A mostoha sorsú Sissi-szobor története: elveszett, majd újra megtalálták
Azt mondják, Magyarország legszebb Sissi-szobra áll Gyulán, a Csigakertben. Mivel hazánk összes, Erzsébet királynéról készült portréját nem láttuk, nem állíthatjuk, hogy valóban ez a leggyönyörűbb, de az biztos, hogy a legszebbek közé tartozhat. A története is izgalmas, benne van szinte az egész huszadik század.
A 19. század végén kezdődött a szobor története, a Sissi ellen elkövetett genfi halálos merénylet után. Budapesten a meggyilkolt királyné tiszteletére emlékművet szerettek volna állítani. 1898-ban Békés vármegye törvényhatósági bizottsága is küldött 4000 koronát, ám azt azzal küldték vissza, hogy már nincs rá szükség, összegyűlt a kívánt összeg.
1900-ban írták ki rá az első tervpályázatot, ám az elbukott. Később más pályázatok sem jártak sikerrel, csupán az ötödik, 1919-ben, ráadásul az emlékmű elhelyezésére is többféle javaslatot dolgoztak ki.
Miután évtizedekig folyt a huzavona, végül 1932-ben elkészült az emlékmű, az Eskü – vagyis a mai Március 15-e – téren állt.
1958-ban elbontották, azután 1985-ben restaurálták, és 1986-ban felújtva a Döbrentei téren helyezték el.

Felmerült az ötlet, hogy Gyulán állítsanak a szép emlékű királyné emlékére szobrot – a megye alispánja kezdeményezte az ügyet. Az életnagyságú mellszobor elkészítésével a dobozi születésű gyulai művészt, Felek Gyulát bízták meg. Mint azt Scherer Ferenc a Gyula történetéről szóló könyvében írja, a szoboralap gyarapítására 1903.január 24-én Erkel Gyula, Erkel Sarolta, továbbá Pewny Irén operaénekesnő közreműködésével hangversenyt rendeztek, melyen Pekár Gyula olvasott fel.
Felek Gyula a mestere, Fadrusz János budapesti műtermében készítette el a gipszmodellt. A végleges művet fehér carrarai márványból faragta, kétszeres életnagyságú talapzatra állította. A valóban gyönyörű szobrot 1904. július 24-én avatták fel a Népkertben (a későbbi Göndöcs-kertben.)

Fotó: Helytortenet.com

A Göndöcs-kert

A Vigadó a Göndöcs-kertben - eredetileg az épület előtti területen állt Erzsébet szobra
„Az elkészült szobor felavatási ünnepsége alkalmából beszédet mondott Lukács György főispán a megyeházán megtartott ünnepélyes közgyűlésen. Az elhangzott beszéd szövegét a közgyűlés jegyzőkönyvbe iktatta. Később az avatási ünnepély alkalmából a belvárosi nagytemplomban Karácsonyi János ünnepi szentmisét tartott. Innen zászlók alatt vonultak a résztvevők a Göndöcs-kertbe. A tényleges avatási ünnepség az Erkel Dalkör énekével kezdődött, majd Szentmiklósi József hírlapíró szavalta el alkalmi versét. Dr. Fábry Sándor alispán beszédével zárult az avatás hivatalos része. Beszéd közben lehullt a lepel és láthatóvá vált a mellszobor. Dutkay Béla polgármester átvette a város nevében a szobrot és Karaszy Ödön elszavalta Székely Sándor „Erzsébet” című versét. Az ünnepet végül a dalárda éneke zárta” - írta 1904-ben a Vasárnapi Ujság.
Báró Apor Vilmos dr. plébános indítványára a képviselőtestület 1932-ben elhatározta, hogy a Népkertben felállítja Göndöcs Benedek – a közpark alapítójának – szobrát. Még ugyanebben az évben áthelyezték az ott található szobrokat. Erzsébet királyné mellszobra a Maróti térre került, a polgári leányiskolával szembe, körülötte pedig parkot alakítottak ki, amelyet Erzsébetről neveztek el – ez lett a későbbi Groza-park.
A háború után többfelé hányódott a szobor a talapzattal együtt. Dankó Imre etnográfus, történész, muzeológus, aki a gyulai Erkel Ferenc Múzeum igazgatója volt 1958 és 1964 között, megtalálta, és a múzeum kertjébe vitette. Később a szobor a gyulai kertészet telepére került.
Az 1980-as évek közepén kezdeményezték a gyulaiak, hogy a szobrot restaurálják, és újra felállítsák. (Ebben az időben került vissza köztérre a budapesti Erzsébet-emlékmű is.) A mellszobor bronzdíszei az eltelt évtizedek alatt ugyan elvesztek, ám Morgós Andrásnak sikerült helyreállítania a sérüléseket elszenvedett alkotást.

A Csigakert Gyulán

A Csigakert

A szobor a Csigakertben

A tragikus sorsú királyné szépségét sokan csodálták
A szerző a nagyszüleitől és történelemtanártól hallotta először a szobor történetét: hányatott sorsát és újbóli felállítását.
Szakirodalom:
Scherer Ferenc: Gyula város története
II.kötet 299-300. old.
Elektronikus Periodika Archivum
Vasárnapi Újság 1904.
http://epa.oszk.hu/00000/00030/02638/pdf/VU_EPA00030_1904_31.pdf
Erzsébet királyné szobra
Mogyoróssy János Városi Könyvtár
http://epa.oszk.hu/00000/00030/02638/pdf/VU_EPA00030_1904_31.pdf
Békés Megyei Népújság 1986-88
https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1985_08/?pg=235&layout=s
https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1988_06/?pg=163&layout=s
Helytortenet.com