Lakbérre és ételre se marad pénze sok zeneipari dolgozónak, ha hónapokig nem lesznek koncertek
Rengeteg kérdőjelet hozott magával a kormány döntése a tömegrendezvények betiltásáról. Egy biztos: március 17-től beláthatatlan ideig semmilyen koncertet vagy bulit nem lehet tartani Magyarországon.
Ez a közönségnek legfeljebb bosszantó, azok számára viszont, akiknek a megélhetése múlik rajta, sokkal súlyosabb probléma.
Szakmabelieket kérdeztünk arról, túl vannak-e már az első sokkon, milyennek látják a kilátásaikat és tudnak-e bármennyire is előre tervezni.
Berta Zsuzsi, az A38 hajó marketingigazgatója
Már két hete is érzékeltük a hozzánk hasonló klubok és koncerthelyszínek leállását a nemzetközi színtéren, ezért képesek voltunk már előre tervezni a mostanra kialakult helyzettel is. A múlt heti korlátozások után arra álltunk át, hogy ha a meghirdetett programjainkat halasztanunk is kellett, legalább a biztonságos keretek között megvalósítható partneri együttműködéseinket fenn tudjuk tartani. A stúdiónk továbbra is működik, streaming-alapon innen próbáljuk megvalósítani, amit csak lehet.
Most tárgyalunk sorban azokkal, akikkel van ilyen megállapodásunk. Az Akusztik és Filmklub műsorainkat nyár elejéig már rögzítettük és folyik az utómunka, a további felvételek ügyében újratervezés folyik az aktuális információkat figyelembe véve. Ezeket a projekteket mindenképp folytatjuk. A Petőfi Irodalmi Múzeum keddenkénti zenés-irodalmi estjeit jelen állás szerint – a kormányrendeletet itt is szigorúan figyelembe véve – csak a fellépők online közvetítésével, természetesen közönség nélkül streameljük. Nyilvános eseményt nem tartunk, az A38 Éttermet bezártuk, az A38 Akadémia képzéseit online folytatjuk.
Ezen felül csökkentett létszámú stábbal dolgozunk, tartjuk az óránkénti kötelező fertőtlenítést, ami a bútorokra, mikrofonokra és egyéb technikai, használati eszközökre is kiterjed. A takarítást a szokásos menetrendhez képest aktívabban mozgósítjuk, a belső helyszíneinkhez kézfertőtlenítőket helyeztünk, betáraztunk újra papír törlőkendőkből, lekapcsoltuk a mellékhelyiségekben lévő kézszárítókat annak érdekében, hogy még jobban meg tudjuk teremteni a higiénikus biztonság kereteit.
Igyekszünk arra is megoldást találni, hogy a kiesett személyzetnek addig is tudjunk fizetést adni, amíg zárva vagyunk, elbocsátásokban jelenleg egyáltalán nem gondolkozunk, sőt: most van igazán szükség a jó, közös megoldásokra mindenki részéről.
A koncertpiac és zenekarok oldaláról szerencsére érzékelünk érdeklődést mind a streamingre, mind stúdióink igénybevételére. A PIM a Hajón felvételek mellett a másik főpróba a Carson Coma zenekar "digitális koncertje" lesz. Ezek a projektek a technikai stábot egyelőre bőven ellátják feladatokkal.
A március-áprilisi programjaink közel felének már tudtunk új időpontot találni (többnyire nyári és őszi dátumokat), a többi átütemezésén pedig a programiroda folyamatosan dolgozik. Addig is mindenkinek ajánljuk az európai szinten is páratlan Youtube-archívumunkat, ahol több száz teljes koncertet vissza lehet nézni, különböző stílusokban:
Pop, indie, electronic: A38 Vibes
Rock, metal, hardcore: A38 Rocks
World music & folk: A38 World
Experimental & jazz: A38 Free
Ez amellett, hogy csökkenti a hiányérzetet, a mi fennmaradásunkban is tud most segíteni, hiszen ha sokkal kisebb nagyságrendben is, de keletkeznek bevételeink a megtekintések után, mivel monetizált csatornákról van szó.
Nem ez az első bizonytalan helyzet az A38 életében, a pár évvel ezelőtti árvíz – ami miatt szintén szüneteltetni kellett működésünket – hasonló fejtörést és kihívásokat okozott. Bízunk és hiszünk abban, hogy ez a mostani periódus sok új tudást és tapasztalatot ad nekünk, amiket akár középtávon be tudunk építeni az egyébként megszokott üzemelésünkbe.

Czeglédi Szabolcs, az Akvárium Klub programigazgatója
„Programszervezőként jelenleg is minden erőnkkel azon dolgozunk, hogy új dátumokat találjunk a tavaszi koncertjeinknek, aminek – csak úgy, mint más iparágakban – a leginkább nehezítő körülménye a vírushelyzet kilátástalansága. A károk folyamatos monitorozásával igyekszünk körültekintően felmérni, milyen változásokon mehet majd keresztül kulturális élet, és ehhez alakítani a stratégiánkat. Sajnos minden iparági szereplőnek fel kell készülnie arra, hogy egy olyan nehéz időszak van előttünk, amilyennel korábban még nem találkoztunk.
Ahhoz, hogy a lehető legkisebb kárral vészeljük át az előttünk álló hosszú hónapokat, összefogásra és őszinte, folyamatos külső és belső kommunikációra lesz szükség minden klub és fesztivál részéről.
Mondom ezt úgy, hogy nem találkoztam korábban olyan fokú szakmai összefogással, amilyet a jelenlegi helyzet hozott.
Mindemellett pedig a közönségünk türelme és megértése példátlan, amiért az egész klub nevében mondhatom, hogy nagyon hálásak vagyunk.”

Fotó: Hegyi Júlia Lily
Horváth Máté, a New Beat és a Dürer Kert programszervezője
„Mindannyian pozitív gondolkodásra törekszünk, de a realitások talaján maradva már a múlt szerdai intézkedések után lemondtunk minden programot április végéig, vagyis ahol lehet, ott eleve új dátumot kerestünk. Lehetőleg őszre, de már egy jövő januári időpontunk is van, amit be is jelentettünk. Vannak ilyen apróbb sikerek, azonban így is rettentő nehéz a dolgunk, különösen, hogy én szinte kizárólag külföldi zenekarokkal foglalkozom, akikkel még nehezebb az időpont-egyeztetés.
Ha a legoptimistább forgatókönyvet nézzük, ami szerint a tavaszi hónapokban lezajlik a járvány, és ősszel zavartalanul újraindulhat a klubszezon, akkor viszont biztos, hogy a pótlások miatt gyakorlatilag hétfőtől vasárnapig bulik lesznek. A külföldieknek mindegy, milyen napon játszanak, a magyar együttesek részéről viszont ez komoly szemléletváltást fog igényelni: muszáj lesz kipróbálniuk, milyen mondjuk egy szerdai vagy egy keddi koncert. Ami szerintem egyébként nagyon pozitív fejlemény lenne.
Évek óta mondom, mennyit javítana a piacon, ha az emberek felfognák, hogy a koncertre járás nem egyenértékű a totális lerészegedéssel. A hétvégi dátumokat ugyanis azért preferálják a helyszínek és a zenekarok, mert attól félnek, hogy egyébként nem jönne el a közönségük, mivel nem tudnak eléggé bemarni.
Ha csak ez az egy dolog megváltozna a mostani helyzet miatt, már lenne egy komoly pozitív eredménye az egésznek.

Fotó: Andrási Ingrid
Az igazi kérdés viszont az, mi lesz az infrastruktúra működtetőivel, vagyis a technikai stábbal, a pultosokkal, vagy a takarítókkal. Ők azok, akik most egyik pillanatról a másikra munka és bevétel nélkül maradtak. Nyilván a lehetőségekhez mérten nekik is felajánl a Dürer Kert anyagi segítséget, de ha elhúzódik a helyzet, egyszerűen nem lesz fenntartható, hogy a kiesett bevételek mellett ugyanúgy kapjanak fizetést az el nem végzett munkáért.
Nekünk, a programok kockázatviselőinek vannak tartalékaink, amivel pár hónapig biztosan ki tudjuk húzni, ha úgy adódik. De attól tartok, hogy sokan lesznek olyanok is, akiknek megtakarítás híján lakbérre és ételre se marad pénzük. Az újraindulásnál pedig nagy kérdés, tud-e majd költeni a közönség jegyekre, merchre, fogyasztásra, illetve segít-e az állam egy esetleges áfacsökkentéssel a szektoron.”