Menstruációs szabadságot vezethetnek be az olaszok
Olaszország parlamentje figyelembe veszi azt a törvényjavaslatot, amellyel
kötelezővé tehetnék a cégeknek a havi háromnapos, fizetett "menstruációs szabadság" biztosítását a nőnemű alkalmazottaknak.
Ezzel Olaszország lehetne az első nyugati ország, amelyik ilyen szabályozással kedvez a nőknek. A helyi sajtó egy része nagyon pozitívan értékelte a javaslatot. Az olasz Marie Claire "a haladás és a társadalmi fenntarthatóság zászlóvivőjének" nevezte a törvényt előkészítő egyesületet.
Vannak persze olyanok is, akik szkeptikusan állnak a javaslathoz: Lorenza Pleuteri, a Donna Moderna magazin újságírója például
úgy gondolja, a törvénnyel csak még hátrányosabb helyzetbe kerülnének a nőnemű alkalmazottak, hiszen helyettük inkább a kötelezően nem szabadságolandó férfiakat fogják felvenni.

Az olasz nők helyzete a munkaerőpiacon egyébként jelentősen rosszabb a legtöbb nyugati országhoz képest. Itt az egyik legalacsonyabb például a nők foglalkoztatottsága: csak 61 százalékuk dolgozik az EU-s átlagot jelentő 72% helyett. A szakértők szerint azért ilyen alacsony ez a szám, mert a munkaadók várandós alkalmazottaknak csaknem egynegyedét elbocsátják a terhesség ideje alatt vagy közvetlenül a szülés után. hiába tiltja törvény az ilyesmit.
A menstruációs szabadsággal így a 22-es csapdájára emlékeztető helyzetbe kerülhetnek az olasz nők. A törvényt azért hoznák meg, hogy jobb helyzetbe hozzák őket, a munkáltatók számára ez azonban csak újabb ürügyet jelentene arra, hogy ne nőket alkalmazzanak.
"A nők már így is vesznek ki szabadságot a menstruációs fájdalmaik miatt. Az új törvényjavaslattal azonban a betegszabadság kiváltása nélkül is megtehetik ezt. A törvény megszavazásának azonban negatív hatásai is lehetnek: tovább csökkenhet például a női munkaerőre irányuló kereslet, illetve további hátrányok érhetik majd a nőket a fizetésüket és az előrelépési lehetőségeik tekintetében" nyilatkozta az ügyről Daniela Piazzalinga közgazdász, a FBK-IRVAPP kutatási intézet munkatársa.
Mások úgy gondolják, az új törvény ahelyett, hogy ledöntené a menstruáció körüli tabukat, csak megerősíti majd azt a sztereotípiát, hogy a nők sokkal emocionálisabbak a menstruáció ideje alatt. Ezt az álláspontot képviseli például Miriam Goi, a Vice Italy feminista újságírója.
A kizárólag nőkből álló négyfős előkészítő bizottság március 13-án mutatta be a törvényjavaslatot,
a római Il Messaggero szerint pedig az olasz parlament akár már ebben a hónapban is elfogadhatja a tervezetet.
Hasonló törvények léteznek már Kína bizonyos részein, Japánban és Dél-Koreában. Érdekesség, hogy a Nike cég is bevezette a menstruációs szabadságot nőnemű alkalmazottainak.
Mégis, a szakértők szerint nem szerencsés összemosni a menstruációs ciklusokat a gazdasági-, és munkaérdekekkel. Egy 2009-es olasz közgazdászok által végzett tanulmány szerint "a menstruációs ciklusok növelik munkából való kimaradás lehetőségét" és ez hozzájárul a női-férfi bérkülönbséghez. Fontos megjegyezni, hogy egy 2012-es tanulmány mindezt meg is cáfolta, és nem talált bizonyítékot erre.
Képek: Pixabay