Akik jókor jönnek egymás életébe – Tenki Réka és Bodrogi Gyula a Seveled című filmről és egyebekről
A filmben egy kis szerepben feltűnik Cserhalmi György és Bodrogi Gyula, akik, mint a ház öreg lakói, egy sajátos játékkal próbálják agyonütni az időt.
„Azért vigyázzon a néző, hogy le ne ejtse a jelenet közben a műsorfüzetet, mert mire lehajol és felveszi, már le is megy a szerepem” – mondja hamisítatlan stílusában a sajtóvetítés után Bodrogi, aki ezúttal egy apró poénból építette fel jelenlétét, de önmagát még nem látta viszont. „Ha az egész film olyan kedves lesz, mint ahogyan ezt a jelenet megíródott, biztosan sokan szívesen megnézik.”

Gyuszi bácsi több mint 60 éve filmezik. Úgy gondolja, hogy a filmkészítés módja az évtizedek alatt nem változott lényegesen, legfeljebb a technikai lehetőségek bővültek. Aminek viszont nem örül, hogy manapság túl sok az „amatőr” a filmekben, a színészi pályán.
„Ez önmagában nem lenne baj, mert Bessenyei Ferenc is amatőrként került a színházhoz, csakhogy sokszor gyenge a minőség. Különösen a televízióban, amikor „életből ellesett” módon játszanak, üres tekintettel mondják a szöveget. Nincs is hatása. Nagy hiba, hogy nincs valamiféle képességhez kötve a szereplés. Annak idején Vittorio de Sica is az utcáról szedte össze a szereplőit, de ő a tehetségeket kereste. ”. Éppen ezért örül annak, hogy legalább az énekesek között a különböző tehetségkutatók által némiképp ki tudják szűrni azokat, akik a pályára valók, és akik nem.
A Nemzet Színésze számára a filmszerepek különleges jelentőségűek a mai napig, és van néhány igazi kedvence.
„Eszméletlenül szerettem már a forgatás során is a Hattyúdalt. Keleti Márton ott olyan társulatot hozott létre, ami nekem színházban is hiányzik. Én szeretem a fiatalokat, de szerintem egy fiatal akkor tud igazán kiugrani, ha felette van egy öreg, ő pedig elhúzhat mellette, mint egy üstökös. Mi szerencsések voltunk az előttünk járó színésznemzedékekkel, meg az újonan elinduló tv-vel.
De örömmel játszottam Fábri Zoltán Húsz órájában is. Ugyanilyen kedves élmények voltak a Zsurzs Éva rendezte tv-játékok, a Só Mihály kalandjai, a Kristóf, a magánzó. És a Lindát is szerettem! Sajnálom, hogy a Pörkölt (Gát György, a sorozat rendezője) nem dolgozik mostanában. Jól megcsinált, habkönnyű, de emberi tartalmú filmek voltak. (Közben megemlítem neki, hogy a Seveled főhőse telefonjának csengőhangja a Linda főcímzenéje és ezen jót nevet). Ugyanezért az emberségéért volt akkora sikere az Üvegtigrisnek is” – mondja Bodrogi, aki elárulja, hogy nagy rajongója a Columbo-sorozatnak, de ebben nyilván része van a Peter Falkhoz hozzánőtt szinkronhangnak, Szabó Gyulának is.
Apropó, szinkron: egyik első tv-s élményem a 60-as évek elején egy angol Robin Hood-sorozat volt, és máig a fülembe cseng a bemondó hangja: „Robin Hood volt Bodrogi Gyula”. Gyuszi bácsi megerősíti emlékemet, de volt ő Marlon Brando Antoniusának és Jack Nicholsonnak is magyar hangja…
Visszatérve a Lindára: „Nekem azért tetszett, mert minden egyes résznek volt eleje, közepe és vége. Gyűlölöm az olyan sorozatokat, amelyekben egy óra hosszat nem történik semmi, aztán valaki elővesz egy kést, felemeli – és aztán közlik, hogy holnap folytatjuk. Aztán holnap ugyanezt csinálják. Ez pofátlanság! A tv hőskorában nemcsak nézettség számított, hanem a tetszés is. A tetszést mára kihúzták…”
Bodrogi Gyula ma már leginkább sportot néz a tv-ben. Kedvencei a futball, a tenisz és a profi boksz. „Nem azért, mert agyonverik egymást, hanem azért, mert miután agyonverték egymást és kihirdetik az eredményt, a két bokszoló összeölelkezik. Ezt javasolnám mindenekelőtt a politikusoknak.”
Ha már sport és futball, megkerülhetetlen a Szépek és bolondok című film, amelyben Bodrogi a játékvezető Kállai Ferenc partjelzőjét alakítja. Felejthetetlen az a jelenet, amikor egy körte „spirálos” meghámozásával kápráztatja el a vonaton sporttársát. „Nagyon szép munka volt, Szász Péter rendező szívvel-lélekkel csinálta. Volt olyan jelenet, amit csak azért vettünk fel újra, mert kicsit világosabbra akarta.”
Búcsúzóul kicsit nosztalgiázunk a 90-es éveken, amikor Bodrogi Gyula a Kurír című lap gasztronómiai rovatának „fővadásza” volt, és receptjeivel kápráztatta el az olvasóközönséget. Felelevenítettük a nagy bicskei bulikat, ahol a kilencszeres kenus világbajnok Wichmann Tamás volt a hal, ő pedig a vadételek felelőse. Bár mostanában otthon kevésbé főz, mert párja kitiltotta a konyhából „rendetlensége” miatt, azért egy jó kis bográcsozásba még mindig benne van…