5+1 legendás kalóz
A legtöbb ember képzeletét máig megragadják a kalóztörténetek és a mesés kincsek ígérete. Nemcsak amatőr kincsvadászok, hanem régészek is igyekeznek feltárni egy-egy legendás kalóz életét. Cikkünkben összegyűjtöttünk 5+1 híres kalózt, akiknek igazán érdekes élete volt.
1. Feketeszakáll
Edward Teach (kb. 1680–1718) – ismertebb nevén Feketeszakáll – a kalózkodás aranykorának leghírhedtebb kalóza volt, akinek nevét az egész karibi térségben és az Atlanti-óceán nyugati részén is félték a 18. század elején. Hírnevéhez feltehetően ijesztő fizimiskája is nagyban hozzájárult: fekete arcszőrzetében lassan égő kanócokat gyújtott, hogy kinézetével rettegést keltsen. Pályafutását Nassaun, Benjamin Hornigold legénységének tagjaként kezdte, de hamarosan saját jogán vált félelmetes kalózkapitánnyá. A bristoli haramia talán legismertebb tette Charleston meglepetésszerű blokádja volt 1718-ban. A hírhedt kalózt végül Alexander Spotswood, Virginia kormányzója által küldött csapatok ölték meg az észak-karolinai Ocracoke szigetén ugyanabban az évben.

Kép forrása: Wikipedia.hu
2. Bartholomew Roberts
Az „aranykor” legsikeresebb kalóza Bartholomew Roberts volt. 1719 és 1722 között, egy mindössze 30 hónapos időszak alatt mintegy 470 hajót foglalt el az amerikai és nyugat-afrikai partok mentén, és a zsákmányból óriási vagyont halmozott fel. A magas, jóképű, jókedvű walesi kalóz "szakértelméhez” nem férhetett kétség, mint ahogy kegyetlenségben is csak kevesen kelhettek versenyre vele. „Fekete Bartot” végül a Királyi Haditengerészet hajói szorították sarokba 1722 februárban, és a kalózkirály a Királyi Szerencse névre keresztelt zászlóshajója, valamint a haditengerészet Fecske nevű fregattja közötti ütközetben vesztette életét.

3. Sir Francis Drake
Az angolok hősként tekintenek rá, a spanyoloknak azonban egészen más a véleményük a „Hét tenger ördögeként” is ismert Sir Francia Drake-ről. A kalóz az 1570-es évek elején kezdte meg az amerikai kontinensenállomásozó spanyol hajók fosztogatását, amelyet királynői engedéllyel folytatott. 1579-ben a mai Peru partjainál fogta el a Cacafuego névre keresztelt spanyol gályát, amellyel a kalózok által valaha zsákmányolt egyik legnagyobb kincsre tett szert. A spanyolok a fejét követelték, I. Erzsébet királynő ehelyett azonban lovaggá ütötte.

4. Kuo-hszing-je
Kuo-hszing-je az 1630-as években örökölte édesapja kereskedőflottáját, hírnévre azonban katonaként tett szert: a Ming-dinasztia hatalmának helyreállításáért harcolt. Amikor a mandzsu hódítók elfoglalták a kínai szárazföldet, Kuo-hszing-je Tajvanra vonult vissza, és innen indította a mandzsu városok, valamint hajók elleni kalózakcióit. Hajói 1650-ra a kínai partok jelentős részét birtokba vették, Kuo-hszing-je pedig egészen 1662-as haláláig tüske maradt a mandzsuk által alapított Csing-dinasztia szemében. Manapság kegyetlen kalózként, egyben nemzeti hősként él a kínaiak emlékezetében.

Kép forrása: Wikipedia.hu
5. Csen Ji-sao
A történelem valaha volt egyik leghírhedtebb női kalóza, Csen Ji-sao egy kínai bordélyban kezdte pályafutását. 1801-ben feleségül ment a korabeli Kína egyik leghatalmasabb kalózához, Csenhez. A házaspár a Távol-Kelet egyik legfélelmetesebb kalózseregének vezetőivé vált. Hatalmuk csúcsán közel száz hajó és több mint ötvenezer ember felett rendelkeztek. Csen 1807-es halála után Csen Ji-sao feleségül ment az egyik hadnagyához, korábbi szeretőjéhez, Csan Paóhoz. Flottájuk olyan erős lett, hogy a legtöbb korabeli állam haditengerészete megirigyelhette volna. A kínai kormányon a brit és a portugál hajók sem tudtak segíteni: az európai flottát is szétzúzták a kalózok. Ji-sao végül amnesztiában részesült, és férjével minden vagyonukat megtarthatták.

Kép forrása: Wikipedia.hu
+1. Sir Henry Morgan
Henry Morgan 1654-ben, a jamaicai Port Royalból indulva kezdte pályafutását. A bukanér (karibi térségben a spanyolokra vadászó kalózokat hívták így), az angolok hivatásos kalóza volt. Elérte, hogy 27 évesen már kapitány legyen és legnagyobb sikere a Panama városán történő 1671-es rajtaütéséhez köthető. 1673-ban az akkori brit uralkodó II. Károly munkásságáért lovaggá ütötte, és ezzel együtt később Jamaica helyettes kormányzójává nevezték ki. Itt is telepedett le, idős korára visszavonult a közélettől, és kedvenc itala, a rum előállításának szentelte képességeit. Morgan kapitány 1688-ban halt meg, de a cukornádból készült híres ital készítésének tudományát az utókorra hagyományozta.
Hogy hol? A Captain Morgan idén 3 fesztiválon is jelen lesz, így a Campuson, a Fezen-en és a SZIN-en is találkozhatsz egy igazi kapitánnyal és legénységével.
Szerezd meg az igazi kapitányos kellékeket legközelebb a FEZEN-en! Ha jól esik, guríts le egy-két rumot, a kuponnal játssz a nyereményekért, fotózkodj a kapitánnyal, egyszóval érezd úgy magad, mint a Karib-tenger királya!
A Szegedi Ifjúsági Fesztiválon, az eddigi évekhez hasonlóan is lesz Captain Morgan Party Aréna, ahol napközben a Dumaszínház előadása alatt pihenhetsz rá az estére, majd a kedvenc magyar zenekarok koncertje után észrevétlenül csusszanhatsz bele a hajnalig tartó dj bulikba. Ráadásul a Kapitánnyal is fotózkodhatsz és a csinos kisérői, a Morganettek is megfordulnak errefelé…

