FELFEDEZŐ
A Rovatból

Folytatódik az egyik legjobb fantasy, amit csak nézhetsz – Az Idő Kereke kritika

Az utóbbi idők egyik legjobb fantasy-sorozata az Amazon nagy dobása. Aki nem hiszi, kritikánk, de főleg a sorozat megnézése után meggyőződhet róla.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2025. március 17.



Mi Az Idő Kereke? Röviden: Robert Jordan könyvfolyamából készült Amazon Prime Video-os fantasy sorozat.

Robert Jordan könnyen olvasható, szórakoztató fantasykat írt, nem csoda, hogy majdnem 23 év alatt, 15 regény készült ebben az univerzumban. A teljes igazsághoz az is hozzátartozik, hogy halála után is megjelent három regény a neve alatt, de ezeket már nem ő fejezte be, csak az ő tervei alapján végezték az utolsó simításokat. Csak nehogy ez történjen a Trónok harcával is…

Tehát az Amazonnak volt alapanyaga bőséggel.

Rafe Judkins nem túl termékeny, de veterán sorozat producernek minősül, amikor kézbe vette Az Idő Kerekét, tudhattuk, hogy jó kezekben lesz.

Első szériája a Netflix első saját gyártású vámpíros-vérfarkasos sorozata volt, a Hemlock Grove aminek érdekessége, hogy a streaming szolgáltató már azóta levette a kínálatából, szerver felszabadítás címszóval. De dolgozott A SHIELD ügynökein, a Chuckon és az Uncharted-filmen is.

Az alkotónak nem volt könnyű dolga, fontos, hogy Az Idő Kereke világát jól felépítse és hogy honnan indítja meg a történetet. Ugyanis bármennyire is olvasmányosan írt Jordan, mégiscsak majdnem 12 000 oldalnyi anyagot kell adaptálni. Szerintem egyszerre jól és rosszul fogták meg a témát. Jól, mert érdekes helyzetből indulunk. Egy távoli jövőben kezdünk, szinte utópisztikus sci-fi világban, modern technológiával, ám egy apokalipszisnek köszönhetően visszatér az emberiség egy középkori szintre.

A világvégét pedig a fény és sötétség folyamatos harca okozta. Nagyon leegyszerűsítve, bizonyos időközönként, amikor a sötétség erőre kap, a fény varázserőt ad egy férfinek, akinek a segítségével, vagy legyőzik a gonoszt, vagy a férfi elpusztítja a világot és kezdődik minden elölről.

Ezt a különleges egyént sárkánynak nevezik, és van egy nagy gond ezzel a varázserővel. Csak a nők képesek kordában tartani, ha férfiakhoz kerül rendre megőrülnek, és akkor tönkreteszik a világot, mert a gonosz megfertőzte a férfimágia forrását. És akkor itt említeném meg, hogy miért indították rosszul: nagyon sok az információ, amit át akarnak adni és ez már az elején sokakat elidegeníthet a sorozattól.

A széria kezdetén megszületik a sárkány, és az első évad arra a kérdésköre épül, hogy az öt főszereplőnk közül ki is az. Érdekes felvetés, ügyes, hogy az öt karakterre koncentrálnak – vagyis négyre, de erről majd később –, itt el is térnek a könyvtől, mert ott ki lett mondva, hogy a Sárkány csak férfi lehet. A második évad pedig tovább tágította a világot. Rand al'Thor (Josha Stradowski) megpróbálta elpusztítani a sötétet, ám nem sikerült neki, csak kiszabadította az egyik legnagyobb erejű szolgáját, Ishmaelt (Fares Fares).

Az figyelhető meg, hogy az évadok mindig egy „nagy boommal” indítanak, majd picit veszítenek a lendületéből, és kisebb momentumokra koncentrálnak, hogy fejlődjenek a karakterek.

Ez nagyon erős a második évadban is: remek szálakat kaptunk, még kevésnek is éreztem a nyolc részt egy ekkora horderejű sorozatnak, de megértem, nagyon sokba került a megvalósítás. A második szezonról annyit, hogy nagyon ügyesen mozgatta a szálakat, és végül a nagy összecsapás remekül sikerült. Csak úgy éreztem, mire rendesen beindult a sorozat, véget is ért.

És ezzel  el is jutottunk a harmadik évadig. A Prime Video most tűzte műsorra az első három részt. Hogy sikerült? Nagyon hasonlóan, mint eddig. Egy igazán hatalmas, látványos varázslócsatával indulunk. Szinte háború tör ki a női varázslók között és megszületik a Fekete ajah, a gonoszt szolgáló Aes Sedai rend.

Elég véres, kellően kemény és sokkoló indítás.

Majd ismét szétválik az ötfős főszereplőcsapat, és mindenki elindul útjára. Rand, az előző szezon végén kikiáltotta magát a Sárkánynak, így most sereget akar magának toborozni a nagy összecsapásra. Vele tart Moiraine (Rosamund Pike) a varázslónő, aki mindig is támogatta Randet és csapatát, az ő harcostársa, Lan (Daniel Henney) és Rand barátnője, az előző szezonban nagyon megkínzott hatalmas hatalmú varázslónő Egwene (Madeleine Madden).

Egy másik szálon Perrin (Marcus Rutherford) hazautazik a Két folyóhoz egy csapattal, ahol azt találja, hogy szülőföldje nagyon megváltozott és a nagy háború előjelei már mutatkoznak.

A harmadik szál pedig a varázslónők fehér tornyából indul, ahol Nynaeve (Zoë Robins), Mat (Dónal Finn) és a trónörökös varázslótanonc Elayne (Ceara Coveney) elindulnak megkeresni a Fekete ajah-kat vezető kegyetlen boszorkányt, Liandrint (Kate Fleetwood).

Ebből a leírásból is két dolog látszik. Ha valaki nem ismeri az előzményeket, vagy már nem emlékszik annyira az előző évadokra, akkor nagyon nehéz dolga lesz a rengeteg szereplővel. Főleg úgy, hogy még a színészeket is cserélgetik. A Matet játszó Dónal Finn-t például az első évad után hozták be, mert elődje mentális problémákra hivatkozva otthagyta az első szezon forgatását egy COVID-szünet után.

Úgyhogy a készítőknek Mat karaktere esetében is erősen el kellett térniük a könyvtől.

Azt ki lehet jelenteni, hogy azoknak, akik nem olvasták Jordan könyveit, valószínűleg nehezebb dolga lesz. Nem is beszéltem az új antagonistákról. Az előző szezonban kis csapatunk legyőzte a sötétség egyik legnagyobb szolgáját, Ishmaelt (Fares Fares), de ő halála előtt a kiszabadította a sötét úr többi szolgáját, ami remek felvetés volt a harmadik eresztésre.

Eddig a legújabb évad legjobb része ezeknek a hatalmas erővel megáldott démoni lényeknek a folyamatos belső rivalizálásai és belharcai. Ugyanis mindenki máshogy gondolkodik a Sötét nagyúrról, csak ketten voltak igazán a Sárkány gonosz oldalra állítása mellett, Lanfear és Ishmael.

A többi tizenegy démon egyszerűen csak meg akarja ölni Randet és társait.

Már így is kaptunk bőséggel közönségkedvenc karaktereket, de nagyon kíváncsi vagyok azokra, akiket még nem láttunk. Az új szereplők között megismerjük még Andor királyságának az uralkodó családját és személyzetét. Tehát még tovább bonyolódik a helyzet, és bőségesen nő a karakterszám is. Egyébként eddig nagyobb hangsúlyt talán a fekete rend utáni nyomozás és Rand sztorija kapta, szegény Perrin története kicsit háttérbe szorult.

Az egész megvalósítás továbbra is figyelemre méltó. Gyönyörű képek, remek effektek, kellő brutalitás, jó zene. Minden a helyén van. A technikai háttérbe egyszerűen nem lehet belekötni. A színészek jók, sőt egyre jobbak. Rand karaktere az első évadban és a második elején néha zavaró volt, de valahogy az előző szezon közepe felé a színész megtalálta a karakterét.

Rosemund Pike és Daniel Hanney kettőse már szinte reflexből hozzák a szerepeiket, minden megerőltetés nélkül adják át a varázslónőt és a védelmezőjét.

Nagy kedvencem volt az előző szezonban Ceara Coveney, Andor birodalmának trónörököse szerepében, akit beírattak a varázslóiskolába, hogy ő legyen az első Aes Sedai-erejével bíró uralkodó. A céltudatos és okos nő, gyorsan közönségkedvenccé vált.

Én eddig is szerettem Az Idő Kerekét, és ez az első három szezonindító rész csak tovább erősítette az érzést. Tovább bővítették a világot, több misztikumot adtak az amúgy is összetett sorozatnak és még remek új szereplőket is behoztak. Kíváncsi leszek mikor jutnak el a régi kedvencek kiirtásához, olyan Trónok harca módjára.

Nem hinném, hogy sokáig tud majd folytatódni ilyen színvonalon a produkció, mert láthatóan nagyon sok pénzt öl bele az Amazon és a nézettsége annyira nem kimagasló, de meglátjuk.

Mindenesetre sokkal jobb, mint A hatalom gyűrűi, vagy a konkurens fantasy streaming sorozatok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
27 éve lejárt gázszámlával sokkoltak egy nyugdíjas nőt – 160 ezret követelnek tőle
A budapesti Katalin döbbenten olvasta a fizetési felszólítást. A gyanús tartozásról semmilyen irata nincs, a lakás pedig már rég nincs is meg, ahol állítólag elmaradás volt.
F. O. - szmo.hu
2025. április 15.



Több mint 160 ezer forintot akart beszedni egy követeléskezelő cég Radványi Katalintól egy 1997-es, 16 ezer forintos gázszámlára hivatkozva. A budapesti nyugdíjas februárban kapott fizetési felszólítást, amelyet meglepetéssel fogadott, mivel már 2013-ban eladta az érintett ingatlant, írta meg a Blikk.

A nő elmondása szerint

a lakás eladásakor úgynevezett nullás igazolást kellett bemutatnia, amely igazolta, hogy semmilyen közüzemi tartozása nem volt. Ez az adásvételi szerződés része volt.

Az ingatlant öt évig használta, ezalatt nem kapcsolták ki a gázt, és semmilyen elmaradást nem jeleztek neki. A lakás helyén ma már irodaház áll.

Miután kézhez kapta a felszólítást, először a gázszolgáltatót kereste fel, hogy másolatot kérjen a korábbi nullás igazolásról. Az ügyintéző azonban arról tájékoztatta, hogy a kérdéses időszakban még nem digitalizálták ezeket az iratokat, így nem tudnak segíteni.

A nyugdíjas asszony ezután utánanézett, mit tehet ilyen helyzetben, és ellentmondással élt, amit írásban jelzett is a követeléskezelő felé, valamint a közjegyzőnek.

Dr. Zavaczky Márk ügyvéd szerint ez volt a helyes lépés, ugyanis a hatályos szabályozás alapján a fizetési meghagyás kézhezvételétől számított 15 napon belül kell ellentmondással élni, ha valaki vitatja a követelést. Az ellentmondás jogi formában jelzi, hogy az érintett nem ismeri el a tartozást. Ha a fizetési meghagyás „nem kereste” jelzéssel érkezik vissza, az úgynevezett rendkívüli ellentmondás nyújtható be. A bíróság csak az ellentmondás után vizsgálhatja meg, jogos-e a követelés, különben a követelés automatikusan jogerőssé válik, és végrehajtás is indulhat.

„Most minden előkerül innen-onnan, szélsőséges esetben még az is lehet, hogy a követeléskezelőnél nincs is semmilyen dokumentum, és a követelés csak egy excel-táblázatban egy adatsor. Egy ügyfelemtől például egy 1996-os westeles mobilszámlát akartak kamatostul behajtani, amit állítólag annak idején nem vett át az édesanyja Esztergomban. Ellentmondást terjesztettünk elő, ami azt jelenti, hogy ilyenkor automatikusan perré alakul az ügy. A követeléskezelő végül elállt a pertől, persze, hiszen a követelés többszörösen elévült. Végül a követelőnek kellett megfizetnie az ügyvédi költséget.

Senki ne hagyja magát megfélemlíteni, álljanak bele!”

– fogalmazott Zavaczky Márk.

A történet kapcsán a Blikk megkereste az érintett céget is. Az Intrum Zrt. konkrét ügyekben adatvédelmi és pénzügyi szabályozásokra hivatkozva nem adott részletes tájékoztatást.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Elképesztő: 99 millióért kelt el egy panellakás Budapesten
A XI. kerületben adták el a 65 négyzetméteres, felújított lakást, amihez vadonatúj IKEA-konyha is tartozik. A négyzetméterárak az egekben, alkura már alig van esély.
F. O. - szmo.hu
2025. április 16.



Egy 65 négyzetméteres, használt panellakás 99 millió forintért kelt el nemrég Budapest XI. kerületében. A lakás a hetedik emeleten található, felújított állapotú, étkezős nappalival, két hálószobával, valamint egy kis erkéllyel rendelkezik. A konyha teljesen berendezett, vadonatúj gépekkel felszerelt, IKEA-s bútorzatot kapott.

A lakásról a Duna House Mirage készített videót. A felvételen jól látható, milyen az ingatlan belső kialakítása, és az is, hogy miért kértek érte 99 millió forintot.

@dunahouse.mirage Hogy mennyi? Igen, már el is adtuk! ? Ha szeretnéd, hogy jó kezekbe kerüljön az ingatlanod, keress minket bátran! ?? #mirage #dh #dunahouse #realestate #realestateinvesting #budapest #buda #ertekesito #egyetem #dunapart #dhmirage #lakas #ingatlan #rozsadomb #Metrodome" #realestateinvesting #realestate ♬ eredeti hang – Duna house - Mirage immobile - Duna house - Mirage immobile

A cég arról számolt be, hogy

Budapesten már egyik kerületben sem lehet új lakást vásárolni 1 millió forint alatti négyzetméteráron.

Hozzátették: a használt lakások esetében is meghaladtuk az egymilliós átlagos négyzetméterárat.

A panellakásokért tavaly átlagosan 42,6 millió forintot fizettek a vásárlók, az idei év első negyedévében azonban ez az összeg 55 millió forint fölé emelkedett.

A legkeresettebb lakótelep jelenleg Békásmegyer, ahol az elmúlt negyedévben az átlagos négyzetméterár csaknem 1,2 millió forintra nőtt

– ez 40 százalékos drágulást jelent.

A vásárlók egyre gyakrabban találkoznak 1,2–1,7 millió forintos négyzetméteráron meghirdetett, jó vagy lakható állapotú panellakásokkal. A Duna House szerint ugyanakkor ezeknél az áraknál a piaci körülmények és a kereslet már nem minden esetben indokolják a drágulást, ezért sok eladó kénytelen engedni az árból.

(via hvg.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Ilyet sem minden nap látunk: a Queen zenéjére bulizott Magyar Péter a Nemzet Hangja eredményvárója után
Meg ismert magyar sláger- és mulatószenékre is. A Tisza Párt elnöke láthatóan felszabadult volt pártja programjának kihirdetése után.


Ahogy arról korábban írtunk, a Tisza Párt a Műegyetem rakparton tartotta a Nemzet Hangja elnevezésű „népszavazás” eredményváróját, ahol Magyar Péter is felszólalt. A pártelnök többször beszélt arról, hogy le lehet, sőt le is fogják győzni a Fideszt, és egyben meg is hirdette a Tisza főbb programpontjait.

A politikust a beszéde után is vitte tovább a flow. A hivatalosan 10 óráig tartó eredményváró Magyar Péter szereplése után zenével folytatódott, a színpadon zenélő DJ változatos dalokkal szórakoztatta az alaposan megcsappant számú közönséget.

Kollégánk a bulizók között kiszúrta a többek között a Queen együttes We are the Champions (azaz Mi vagyunk a bajnokok) című világslágerére bulizó Magyart.

De felcsendült többek között a Csepereg az eső című mulatós és Majka Csurran-cseppen című, mindent letaroló slágere – a Tisza elnöke pedig mind a kettőre bulizott egy alaposat.

@szeretlekmagyarorszag.hu #magyarpéter #tisza #tiszapárt ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Zöld tűzgömb hasított át az égen, még Mogyoródnál is látták az égi jelenséget
Az egyik meteort szabad szemmel észlelték este kilenc körül, a másikat webkamerák is rögzítették. A ritka jelenség szombat este két hullámban is megjelent az égen.


Látványos égi jelenségre lehettek figyelmesek azok, akik szombat este az eget kémlelték. Az Időkép beszámolója szerint ugyanis két tűzgömb is feltűnt az égen.

Az első meteort este kilenc körül észlelte az Időkép egyik munkatársa, aki éppen hazafelé tartott az autópályán. Mint írta:

„Ebben a percben láttunk Mogyoródon szabad szemünkkel egy zöld tűzgömböt. Éppen az autópályán tartunk haza, meseszép volt.”

Két órával később egy másik tűzgömb is felvillant az égen, ezt már több webkamera is rögzítette.

A tűzgömbök különleges meteorok: olyan fényesek, hogy akár a Vénusznál is ragyogóbbnak tűnnek az égen. A Wikipedia szerint a légkörbe érkező meteorok közül körülbelül minden ezredik ilyen fényes. Gyakrabban figyelhetők meg meteorzáporok idején, például a Geminidák vagy a Perseidák idején.

A meteorok általában szuperszonikus sebességgel lépnek be a légkörbe, és nagyon ritka, de előfordulhat, hogy nem égnek el teljesen, és elérik a földfelszínt is. Ha pedig hangrobbanást is hallani lehet hozzájuk, akkor az ilyen jelenséget bolidának nevezik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk