KULT
A Rovatból

Varga Livius: Az, hogy csak én vagyok a fronton, rendkívül szórakoztató és fárasztó is

Pszichológusként végzett, műsorvezetőként dolgozott, de volt színész is. Azért leginkább a Quimbyből ismerhetjük, na meg A kutya vacsorájából.
Szenes Laura - szmo.hu
2016. július 17.



Húzódik a Quimby sound checkje, így leültetnek, hogy kis türelem. A színpadon cikázó, kék-fehér hawaii-inget figyelem: ő a célpont. A hangbeállás végeztével aztán elég egy pillanatig nem figyelnem, és már nem látom sehol Varga Liviust. Mielőtt a telefonomért nyúlnék, menő zenészhez méltatlan módon már ő hív. Kedvesen beterel a backstage-ben zsibongó zenésztársak közé, ahol egy olyan asztalhoz ülünk, aminek malmozni lehet a tetején. Mosolyog, rám figyel.

– Dunaújvárosban láttad meg a napvilágot. Mennyire kötődsz a mai napig szülővárosodhoz?

Nagyon, annak ellenére, hogy ritkulnak a hazalátogatásaim. Rengeteg kreatív arcot és folyamatos szépülést tudhat magáénak az a hely, még mindig el van ott ásva valami.

– Egy korábbi beszélgetésünk során említettél egy várost, ahol a kedvesed szerint értekezletet tartanak a sirályok.

Ráckeve! Különösen télen értekeznek, és ahol vékony a jég, vadászgatnak. De egész évben sirályhangokra ébred az ember. Volt szerencsém ott lakni három évig, és oda is szeretnék majd visszaköltözni néhány év múlva. Beleszerettem abba a helybe, már egész kiskoromban is az volt az álmom, hogy valahol egy folyó vagy tó partján élek majd. Bármilyen rock and roll zúgott fölöttem, valahol mindig ott volt az a ház a víz partján.

– De mikor jön el ez? Sokszor nyilatkoztad már, hogy te soha nem fogsz leállni.

Onnan is lehet aktív az ember. Abban a három évben sem álltam le, amíg ott éltem. Most a pici gyerekek miatt költöztünk Buda határába, mert az ott egy csillagpont. Sok az unokatestvér, vigyázunk egymás gyerekeire, közösek a programok.

gyerek

– Egyeztessünk csak lurkó-életkorokról!

Van egy huszonkét éves nagy fiam, éppen most van itthon látogatóban, egyébként Kínában tanít angolt. Most meglátja a két új féltestvérét: Zakariást, aki kétéves és Abigélt, aki négyhónapos. Most épp a nagy családi találkozások hete van.

– Mennyire szeretnéd, hogy az utódok is a te utadat járják be?

Nagyon, de nem szakmailag. Ne ugyanazt csinálják, csak ha ahhoz van kedvük. De kövessék az utat, amiben békét leltem, türelmet, alázatot, szorgalmat. Ezeken nyilván még én is dolgozom, amíg itt, ezen a Földön szuszogok. Szuszogom. Önállóságra próbálom nevelni őket.

– Van köztük, aki különösképp hasonlít rád?

Hát, ugye, a férfinak minden gyerekéről ezt mondják. A nagyfiam, ahogy én elmentem tizennyolc évesen Amerikába, ő fogta a batyuját és kiment Kínába, és azóta is megállja a helyét. Foglalkozik a zenével is. A kis gyerekeimnek is mindig odateszek valamit a játékok közé. A zene kifogyhatatlan forrás. Fontosnak tartom, akár a sportot. De amúgy nem a tekintélyelv számít, hanem hagyni keresni, és biztatni, biztatni, biztatni.

szemfestek

– Ha már a sportot emlegetted, mit űzöl épp?

Legutóbb egy hetet eveztem végig egy evezhetetlen PET-palack-tutajjal. Napi négy-öt órát húztuk az evezőt. Azon kívül mostanában már kevesebbet, de kerékpározni szoktam, meg úszni. Gyerekkoromban a könnyűbúvárkodástól kezdve ezen a delfinuszonyos cuccon meg a karatén keresztül mindenbe belecsíptem. Talán ezt a vízzel kapcsolatos dolgot csináltam a legtöbbet.

– És azóta is kötődsz a folyókhoz, vizekhez.

Igen! A Duna partján nőttem föl, egész nyáron lent voltunk a Balatonon... ilyen Petrocelli-házban, ami sosem épült föl. A kész hétvégi házban lakást nem ismerem, de átlépni a B30-as téglát, ahogy megyünk ebédelni, azt ismerem. Lavórban fürdés, aztán később, ahogy feljebb vitte az Isten a dolgunkat, kerti zuhany, meg ilyenek. És ez a nomadizálás, ez azóta is szórakoztat. Amelyik túráról például most jövök, és minden évben elmegyek egy ilyenre, ott nem az összkomfort a lényeg.

kirandulasviz

– Milyen gyerek volt az a B30-as téglát átlépdelő Livius?

Anyám mondatai jutnak eszembe: Sobri Jóska, fing a gatyába... Nem igen álltam le és egyfolytában járt a szám.

– És az iskolában?

Olyan hármas tanuló voltam végig, csak az egyetemen négyes-ötös. Általános iskolában automatikusan az ének ment. Középiskolában a kémiát tanultam emelt szinten. A tudományoknak nagy rajongója vagyok, tizenéves koromig jól rászoktattak, hogy mindent kérdezzek meg, utána viszont már csak rámutattak a könyvekre, hogy nézzek utána. Na, hát én így maradtam. A mai napig olvasom az ismeretterjesztő, természetbúvár lapokat és cikkeket. Illetve a tudomány iránti rajongásom most már kiegészült egyéb filozófiákkal is, ahogy kinyílt rájuk a csipám.

fulhallgatos

fotó: Kabarcz Zsófia

– Hogyan léptél a pszichológia útjára, amiből aztán a végzettségedet szerezted?

Ó, hát az érdekes volt: anyukám kicsi híján hozzám vágta a felvételi tájékoztatót, hogy most már aztán tessék elvégezni az egyetemet. Huszonkét éves voltam, akkorra már megjártam Amerikát. Lapozgattam a tájékoztatót, és eszembe jutott, hogy ez a pszichológia, ez ilyen érdekes dolog. Anyám is mondta: felvesznek, csak meg kell tanulni hozzá kívülről öt könyvet. Majdnem sikerült. A szóbeli, az persze maximális lett. Szóval végül is fölvettek elsőre. De igazi rajongója a tudománynak igazából később lettem, olyan harmadikos koromban, és aztán ez így is maradt, hobbiszinten történelmet meg nyelvészetet hallgatok. Normális zenész zenéket hallgat egész nap, nekem valaki belehallgat a fülhallgatómba és dumál egy ember száraz témákról.

– Hobbi szinten, tehát a zenélés mindig is egyértelmű elsőbbséget élvezett nálad?

Igen, persze, hatéves koromtól bennem van ez a lyukkártya. De a szüleim is fellöktek már négyévesen a színpadra, ahol úgy mondtam verset, hogy olvasni még nem tudtam. Aztán később hangszertanulás, énekkar, helyi zeneiskola. Hangszer terén az ütőhangszereket vettem először kézbe.

tombolo

– Gimiben aztán elindultak a bandaalapítások...

Igen, én már hetedikes koromban kaptam dobszerkót. Egy ilyen tyúkólból szedték elő valahol vidéken, tiszta tyúkszar volt, apám takarította le. Középiskola első két évében kosármeccseken való drukkoláshoz használtam, meg színdarabhoz, szóval inkább eszköz volt. Aztán Kiss Tibi egyszer csak azt mondta, csináljunk bandát. Előszedte az otthoni lemezjátszó-erősítőjét, valami Tesla-profizmus volt, meg egy zsinórt, amire ilyen jó csehszlovák módon rá lehetett kötni a gitárt, és nekiálltunk zenélni. Közben ugye kimentem Amerikába, onnan hoztam kongákat, és közöltem, hogy keressünk dobost, mert én ütőhangszeres leszek. Nem mintha többet tudtam volna erről, mint a dobolásról, csak beleszerettem abba a két kongába.

dobos

– Aztán megalakult a Quimby, amivel a mai napig minden alkalommal megbízhatóan nagy bulit csináltok. Nem fáradtok még?

Fárasztó, de akkor veszed észre, amikor már túl vagy rajta. És ez már az elején is így volt. Ez a koncertenergia, ami jön föl a közönségtől, és átáramoltatjuk magunkon, és visszaadjuk, és újra visszajön, ez egy katartikus dolog, maga a megtisztulás. Átadod magad neki, sőt habzsolod. Nem ez a legfárasztóbb része a munkának, ez az, ami odacsábít újra és újra.

tombolo2

– Hány évet érzel még a Quimby-ben?

Életünk végéig egy óriási szórakozás és egy komoly munka lehet. Biztos, hogy nyolcvanöt évesen nem fogom tök hangosan üvöltözni azt, hogy "leszek ma én a tiéd", ha akkor még leszek, de lesz valami, amit mi együtt tudunk majd muzsikálni, és ha az nekünk jó, akkor másnak is jó lesz.

– Amikor először hallottam A kutya vacsorájáról, arra gyanakodtam, hogy azért alapítottad, mert vágytál rá, hogy kizárólagos frontember lehess egy bandában. Volt ebben valami?

Nem, viszont óriási tanulság. A Quimbynél Tibi a fő frontember, én sok mindenben kívülálló voltam és megtapasztaltam, milyen az, amikor a Tibivel bajom van, vagy szánom, vagy drukkolok neki. Itt az, hogy csak én vagyok a fronton, rendkívül szórakoztató és fárasztó is. Szeretek elöl lenni, de mindig meghallgatom a többieket, mert ők olyan kvalitások, hogy ha ötből ketten valamire azt mondják, hogy "háát nem tudom", akkor már elvetem az ötletet. Ez egy all-star band, igazi profikkal. A Quimby-ben inkább a több lábon álló szereplő vagyok, akinek a kongázására azt szokták mondani a többiek dicséret gyanánt, hogy "nagyon érdekes". Érted, ugye? Én is értem.

vendeglatos

– Értem. Viszont a több lábon állás egyébként is jellemző rád, például filmekben is szerepelsz.

A filmszereplés szintén családi lyukkártya. Generalistának azért jó lenni, mert ha változás van, akkor kisebb a baj.

– Milyen volt a Kontrollban játszani?

Ó, az egy óriási megtiszteltetés volt! És adósságtörlesztés is, egyben. Nimróddal összefutunk, amikor itthon jár és ideje engedi. Az a szerep egy nyúlfarknyi valami volt, de nagyon élveztem.

– Mit élvezel jobban: a színészkedést vagy a riporteri-műsorvezetői szerepet?

A színészkedést. De a műsorvezetői szerephez, kérdezéshez, hallgatáshoz jobban értek, mint a színészi feladatokhoz. Igazából a rövid kis film-és színpadi szerepeim mindig olyanok voltak, hogy hozzám igazították a dolgokat. Mindig kiváló színészvezetést kaptam, értették, hogy mi az, amit tudok, és azon belül kérték az extrát, ami benne volt a mini kis színészcsírabugyromban. Micsoda baromságokat mondok!

– Nekem tetszik a színészcsírabugyor. Mesélj valamit Az időgyűrű ura forgatásáról!

Volt egy bánya, ahova le kellett mennem, és hát kitaláltam, hogyan lehet elűzni a félelmet meg az unalmat. Volt nálam krumpli, hagyma, szalonna, kolbász, gyümölcsök, meg a szervezők rám tukmáltak csokit is. Hát, az öt fokban sehogy se volt kedvem kőkemény csokit enni, de belevágtam a főzőedénybe, alágyújtottam, és ott, mint a Borbás Marcsi, elkezdtem nyomatni a főzőműsort a kamerákba, de úgy, mintha valami rákvacsorát készítenék. Magyaráztam, hogy hogyan kell szeletelni az almát, hogy csinálják keleten és nyugaton... Amikor az olvadt csokoládéba mártogattam az almaszeleteket, állítólag már visongtak kint a munkatársak és próbáltak kérlelni, hogy egy kicsit parázzak már. Hát belül paráztam én, de amíg az ember dolgozik, addig nem törődik azzal, hogy furcsa zajok vannak.

forgatas

– A vendéglátás hogyan jött? Egyszerű pluszkereseti lehetőség?

Sőt. Ez A pluszkereseti lehetőség. Azért ne gondoljuk, hogy valami menedzser lettem volna bármikor is. Pultos, csapos. Az A38 nyitásakor én álltam a pultban, később pultfőnök lettem. A vendéglátásban nagy a fluktuáció, bármikor visszatérhetek, miután leléptem valahonnan. Nem olyan, mintha mondjuk sales menedzser lennék. Fluktuálódtam én is. Hú, ez nem magyartalan, hanem egyenesen latintalan volt!

– De annyira, hogy ki nem hagyom a cikkből! Visszatérve, ha a sales menedzserkedést nem is érzed magadénak, de Lovasi Semmi konferenciájában nyújtott szereped alapján akár politikusi babérokra is törhetnél! Gondolkodtál valaha ilyesmin?

Egyszer valaki azt mondta: vagy utcaseprő leszel, vagy miniszterelnök! Nem, a politikusi pálya nem nekem való. Nem is ismerem annyira, de nagyon nem irigylem azt, aki oda bekerül. Főleg, ha tiszta szívvel kerül be, akkor különösen szánom.

polok

– Van kedved egy kicsit a házasságodról mesélni?

Melyikről?

– Mondjuk a jelenlegiről.

Kilencedik évfordulónkat ünnepeltük idén, előtte két-két és fél évvel ismerkedtünk meg. Először nem vállaltunk gyereket, voltak növényeink, aztán lett egy kutyánk, két kutyánk, és aztán két gyerekünk. Dióhéjban ennyi, dinnyehéjban pedig szövetség van köztünk, rendkívüli megküzdéseken vagyunk túl. Volt, amikor majdnem megfeneklett a kapcsolat, de a szövetség túllendített minket. Szépen köszörüljük a saját csorbáinkat, hallgatunk egymásra. Folyamatos változtatásban vagyunk. Ez egyfajta titoknak is nevezhető, amit korábban, más kapcsolatokban nem tapasztaltam meg. Ehhez olyan emberre van szükség, aki, bárhogy áll a bál, és bárhogy csapkodjuk az ajtókat, tudja belül, hogy akármi lehet, de külön nem. Csak együtt.

vege2

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Meghalt Galkó Balázs
Fia közösségi oldalán jelentette be a hírt. A színész az utóbbi időszakban több egészségügyi problémával küzdött.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 25.



75 éves korában elhunyt Galkó Balázs színész. Halálhírét fia, Galkó Máté közölte a Facebookon.

„Apa-Balázs immár József Attila és Miki bácsi társaságában elmélkedik egy jobb világról. Búcsúztatásáról itt a facebookon értesítünk benneteket”

– írta a bejegyzésben, amit a Blikk vett észre.

Galkó Balázs az elmúlt évben több súlyos balesetet is elszenvedett: hat bordája eltört, és kétoldali tüdőgyulladást is diagnosztizáltak nála. Többször szorult sürgősségi ellátásra, január elején pedig hosszabb időre kórházba került.

Nemrég a lap munkatársai otthonában keresték fel, ahol arról beszélt, hogy anyagi nehézségekkel küzd, és nem tud megélni a nyugdíjából. Februárban adta hírül, hogy munkát talált: hivatalsegédként kezdett dolgozni egy könyvelőirodánál.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Kifogyunk a szuperlatívuszokból… visszatért a legjobb Star Wars, amit valaha láttunk: az Andor!
Ha szereted a Star Warst azért nézd, ha pedig nem, azért! Nincs kérdés, az utóbbi idők legjobb sorozatát tette le elénk Tony Gilroy és kis csapata.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2025. április 24.



Nem véletlen, a háromrészes első pakk, amit az egeres cég megosztott velünk a Disney+-on. Az Andor eddig is történetfolyamokkal operált, volt egy bonyodalom, amibe Andor vagy egyéb fontos szereplő belekeveredett, majd több részen keresztül ügyesen szőtt sztorivezetéssel megoldották a problémákat. Majd jött a következő kalamajka, ami az előző etap közvetlen következménye volt, és egy pár részen keresztül ekörül forognak főszereplőink. Az első évadból példaként említhetjük a „bankrablást”, melynek eredménye a börtönből való megszökés fejezet.

A mostani három epizód Andor (Diego Luna) kis kalandjával kezdődik. Ellop egy kísérleti Tie Fightert (egy birodalmi űrhajó a Star Wars világában), majd leszállítja azt egy másik pilótának.

Ám nem a kollégáját találja az átadáskor, hanem tizenöt éhes, szedett-vedett, menekült lázadót, akik nem tudják ki Andor és csak el akarnak menekülni a bolygóról. Főszereplőnk megint rossz helyen volt, rossz időben, de jó szokásához híven itt is rabként folytatja a történetszállát. Ezalatt a galaxis többi szegletén is tevékenykednek az első évadból megismert karakterek.

Mon Mothma (Genevive O’Reilly) lánya esküvőjén próbálja a lázadás pénzügyi hátterét stabilizálni kapcsolatainak köszönhetően. Syril Karn (Kyle Soller) is visszatér, aki a birodalmi aktatologatóból kisfőnökké avanzsált – a két évad között eltelt egy év és ez idő alatt elkezdte élvezni új szerepkörét. A törtető birodalmi tiszt Dedra (Denise Gough) egyengeti karrierjét, akivel az előző szezon óta egy párt alkotnak.

Ennek a szálnak a legnagyobb konfliktus forrása egy zseniális ebéd Karn kegyetlen édesanyjával.

Emellett megkapjuk az előzetesekben beígért Krennic igazgató (Ben Mendelsohn) cameo-t, reméljük nagyobb szerepe lesz az ausztrál színésznek. Luthen Rael (Stellan Skarsgård) pedig továbbra is elvégzi a szükséges piszkos munkát a lázadás sikeréért, amihez senkinek nincsen gyomra. Akár egy esküvőn is tevékenykedik az öreg.

Az emlegetett lázadás pedig szépen, lassan építkezik, ez a sok történetszál már az első három részben szépen összeáll, ismerjük célokat, a motivációkat, minden karakter tökéletesen átalakul az alkotó Tony Gilroy víziójának megfelelően. Látjuk, melyik szereplő, hogyan fog bekapcsolódni a galaktikus konfliktusba. Nem viccelek, amikor azt írom, az Andor továbbra is egy csiszolatlan gyémánt.

Akik nem szeretik a Star Wars-t, azok is bátran próbálkozzanak vele, mert nem a szokásos Csillagok háborúját kapjuk, mint amire számítunk.

Talán ez volt a legnagyobb probléma az első évaddal is. Akik szerették a Star Wars-t, azok számára lassúnak és vontatottnak tűnt, akik pedig nem kedvelték a franchise-t, azok hozzá se mertek nyúlni. Pedig ez egy bámulatosan csavaros összeesküvés és lázadás története, apró sztorimorzsákkal elmesélve a karaktereken keresztül. A kisember küzdelmét mutatja be egy elnyomó rendszer ellen. Legyen az egy galaktikus birodalom vagy egy kegyetlen anya karaktere. Elképesztően hatásos és akkor még csak a történetről beszéltünk.

A látványra nincsenek szavak. Mintha ott lennénk Mon Mothma esküvőjén, vagy Bixékkel az ellátmány bolygón. Ja igen. A fekete ló, ami az első évadot sokaknak megkeserítette, sajnos még mindig itt van. Bixnek (Adria Arjona) továbbra sincsen igazán funkciója vagy célja azon kívül, hogy megint jól bántalmazzák szegényt.

A hölgy tényleg csak azért van jelen, hogy Andor aggódjon valakiért és egy célt adjon neki, hogy meg lehessen menteni.

Még akkor is, ha Bix talán már nem annyira törékeny, mint az első évadban volt, de még mindig nem ér fel a többi részletesen megírt, árnyalt karakterhez. Pedig Adria Arjona jó színésznő, ezt már a tavalyi A bérgyilkos, aki nem is volt-ban is bizonyította. Akit eddig zavart Bix, nem kecsegtetem, ugyan olyan rossz. Ám a többiek továbbra is lélegzetelállítóan autentikusak. Stellan Skarsgård hihetetlenül gyorsan vált a lázadás verőembere és a jólelkű műkincskereskedő szerepe között.

Diego Luna, mint egy svájci óra hozza Cassian Andor szerepét, akit talán egy mocskos Han Solonak lehetne leírni.

Mon Mothmát alakító Genevieve O’Reilly már nem csak külsőleg hasonlít az eredeti trilógia híres szenátorára, hanem ténylegesen, aktívan vezeti a lázadást a háttérből.

Minden apró részlet, amit a képernyőn látunk, egy élő, lélegző világot mutat be nekünk. Látjuk a tárgyak funkcióját, nem csak a háttérben látványos díszletként vannak jelen. A vizuális effektek hibátlanok és az eltelt egy év alatt a birodalmi rohamosztagosok is megtanultak célozni!

Nem gondoltam volna, hogy látni fogok Star Warsban bárkit meghalni rohamosztagosok pontos lövései által, de ez a nap is eljött!

Tony Gilroy úgy szővi a forgatókönyvet, mint a Banyapók a hálóját J.R.R. Tolkien könyveiben. Becsalja a nézőt a képernyő elé, elragadja és ott tartja az első pillanattól az utolsóig és továbbra is nagyon működik. Alig várom a folytatást!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Queer – A film, amiben alig történik valami, mégis eseménydús és magával ragadó
Lehet, hogy nehezen veszi rá magát az ember a több mint kétórás mű megtekintésére, pedig megéri! Megmutatjuk , miért érdemes egy esélyt adni, akkor is, ha elsőre a téma távolinak is tűnik.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2025. április 25.



Luca Guadagnino egy zseni. Ezzel szerintem egyetlen cinefil se vitatkozik. Az olasz író-rendező sorra hozza a jobbnál-jobb filmeket. Nekem a Szólíts a nevedennel tette fel magát a filmes térképre, ami egyébként nagyon hasonlít cikkünk tárgyára, de erről majd később.

Ezután következett a mesteri Sóhajok, amely Dario Argento 1977-es horrorfilmjét gondolta újra.

Nagyobb kihagyást követően a Csontok meg mindenben újra együttdolgozott Timothée Chalamet-val, ám a mű nem aratott akkora siker, mint azt mindenki várta. Ezután, 2024-ben következett két csodálatos projekt. A Challangers szerintem 2024 egyik legjobb filmje, mely mellett sajnos teljesen eltűnt a másik mozija, a Queer. A magyar bemutatóra 2025 április végéig várni is kellett. De vajon miért?

A Queer egy eléggé nehéz film, könnyed Guadagninos máz alá rejtve. Rendezőnk 17 évesen olvasta William S. Burroughs azonos című regényét, ami nagy hatást gyakorolt az épp szárnyait próbálgató, homoszexuális fiatalra. A regény írója éppen kilépett házasságából, és rájött másságára. Leginkább ez ihlette fikciós könyvét. Guadagnino nagyon régóta tervezgette, hogy adaptálja Burroughs művét, de sokáig kellett várnia, mire összejött a Szupercsapata. Nem olvastam az alapanyagot, de az A24 stúdió nem véletlenül ált Guadagnino mellé.

Ez a stúdió híresen ad a minőségre és tényleg a szerzői filmesek Mekkája. De miről is szól a Queer?

A könyv főszereplője maga az író volt, vagyis inkább egy kitalált verziója, Lee (Daniel Craig). A középkorú férfi kocsmáról kocsmára éli az életét Mexikóvárosban az 1950-es években. A hidegháború fenyegetése miatt sok a katona a közép-amerikai országban. Főszereplőnk habzsolja az életet, alkohol, drogok és persze fiatal férfiak. Egészen, amíg meg nem látja Eugenet (Drew Starkey), akibe első látásra belehabarodik. Van egy apró zökkenő: nem tudja, hogy a fiatal férfi homoszexuális-e. Innentől, azt hittem, hogy Lee két órán át fogja csapni a szelet Eugene-nek, és egy se veled, se nélküled kapcsolati dráma lesz. Félig tévedtem – mondjuk az hatalmas tévedés volt.

A film második fele egy körutazás Dél-Amerikában, Mexikóból indulunk, miközben Lee csapja a szelet Eugenenek. Guadagnino, mint egy könyvet, fejezetekre bontotta a cselekményt, és a mexikói hódítás/hódítási kísérletek csupán az első fejezetet teszik ki. Ezután Lee és Eugene utazását láthatjuk, csodálatos környezetben, bámulatos, szinte pszichedelikus megvalósításban csipetnyi egzisztencializmussal fűszerezve. Guadagnino stílusa páratlan, könnyed és nézeti magát az amúgy nem túl könnyed téma. Lee szerelmes a fiatalabb társába, ám láthatóan Eugene csak próbálja kihasználni a helyzet előnyeit és szinte sarokba szorítva küzd a kapcsolat ellen, egyúttal valószínűleg saját boldogsága ellen is.

Órákig néztem volna még a két színész játékát. Daniel Craig nagyon elhivatott a szerepe iránt, mindent bevállalt a cél érdekében.

Craiget egyértelműen megfosztották egy aranyszobrocskától 2024-ben, legalábbis egy jelöléstől minimum. Amit ki kell emelni, hogy nem vicc a 18+-os karika. Aki egy picit érzékeny lelkületű, jó ha tudja, itt keveset hagynak a fantáziánkra. Éppen, hogy csak az explicit aktust nem látjuk élőben. Ez a fülledt homoszexuális atmoszféra egyértelműen a Szólíts a nevedenre emlékeztetett. A Queerben is hasónlóan egy idősebb, tapasztaltabb karakter avatja be a fiatalabbat a testi örömökbe, csak most az érettebb szempontjából látjuk a történéseket, és a kapcsolati felállás szinte teljesen fordított.

Guadagnino vizuális stílusa csöpög a vászonról. Rengeteget játszik a kamerával, a beállításokkal és meglepően sok vizuális effekt is van a filmben. Még a hosszú játékidő és a melankolikus hangnem mellett is szinte rohan a film.

Remek tempót diktál, egy pillanatra sem ül le, lefoglalja a nézőt, egy audiovizuális orgia hozzáértő szemmel nézni a Queert, persze figyelembe véve, hogy szerzői drámáról van szó, nem egy látványos akciófilmről.

A zene elképesztő, ami nem is véletlen, a többszörös Oscar-díjas Trent Reznor és Atticus Ross brillírozik, olyan előadók licencelt zenéi mellett, mint a Nirvana, Shidéad O’Connor vagy a New Order.

Elképesztő ezt így leírni, de nem sok minden történik a Queer-ben, mégis eseménydús film.

Magával ragadó alkotás, igazi pszichedelikus utazás egy önmagát kereső középkorú, önpusztító homoszexuális karakter szemén keresztül.

A színészek mindent beleadnak, Guadagninoban nem csalódtam, továbbra is elképesztő író-rendező. Lassú, de bámulatos!


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Súlyos betegséggel küzd a magyar zenész – Albérletére sincs pénze, gyűjtést szerveztek érte
Rozs Tamás, a Szélkiáltó együttes csellistája rákkal küzd, ezért minden fellépését le kellett mondania. A zenekar most közösségi gyűjtést indított a megsegítésére.


Rozs Tamás, a Szélkiáltó együttes csellistája daganatos betegséggel küzd. A 64 éves zeneszerző, zenetanár és zeneterapeuta nyelvgyök-tumorral harcol, amely HPV16-tal fertőzött. Állapota miatt nem tud fellépni, így minden bevételi forrását elveszítette, és jelenleg anyagi segítségre szorul.

A Szélkiáltó együttes a közösségi oldalán tudatta a hírt. Mint írták: „Zenésztársunk és barátunk, Rozs Tamás sajnos nagyon beteg lett. Nyelvgyök-tumora van HPV16-tal, és jelenleg három kemoterápián és 35 sugárkezelésen esik át éppen.” A zenekar hozzátette:

„Szerencsére a ráknak ez a típusa jó eséllyel gyógyítható, de a gyógyulásig vezető út hosszú, és nagyon-nagyon megviseli a szervezetét.”

A betegség a hangját is érinti, amelyet – remélhetőleg csak ideiglenesen – elveszített. Emiatt főállású zenészként nem tud fellépni sem a Szélkiáltóval, sem színházi produkciókban, sem saját vagy közös előadóesteken, valamint az iskolai félállását is fel kellett adnia.

A zenekar kiemelte, hogy

„gyakorlatilag nincs bevétele, csak nagyon nehezen tudja finanszírozni az albérletét, a rezsijét és a napi kiadásait, ha nem támogatjuk őt a gyógyulásáig.”

Ezért arra kérik a közönséget, hogy aki teheti, támogassa Rozs Tamás gyógyulását a p’ARToló weboldalon vagy közvetlenül a megadott bankszámlaszámon keresztül.

(via Blikk)


Link másolása
KÖVESS MINKET: