A magyar Pripjaty szellemei
1955-ben már MiG-15-ösök és Jak-19-esek, a szovjet légierő vadászezredének gépei telítették be az eget. Őket 1961-ben áttelepítették Kunmadarasra, és költöztették a szomszédba a Magyar Néphadsereg helikopterezredét.
A magyar oldalon a 87. Bakony Harci Helikopter Ezred tovább működött egészen 2004 végéig, amikor lakat került a bázis kapujára. A repülőtér jelenleg civil reptérként üzemel, a mára már kihalt szovjet rész szellemváros, az airsoftosok és a katasztrófaturisták paradicsoma lett.
Óvoda, általános iskola, középiskola, két étterem, kocsma, mozi-és színház, öt panel-és további két, négyemeletes lakóház, sportpálya, szabadtéri mozi, csirke-és sertésfarm, húsfeldolgozó, járműjavító, borospince, posta és élelmiszerboltok. Egyszóval minden megtalálható volt a laktanyán belül, amit a hétköznapi élet megkövetelt.
Borbély Márk fotói:
Mivel csak a tisztek és családjaik járhattak ki a laktanyából, a kiskatonák, akik kötelezően két évet szolgáltak külföldön, többnyire e falak között töltötték el ezt az időt, így az akkori kornak megfelelő ”luxuskörülményeket” biztosították a laktanyákban.
A szóbeszédekkel ellentétben, miszerint szigorúan tilos volt a magyaroknak belépni a szovjet részre, a ’80-as években a több magyar tiszt – köztük édesapám is-, az orosz boltban vásárolt dohányt, rágót és egyéb termékeket, persze nem hivatalosan. Még a szomszédos faluból is jöttek magyarok dolgozni a laktanyába, vigyázni a családos tisztek gyermekeire, míg az édesapa szolgálatot teljesített, anyuka pedig a boltban, konyhán vagy egyéb szociális területen dolgozott a laktanyán belül. Ünnepekkor, például november 7-én, a Vörös Hadsereg meghívta a magyar tiszteket, ahol a fiatalok fociztak, majd vendégül látták őket ebédre.
Hajner Gyula fotói:
Mivel nem ideiglenesre tervezték itt tartózkodásukat, 1979-ben a további bővítéseknek köszönhetően, még egy panelházzal gazdagították a laktanyát. A szovjet kultúrában köztudottan nagyon népszerűnek számítottak az emlékművek, emlékhelyek, szobrok. Többek között a laktanyákban Lenin mell -vagy egészalakos szobra volt a legjellemzőbb. Tudomásunk szerint a szentkirályszabadjai laktanyában négy ilyen emlékhely volt:
Egy szoborcsoport volt a laktanya északi részén, ahol ma egy parkolót alakítottak ki. Kivonuláskor az összes szobrot visszaszállították a Szovjetunióba.
Valószínűleg egy Lenin mellszobor volt, a közösségi ház északnyugati részén. Talapzata ma is látható.
Az emlékmű a második világháborúban, a német nacionalizmus felett győzedelmeskedő orosz hadsereg diadalát hirdette. A tanklöveget elszállították, de az emléktáblát és a talapzatot megsemmisítették a kivonuló katonák. Darabjai máig ott hevernek.
Egy ott szolgált orosz katona szerint egy egészalakos Lenin szobor volt a közösségi épület délnyugati sarkán. Az ismeretlen szovjet katona arcképe ma is tisztán kivehető az emlékmű talapzatában.
Mivel a katonák sokszor ingyen tudtak beszerezni egyes termékeket, folyt is az adok-veszek a felek között; fillérekért ment az üzemanyag, alkohol, bicikli, háztartási gépek, ruhaneműk és persze színes TV, ami akkoriban nagy szenzációnak számított. Mindezek ellenére a magyar-szovjet katonák közötti személyes kapcsolat mégsem volt annyira jellemző, inkább a békés egymás mellett élés elvét valósították meg. Egy véletlen tragédia következtében pedig egy két éves feszültebb időszak volt jellemző a laktanya életére: egy magyar őrkatona, - tisztázatlan körülmények között -, lelőtt egy helyét elhagyó szovjet kiskatonát.
A harci eszközök kivonása többnyire csendben, az erdőn keresztül történt. A fegyverzetet és a légvédelmi rakétákat konténerekbe rakták, és az éjszaka leple alatt elszállították, hogy se a magyar katonák, se a kémműholdak ne láthassák meg.
A legenda igaz:
Az északi portától nem messze, még a panelház előtt két T-55-ös tank állt. A kivonuláskor - a magyar katonák szeme láttára -, az évek óta talapzaton álló, kiállítási darabként funkcionáló harckocsikba üzemanyagot töltöttek, majd indítani próbálták. Mindkét fél legnagyobb meglepetésére a tankok ”pöccre” beindultak, és velük a szovjet katonák is végleg elhagyták hazánkat.
Nézzétek meg mindezt videón is:
Nyomj egy lájkot, ha tetszett a cikk!