössze két magyar filmje maradt fenn.
Nem példa nélkül álló ez a némafilm történetében: a korban gyorsan bomló filmre forgattak, ráadásul egyáltalán nem foglalkoztatta az embereket a gondolat, hogy az utókornak is megőrizzék a legújabb alkotásokat.
Mindenesetre Lenkeffy Ica a kor legnagyobb magyar filmgyáraiban dolgozott, a kor legnagyobb férfisztárjai, például Csortos Gyula és Somlay Artúr, vagy a későbbi Oscar-díjas Lukács Pál oldalán domborított, és olyan rendezők filmjeiben szerepelt, mint a világhírű Kertész Mihály vagy Korda Sándor. Egyszóval ő lett az ekkor a világszínvonallal vetekedő magyar némafilm aranykorának egyik legfényesebben tündöklő csillaga.
Korda Sándor filmjében, Az aranyemberben ő alakította Noémit.
Amikor a Tanácsköztársaság bukása után a magyar filmgyártás hanyatlásnak indult, Lenkeffy szerencsésen lépett, és Németországban folytatta pályáját: 1922-ben például ő lett a filmtörténet első Desdemonája az Othello első filmadaptációjában.
Pályája akkor kezdett hanyatlani, amikor 1923-ban hozzáment egy párizsi bankárhoz,
Louise Mannheimhez, aki meggyőzte, hogy hagyjon fel a színészkedéssel. Ica egy párizsi luxusotthonban töltötte el a némafilmkorszak utolsó dicsőséges éveit, miközben csak a visszatérésen törte a fejét:
"Úgy volt, hogy most már vége mindennek: színháznak, filmnek, sikereknek, amikről valamikor azt hittem, hogy nem élhetek nélküle" - nyilatkozta később.
Azután kiderült, hogy tényleg nem tudok így élni. Vergődtem, kínlódtam magamban, a gazdagság nem adott kárpótlást, ha egy moziplakátot láttam, azt hittem megszakad a szívem. Jöttek a barátaim: Ica hát lehetséges ez? Hát bírod te ezt? Nem ez tényleg nem volt lehetséges. Ezt nem lehetett bírni.
1928-ra végre kiharcolta, hogy ismét szerepelhessen, és két némafilmben játszott is ekkor, de a nagy visszatéréssel már elkésett. A hangosfilmváltással - ahogy sokan másokét is, szerte a világon - az ő nevét is egy-kettőre elfelejtették. A hirtelen váltás miatt ugyanis azonnal munkanélkülivé váltak azok az előző pillanatban még ünnepelt világsztárok, akiknek nem volt elég "kellemes" a hangja ahhoz, hogy megszólalhassanak a vásznon.
Lenkeffy soha többé nem kapott szerepet, sem a moziban, sem a színházban.
Miután elvált a férjétől, lakást vásárolt Budapesten, ahol egy ideig színészképzéssel foglalkozott, de később azt is feladta.
35 éven keresztül magányosan, visszavonultan élt. 1955 januárjában, mindössze 59 évesen halt meg. Neve teljesen feledésbe merült, senki nem emlékezett már a ragyogó tehetségre, akiért egész Európa egy személyként rajongott.ű
Források:
• Wikipédia
• Hangosfilm.hu
• Színészkönyvtár.hu
• Kőháti Zsolt: Tovamozduló ember tovamozduló világban. A magyar némafilm 1896-1931 között.
• Székely György: Magyar színházművészeti lexikon
• A Magyar Hírlap hétvégi melléklete, 2017. január 14.
Ha érdekes volt a cikk, kattints a megosztásra!