"Igazi lájkvadász lettem!" – hírességeket kérdeztünk a Facebookról
Internetes életünk, sőt, a mindennapi életünk egyre nagyobb része zajlik a legnépszerűbb közösségi oldalon. Tudják ezt a sztárok, hírességek, véleményformálók és intézményvezetők is, és egymás után hozzák létre a hivatalos Facebook-oldalakat, hogy közvetlenül is elérhessék a rajongókat, felhasználókat. Persze, megvan ennek az árnyoldala is: a rossz szándékú trollok is könnyebben elérik a hírességeket. Arról kérdeztünk ismert embereket, nekik mi a véleményük a Facebookról, és ők maguk hogyan használják.
Illényi Katica, hegedű- és thereminművész

"A művészeknek mindenképp hasznos reklámfelület a Facebook, érdemes kihasználni minden erre alkalmas lehetőséget. Sokan megtalálnak a világ legkülönbözőbb tájairól, és én is fel tudom venni a kapcsolatot számomra értékes emberekkel. Ez fantasztikus lehetőség.
Mindemellett úgy gondolom, hogy a Facebookot ésszel és nagyon óvatosan kell használni. Sok bajt okozhatunk magunknak, ha nyilvános véleményt fogalmazunk meg bármivel kapcsolatban. Elég akár csak lájkolni valamit, ami esetleg megosztó lehet, máris jönnek a vélemények."
"Csak olyat szabad feltenni a Facebookra, amit a világon mindenki előtt és mindig vállalni tudunk."
"Egyszer hozzászóltam egy videóhoz, és másnap tele volt ezzel a mondatommal az internet. Azóta tudom, hogy figyelik az ismert emberek hozzászólásait, véleményeit. Semmi baj nem történt, mert nagyon kedves téma volt, de számomra vérfagyasztó volt a felismerés, hogy bármit felhasználhatnak, amit kiteszünk, egyszóval nagyon kell vigyázni!
Igen sokat tanultam az emberekről, szinte pszichológiai tanulmány a Facebook. Megdöbbenve olvasom egy-egy közéleti cikk után a hozzászólásokat, és soha nem gondoltam volna, hogy milyen különbözőek az emberek, neveltetésüknél, műveltségünknél vagy környezetüknél fogva mennyire máshogyan látnak dolgokat.
De jó, hogy nem látunk bele a fejekbe! Ezt sem árt, ha tudjuk, és még jobban meggondoljuk, hogy mit teszünk fel magunkról, és mihez szólunk hozzá."
(Illényi Katica hivatalos Facebook-oldalát itt nézhetitek meg.)
Csonka András, színművész, énekes

"Én inkább hasznosnak tartom a Facebookot. 20 évvel ezelőtt akkor tudtunk meg valakiről valamit, ha beszéltünk vele telefonon, vagy levelet írtunk neki. Elszigeteltebbek voltunk minden szempontból a világ történéseitől, és az olyan emberektől, akik az életünk részei, csak nem vagyunk velük napi kapcsolatban. Például most tudok azokról, akikkel akár 10-15 éve nem találkoztam, de valamikor volt egy közös munkánk, vagy van valami szép emlékünk. Ez az egyik. A másik, hogy rengeteg olyan dolgot láthatok, ami egyébként soha nem kerülne elém – legyenek ezek cikkek vagy videók. Kicsit veszélyes persze, mert könnyen függővé tesz, én magam is majdnem mindig a Facebookon vagyok, nézem, történt-e valami.
A privát oldalam mellett van egy hivatalos oldalam is, amit ugyancsak én kezelek, és ez is nagyon fontos, mert a közönséggel való kapcsolattartást egészen más szinten lehet tartani. Az életembe annyira engedek betekintést, amennyire én akarom, ezért nem tartom veszélyesnek. Persze a közönség szereti azokat a privát pillanatokat, amiket másként nem kap meg, és igyekszem kielégíteni ezt az igényüket. Ezt is nagyon élvezem."
"Igazi lájkvadász lettem. És nem csak a Facebookon, az Instagramon is. Ez nyilván nem az én generációm játéka, de próbálom habzsolni,
és a lemaradásomat pótolni. Bevallom, én nagyon szeretem. El sem tudnám már képzelni az életemet a Facebook nélkül."
Gálvölgyi Dorka, a Hatszín Teátrum vezetője

"Mivel nekem nem rajongói oldalam van, hanem privát, ezért oda nem engedek be idegeneket, újságírókat, mert nem tartozik rájuk a fiam bizonyítványa, a kutyám szülinapja, de a férjem főztje sem.
A Hatszín Teátrum Facebook-oldalát nagyon hasznosnak tartom, mert viszonylag gyorsan és egyszerűen tudok elérni célzottan embereket. Az oldal interaktív lehet, ami szerintem nagyon jó.
Akinek rajongói oldala van, biztosan tudatosan tudja építeni, hogy mit szeretne megosztani rajongóival."
"Egy színésznek szerintem hasznos, hogy megoszthatja, hogy az adott időszakban hol láthatja a közönség, milyen feladatok várnak rá az évadban és néha egy-két pletyka vagy privát fotó is belefér, így a rajongók is megkapják, amire vágynak."
Lorán Barnabás „Trabarna”, humorista

"Hasznosnak tartom, hiszen a Facebookon a rajongói oldalam tulajdonképpen nem más, mint egy honlap. A saját honlapomat már nem is fejlesztem, mert minek. Azoknak az embereknek, akiket érdekel, információt és tartalmat szolgáltathatsz magadról, de ehhez nem kell külön fenntartanod egy honlapot, programozókat fizetni."
"Ami pedig a magánoldalamat illeti, Rekop Gyuri kedves barátom elvét alkalmazom: akit nem ismerek, és szülinapja van, kitörlöm. "