KULT

Art Moments 2015: a fesztivál, ahol körülvesz a művészet

Csütörtökön indul a hatalmas szabadtéri tárlat három helyszínen: főszerepben a street art és a köztéri installációk.


Október 15. és 31. között nyolcadik alkalommal rendezik meg Budapesten az ország egyik legsokoldalúbb vizuális művészeti fesztiválja, az Art Moments-t. Az idén 3 fő helyszínen zajló programsorozat az „Art Around Us” szlogen köré szerveződik, kiállítói a Közel-Keletről, Európából és Magyarországról érkeznek.

meghivo

A kortárs képzőművészet és design menedzsmenttel foglalkozó Hybridart Management 2010-ben indította útjára az Art Moments vizuális művészeti fesztivált, amely alkalmanként több tucat helyszínt, több száz műalkotást mozgatott meg az elmúlt években a fővárosban, vidéken és külföldön egyaránt.

A kortárs vizuális művészet világszerte fontos fokmérője az adott ország magáról alkotott képének. Éppen ezért az Art Moments egyik legfontosabb célja az, hogy kiemelje a kortárs művészetet a megszokott múzeumi környezetéből, és megmutassa azt a szélesebb közönségnek testközelből.

A megnyitó eseményoldala ITT olvasható.

Art Around Us

A 2015-ös fesztivál programja az „Art Around Us” (a minket körülvevő művészet) gondolat köré épül fel. Sokakban nem tudatosul, hogy a művészet a mindennapjaink része, együtt élünk vele, ugyanúgy ott van a városban, az utcákon, akár egy-egy szép épületben, jól sikerült graffitiben, festői panorámában, gondosan kialakított térben, vagy az aluljáróban Mozartot játszó utcazenész hegedűjátékában, mint otthon a falra kitett képekben, egy borosüveg címkéjében vagy egy szépen megtervezett könyvborítóban.

Az Art Moments idei programjainak célja egyrészt felhívni a figyelmet arra, hogy a művészet mennyire nélkülözhetetlen része az életünknek, másrészt újfajta nézőpontot, kulcsot adni a művészeti alkotások befogadásához, kiemelni azokat a vitrinek mögül és egészen közelről megmutatni.

terkep

A programról

Az idei budapesti fesztivál három fő helyszínen zajlik, a központja a Várkert Bazár lesz. Itt láthatók azok az arab tematikájú kiállítások, amelyek a Hybridart nemzetközi művészeti csereprogramja, a Zenith Art Exchange keretein belül érkeznek Magyarországra. Az ART AROUND US – KUWAIT elnevezésű csoportos kiállításon öt kiváló kuvaiti fotóművész (Abdullah Al Kandari, Adnan Kamal, Ali AlZaidi, Mohammed Al Sultan, Sarah Al Sayegh) alkotásait láthatjátok, a képek mindegyike a mindennapi élet művészi szépségű pillanatait örökíti meg.

art_arab

Fotó forrása: Art Moments Facebook-oldal

A másik arab vonatkozású tárlat, az ART AROUND US – DUBAI egy különleges válogatás a 12 éve Dubaiban élő és alkotó Richweisz Péter, valamint az uralkodói család tagjának, őfelsége Sheikha Fatima Bint Hazza al Nahyan képeiből. Sheika Fatima az Egyesült Arab Emírségek kulturális fejlődésének nagykövete, a kortárs művészet mecénása, mindemellett pedig gyakorló fotográfus és vizuális művész.

AMS02_2014-Olah_Gergely_Mate

A kiállítások másik fontos helyszíne a Kossuth utca 14-16. Itt nyílik meg az OUT THERE csoportos kiállítás, amely Európa különböző országaiban élő és alkotó magyar művészek (kiállítók: Fridvalszki Márk, Kiss Adrián, Márton Enikő, Tivadar Andrea, Ulbert Ádám) munkáit mutatja be.

A másik bemutató az ANTRÉ, amely válogatás a Magyar Képzőművészeti Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem művészeti hallgatóinak alkotásaiból.

Szintén a Kossuth utca 14-16 ad otthont a Hybridart több évre visszanyúló sikeres "Cégér – Jó bornak tervezz címkét!" elnevezésű grafikai és designpályázatának döntős munkáiból összeállított CÉGÉR BEST OF 30 tárlatnak.

A minket körülvevő művészet talán legkézzelfoghatóbb és legkifejezőbb megnyilvánulásai a kültéri installációk lesznek. A Millenáris Parkban Németh Edina, az Edinas Paper Installation megálmodója készít egy meglepő kültéri műalkotást: Millenáris emblematikus megcsavart hengerét díszíti fel újrahasznosított molinókkal.

A Fővárosi Önkormányzat „Iskolakapun kívüli programjához” kapcsolódva négy osztálynyi budapesti középiskolás a város két különböző pontján hoz létre egy-egy izgalmas kültéri projektet: új ruhába öltöztetik a Millenáris Park fáit, illetve az Anker-közben készítenek egy nagyszabású, irodalmi témájú installációt.

A 4in1 elnevezésű program során szemtanúi lehetünk, hogyan találkozik a kortárs fine art az underground művészettel. A Visegrádi Alap támogatásával létrejött kezdeményezés lényege, hogy bemutassa, miként születik meg három különböző nemzet és két különböző irányzat művészeinek keze alatt egy közös, sokszoros jelentéstartalommal bíró műalkotás. Három street art művész Kelemen Zénó, kortárs szobrászművész alkotását fogja kifesteni, újraértelmezni, „újrateremteni”.

AMS02_2014-Sin_Oliver

A teljes programot ITT találjátok.

Október 17-én az URBAN TACTICS programon a Várkert Bazárban az érdeklődők valós időben láthatják, ahogyan a művészet megszületik. Európai és hazai művészek élő street art festést mutatnak be, ezzel a performansszal nyílik meg az Art Moments street art galériája.

A kiállítások mellett más társművészetekhez kapcsolódó programok is színesítik az Art Moments két hetét. A Librivel és a MOL-Bubival együttműködve tartanak irodalmi, építészeti és várostörténeti sétákat, valamint biciklis túrák. Filmművészeti off-programok keretén belül pedig a Magyarhangyával közösen olyan dokumentumfilmeket mutatnak be, amelyek mindegyike a kapcsolódik valamilyen szálon a képzőművészethez. Műsorra tűzzik Wim Wenders tavaly bemutatott, Oscar-díjra jelölt A föld sója című filmjét; valamint A nagy múzeum című dokumentumfilmet, amely a világhírű kulturális intézmény, a bécsi Kunsthistoriches Museum kulisszatitkait tárja fel.

Az Art Moments a korábbiakhoz hasonlóan idén sem csak a fővárosi helyszínekre koncentrál. A Művészetek Völgye keretében két programmal jelentkeznek: elvitték Kapolcsra Sándor-Nagy Tünde grafikus munkáit és Bajár Zsolt szobrász installációját; november 24. – dec. 8. között pedig a Pécsett, a Zsolnay Kulturális Negyedben lesznek kiállítások.

A fotók a tavalyi eseményen készültek.

Ha tetszik a program, oszd meg a cikket ismerőseiddel is!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Meghalt Szűcs Márta
A Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes 72 éves volt.
Malinovszki András - szmo.hu
2025. április 24.



Elhunyt Szűcs Márta Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes, a Magyar Köztársaság Arany Érdemkereszt kitüntetettje – írja a Papgeno.

Szűcs Márta 1952. szeptember 7-én született. 1981-ben diplomázott a Zeneakadémián Révhegyi Olga növendékeként. Közvetlenül diplomaszerzése után a Magyar Állami Operaházhoz szerződött. Giuseppe Verdi Rigolettójának Gilda szerepével debütált.

1983-ban a Brüsszeli Belcanto Énekversenyen a legjobb női alakítás díját nyerte Donizetti Lammermoori Luciájával. 1984-ben Edinburgh-ban, Glasgowban, Liverpoolban és Newcastle-ben Gilda szerepét énekelte nagy sikerrel.

Szűcs Márta olyan világsztárokkal énekelt együtt, mint Renato Bruson, Piero Cappuccilli, Sherill Milnes, Jevgenyij Nyesztyerenko, Jennifer Larmoore vagy Peter Dvorsky.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Komoly bakival ért véget a Hunyadi sorozat záróepzódja
Nem valószínű, hogy a tévedés utólag elhomályosítaná a rendkívül népszerű széria sikerét, mindenesetre egy kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni.


Elképesztő sikere volt a Hunyadi sorozatnak, amibe tényleg apait-anyait beleadtak a készítők: mind látványvilágában, mind történetmesélésében, mind a színészek játékában új korszakot hozott a magyar mozgóképkészítés világába.

A hírekbe sokszor a fülledt erotika miatt bekerülő sorozat utolsó részének utolsó perceibe ugyanakkor egy komoly baki csúszott be, amit egy kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni – vette észre az ATV.hu.

A mű természetesen szabadon kezeli a történelmi eseményeket, de azért arra igyekeztek vigyázni a készítők, hogy tárgyi tévedések ne rontsanak az élvezeti élményen. Az utolsó rész utolsó perceiben azonban a záró feliratban azt lehet olvasni, hogy az V. László után a következő magyar királyt, Hunyadi Mátyást „a Duna jegén koronázták meg”.

Azon túl, hogy a Duna jegén történt eseményeket a történészek ma már egységesen cáfolni szokták,

azt soha senki nem is állította, hogy maga a koronázás is Duna jegén történt volna – a legenda szerint csak Mátyás királlyá választása történt ott.

Történelmi tény, hogy Hunyadi János fiát csak évekkel később, 1464. március 29-én koronázták meg, ráadásul a Dunától jócskán messze, Székesfehérváron.

A sorozat népszerűségének azonban ez a tévedés valószínűleg mit sem fog ártani: a Hunyadi – A Holló felemelkedése húsvétvasárnaptól ráadásul már a Netflixen is elérhető.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt Galkó Balázs
Fia közösségi oldalán jelentette be a hírt. A színész az utóbbi időszakban több egészségügyi problémával küzdött.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 25.



75 éves korában elhunyt Galkó Balázs színész. Halálhírét fia, Galkó Máté közölte a Facebookon.

„Apa-Balázs immár József Attila és Miki bácsi társaságában elmélkedik egy jobb világról. Búcsúztatásáról itt a facebookon értesítünk benneteket”

– írta a bejegyzésben, amit a Blikk vett észre.

Galkó Balázs az elmúlt évben több súlyos balesetet is elszenvedett: hat bordája eltört, és kétoldali tüdőgyulladást is diagnosztizáltak nála. Többször szorult sürgősségi ellátásra, január elején pedig hosszabb időre kórházba került.

Nemrég a lap munkatársai otthonában keresték fel, ahol arról beszélt, hogy anyagi nehézségekkel küzd, és nem tud megélni a nyugdíjából. Februárban adta hírül, hogy munkát talált: hivatalsegédként kezdett dolgozni egy könyvelőirodánál.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Kifogyunk a szuperlatívuszokból… visszatért a legjobb Star Wars, amit valaha láttunk: az Andor!
Ha szereted a Star Warst azért nézd, ha pedig nem, azért! Nincs kérdés, az utóbbi idők legjobb sorozatát tette le elénk Tony Gilroy és kis csapata.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2025. április 24.



Nem véletlen, a háromrészes első pakk, amit az egeres cég megosztott velünk a Disney+-on. Az Andor eddig is történetfolyamokkal operált, volt egy bonyodalom, amibe Andor vagy egyéb fontos szereplő belekeveredett, majd több részen keresztül ügyesen szőtt sztorivezetéssel megoldották a problémákat. Majd jött a következő kalamajka, ami az előző etap közvetlen következménye volt, és egy pár részen keresztül ekörül forognak főszereplőink. Az első évadból példaként említhetjük a „bankrablást”, melynek eredménye a börtönből való megszökés fejezet.

A mostani három epizód Andor (Diego Luna) kis kalandjával kezdődik. Ellop egy kísérleti Tie Fightert (egy birodalmi űrhajó a Star Wars világában), majd leszállítja azt egy másik pilótának.

Ám nem a kollégáját találja az átadáskor, hanem tizenöt éhes, szedett-vedett, menekült lázadót, akik nem tudják ki Andor és csak el akarnak menekülni a bolygóról. Főszereplőnk megint rossz helyen volt, rossz időben, de jó szokásához híven itt is rabként folytatja a történetszállát. Ezalatt a galaxis többi szegletén is tevékenykednek az első évadból megismert karakterek.

Mon Mothma (Genevive O’Reilly) lánya esküvőjén próbálja a lázadás pénzügyi hátterét stabilizálni kapcsolatainak köszönhetően. Syril Karn (Kyle Soller) is visszatér, aki a birodalmi aktatologatóból kisfőnökké avanzsált – a két évad között eltelt egy év és ez idő alatt elkezdte élvezni új szerepkörét. A törtető birodalmi tiszt Dedra (Denise Gough) egyengeti karrierjét, akivel az előző szezon óta egy párt alkotnak.

Ennek a szálnak a legnagyobb konfliktus forrása egy zseniális ebéd Karn kegyetlen édesanyjával.

Emellett megkapjuk az előzetesekben beígért Krennic igazgató (Ben Mendelsohn) cameo-t, reméljük nagyobb szerepe lesz az ausztrál színésznek. Luthen Rael (Stellan Skarsgård) pedig továbbra is elvégzi a szükséges piszkos munkát a lázadás sikeréért, amihez senkinek nincsen gyomra. Akár egy esküvőn is tevékenykedik az öreg.

Az emlegetett lázadás pedig szépen, lassan építkezik, ez a sok történetszál már az első három részben szépen összeáll, ismerjük célokat, a motivációkat, minden karakter tökéletesen átalakul az alkotó Tony Gilroy víziójának megfelelően. Látjuk, melyik szereplő, hogyan fog bekapcsolódni a galaktikus konfliktusba. Nem viccelek, amikor azt írom, az Andor továbbra is egy csiszolatlan gyémánt.

Akik nem szeretik a Star Wars-t, azok is bátran próbálkozzanak vele, mert nem a szokásos Csillagok háborúját kapjuk, mint amire számítunk.

Talán ez volt a legnagyobb probléma az első évaddal is. Akik szerették a Star Wars-t, azok számára lassúnak és vontatottnak tűnt, akik pedig nem kedvelték a franchise-t, azok hozzá se mertek nyúlni. Pedig ez egy bámulatosan csavaros összeesküvés és lázadás története, apró sztorimorzsákkal elmesélve a karaktereken keresztül. A kisember küzdelmét mutatja be egy elnyomó rendszer ellen. Legyen az egy galaktikus birodalom vagy egy kegyetlen anya karaktere. Elképesztően hatásos és akkor még csak a történetről beszéltünk.

A látványra nincsenek szavak. Mintha ott lennénk Mon Mothma esküvőjén, vagy Bixékkel az ellátmány bolygón. Ja igen. A fekete ló, ami az első évadot sokaknak megkeserítette, sajnos még mindig itt van. Bixnek (Adria Arjona) továbbra sincsen igazán funkciója vagy célja azon kívül, hogy megint jól bántalmazzák szegényt.

A hölgy tényleg csak azért van jelen, hogy Andor aggódjon valakiért és egy célt adjon neki, hogy meg lehessen menteni.

Még akkor is, ha Bix talán már nem annyira törékeny, mint az első évadban volt, de még mindig nem ér fel a többi részletesen megírt, árnyalt karakterhez. Pedig Adria Arjona jó színésznő, ezt már a tavalyi A bérgyilkos, aki nem is volt-ban is bizonyította. Akit eddig zavart Bix, nem kecsegtetem, ugyan olyan rossz. Ám a többiek továbbra is lélegzetelállítóan autentikusak. Stellan Skarsgård hihetetlenül gyorsan vált a lázadás verőembere és a jólelkű műkincskereskedő szerepe között.

Diego Luna, mint egy svájci óra hozza Cassian Andor szerepét, akit talán egy mocskos Han Solonak lehetne leírni.

Mon Mothmát alakító Genevieve O’Reilly már nem csak külsőleg hasonlít az eredeti trilógia híres szenátorára, hanem ténylegesen, aktívan vezeti a lázadást a háttérből.

Minden apró részlet, amit a képernyőn látunk, egy élő, lélegző világot mutat be nekünk. Látjuk a tárgyak funkcióját, nem csak a háttérben látványos díszletként vannak jelen. A vizuális effektek hibátlanok és az eltelt egy év alatt a birodalmi rohamosztagosok is megtanultak célozni!

Nem gondoltam volna, hogy látni fogok Star Warsban bárkit meghalni rohamosztagosok pontos lövései által, de ez a nap is eljött!

Tony Gilroy úgy szővi a forgatókönyvet, mint a Banyapók a hálóját J.R.R. Tolkien könyveiben. Becsalja a nézőt a képernyő elé, elragadja és ott tartja az első pillanattól az utolsóig és továbbra is nagyon működik. Alig várom a folytatást!


Link másolása
KÖVESS MINKET: