Színház teljes sötétségben: most beleképzelheted magad a vakok helyzetébe
A SUHANJ! 2010-ben alapított non-profit, közhasznú szervezet, mely megosztja a mozgás örömét sérült és fogyatékkal élő társainkkal. Integratív sportklub, ahol mozgásukban korlátozottak és épek együtt sportolnak. Sportprogramokat szerveznek látás- és mozgássérültek, valamint értelmi fogyatékkal élők számára, önkénteseik közösen indulnak futó-, úszó és triatlon versenyeken fogyatékkal élő résztvevőkkel, több sportágban tartanak heti rendszerességű edzéseket.
Emellett figyelemfelhívó akciók és szemléletformáló programok is kapcsolódnak hozzájuk. Ilyen az a színházi előadás is, amelyet legközelebb február 18-án játszanak a Magyar Telekom Krisztina körúti székházában.
Az előadásról
2013-ban Janikovszky Éva halálának 10. évfordulója alkalmából a budapesti Katona József Színházban volt A lemez két oldala című prózai mű színpadi változatának ősbemutatója. Az eddig 35 alkalommal játszott képzeletszínházi produkció ezúttal egészen különleges formában, teljes sötétségben tárul a közönség elé Tollár Mónika színpadi adaptációjában és rendezésében, két remek színésznő, Kovács Patrícia és Kovács Vanda előadásában.
Az azonos című műből színpadra átdolgozott jótékonysági felolvasóest látó és nem látó vendégeket együtt kalauzol a fantázia birodalmába.
Egy-egy fejezet mindannyiunk számára derítően ismerős lehet. Játszmák, amiket többen megvívtunk már, a nézőpont azonban sokunk számára új és ismeretlen.
Ahogy Kovács Patrícia később egy interjúban nyilatkozta: "Nyilván a gesztikuláció, a pofavágások mind elvesznek a sötétségben... Janikovszky Éva sokkal jobban megszülethetett ebben a darabban, mert semmi más nem volt, mint a szöveg. Emlékszem, milyen furcsa élményünk volt a darab elején, mert mi, a színészek úgy érzékeltük (a megszokott előadásokkal ellentétben), mintha teljesen egyedül lennénk egy süket szobában, ketten egy kicsi pislákoló fénynél, akkora volt a csend."

A szemléletformáló előadás bevétele a SUHANJ! Alapítvány közhasznú tevékenységét támogatja. A kulturális programmal az Alapítvány célja kísérletet tenni a társadalmi egyenlőtlenségek kisimítására. A látók számára egy életre szóló élményt adni, amelyben nem látó társaik hétköznapjaiba csöppennek, miközben örökérvényű, szórakoztató gondolatokon kacagnak a nézőtéren. A nem látó vendégek számára pedig azzal az élménnyel készülnek, amelyben mindenki pontosan ugyanazt az impulzust kapja - ugyanakkor.
"Én fantasztikusan éreztem magam. A program egy része teljes sötétségben zajlik, ami által ténylegesen csak a színésznők kifejező hangjára, és a megjelenített hétköznapi, ám mégis humorosan előadott szituációkra figyelek. Az a szép ebben, hogy úgy képzelhetem el az eseményeket a megkapott információk alapján, látás nélkül, ahogy nekem tetszik. Látóként ez még érdekesebb lehet. Aki teheti, menjen el, ne hagyja ki ezt az élményt!" (Egy látássérült vendég)
"Picit megtapasztalhattuk mi látó emberek, hogy milyen, amikor felerősödik a többi érzékszervünk, amikor rá vagyunk kényszerítve arra, hogy testünk minden porcikájával az előadásra koncentráljunk. Ezt nehéz manapság máshogy megvalósítani. Emellett fontos észben tartani azt is, hogy nem látó társainknak ez a mindennapi valóság."
Kedvcsináló videó:
A program
Az előadás előtt az idős írónő beszél egy archív felvételen életéről. Az estét egy interaktív beszélgetés zárja, amelyen a nézők hazánk egyik kiváló írója, Nyáry Krisztián irodalmár moderálásában beszélgethetnek az előadás során átélt élményeikről. A felolvasóest a szórakoztatáson és a kulturális programon túl nagyon impulzív és rendhagyó szemléletformáló előadás.
További részletek a Facebook-eseményben!