KULT
A Rovatból

Ittas vezetés, megcsalások, rasszizmusvádak – Justin Timberlake a filmjeiben és a magánéletében is balhés

Több mint 20 éve az egyik legnépszerűbb popsztár a Földön. Majdnem 20 éve hollywoodi színészként is sokra tartják. Mégis képtelen nyugton maradni. Íme egy rosszfiú, aki szeretne megjavulni.


Időnként Justin Timberlake-től hangos a sajtó. Legutóbb például amiatt, mert június 17-én ittas vezetés miatt letartóztatták Sag Harborban. Justin előtte az American Hotelben iszogatott a barátaival, ahol szemtanúk szerint eléggé elázott. Olyannyira, hogy amikor az egyik haverja kiment a mosdóba, az asztalon hagyott italát a színész-énekes felkapta, és azonnal kiitta. Timberlake aztán az átmulatott éjszaka után beült az autójába, viszont nem állt meg egy stoptáblánál, és nem tudott a sávjában sem maradni, ezért állította meg egy fiatal rendőr, aki egyébként nem ismerte fel a popsztárt. Justint a közeli kapitányságra szállították, miután nem volt hajlandó megfújni a szondát. Rabosították, és másnap reggel bilincsben kísérték át a bíróságra, ahol visszavonták a jogosítványát New York állam területén. A felesége, Jessica Biel nem volt vele az eset során, utólagos elmondása szerint szégyenletes, amit Justin művelt.

Biel egyébkén igen türelmes feleségnek bizonyul, hiszen Timberlake állítóalg már többször is megcsalta őt, mégis mindig megbocsátott neki.

Először 2010 őszén került bajba az énekes, amikor egy forrás szerint volt egy három napon át tartó légyottja a színésznő Olivia Munn-nal (Magic Mike, Híradósok, X-Men: Apokalipszis, Predator: A ragadozó). Timberlake sajtósa akkoriban határozottan tagadta az állításokat, Munné pedig nem nyilatkozott. Justin és Jessica azonban képesek voltak túllépni a problémáikon, mivel 2012-ben összeházasodtak.

Ezután 2019 végén borult ki a bili, amikor a Palmer című film forgatása közben Timberlake-et lefotózták egy bárban, ahogy kézen fogva összebújik a színésztársával, Alisha Wainwrighttal. A képeken az is látszott, hogy Wainwright Justin térdére tette a kezét. Egy bennfentes később azt nyilatkozta, hogy ők ketten csak barátok voltak , és „semmi helytelen" nem történt. Timberlake azonban később kvázi elismerte a félrelépést, és kiadott egy bocsánatkérő nyilatkozatot: „Néhány héttel ezelőtt csúnyán megbotlottam, de hadd tisztázzam, semmi komoly nem történt köztem és a kollégám között. Túl sokat ittam aznap este, de megbántam a viselkedésemet. Jobban kellett volna vigyáznom. Nem ilyen példát szeretnék mutatni a fiamnak” – írta akkor az Instagramon, majd hozzátette: „Bocsánatot kérek a csodálatos feleségemtől és a családomtól, amiért ilyen kínos helyzetnek tettem ki őket, és mostantól arra koncentrálok, hogy a lehető legjobb férj és apa legyek. Mert most nem voltam az.”

Egyébként Justinnak régebben is voltak már ügyei, korábbi barátnője, Britney Spears például azzal vádolta, hogy a kapcsolatuk alatt többször is megcsalta őt, bár Timberlake ugyanezt állította Britney-ről, és emiatt írta meg a Cry Me a River című számát.

Ráadásul állítólag véletlenül teherbe ejtette őt, de nem akarta megtartani a gyereket, ezért abortuszra kényszerítette Spearst – ezt is az énekesnő mesélte.

Kölyökidő

Szóval a magánéleti botrányok és balhék végigkísérték a karrierjét (emlékszünk még ugye a 20 évvel ezelőtti, 2004-es esetre, amikor a Super Bowl alatti, Janet Jacksonnal közös számuk végén a show egyik elemeként Timberlake felfedte Jackson meztelen melleit, ami után rengeteg támadást kapott, nőgyűlölőnek és rasszistának kiáltották ki sokan, az énekes pedig ezután is kiadott egy bocsánatkérő nyilatkozatot), de valahogy mégis sikerült eddig mindenből úgy kievickélnia, hogy a karrierjén ezek ne ejtsenek csorbát, énekesként, dalszerzőként és színészként is rendre nagy sikereket arat azóta is.

Az 1981. január 31-én született Timberlake előadói tehetsége egyébként már korán megmutatkozott, hiszen igen gyorsan tévésztár lett, 11 éves korában már a Star Search című tehetségkutató műsor második helyezettje volt, akkor még első és a második keresztnevén futott, Justin Randallként. Ezután 1993-ban csatlakozott a The All New Mickey Mouse Club című tévéműsorhoz, ahol többek között megismerkedett Christina Aguilerával, Ryan Goslinggal és későbbi barátnőjével, Britney Spearsszel. Élményeiről 2017-ben a The Hollywood Reporternek mesélt: „Abban a korban voltunk, amikor az ember mindent magába szív. Színjátszó órákra, zeneórákra, táncórákra jártunk. Megtanultuk, hogyan működik a közvetítés, a vágás és az operatőri munka. Majd élő közönség elé álltunk, és megtanultuk, hogyan kell a nézőket bevonni, hogy nevetésre bírjuk őket. Őszintén szólva olyan volt, mint a Saturday Night Live gyerekeknek.”

Nem sokkal azután, hogy a műsort megszüntették, Justin 1995-től az énekesi pályára erősített rá, mivel beválogatták egy újonnan induló fiúbandába, az *NSYNC-be, a többi pedig, ahogy mondani szokás, már történelem.

Balhés arcok

Az *NSYNC-kel világsztár lett a társai, JC Chasez, Joey Fatone, Chris Kirkpatrick és Lance Bass mellett. Hét éven át turnéztak együtt, a Backstreet Boys mellett ők voltak a legnészerűbb fiúbanda szerte a világon, Timberlake azonban 2002-ben már szólókarrierre ácsingózott, ezért kivált a csapatból. Ahogy az ismeretes, e téren sem okozott csalódást, hiszen a 2000-es évek egyik legnépszerűbb popsztárja lett olyan albumokkal, mint a Justified (2002), a FutureSex/LoveSounds (2006), a The 20/20 Experience (2013) vagy a Man of the Woods (2018). (Épp idén márciusban jött ki legújabb albuma, az Everything I Thought It Was).

Ettől függetlenül nem hagyta nyugodni a színészkedés sem, hiszen a Mickey Mouse Clubban e téren is bizonyított már gyerekként, s mivel az énekesi pályát 24 éves korára kvázi kimaxolta, ezért bevállalt egy filmszerepet a 2005-ös Edison című akció-krimiben, amelyben olyan partnerei voltak, mint Morgan Freeman, Kevin Spacey, Dylan McDermott, Cary Elwes és LL Cool J. A film nem sok vizet zavart, ám messziről lerítt róla Timberlake tehetsége.

Így Nick Cassavetes rendező meghívta őt a 2006-os Alpha Dog című filmjébe, amiben egy drogkereskedőt játszott, és bizony a balhés karakterek a karrierje további éveiben is megtalálták őt: ilyen figurákat játszott két, szintén 2006-os filmjében, A káosz birodalmában és A láncban is.

Sőt, a színészi áttörését hozó 2010-es Oscar-díjas Social Network: A közösségi hálóban is a ravasz, de simlis Sean Parkert játszotta, akinek a nevéhez olyan cégek kötődnek/kötődtek, mint a Napster, a Facebook vagy a Spotify.

A jófiús csúcsévek

A közösségi háló sikere annyira tetszett neki, hogy ekkor szüneteltette a zenei karrierjét egy időre, hogy teljes mértékben a színészkedésre koncentrálhasson, a legtöbb filmje épp ezért a következő pár évben jelent meg a mozikban. Csinált vígjátékokat, például Cameron Diaz oldalán a Rossz tanárt (2011) vagy Mila Kunisszal a Barátság extrákkalt (2011), volt akció-sci-fije, a szintén 2011-es Lopott idő és egy krimije Ben Affleckkel, a 2013-as Vakszerencse, sőt, drámája is akadt Clint Eastwood és Amy Adams oldalán, a 2012-es Az utolsó csavar, vagy a Coen fivérek 2013-as zenés filmje, a Llewyn Davis világa. Ezek többségében egyébként már főszerepet játszott, és inkább jófiúkat, vagy legalábbis a pozitív hőst, akivel a nézőnek azonosulnia kellene.

Igazán nagy, A közösségi hálóéhoz mérhető sikert azonban egyikkel sem aratott, ezért a Vakszerencse után ismét a zenélés lett a fő profilja, és csak időnként, x évenként tűnt fel filmszerepekben, épp, ha kedve volt valamihez.

2017-ben például kipróbálta magát Woody Allennél a Wonder Wheel: Az óriáskerékben (egy fontosabb mellékszerep erejéig), majd ezután csak 2021-ben tűnt fel a már fentebb említett, botrányokkal tarkított Palmerben, ami végül az egyik legjobban sikerült filmje lett (és talán eddigi karrierje legjobb alakítása is), a kritikusok legalábbis többségében agyondicsérték. Ez volt egyébként az első kiruccanása a streaming birodalmába is, hiszen a Palmer az Apple saját gyártású filmje, így a mozikat kihagyva rögtön az Apple TV+ streamingfelületen debütált 2021 januárjában. Ebben egy volt elítéltet játszott, aki kiszabadulván a börtönből, barátságot köt egy problémás családból származú fiúval (Ryder Allen). Vagyis egy rosszfiút alakított, aki jó útra tért. És persze van némi irónia abban, hogy épp egy ilyen sztorival rendelkező film forgatásán, és épp egy ilyen karakter eljátszása közepette lép félre a valóságban a partnernőjével…

Szinkronban is ász

Timberlake a Palmer óta csupán egy filmben tűnt fel, a 2023-as, egész jól sikerült és csavaros Hidegvérben, Grant Singer krimijében, amelyben Benicio Del Toro és a nagy visszatérő, Alicia Silverstone mellett játszott.

Nem ejtettünk azonban még szót Justin mozgóképes karrierjének eddigi legnagyobb sikeréről, ami már egy három egész estés epizódot számláló nagy franchise: ez pedig nem más, mint a DreamWorks animációs sikerszériája, a Trollok, amiben Timberlake szinkronizálja a főszereplő Ágast.

Az eddigi három rész (2016: Trollok, 2020: Trollok a világ körül, 2023: Trollok: Együtt a banda) több mint 600 millió dollárt termeltek a mozikban, úgy, hogy a második rész bemutatóját telibe kapta a Covid. Justin ráadásul e franchise-nak köszönheti eddigi egyetlen Oscar-jelölését is, amit az első rész betétdaláért, a Can’t Stop the Feelingért kapott 2017-ben, amikor ő is nyitotta meg e dal parádés előadásával a 89. Oscar-gálát.

S bár új albumának friss megjelenése okán most zeneileg is eléggé pörög, ha nem csinál a mostani ittas vezetéséhez hasonló kihágásokat a jövőben, a színészi karrier is tárva-nyitva áll előtte továbbra is. A következő terve ugyanis jelenleg egy sorozatverzió lenne George Clooney 2002-es első rendezéséből, az Egy veszedelmes elme vallomásaiból, ami egy valós történetet dolgoz fel: a tévés párkereső vetélkedők műsorvezetőjéről, Chuck Barrisről szól, aki 1984-es önéletrajzi könyvében azt állította, hogy a ’60-as és a ’70-es években a CIA-nak dolgozott bérgyilkosként Délkelet-Ázsiában, Latin-Amerikában és a Közel-Keleten. Természetesen Timberlake játszaná Barrist, de ez a projekt még nagyon gyerekcipőben jár, egyelőre csak bejelentették, még az előkészületek sem zajlanak. Addig pedig marad a zene és remélhetőleg a balhémentes élet.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Családi affér: a Netflix legújabb romantikus vígjátéka minden, csak nem vicces és nem romantikus
Cserébe vontatott, kiszámítható és fájdalmasan irritáló, ami így megint egy felesleges kör volt a Netflixtől. Egy családi romantikus komédia humor, szív, lélek és értelem nélkül. Keresem a pozitívumokat, de fel kell kötnöm a gatyámat.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2024. június 30.



Nem tudom, miért csinálja ezt a legnagyobb streaming szolgáltató… Miért áldoz pénzt és tehetséges emberek idejét az unalom oltárán. A legújabb „nagy dobásnak” szánt Zac Efron és Nicole Kidman nevével fémjelzett romantikus komédia minden, csak nem vicces és nem romantikus. Azonban vontatott, kiszámítható és fájdalmasan irritáló film.

Igazi Tesco gazdaságos netflixes rom-kom. Ezt akár egy algoritmus is összerakhatta volna a 2000-es évek rom-komjaiból táplálkozva.

A színészeket se értem. Jó, Joey King már a Netflix logó mellé jár. A megannyi sikeres tini „tartalom” után Zac Efronnak tényleg ezt a szerepet szánta az ügynöke? Önmagát játssza, kicsit kicsavarva. Biztos vicces első pillanatban, de ennyi… Egy pillanat. A film többi játékideje felesleges bugyutaság. Nicole Kidman pedig nem tud méltósággal megöregedni. Elvállal egy szerepet, ahol a 21 évvel fiatalabb, nőcsábász Zac Efronnal alkotnak egy szenvedélyes szerelmespárt, hozzáteszem kicsit sem hihetően.

Nem vagyok szörnyeteg, kezdjük a jóval. A film valamennyire reális képet mutat egy híresség magánéletéről és egy filmforgatás folyamatairól. Persze ebben is benne van a netflixes „minden szipi szuper” ferdítés, de nem annyira zavaró.

Próbálták humorosra venni a szupersztár különleges kéréseit, amikkel az asszisztensének az agyára megy, de ezt is visszafogták.

Hallani mostanság megdöbbentő történeteket nagyobb színészekről – tudom, nem szép a valósághoz hasonlítani egy netflixes nyáltengert –, de kihagyott ziccernek éreztem. Ott lett volna lehetőség a filmben. De ezzel is az a probléma, hogy ez a szupergazdagok, a felső tízezer problémáiról szól. A „szegénynek” minősülő Nicole Kidman és családja olyan házban él, amiben a filmet megnézők 99%-a sose fog. Irreális az egész.

Viszont a romantikus szál, és a köré mesterségesen kreált konfliktus szinte kínzott. Történetünk szerint Chris Cole (Zac Efron) megahíres színész. Olyan Chris Evans szintű, aki egy szuperhős-sorozattal futott be és nem képes elengedni azt, mert úgy érzi, az juttatta fel a csúcsra, az is fogja ott tartani. Pedig a harmadik rész forgatásán rájön, mennyire buta az egész forgatókönyv. Az asszisztense, Zara (Joey King) azt tanácsolja, szerezzen egy új írót, aki megoldja a problémás jeleneteket a szörnyűnek ható filmben.

Halkan megjegyzem, a film, amit forgatnak pont olyan, mint a legújabb Red One című, szörnyűnek kinéző Chris Evans – Dwayne Johnson őrület kiforgatása.

Nem tudom ez direkt van-e, de ha igen, akkor minden elismerésem a „beszólásnak”. Tehát próbálnak új írót szerezni a filmhez, mintha a színészeknek és az asszisztenseknek hatalmas beleszólása lenne egy szuperprodukció forgatókönyvébe… hát nem. Minő véletlen, Zara anyukája, Brooke (Nicole Kidman) jólmenő író. Nem nehéz kitalálni mi lesz a vége. Chris és Brooke viszonylag hamar egymásra találnak, ami persze nem tetszik Zarának és úgy viselkedik a 24 éves felnőtt nő, mint egy 13 éves hisztis kamaszlány. Persze érthető lenne a félelme – hogy édesanyját ne bántsa meg a sztár, mint megannyi nőt az életében –, ha értelmesen beszélne bárki is ebben a filmben.

De itt senki nem úgy viselkedik, mint egy normális ember. A konfliktust megoldó beszélgetés egy értelmes családban nem a századik perc környékén érkezne, hanem a tízedikben. Annyira fájdalmas nézni, ahogy mindenki kínlódik és szenved egy olyan kérdéskörön, amit meg lehetne oldani két és fél perc alatt. Zara viselkedésére pedig a megoldás egy szívlapát lenne a képébe a harmadik hisztirohama környékén. Bár lehet, csak engem irritált annyira a karakter, mint egy tályog a végbélben. Nem viccelek, a film közel két órája minimum négynek tűnt, pedig minden színészt szeretek, aki szerepel benne. Csak azért nem szedem ízeire ezt a rettenetet, mert ismerem a színészek képességeit. Efron és Kidman között semmi szikra nincs.

A két szétműtött arcú műember, műszerelme igazából egy jó horrorfilm alapja is lehetne.

Persze nem ugyanazok a műtétek okai, mert Zac Efronnak volt egy csúnya álltörése, ami miatt egészen más lett az állszerkezete, mint azt megszoktuk tőle, viszont Kidman, mint említettem nem fogadja el a korát. Olyan az arca, mintha egy porcelánmaszkban játszana. Semmi érzelem nem látszik rajta, nem tudom mikor örül, mikor szenved. Akit viszont jó volt látni, az Kathy Bates volt. Egy igazi ikon a hölgy, itt is kisujjból hozza a bölcs nagyi karaktert. Joey Kinget pedig csak azért tudtam elviselni, mert kedvelem a színésznőt és tudom, hogy ennél sokkal többre képes. Ha valaki Zaraként ismeri meg, akkor valószínűleg máskor nem fog megnézi olyan filmet, amin az ő neve is szerepel a stáblistán.

Megígértem, hogy visszafogom magam, ami a színészeket illeti, mert ők nem tehetnek a végeredményről. Viszont Carrie Solomon írót és Richard LaGravenese rendezőt többet nem engedném forgatni. Egyik megírta ezt a filmnek nevezett celluloid hulladékot, a másik meg bólogatva leforgatta. Volt régen egy kifejezés ezekre a filmekre, hogy Hallmark-film. A Hallmark cég csinált rom-komokat és béna krimiket a saját csatornájukra, amikkel ki tudták tölteni az üres műsoridőket. Ezek persze szinte nézhetetlen TV-filmek voltak. Mára ez a kifejezés lassan Netflix-film lesz, ha így folytatja a streaming óriás. Értem, hogy szükségük van heti újabb és újabb nagy dobásokra, de ez a rendszer fenntarthatatlan.

Nincs idő, erő és energia ennyi tartalmat készíteni és a minőséget fenntartani.

Felkérnek egy Jennifer Lopezt egy béna sci-fire (Atlas). Még akkor is, ha élvezhető a film, nem tudja visszahozni az árát, nincs ideje és ereje hozzá. Majd készítenek egy Nicole Kidman-Zac Efron rom-komot, ami ráadásul rettenetes lesz. Pláne, hogy a karácsonyi szetting követelte volna az ünnepi bemutatót, de ennyire nem bíztak a „tartalomban”. Mi lesz a következő? Egy kemény bosszú-akciófilm Jessica Albával?!... Várjunk csak, mi is a heti másik nagy premier a Netflixen? Ajaj…

Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Alföldi Róbert és több neves művész is videóban jelentette be, hogy az Átrium után hol lesznek láthatók a Kultúrbrigád produkciói
A népszerű darabok új otthonra leltek, több játszóhelyen mutatják be például az Őrölt nők ketrecét vagy a Tizenkét dühös embert.


Alföldi Róbert a közösségi oldalon jelentette be, hogy továbbra is látható lesz többek között az Őrült nők ketrece és számos kedvelt darab, melyet a Kultúrbrigád eddig az Átriumban játszott. Sokáig nem lehetett tudni, hogy mi lesz a darabok sorsa, most azonban kiderült: új helyszínen folytatják tovább.

A Kultúrbrigád közleménye szerint:

„Tavaly augusztusban bejelentettük, hogy ez lesz az utolsó évadunk az Átriumban, ezzel párhuzamosan egy kemény, hónapokon át tartó munka vette kezdetét azzal a céllal, hogy előadásaink legalább egy részének új játszóhelyet találjunk.

A 2024/25-ös színházi évadban bázisunk a RaM-ArT Színház lesz, ezen kívül további helyszíneken, köztük az Örkény István Színházban, a Jurányi Házban és a Muzikumban is látható lesz ősztől Kultúrbrigád-produkció.”

A helyszín változása mellett más újdonságról is beszámoltak:

"A mai napon elindítjuk a Kultúrbrigád Klubot, amit azzal a szándékkal találtunk ki, hogy az előadásaink mentén megerősítsük azt a közösséget, ami az elmúlt években körülvett bennünket az Átriumban, ami már számtalanszor és sokféleképp kifejezte, hogy hisz a művészet szabadságában, a színház társadalomformáló erejében, a kultúra megkérdőjelezhetetlen szerepében az életünkben. Természetesen a Mecénás Klub ideje alatt megszokott kedvezményeket amennyire csak tudtuk, megtartottuk, illetve kiegészítettük további, eddig nem elérhető előnyökkel.

Egy közösség építésébe kezdtek, amelynek fókuszában a színház áll - írták. "Azt gondoljuk, hogy a mára kiszikkadni látszó és kizárólagosan egy irányba mutató kultúrpolitikai döntések közösségformáló szerepet nem képesek betölteni, nem reprezentálják a magyar kultúra hagyományos sokszínűségét".

A Kultúrbrigád Klub tagjainak elővásárlást is biztosítanak, lesz kedvezményes jegyvásárlás, támogatói rendezvény, helyszínbejárás és havi kulturális kitekintő is-

A Klub mellett egy diákoknak szóló programot is indítanak.

A Kultúrbrigád közösségi oldalán sorra szólalnak meg a művészek. Többek között Hernádi Judit és Bányai Kelemen Barna:

Mucsi Zoltán:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Lotfi Begi és Tolvai Reni új dala a magyar közönség szívét szeretné meghódítani
A világ több pontján híressé vált nemzetközi koprodukcióban készült felvétel új verziója egy mindenki számára kedves dallamot idéz meg.


Ezer közül is megismerjük azt a népdal motívumot, amelyet a slágergyáros producer, Lotfi Begi épített be tavaly, a világ több pontján híressé vált nemzetközi koprodukcióban készült felvételébe. Ennek debütál most magyar nyelvű verziója: „Te meg én” címmel és Tolvai Reni gyönyörű énekhangjával. Mindkét előadó számára szerelemprojekt volt ez, hiszen mindkettőjüknek van személyes kötődése az újdonsághoz, melyről a premier kapcsán meséltek.

„A dal 2023 januárjában már megjelent egy amerikai-japán énekesnővel, Cecillia Gaulttal, melyhez leghíresebb magyar népdalunkat, a Tavaszi szél motívumát használtuk fel. Látva a „Heartbreak” sikerét a környező országokban, illetve meglepő módon, Argentínában, természetes volt, hogy készítsünk belőle egy magyar változatot is. Azt gondolom, hogy az angol nyelvű dalokat az eszünkkel, a magyar nyelvűeket viszont a szívünkkel értjük meg. Minden akadály elhárult tehát, hogy a hazai közönséget is meghódítsuk”

– árulta el Lotfi Begi.

Tolvai Reni pedig egy igazán bensőséges történetet mesélt el, miért is fogadta el Begi felkérését annak ellenére, hogy az elmúlt időszakban egészen más stílusú kiadványokkal jelentkezett, beleértve a ’TR Album’ című hiphop-R’N’B lemezét.

„Számomra mindig a dallam a legfontosabb, ha tetszik az ötlet akkor már a felkérés napján nekilátok a munkának. Beginek hálás vagyok ezért az együttműködésért, különösen, mert visszaidézte bennem azokat az emlékeket, amikor még a nagymamám itt volt velem. Erdélyben magyarul csak a nagymamámmal beszéltem, szóval ő mutatta meg a magyar népdalokat és meséket is. A „Tavaszi szél” itt cseng a fülemben, amikor énekelte nekem. A mai napig emlékszem a magyar motívumos csipkékre, gobelinekre és a fahéj illatú mézeskalácsokra, amiket saját kezűleg készített”

– mondta el Tolvai Reni.

A „Te meg én” című dalban a régmúlt popja keveredik a mai füleknek naprakész stílussal, de találkozik benne a történelem a jelenünkkel is csakúgy, mint a Jimy J. Hollywood rendezte videóklipben. Igazi meglepetés a hazai közönségnek, hogy az új, magyar verzióba bekerült az eredeti népdal refrénje, a ’Tavaszi szél vizet áraszt..’ is, melyet az Erkel Ferenc Zenei Általános Iskola kórusa énekel. Ráadásul Lotfi Begi is ebbe az iskolába járt és az első, zenével kapcsolatos szárnypróbálgatásai is itt történtek.

VIDEÓ: Lotfi Begi x Tolvai Reni - Te meg én


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
„Én vagyok az egyetlen zsidó, aki pénzt keresett Hitleren” – Mel Brooks 98 éves
Szolgált a második világháborúban, gyerkekorában társai csúfolták alacsony termete miatt, tud dobolni, és több mint 60 film és tévéműsor fűződik a majdnem 100 éves legenda nevéhez.


98 éves lett korunk egyik legtehetségesebb komikusa, aki nem mellesleg író, producer és rendező is. Mel Brooks Magyarországon leginkább az Űrgolyhók, a Producerek, a (némileg tévesen fordított című) Robin Hood, a fuszeklik fejedelme és a Drakula halott, és élvezi révén ismert, de több mint 70 (!) éves pályafutása során számos más népszerű mozifilmben és vígjátékban találkozhattunk vele.

Íme, néhány érdekesség és tudnivaló a 20. századi komédia egyik legjelentősebb alkotójáról:

– Szolgált a második világháborúban, ahol többek között az volt a feladata, hogy taposóaknákat hatástalanítson.
  • Azon kevesek egyike, akik Emmy-, Grammy-, Oscar- és Tony-díjat is nyertek.
  • Pályafutását íróként kezdte Sid Caesar Your Shows of Shows című műsorában.
  • Első feleségével, Florence Baummal 1953-1962 között voltak házasok, három gyermekük született.
  • A második felesége Anne Bancroft színésznő volt, 1964-től Bancroft 2005-ös haláláig éltek együtt. A fiúk, Max Brooks maga is színész-író.
  • Azt mondta, felesége az ő Obi-Wanja, mivel ő beszélte rá, hogy az 1967-es Producereket dolgozza át musicallé.

Eric Idle erre másképp emlékszik. Ahogy az általam fordított A mohó gazember naplója című könyvében írja:

„Valamikor a nyolcvanas évek végén felkerestem Mel Brookst Los Angeles-i irodájában. Rendkívül zavarba hozott azzal, hogy térdre ereszkedve jött be, majd a földön hajlongva istenített, munkatársainak mélységes megdöbbenésére. Mel Brooks a lábamnál hevert! Nem tudtam, mit csináljak.

Én voltam az első Python, akivel találkozott, így rám zúdította a Monty Python iránti minden megbecsülését.

Mikor sikerült meggyőznöm, hogy kelljen fel, előadtam jövetelem okát: megkérdeztem, hozzájárul-e, hogy színpadi musicalt készítsek a Producerek című filmjéből.”

Brooksot akkor nem érdekelte a dolog, de 15 évvel később mégis megvalósította a musicalt – igaz, nem Eric Idle-lel.

Brooks híres arról, hogy a filmjeiben előszeretettel gúnyolódik Hitlerrel és a nácikkal. Elmondása szerint az a célja, hogy nevetségessé tegye a nézeteiket, nehogy még egyszer népszerűvé válhassanak. De azt is hozzá tette, hogy a holokauszttal vagy bármilyen attrocitásssal soha nem viccelne. A Producerek kapcsán meg is jegyezte:

„Én vagyok az egyetlen zsidó, aki pénzt keresett Hitleren.”
  • Az Űrgolyhók forgatása során amikor a Yoda figuráját parodizáló Yoghurtot alakította, a testére kent festéktől súlyos fertőzést kapott.
  • Az Amerikai Filmintézet által megválasztott 100 legviccesebb filmből hármat is ő rendezett: Fényes nyergek, Producerek, Az ifjú Frankenstein.
  • A komédiáról így nyilatkozott: „Megvágom az ujjamat. Ez tragédia. Egy pasas beesik egy nyitott csatornanyílásba és meghal. Ez komédia.”
– „Dióhéjban ennyi a rendező módszerem röviden: Megkeresem a negyedik falat, és földig rombolom.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk