KULT
A Rovatból

Ez bizony filmtörténelem – Az új Pókember utat mutat a jövő blockbustereinek

A szigorúan vett filmes szabályok áthágására vállalkozott a Nincs hazaút, mi pedig kigúvadt szemekkel és széles mosollyal kérjük az alkotókat: meséljenek még!
Szöllőskei Gábor - szmo.hu
2021. december 16.



A párhuzamos dimenziók ötlete természetesen korántsem vadonatúj ötlet a filmvilágban, sőt, már a Pókember-franchise-ban is bemutatásra került, ráadásul nem is olyan régen: a 2018-as, Oscar-díjas, nem mellesleg pedig valóban kiváló animációs film, a Pókember – Irány a Pókverzum vázolta fel nekünk a multiverzumban rejlő lehetőségeket. Élőszereplős filmben viszont teljesen más élmény.

Kezdjük azonban az elejétől! Még nincs 20 éve, hogy Pókember mozgóképes karrierje igazán beindult a 2002-es, Sam Raimi rendezte kasszasikerrel, Tobey Maguire-rel a címszerepben. A karakter népszerűsége és az addigra már kiforrott technika elegyítése rendesen bedurrantotta a képregényfilmek népszerűségét (ne feledjük, hat évvel járunk a Vasember, vagyis a Marvel Mozis Univerzum startja előtt). A második (2004) és a harmadik (2007) epizód sem okoztak csalódást anyagilag (minőségben az utóbbi annál inkább), mégsem készülhetett el a negyedik etap Tobey-val, helyette a Sony öt évvel később rebootolta az egészet Andrew Garfield segedelmével: vagyis újra pókcsípés, újra Ben bácsi halála, csak most MJ helyett Gwen Stacy. Itt már kapiskálni lehetett, hogy kiaknázásra váró lehetőségek vannak, hiszen nem pont ugyanúgy történnek a dolgok a két franchise-ban.

Mindenesetre a rajongók és minden bizonnyal az alkotók (köztük Garfield) is csalódásként élték meg, hogy az új széria csupán két epizód (2012, 2014) után kifújt, miután A csodálatos Pókember 2 nem hozta a várt számokat, s így a tervezett univerzumépítés (pl. Baljós hatos) is kútba esett. Ekkor azonban már ezerrel tombolt az extrémen sikeres MCU, amibe a Marvel/Disney kombó mindig is bele akarta ereszteni az ifjú hálószövőt is, így nem kevés tárgyalás után megköttetett a karakter jogait birtokló Sonyval az üzlet, és 2017-ben egy harmadik Peter Parkert kaptunk Tom Holland személyében. Egyben pedig a legsikeresebb franchise-t is, a Hazatérés és az Idegenben (2019) legalábbis simán megdöntötték az eddigi rekordokat.

A Nincs hazaút pedig minden bizonnyal fordulópont lesz, és nemcsak a karakter szempontjából, az egész Marvel Mozis Univerzum új utakat találhat általa.

Thanos és a Végtelen Kövek után ugyanis szükség volt valamire, amire, ha kell, fel lehet húzni a következő fázist/fázisokat is, ami új színt hoz a filmtörténelem eddigi leggrandiózusabb vállalkozásába. Erre pedig épp megfelelő lesz a multiverzum elmélete, amit a Nincs hazaút hivatott a széles közönség elé tárni (és majd 2022 májusában a második Doctor Strange-film rendesen kibontani). Na de miként is bukkan fel tinédzser szuperhősünk életében ez az isteni katyvasz?

Nos, az Idegenben végén kiderült az egész világ számára, hogy Pókember nem más, mint Peter Parker, ez pedig eléggé megkeseríti a srác és a legközelebbi szerettei (May néni, MJ, Ned, Happy Hogan) életét. A bajok tornyosulnak, így Peter Doctor Strange-től kér segítséget, aki felveti, mi lenne, ha az egész világ elfelejtené, hogy Peter a Pókember. A bűbáj azonban félremegy, s megnyitja a párhuzamos dimenziókat, amelyekből beszabadulnak ebbe a világba azok, akik ismerik Peter titkát: tehát például olyanok, mint Norman Osborne, avagy a Zöld Manó (Willem Dafoe) a 2002-es Pókemberből, Doctor Octopus (Alfred Molina) a Pókember 2-ből vagy Electro (Jamie Foxx) a Garfield-féle A csodálatos Pókember 2-ből…

Bizony, a Nincs hazaút meglépte azt, amire nem nagyon volt példa: olyan, korábbi franchise-ok karaktereit és színészeit terelte egy légtérbe, amelyeknek az égvilágon semmi közük nem volt és nem is lehetett a jelenlegi, Holland-féle sorozathoz.

Erre jó a multiverzum: eddig nem látott, izgalmas, új lehetőségeket kínál Hollywood számára, amin valószínűleg jó néhány évig csámcsoghatnak majd.

Ami pedig a Nincs hazautat illeti, a rendező, Jon Watts, valamint a forgatókönyvírók, Chris McKenna és Erik Sommers mindent megtettek azért, hogy ebből az alapötletből ne csak egy szimpla, nosztalgiázó osztálytalálkozót bontsanak ki. Noha kétségtelen, hogy a Nincs hazaút nagyon keményen idézget és utalgat a korábbi részekre, emiatt pedig igen erős az ún. crowd pleaser (tömegkielégítő) és fan service (rajongói szolgáltatás) faktora, de szerencsére nem csak ezekre alapoz.

Wattsék ugyanis az előző két részhez képest jóval sötétebbre, drámaibbra és érzelmesebbre vették a figurát.

Nem kell megijedni, a franchise-ra jellemző lazább hangvétel jelen van, itt azonban már valóban nem babra megy a játék, és nem érezhetjük biztonságban egyik szeretett szereplőt sem. A komolyodó hangvételhez pedig maga Tom Holland is hozzáigazodott: az eddigi legjobb alakítását nyújtja a Nincs hazaútban.

Az pedig, hogy egy filmben, együtt láthatunk bizonyos szereplőket a korábbi filmekből, egészen egyedülálló és elképesztő élmény, amit érdemes átélni, és ami hasonlóan ügyesen használva még néhány évig termékeny táptalajt biztosíthat a szuperhősfilmek számára.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Táncos esték Keleti Andreával – visszatér a báli hangulat a Gundelbe
A Gundel neve évtizedek óta egyet jelent a kifinomult gasztronómiával és a különleges vendéglátással. Most azonban a patinás falak között egy régi hagyomány is új életre kel: a tánc! 


Báli ragyogás a Városliget szívében

Egykor a Gundel nem csupán egy étterem volt, hanem a társasági élet egyik központja, ahol a cigánymuzsika, a tánc és a bálok elengedhetetlen részei voltak az estének. Ezt az aranykort idézik most fel a zenés-táncos esték, amelyek nem csupán szórakozási lehetőséget kínálnak, hanem egyben kulturális missziót is teljesítenek:

újra divatba hozzák a báli etikettet és a klasszikus társastáncokat.

Keleti Andrea táncművész minden alkalommal egy-egy tánc alapjaiba vezeti be a vendégeket, míg Lukács Zsolt műsorvezető a bálok történetéről, a Gundel legendáiról és a tánckultúra fejlődéséről mesél. Az estek egyik különlegessége, hogy nem csupán egy alkalmi programról van szó, hanem egy sorozatról, amely végül egy nagyszabású eseménybe, az első Gundel Bálba torkollik, ahol a nyári estek visszatérő vendégei már magabiztosan léphetnek a táncparkettre.

Ha eddig nem találtad a helyed

A Gundel táncos estjei elsősorban a 30 év feletti korosztályt szólítják meg, azokat, akik a mai budapesti éjszakai életben nem találják meg a számukra ideális szórakozási lehetőséget. Itt nem harsány buli várja a vendégeket, hanem egy kellemes, elegáns, mégis oldott hangulatú este, ahol a zenéé és a táncé a főszerep.

A programok minden hónap utolsó szerdáján kerülnek megrendezésre, az első alkalommal április 23-án lesz.

A hűvösebb időszakokban az étterem impozáns belső tere ad helyet az eseménynek, míg a nyári hónapokban a Gundel Kert árnyas fái alatt perdülhetnek táncra a vendégek.

Az esteken könnyed tánczene szól, a vendégek kedvük szerint válogathatnak a Gundel étlapjáról, és ha valaki csak nézelődne, azt is örömmel látják. A program ingyenes, de az asztalfoglalás ajánlott.

Az esték nem csupán a táncról szólnak: a Gundel csatlakozik az Eventrend Group közösségépítési törekvéseihez is. Az étterem mindig is egy olyan hely volt, ahol nemcsak az ételek, hanem az emberek is találkoztak. A zenés-táncos esték révén újra egy olyan társasági közeg alakulhat ki, amely túlmutat egy-egy vacsorán.

Zenés-táncos esték címszavakban:

Időpontok: Az első este április 23-án lesz, majd minden hónap utolsó szerdáján folytatódik (05.28., 06.25., 07.30., 08.27., 09.24.).

Helyszín: A Gundel Étterem belső tere vagy a Gundel Kert, időjárástól függően.

Program: Élő zene és táncoktatás Keleti Andreával, báli etikett és tánctörténet Lukács Zsolttal.

Célközönség: Főként a 30 feletti korosztály, akik kulturált, elegáns, mégis fesztelen szórakozásra vágynak.

Gasztronómia: Nincs külön menü, a Gundel étlapjáról lehet választani.

Belépés: Díjmentes, de asztalfoglalás ajánlott.

A Gundel története hosszú múltra tekint vissza, és most új fejezetet nyit: a hagyományok tisztelete mellett modern köntösbe öltöztetve hozza vissza azt az életérzést, amely egykor elválaszthatatlan volt a Gundel név jelentésétől.

gundel.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Meghalt Richard Chamberlain
A világhírű amerikai színész két nappal 91. születésnapja előtt hunyt el.


Elhunyt Richard Charmberlain háromszoros Golden Globe-díjas amerikai színész és énekes – adta hírül a Variety.

Az ismert színész március 29-én, szombaton este 11:15-kor hunyt el a Hawaii szigetén található Waimanalo településen. Halálát sztrók szövődményei okozták – közölte sajtósa, Harlan Boll. Korábbi élettársa, Martin Rabbett pedig azt írta: „Drága Richardunk most már az angyalokkal van”.

Chamberlain 1934. március 31-én született Los Angeles Beverly Hills negyedében. Fiatalkorában iparművésznek tanult, de az egyetem alatt a színjátszás felé fordult érdeklődése. A Dr. Kildare című tévésorozat főszereplőjeként vált ismertté, azonnal az amerikai tinilányok első számú kedvenceként tartották számon.

Az igazi világhírt számára a Tövismadarak című, nyolcvanas években sugárzott drámasorozat hozta meg, aminek köszönhetően hazánkban is hatalmas rajongótábora lett.

Bár szexuális irányultságát sosem titkolta, nyíltan mégis csak 2003-ban megjelent életrajzi kötetében beszélt homoszexualitásáról.

1984 és 2010 között férje Martin Rabbett volt, akivel válásuk után is szoros kapcsolatban maradtak.

Richard Chamberlain két nappal 91. születésnapja előtt hunyt el.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Edzés közben szívrohamot kapott és meghalt a Netflix 44 éves sztárja
Vittorio Pirbazari egy edzőteremben esett össze. A tragédia előtt nem sokkal még képeket posztolt a közösségi médiában.


Tragikus hirtelenséggel, 44 éves korában meghalt Vittorio Pirbazari német testépítő és színész, akit a Netflix Berlin kopói című sorozatából ismerhettek a nézők, írja a Bild. A színész egy edzőteremben, futópad használata közben esett össze, miután szívrohamot kapott. Halálhírét kollégája, Said Ibrahim színész és rendező közölte a közösségi oldalán.

Pirbazari nem sokkal a tragédia előtt még fotókat osztott meg az Instagram-oldalán. Néhány héttel korábban egy súlyos autóbalesetet is túlélt, amelyben csigolyatörést szenvedett, és mindkét lába megsérült. Akkor még úgy tűnt, hogy sikeresen felépülhet.

Said Ibrahim a közösségi bejegyzésében úgy fogalmazott, hogy barátja a futópadon esett össze. Azt is hozzátette:

„Sok erőt kívánok a családnak és a barátoknak.”

Egy videóban arról is beszélt, hogy Pirbazari „hatalmas és izmos ember volt”, de valójában lágyszívű, rendkívül kedves emberként ismerték.

Vittorio Pirbazari négy epizódban szerepelt a Berlin kopóiban, emellett feltűnt a 2019-es Tetthely című sorozatban is, valamint a Jokah & Tutty című produkció tíz részében. A teheráni születésű színész egy kisfiú édesapja volt.

(via Blikk)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt a Top Gun sztárja, Val Kilmer, 65 éves volt
A színészt hosszú betegség után érte a halál Los Angelesben. Egykor Batmanként és Icemanként is meghódította a világot.


65 éves korában, Los Angelesben elhunyt Val Kilmer számolt be róla a Daily Star. A színész halálhírét a lánya erősítette meg.

Kilmer olyan filmekkel vált ismertté, mint a Top Gun, a The Doors, a Batman örökké vagy a Tombstone. A rajongók emlékezetébe leginkább Tom "Iceman" Kazansky szerepével égett be, akit 1986-ban alakított először a Top Gunban, majd 2022-ben visszatért a karakterhez a Top Gun: Maverick című filmben.

A színész az évek során több egészségügyi problémával is küzdött. 2015-ben torokrákot diagnosztizáltak nála, a kezelések miatt hangja jelentősen megváltozott.

Ennek ellenére visszatért a filmvászonra, és újra eljátszotta egyik legismertebb szerepét.

Val Kilmer közel négy évtizedes karriert tudhatott maga mögött, ez idő alatt számos ikonikus karaktert formált meg. Halálhíre után sokan emlékeztek meg róla a közösségi médiában is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: