A magyar feltaláló, akinek halálhírét is a saját találmányán tették közzé
Puskás Tivadar nevéhez vagy a rádió, vagy a telefon szavakat szokás kötni, és egy kicsit bonyolult is a kérdés: mit is talált ő fel pontosan? A rádió vagy a telefon ősét?
Nos, a leghelyesebb válasz talán az, hogy a rádióét és az internetét.
Puskás Tivadar dolgozta ki ugyanis azt a rendszert, amely lehetővé teszi, hogy egy ember, központi szervezésű technikával sok helyre juttassa el mondandóját. Ezt hívják telefonhírmondónak, amit a magyar feltaláló szabadalmaztatott, és 1893-ban, Budapesten kezdte működtetni, a világon elsőként.
Február 15-én van ennek az évfordulója.

Puskás Tivadar, az ambiciózus székely, egy hadmérnök bátyja, nem volt kishitű életcéljainak meghatározásakor. Bár végignézte, hogy nagyapja után apja is elherdálta a pénzt, a tönk szélére juttatva ezzel a családot, ő nem vitte tovább ezt a "hagyományt". Katonás fegyelemben nevelkedett, kiváló lovas és vívó volt. Apja halála után kapott örökségéből Angliába utazott tanulni, mert a bécsi Theresianumot nem bírta. Pénzszerzés gyanánt bébiszitterkedett, önerőből tanult meg angolul,
a tanulásra pedig azzal kényszerítette magát, hogy leborotválta a haját - így nem szívesen lépett ki a lakásából.
Később visszatért Erdélybe, hogy az angol vasúti társaság főmérnökeként dolgozzon. A bécsi Világkiállításon menetjegyirodát nyitott, és bejött az üzlet. Mások ezen a ponton elégedetten hátradőlve nyugtáznák, hogy biztosítva van a megélhetésük jó időre.
Puskás azonban megunta az irodai munkát: sarkon fordult, és kiment Amerikába aranyat keresni. Ezen a téren is letette a névjegyét:
egy általa kutyaütőnek vélt feltalálót úgy buktatott le, hogy beköltözött a szomszédságába, majd a föld alatt titkos alagutat fúrt az ő műhelyéhez.
A hárommillió dolláros felajánlás sem tántorította el attól, hogy lehozassa a kamu feltalálóról írt cikkét.

Amerika után Párizsba vette az irányt, ahol Edison találmányait, például a fonográfot népszerűsítette.
Az ezernyi dolgot kifejlesztő Edison öregkorában, 1911-ben Budapestre látogatva azt állította: a neki dolgozó Puskás volt az első, aki – harminc évvel korábban – felvetette a telefonközpont gondolatát.
Nem fogalmazott pontosan: a telefonközpont és a telefonhírmondó ugyanis két különböző dolog. Az előbbi a szó szerinti értelemben vett telefonáláshoz, és Alexander Graham Bell nevéhez kötődik. Nem Bell az egyértelmű feltalálója, de ezt a történetszálat talán majd egy másik cikkünkben tesszük rendbe.

Puskás Tivadar tehát a világon elsőként, az információk egyidejűleg sok helyre való eljuttatását indította el, ami a rádió és később az internet lényege lett. Ezért olvashatod több helyen, hogy a világháló ősének kiötlője is ő volt.
A fővárosban megszólaló telefonhírmondóban ez a mondat hangzott el először, 1893. február 15-én:
A találmányból befolyó pénzösszeg azonban már előhozta Puskásból a korábbról ismert családi vonást: nem tudott bánni a hatalmas nyereséggel. Idegrendszere összeroppant, és a telefonhírmondó elindulása után egy hónappal, március 16-án váratlanul elhunyt. Halálának hírét is élete főművén tették közzé a budapesti lakosoknak.

Puskás Tivadar sírja a Kerepesi temetőben
Forrás: Wikipédia (több szócikk), Urban Legends, sztnh.gov.hu
Képek: Wikipédia
Ha érdekesnek találtad a cikket, oszd meg!