Németország szövetségesei a keleti fronton
A müncheni egyezmény (1938. szeptember 29.), mely Csehszlovákia felosztásáról rendelkezett, megmutatta, hogy a kelet-európai kis államok egyáltalán nem bízhatnak a nyugati demokráciákban. Emiatt nemigen maradt más lehetőségük, mint hogy vagy Németország, vagy Szovjetunió csatlósaivá váljanak.
A német és orosz vezetők ezt a kényszerpályát világosan felismerték, és az 1939-ben megkötött Molotov–Ribbentrop-paktumban befolyási övezetekre osztották fel egész Kelet-Európát. Az oroszok maguknak követelték Besszarábiát, Kelet-Lengyelországot, a balti államokat és Finnországot, s azonnal elkezdték megszilárdítani pozícióikat. Csak a finnek tudták megőrizni függetlenségüket, de még ők is jelentős területeket vesztettek az 1939–1940-es téli háborúban.
Magyar huszár a gyorshadtestből 1941 nyarán
A németeket igencsak próbára tette a béke fenntartása a saját befolyási övezetükben. A magyarok az újonnan létrehozott szlovák bábállam egy jelentős részére, a Felvidékre tartottak igényt. A szlovákoknak is voltak területi követeléseik Lengyelországgal szemben, s ennek érdekében csatlakoztak a német agresszorhoz. 1940-ben a magyarok Erdély visszaszerzése miatt háborúra készültek Romániával.
A Kossuth Kiadó új, 18 részes sorozata a történelmi áttekintést követően részletesen bemutatja a második világháborúban harcoló országok haderőinek legfontosabb katonai tisztségeit. Megismerhetitek például a magyar huszártisztek, kubáni kozákok, lovas felderítők, német ejtőernyősök, amerikai vadászpilóták fegyverzetét, ruházatát.
Németország szövetségeseinek egyenruhái:
Közkatona, őrmester, százados, román gyalogság
Főtörzsőrmester, Magyar Honvéd Határőrség, hadnagy, román hegyivadászok, közkatona, 9. olasz alpesi hadtest
A nemzeti sérelmek és érdekérvényesítési álmok vezették valamennyi érintett országot a Német Birodalomhoz: az 1940-ben aláírt háromhatalmi egyezményhez csatlakozott Bulgária, Románia, Szlovákia, Jugoszlávia és Magyarország is.
A németek rájöttek, hogy az 1942-re tervezett offenzívájukhoz több emberre van szükség, ezért Keitel tábornagyot azzal bízták meg, hogy gyakoroljon nyomást a magyarokra és a románokra a katonai felajánlás tekintetében. Miközben a németek Sztálingrád felé törtek előre, szövetségeseiknek az a feladat jutott, hogy hosszan elnyúlóan partvédelmet építsenek ki a Donnál.
Az oroszok felismerték a védelem gyengeségét: 1942 novemberében áttörtek a Sztálingrád körül elhelyezkedő, két román hadsereg által tartott arcvonalon, majd csapások sorozatát mérve megsemmisítették a szomszédos olasz és magyar hadsereget.
Magyar tisztek tanácskoznak egy német tiszttel 1944-ben
A harci szellem lanyhulásával a németekkel csatlós államok kormányai béketapogatózásba kezdtek az antantnál, és 1944-ben felbomlott a tengelyhatalmak szövetsége.
Azt, hogy mi és miért történt ez után, megismerheti a 18 részes sorozat harmadik kötetéből, amelyhez a Magyar Királyi Honvédség huszártisztjének kézzel festett, valósághű ólomfiguráját is megkapja.
Az harmadik kötet és a harmadik ólomkatona 1.990 Ft-ért május 14-étől kapható az újságárusoknál. Ha megrendelnéd, KATT IDE
Ha tetszik az új sorozat, nyomj egy lájkot!