ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Gyulladáscsökkentő, lázcsillapító, fájdalomcsillapító: bevehetem egyszerre?

Ha lázam van, beveszek egy lázcsillapítót, ha fáj a fejem, egy fájdalomcsillapítót, ha pedig az ízületi gyulladás okoz panaszt, akkor egy gyulladáscsökkentőt. És ha egyszerre mindhárom panasz jelentkezik, akkor egyszerre mindhárom szert - vagy mégsem?


Az emberi test csodálatos, működése a legbonyolultabb gépénél is összetettebb. Érdemes néha rácsodálkozni, milyen folyamatok zajlanak a testünkben, amikor eszünk, gyógyszert veszünk be vagy valamilyen gyógynövénykészítménnyel igyekszünk kúrálni magunkat. A blog szerzője Dr. Csupor Dezső egyetemi docens (Szegedi Tudományegyetem, Gyógyszerésztudományi Kar), aki a ködpiszkáló blog mellett ezen az oldalon is ismeretterjesztési céllal teszi közzé írásait.

Teljesen érthető, hogy a beteg ember éppen aktuális panaszára keres gyógyírt, de még nyomorult állapotunkban is érdemes elolvasni, hogy pontosan mit veszünk be. A leggyakoribb hiba már így is kiszűrhető: elkerülhető, hogy ugyanazt a hatóanyagot egyszerre több, eltérő fantázianevű gyógyszerként vegyük be. A vény nélkül kapható gyógyszerek igen jelentős része a fájdalom, láz, gyulladás csillapítását szolgálja, és sokkal kevesebb hatóanyag létezik, mint ahány különböző termék - ergo nagyon sok, igen eltérő nevű és csomagolású gyógyszer ugyanazt a hatóanyagot tartalmazza.

Érdemes tehát nemcsak a fantázianevet elolvasni a dobozon, hanem a hatóanyag nevét is: ugyanazt a hatóanyagot egyszerre két (vagy több) gyógyszer részeként elfogyasztva a hatás nem feltétlenül, de a mellékhatás kockázata egész biztosan fokozódik. A gyógyszerek javasolt adagját úgy állapítják meg, hogy az az átlagos beteg számára hatásos legyen, de a mellékhatások rizikója minimális. Ha növeljük a dózist (túladagolunk), a hatásosság nem nagyon fokozódik, a nemkívánatos hatások súlyossága, gyakorisága viszont igen. Mindez elkerülhető, ha nem veszünk be egyszerre több olyan gyógyszert, amelynek ugyanaz a hatóanyaga.

A túladagolással kapcsolatban leggyakrabban említett példa a paracetamolé: ez a nagyon hatásos, megfelelően adagolva biztonságos fájdalom- és lázcsillapító az USÁ-ban évente több mint 50 000, jellemzően májkárosodással összefüggő gyógyszermérgezés (a betegek fele kórházban köt ki), és mintegy 500 haláleset közvetlen oka. Pedig a túladagolást nem is olyan könnyű elérni: az ajánlott dózis sokszorosa esetén alakul ki a mérgezés. Ilyen adagban a paracetamol májkárosító hatású.

Mivel túldozírozva a májban nem tud megfelelően lebomlani, mérgező vegyületté alakul, amely károsítja, elpusztítja a májsejteket. Ugyan van ellenszer a mérgezésre, de paracetamolmérgezésben a betegek sokszor tünetmentesek, vagy csak hányingerre panaszkodnak. Amikor már súlyosabb tünetek jelentkeznek, a beavatkozás elkésett: a májkárosodás akár visszafordíthatatlan is lehet. Ezért kell betartani az előírt adagolást, s ezért nem kell biztos, ami biztos alapon egyszerre több, különbözőnek gondolt gyógyszert bevenni ugyanarra a panaszra.

Kicsit nehezítettebb a terep, amikor a gyártó szándékosan törekszik arra, hogy két, azonos hatóanyagú termékről azt feltételezzük, különböző gyógyszerekről van szó.

Az egyik intenzíven reklámozott (ibuprofént tartalmazó) gyógyszert hatékony láz- és fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő szerként ismerhetjük meg a hirdetésekből, ugyanazon gyár hasonló nevű, azonos hatóanyagot némileg emelt dózisban tartalmazó termékét fejfájáscsillapítóként pozícionálják. Marketing szempontból érthető: így biztosan növelhető a forgalom, hiszen vannak, akik egyszerre mindkettőt megvásárolják - egyiket ilyen, másikat olyan célra. S ha szerencséjük van (vagy pedig elég szemfülesek), nem veszik be egyszerre mindkettőt...

De hogy fordulhat elő, hogy ugyanaz a hatóanyag különböző hatásokat fejt ki két különböző készítményben? Hát úgy, hogy a gyulladáscsökkentő, lázcsillapító és fájdalomcsillapító hatás alapja tulajdonképpen ugyanaz: az ún. ciklooxigenáz enzim gátlása. Ez az enzim segíti elő az arachidonsav átalakulását a szervezetben - ha ez a kémiai folyamat végbemegy, olyan vegyületek (prosztaglandinok) keletkeznek, amelyek fájdalom, láz és gyulladás kialakulását idézik elő.

A helyzet ennél kicsit bonyolultabb: a prosztaglandinoknak számos élettani, az egészséges életműködéshez nélkülözhetetlen feladatuk is van, azonban egyensúlyuk felborulása káros folyamatokat indíthat el. Az egyensúly megbomlása esetén a láz, a fájdalom és a gyulladás a legkönnyebben észlelhető tünetek. Ha a felborult egyensúly visszaállítására az említett enzimet gátoljuk ibuprofénnel, akkor részben az alkalmazott dózis, részben pedig a marketingosztály döntésének kérdése, hogy a gyógyszer gyulladáscsökkentő, lázcsillapító vagy fájdalommérséklő hatását helyezik előtérbe.

Még bonyolultabb a helyzet attól, hogy egy egész sor gyógyszerhatóanyag gátolja a gyulladás/fájdalom/láz kialakulásban szerepet játszó enzimet: Magyarországon több mint 20 különböző molekula van forgalomban sok száz termék részeként. Beteg legyen a talpán, aki képes gyorsan utánanézni, hogy az egészen különböző hatóanyagnevek (acetil-szalicilsavtól az ibuprofénen, paracetamolon keresztül a nimezulidig) ugyanolyan jellegű hatást fejtenek-e ki - különösen, ha a marketingüzenetek ennek ellenkezőjét sugallják.

Pedig ez lényeges kérdés: ha különböző panaszokra különböző nevű és hatóanyagú, de ugyanolyan módon ható gyógyszereket veszünk be egyszerre, akkor számíthatunk arra, hogy a mellékhatások rizikója növekszik. Ennek elkerülésére legegyszerűbb talán (kicsit leegyszerűsítve) abból kiindulni, hogy az

összes vény nélkül kapható láz-, fájdalom és gyulladáscsökkentő nagyjából azonos módon hat, ezért ezeket ne vegyük be egyszerre, kivéve, ha egy egészségügyi szakember megfelelő megfontolás alapján ezt javasolja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Húsvéti bevásárlás: teszteltük, hogy alakulnak az árak, és megnéztük, hogyan kerül a csokinyuszi a boltokba
Húsvét közeledtével kíváncsiak voltunk, hogyan készülnek fel az áruházak az ünnepi rohamra és teszteltük, mennyibe kerül vajon egy húsvéti bevásárlás. Videónkból kiderül, mennyit sikerült spórolni a kasszánál, de kulisszatitkokat is mutatunk: utánajártunk, hogyan kerül a csokinyuszi a Tesco polcaira.


Ahogy közeledik a húsvét, egyre többen indulnak útnak, hogy beszerezzék az ünnepi asztalhoz szükséges finomságokat – a sonkától kezdve a tojásig, a kalácstól a csokoládé nyuszikig. Idén mi is bevásárlókosarat ragadtunk, és ellátogattunk a Tesco budaörsi áruházába, hogy megnézzük, milyen árakkal és kínálattal számolhatnak a vásárlók húsvét előtt.

Vajon idén mennyire kell mélyen a zsebünkbe nyúlni, ha a klasszikus húsvéti finomságokkal szeretnénk feltölteni a kosarunkat?

A vásárlás során azonnal szembetűnt, hogy nem mindegy, hogyan válogatunk! A Tesco Clubcarddal ugyanis nemcsak a kosarunkat tölthetjük meg ínycsiklandó termékekkel, de jócskán spórolhatunk is. Egy-egy terméknél akár több száz forintot is, így érdemes beszerezni a digitális kártyát azoknak is, akik eddig nem használták. Az akciók a húsvéti szezonban különösen előnyösek, hiszen az ilyenkor jellemző nagybevásárlások során összeadódik a megtakarítás.

Nagybevásárlás olcsóbban

Szalámi, tészta, kukoricakonzerv, liszt, öblítő, mosogatószer, kutyaeledel. Tipikus bevásárlólista, ráadásul tipikusan 2-3 helyre is elmegyünk, hogy mindezt beszerezzük. A Tescónál viszont mindezt egy helyen, és még olcsóbban megvehetjük, mint tavaly ilyenkor. Az áruházlánc ugyanis áprilistól 260 olyan termék árát is csökkentette a tavalyinál alacsonyabb szintre, ami nagyobb bevásárláskor kerül a kosarakba. Legyen szó akár húsvéti készülődésről, nagytakarításról vagy a hűtőszekrény feltöltéséről, a Tesco Árgarancia programjában és kedvező Clubcard-árain mindent megtalálsz, amire szükséged van.

A húsvéti roham idején a polcok gyorsan ürülnek, a termékek pótlása azonban zökkenőmentesen zajlik – köszönhetően a Tesco hatalmas logisztikai hálózatának. Hogy megtudjuk, hogyan jutnak el időben a húsvéti termékek az áruházakba, ellátogattunk a Tesco logisztikai központjába is. Megnéztük, hogyan működik Szigetszentmiklóson, ahonnan az ünnepi kínálat java is útnak indul.

A húsvéti bevásárlásról és a logisztikai központban tett látogatásról készült videónkat nézd meg itt - a végén pedig az is kiderül, mennyit sikerült spórolnunk:

Belestünk a kulisszák mögé, és Melhardt Norbert raktárvezető vezetésével megnéztük azt az elképesztő,

100 ezer négyzetméteres komplexumot, amely nemcsak méreteiben és technológiai megoldásaiban lenyűgöző, hanem arra is képes, hogy 24 órán belül kiszolgáljon 198 Tesco áruházat országszerte.

Itt láthattuk, hogy milyen összehangolt munkára van szükség ahhoz, hogy az ország több száz üzletébe eljussanak az ünnepi áruk. A raktárakban már hetekkel az ünnep előtt megkezdődik a húsvéti áruk fogadása, rendszerezése, majd szétosztása. A precízen működő logisztikai rendszernek köszönhetően a polcokon mindig friss és megfelelő mennyiségű áru várja a vásárlókat – még az utolsó pillanatban is.

Miért kellett ez az új központ?

A válasz egyszerű: hatékonyság és fenntarthatóság. A korábbi herceghalmi és gyáli raktárakat egy központba vonták össze, hogy kevesebb megtett kilométerrel, kisebb környezeti terheléssel és gyorsabb kiszállítással működjön a Tesco logisztikája. A számok önmagukért beszélnek: az éves szén-dioxid-kibocsátás várhatóan 830 tonnával csökken, és a megújuló energiát több mint 8600 napelem biztosítja.

Mi van a színfalak mögött?

Március óta teljes kapacitással pörög a központ, ahol minden terméktípus külön zónát kapott: a hűtést nem igénylő szárazáru, a zöldség-gyümölcs, a tejtermékek, húsok és halak mind saját részlegben „laknak”, különböző hőmérsékletű csarnokokban.

Külső szemlélőként a legdurvább talán az 1 fokos hűtőcsarnok, ahol zsilipes dokkolórendszer akadályozza meg a hőveszteséget, és ahol egy kamion rakodása pont úgy történik, mint egy svájci óramű működése.

A logisztika teljes mértékben digitális: a termékek útja a beérkezéstől a kiszállításig nyomon követhető, a kollégák pedig PDA-val és vonalkódokkal dolgoznak. A csarnokban 32 ezer raklapnyi, azaz körülbelül 2,5 millió karton termék tárolható, és minden úgy van kialakítva, hogy még a targoncák is menetrendszerűen működjenek.

És hogy néz ki egy nap itt?

Az üzemben közel 900 munkatárs dolgozik folyamatos műszakokban, a pihenőidőben pedig masszázsfotelek, csocsóasztalok és meleg étel is várja őket. A biztonságról több száz kamera, mozgásérzékelő és tűzvédelmi rendszer gondoskodik – egészen elképesztő, milyen komplexitással működik ez az egész.

A telephely saját járműjavítóval, kamionmosóval és üzemanyagtöltő állomással is fel van szerelve. Ráadásul egy elektromos vontató is segíti a munkát, ami újabb lépés a környezetbarát működés felé.

És mi köze mindennek a húsvéthoz?

Nos, a Tesco üzletekbe március végétől már innen érkeznek a húsvéti termékek: több száz tonna sonka, több mint húszféle, magyar forrásból származó tojás (heti akár 2 millió darab!), friss zöldségek, kalács, torma, no meg persze a csokinyuszik és -tojások is itt indulnak útnak, hogy az ünnepi asztalra kerüljenek.

Mi pedig a látogatás során megtapasztaltuk: ez a központ nemcsak logisztikai bravúr, hanem egy aprólékosan megtervezett, jövőbiztos rendszer, ami mögött ott áll a technológia, az ember és a környezettudatos szemlélet – na meg az a csapat, amelynek köszönhetően a húsvéti reggeli (és minden más bevásárlás) tényleg gond nélkül az asztalodra kerülhet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
Súlyos betegségeket adhatnak át kedvenceinknek, mégsem ismerjük őket igazán jól
Az Elanco-val közösen készített kvízünk eredményei rávilágítottak arra, hogy még a legelkötelezettebb gazdik is hajlamosak alábecsülni a bolhák és kullancsok veszélyeit. Most tisztába tesszük a dolgokat – hogy te már ne csak sejtsd, hanem tudd is, mi ellen kell védekezned.


A kullancsok és bolhák sokkal komolyabb veszélyt jelentenek a kutyákra és macskákra, mint azt elsőre gondolnánk. Ezek a pici élősködők nemcsak kellemetlenséget okoznak, hanem betegségeket is terjeszthetnek, amelyek akár kedvenceink életét is veszélybe sodorhatják. Éppen ezért hoztunk létre az Elanco-val közösen egy tudásalapú kvízt, hogy felmérjük, mennyire vannak tisztában a gazdik ezekkel a kockázatokkal, és mennyire ismerik a megelőzés lehetőségeit.

A „Mennyit tudsz a kullancsok és bolhák veszélyeiről?” című kvízt több mint 1000 állatbarát töltötte ki, az eredmények pedig fontos tanulságokat hoztak.

Bár sok kérdésre érkeztek helyes válaszok, akadt néhány olyan is, amit az olvasók jelentős része elhibázott. Ezek az eredmények jól mutatják, hogy még mindig rengeteg a félreértés és információhiány a témában.

Összegyűjtöttük azt az öt kérdést, amelyeknél a legtöbb hibás válasz született – és részletesen elmagyarázzuk, miért fontos ismerni a helyes válaszokat, ha komolyan gondoljuk négylábú barátaink védelmét.

1. Melyik tünet NEM utal bolhafertőzésre egy kutyán vagy macskán?

Helyes válasz: Orrfolyás és tüsszögés - (A válaszadók 90%-a adott jó választ)

Ez a kérdés viszonylag jól szerepelt, de még így is volt egy szűk réteg, aki azt gondolta, hogy a légúti tünetek (mint az orrfolyás vagy a tüsszögés) a bolhákhoz kapcsolhatók.

Valójában a bolhák inkább bőrproblémákat okoznak: erős vakarózást, bőrgyulladást, kipirosodott foltokat.

Az allergiás reakció (ún. bolhanyál-allergia) kifejezetten kellemetlen lehet az állatnak. Ha ilyesmit észlelsz, ne a megfázásra gyanakodj – inkább nézz bele alaposabban a bundába!

2. Miért veszélyes, ha egy kutya vagy macska bolhákat hordoz?

Helyes válasz: Mindkettő válasz helyes (Allergiás reakciókat és bőrgyulladást okozhat és Vérszegénységet okozhat súlyos fertőzés esetén.) - ( A válaszadók 77%-a adott jó választ)

Sokan csak a bőrviszketéssel vagy a vakarózással azonosítják a bolhásodást, pedig a probléma ennél jóval komolyabb is lehet. A súlyosabb bolhafertőzés ugyanis vérszegénységet is okozhat – különösen kölyökkutyák és kiscicák esetében ez életveszélyes állapothoz is vezethet.

És ez még nem minden: a bolhák a galandférgek köztes gazdái is lehetnek.

Ez azt jelenti, hogy ha kedvencünk lenyel egy fertőzött bolhát – például vakarózás után – bélférgességet is kaphat. A megelőzés tehát nemcsak az állat komfortérzetéről szól, hanem arról is, hogy komoly betegségeket előzzünk meg.

3. Milyen betegségeket terjeszthetnek a kullancsok kutyák és macskák számára?

Helyes válasz: Mindkettő válasz helyes (Lyme-kór és babéziózis) - ( A válaszadók 56%-a adott jó választ)

Ez a kérdés volt a kvíz egyik legnagyobb buktatója. A válaszadók közel fele nem tudta, hogy a kullancsok többféle – akár halálos kimenetelű – betegséget is terjeszthetnek.

A Lyme-kór például lázat, levertséget, ízületi gyulladást okozhat, a babéziózis pedig a kutyák vörösvértesteit támadja meg, és ha nem kezelik időben, súlyos szervi károsodáshoz vagy halálhoz is vezethet.

Macskáknál ritkábban fordul elő a Lyme-kór, de ettől még ők sincsenek teljesen biztonságban. A kullancsok rájuk is veszélyt jelentenek, így az ő védelmükről is érdemes gondoskodni.

4. Melyik állítás hamis a bolhákról?

Helyes válasz: A bolhák kizárólag élő állatokon tudnak életben maradni. - ( A válaszadók 44%-a adott jó választ)

Ez az egyik leggyakoribb tévhit, ami sok gazdit megtéveszt. A bolhák fejlődési ciklusa ugyanis nemcsak az állatra korlátozódik. Petéik, lárváik, bábjaik hetekig-hónapokig képesek túlélni a környezetben – például szőnyegekben, kanapén, fekhelyen, padlórepedésekben.

Ha csak az állatot kezeled, de a környezetet nem fertőtleníted, könnyen újrafertőződhet.

Ezért is fontos, hogy ha bolhásodást észlelsz, a teljes lakás tisztítását is vedd fel a teendők listájára, ne csak kedvenced kezelésére koncentrálj.

5. Melyik állítás igaz a kullancsok fejlődési szakaszaira?

Helyes válasz: A kullancsok lárva, nimfa és kifejlett állapotukban is vért szívnak, és minden szakaszban új gazdára van szükségük. - ( A válaszadók 29%-a adott jó választ)

A kvíz legkevésbé ismert részlete egyben az egyik legfontosabb is: a kullancsok három fejlődési szakaszon mennek keresztül – lárva, nimfa, majd kifejlett állapot –, és mindhárom fázisban táplálkoznak. Mivel minden fejlődési stádiumban új gazdára van szükségük, egyetlen kullancs élete során több különböző állatot is megfertőzhet.

Ez a többgazdás életmód az oka annak, hogy rendkívül hatékony betegségterjesztők: különböző állatfajokon keresztül is képesek átadni a fertőzéseket.

Mindez jól mutatja, miért elengedhetetlen az egész éves, folyamatos védekezés – az időszakos védelem sajnos nem elegendő.

Egész évben veszélyt jelentenek!

Sokan azt gondolják, hogy az élősködők csak a nyári hónapokban aktívak, pedig ez nem igaz. A bolhák valóban a meleg időben szaporodnak legintenzívebben, a kullancsok viszont tavasztól őszig, sőt, enyhébb teleken akár egész évben jelen lehetnek. A nyári hőségben ugyan inaktívabbak, de a tavaszi és őszi hónapokban újra támadnak. A téli időszakban is előfordulhat, hogy egy-egy példányt találunk az állaton, mert a kullancs meglepően ellenálló a hideggel szemben.A betegségek, amelyeket hordoznak, nem válogatnak évszak szerint, ezért a védekezésnek sem szabad szezonálisnak lennie. A jó hír az, hogy ma már számos megbízható megoldás létezik az élősködők ellen: nyakörvek, spot-on cseppek, rágótabletták – minden gazdi megtalálhatja a neki és az állatának legkényelmesebb alternatívát.Az Elanco termékei széles választékban kínálnak védelmet kutyáknak és macskáknak egyaránt. A lényeg, hogy válassz valamit, és tartsd magad a kezelési ütemtervhez.Mert ha te nem vigyázol rájuk, a bolhák és kullancsok garantáltan nem fogják kímélni. Ne feledd: a megelőzés mindig olcsóbb és egyszerűbb, mint egy betegség kezelése!

Még nem töltötted ki a kvízt? Kattints ide, nézd meg, hányat találsz el, és hívd meg a többi gazdit is – mert minél többet tudunk róluk, annál kevesebb élősködő fog sikerrel járni!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Már nem a Hanna a legnépszerűbb lánynév, a fiúknál a Dominik kirobbanthatatlan
A lányoknál az Abigélek és a Nazirák, míg a fiúknál az Ábelek és az Eliotok hajráztak nagyon 2023-ról 24-re. Az élmezőnyben csak kisebb cserék történtek.


Mint minden évben, most is megtudhatjuk, hogy mik voltak a legnépszerűbb lány- és fiúnevek az elmúlt esztendőben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint.

Bár hazánkban folyamatosan gondot jelent a megszületett gyerekek alacsony száma, ennek sok hatása nincs a névadási szokásokra, igaz, néhány érdekes trend megfigyelhető.

A lányok esetében változás történt az első helyen: a korábban vezető Hannát beelőzte a 2023-ban még csak harmadik Luca.

Az élmezőny itt a következőképp néz ki:

  1. Luca
  2. Hanna
  3. Zoé
  4. Anna
  5. Emma
  6. Léna.

A lista első 50-jében a legnagyobbat az Nazirák ugrottak előre: a korábbi 76. helyett már a 40. legnépszerűbb név a listán. Az Abigélek is nagyot mentek: ők a 38.-ról a 27. helyre törtek előre.

A további listát itt lehet böngészni:

A fiúknál sokkal nehezebben változnak a trendek. Ott 2023-hoz képest nincs változás a dobogón, de az első 15-ben sincsenek jelentős változások. A 23-ban még negyedik Mátéknak tavaly meg kellett elégedniük a 6. hellyel, a Milánok és a Marcellek is beelőztek. Itt az élmezőny így néz ki:

  1. Dominik
  2. Olivér
  3. Levente
  4. Marcell
  5. Milán
  6. Máté.

Az első 50-ben itt az Ábelek dobbantottak nagyot: 14 helyet előre ugorva a 34.-ről a 20. helyre ugrottak. Nem panaszkodhatnak a Barnabások sem, akik a 25.-ről a 19.-re kerültek. Némi meglepetésre hatalmas, 25 helyes röppályával éppen befértek az első 50.-be az Eliotok. Tavaly Magyarországon 228 kisfiú kapta ezt a nevet.

A fiúnevek további listája:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
KVÍZ: Te mennyire vagy tudatos megtakarító?
Infláció feletti hozam - de mivel is? Hogyan érdemes kezelni a megtakarításainkat? Töltsd ki kvízünket, és tudd meg, mennyire vagy tisztában a megtakarítási lehetőségekkel!


Pénzügyi öngondoskodás. Ismerősen hangzik a fogalom? Vagy nem csak a fogalom van meg, de a gyakorlatban is sikerül megvalósítani?

Egy korábbi videónkban ezzel a témával kapcsolatban kérdeztük az utca emberét, és bár kiderült, hogy nagyon különböző az egyes válaszolók tudásszintje, egy dologban mindenki egyetértett: hosszú távú céljaink eléréséhez elengedhetetlen a megtakarítások helyes befektetése, felhasználása.

A váratlan költségekre elkülönített pénz mellett öngondoskodásnak minősül egy konkrét célra félretett összeg is. Az OTP Bank 2024-es Öngondoskodási Indexe szerint pedig már

többen vannak azok, akik hajlandóak lemondani napi kiadásokról, hogy a jövőjükre félre tegyenek (58%), mint azok, akiknél a pénz csak jön és megy.

A Groupama és az OTP Bank tavalyi kutatása alapján ugyan a háztartások 40 százaléka rendelkezik megtakarítással, ám több mint harmaduk még mindig kizárólag csak készpénzben vagy tartja pénzét. A megtakarítással rendelkezők közül sokan állampapírba fektették a pénzüket: idén a 16 - 75 éves lakosság közel negyede számít állampapírból származó kifizetésre.

Tippek tudatos megtakarítóknak

Fabriczki Rita, az OTP Bank megtakarítási termékekért és szolgáltatásokért felelős területének vezetője kiemelte, hogy már kisebb pénzügyi döntésekkel is tízezreket takaríthatunk meg. Ha pedig a régóta megtakarított, vagy az állampapírokba fektetett, most lejáró megtakarításunkat, illetve az állampapír kamatfizetésekből érkező összegeket szeretnénk okosan felhasználni vagy újra befektetni, akkor elengedhetetlen a tudatos tervezés.

Mielőtt döntést hozunk, érdemes mérlegelni a pénzügyi céljainkat, az elérhető befektetési lehetőségeket, az időtávot és a kockázatokat. Ha kérdésünk merül fel, ne féljünk szakértői segítséget kérni - az OTP Bank szakértői az élethelyzetünkhöz, céljainkhoz igazodva segítenek megtalálni a számunkra legmegfelelőbb megtakarítási megoldást.

A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül befektetési ajánlásnak, vagy ajánlattételi felhívásnak. Az OTP Bank Nyrt. által forgalmazott értékpapírokkal és befektetési formákkal kapcsolatos konkrét információkról, a költségekről és a lehetséges kockázatokról részletesen tájékozódjon az OTP Bank holnapján (www.otpbank.hu) elérhető hivatalos tájékoztatóból és a kezelési szabályzatból, valamint hirdetményből.

A megtakarításokról szóló egyszerre játékos és edukatív kvízünk segítségével tesztelheted, te mennyire vagy tudatos a témában.

Link másolása
KÖVESS MINKET: