Szovjet filmfelvevők után a VHS diadala – a videózás aranykora a 70-es és 80-as években
A kezdet kezdetén még a szocialista tábor eszközeit használtuk a filmek rögzítésére és megtekintésére, de a határok megnyílásával egyre több nyugati eszköz is beszivárgott hazánkba.
Lássuk akkor, hogy mivel örökítettük meg az emlékeinket, és milyen mozgóképekkel szórakoztattuk magunkat az unalmas tévémentes hétfő estéken.

A képen egy LOMO Aurora felvevőt láthattok, ami természetesen a Szovjetunióban készült.
Valamiért a szovjet gyártók számítottak ezen a területen piacvezetőnek a szocialista táboron belül, és általában ezekhez az eszközökhöz juthattunk hozzá a legegyszerűbben. Persze nem számítottak a szovjet felvevők sem olcsó mulattságnak, de aki megengedhette magának, az örömmel filmezett ilyen eszközökkel.
A gép 4.5 V-os elemmel működött, és 2x8 mm-es filmre lehetett rögzíteni a felvételeket. A későbbiekben persze korszerűbb gépek is készültek a Szovjetunióban, amelyek már korszerűbb technikával, modernebb filmekre rögzítettek.
Ahogy említettem, a 80-as években kinyíltak a határok, és szembetaláltuk magunkat a nyugat elképesztő kínálatával. Az első pillanatban mindenki zavarba jött, hiszen lényegében két rendszer vetélkedésébe csöppentünk bele. Az egyik a SONY által fejlesztett Betamax volt, míg a másik a JVC által támogatott VHS, és akkor még a Philips-Grundig által támogatott Video2000-ről nem is beszéltem.

Sony Betamovie
Természetesen mind kamerák, mind pedig lejátszók rendelkezésre álltak mind a három formátumhoz, így ha valaki kicsit tájékozatlanabb volt ezen a területen, könnyen mellé tudott nyúlni, és tudott olyan formátumot választani, ami néhány év múlva eltűnt a süllyesztőbe.
Ez persze már csak történelem, ahogy az akkor győztesen kikerült VHS-rendszer is azzá vált.
De mégis miért is került ki a VHS-rendszer győztesen ebből a csatából? A Video2000 formátum nagyon gyorsan kiesett a versenyből, mivel két kevésbé tőkeerős gyártóra korlátozódott a támogatása.
Végül nem is a kamerák, hanem a videomagnó területén szenvedett el vereséget a Betamax, ugyanis a jobb minőség ellenére csak egyórás felvételek fértek el egy-egy kazettán, ami annyit jelentett, hogy még egy 90 perces focimeccset sem lehetett rögzíteni egy videókazettára. A Betamax bukásának másik oka az ár volt. A SONY az árversenyben is alulmaradt, mivel a VHS rendszer kazettáit tömegesen állította elő számtalan gyártó nagy mennyiségben, így ennek köszönhetően olcsón lehetett hozzájutni az akár 240 perces VHS videókazettákhoz is.

Szerintem gyerekként sokan ilyen vetítőgépeken látták elsőként a No, megállj csak! sorozatot vagy a Gusztáv rajzfilm valamelyik epizódját.
A vetítőgépek közös jellemzője volt a nagy súly, a bonyolult befűzési rendszer, aminek köszönhetően nem ártott egy megfelelő hozzáértéssel rendelkező személy ezeknek a berendezéseknek az üzemeltetéséhez.
Ez volt az az időszak, amikor a filmeket még nem szinkronnal, hanem hangalámondással tudtuk megnézni.



Az ezerszer másolt kazetták korszaka, amikor a piacokon és kéz alól vásároltuk a filmeket,
Az eszközök alkalmasak voltak arra is, hogy a televízióból akár időzítve is rögzítsenek műsorokat, így számtalan focimeccset, szilveszteri műsort rögzítettek szüleink azzal a céllal, hogy majd valamikor megnézik azokat.
VIDEÓ: azoknak, akik nem találkoztak hangalámondásos filmmel még soha életükben, itt van egy klasszikus teljes hosszúságban.