Egy fantasztikus orvos mentette meg a rákbeteg édesanyát és egykor szintén rákos kislányát
A nyolcéves Edie és édesanyja, Emily közt különlegesen erős a kötelék – mindketten ugyanannak a ráktípusnak a túlélői. A kislánynál is és édesanyjánál is neuroblasztómát diagnosztizáltak, csak néhány év különbséggel. Azonban mindkettejüknél más módon fedezték fel a halálos kórt.
Az egész akkor kezdődött, amikor Edie még csak 3 hónapos volt. Rengeteget sírt, és alig akart enni. Szülei, Emily és Nick, többször elvitték a gyermekorvoshoz, aki mindig ugyanazt állapította meg: egy kis gyomorhurut, semmi komoly. Edie azonban nem lett jobban.

A kislány végül egyik reggelre úgy besárgult, hogy a szülők azonnal bevitték a Virginiai Egyetem gyermekkórházába, ahol aztán felfedezték, hogy a teste tele van daganatokkal. A daganatokat egy gyermekkorban gyakori ráktípus, a neuroblasztóma okozta.
VIDEÓ: anya és lánya története
A következő hat hónap során Edie számos kezelést kapott, végül el kellett távolítani szervezetéből a tumorokat. Egy ideig tünetmentes volt, ám a kislánynál a rák még két alkalommal visszatért.
A családot ekkor beutalták a Philadelphiai Gyermekkórházba, Dr. Yael Mosséhoz. Dr. Mossé odaadó gondoskodása mindent megváltoztatott. Egy kísérleti stádiumban lévő gyógyszer segítségével sikerült Edie életét megmentenie.

A doktornő egy újfajta kemoterápiás szert alkalmazott a kislánynál, a Crizotinibet. Edie kifejezetten utálta az ízét, ahogy ezt egy helyi lapnak is elmondta: „Olyan íze volt, mintha meg lenne rohadva.” Viszont 28 nap alatt tünetmentesnek nyilvánították. A kislánynak ugyan biztonság kedvéért még évekig szednie kellett a gyógyszert, de a rák sosem tért vissza.
A család úszott a boldogságban, egészen addig, amíg Emily másodszorra teherbe nem esett. Héthónapos terhes volt, amikor furcsa, nyilalló fájdalmat kezdett érezni a hátában. Vesekőre gondolt, ezért elment ultrahang vizsgálatra, ahol megállapították, hogy a mellékveséi megnagyobbodtak.
Nick számára sajnos ismerős volt a helyzet. Azonnal Dr. Mosséhoz fordultak, aki több vizsgálatot is elrendelt. Ahogy várható volt, Emilynek is neuroblasztómája volt, akárcsak korábban kislányának. Minthogy Edie betegsége örökletesnek bizonyult, nagy volt a valószínűsége, hogy édesanyjánál is kialakul.
A család tartotta a kapcsolatot a fantasztikus orvossal, így Emily is abba a kórházba került, ahova korábban kislánya, és ugyanazt a gyógyszert kapta.
Azóta három év telt el. Emily a gyógyulás útjára lépett, és két egészséges gyermek édesanyja. És mindez a gyermekrák-kutatásnak köszönhető.
A család ma gyakran vesz részt az Alex's Lemonade Stand Foundation által szervezett jótékonysági rendezvényeken. A szervezet a gyermekrák-kutatás támogatása céljából jött létre.
- mondta az asszony.
Annak ellenére, hogy az Egyesült Államokban a gyermeknél az egyik fő halálozási ok a rák, állami szinten rendkívül keveset költenek a gyermekrák-kutatásra. Ezért is hoznak létre különböző alapítványokat. De ugyanez elmondható hazánkról is. Persze a kutatásokat végző orvosok a valódi hősök. Ők azok, akik biztosítják, hogy az érintett családok visszakapják a jövőjüket - írta a upworthy.com.
Leggyakrabban a mellékvese velőállományában jelentkezik, de előfordulhat a gerinc mentén a nyaktól a medencéig, a mellkasban, a hasban és a kismedencében is. Sokszor jelen van már a születéskor, de ilyen esetekben gyakran előfordul, hogy magától visszafejlődik és semmilyen következménnyel nem jár.
Évente Magyarországon körülbelül 20-30 új betegnél diagnosztizálják.
Leggyakrabban 2 éves kor alatt fordul elő (1 év alatti az esetek 25%-a), de idősebb korban is jelentkezhet. A tünetek attól függően váltakozhatnak, hogy a neuroblastoma a test mely részén alakult ki. Az esetek jelentős részében semmilyen tünetet nem okoz és csak véletlen más okból végzett vizsgálat derít rá fényt.
Forrás: gyermekdaganat.hu