KULT
A Rovatból

A felesége fiatalabb a fiánál, a Szent Grált kereste és saját szigetei vannak – Nicolas Cage 60 éves

Nicolas Cage-ről sokaknak csupán az ismert mémek ugranak be, pedig Hollywood egyik legnagyobb sztárja volt, aki színészként mindent elért, és egy konkrét dolog vezetett ahhoz, hogy válogatás nélkül minden szemetet bevállaljon. Úgy tűnik, ennek most vége…


Színészek ezrei járták már be a hollywoodi ipart. Néhányan közülük nyomot hagytak a történelemben, mások feledésbe merültek. Aztán vannak olyanok is, akik egy bizonyos időre eltűntek a mozik vásznairól, majd visszatétnek, többek között Nicolas Cage, aki egykor a legjelentősebb rendezőkkel dolgozott együtt, mint például Francis Ford Coppolával (a nagybátyjával), David Lynch-csel, a Coen fivérekkel, Ridley Scott-tal, Martin Scorsesével vagy Brian De Palmával. Emellett számos díjkiosztón jelölték és díjazták, a Las Vegas, végállomás (1995) című filmben nyújtott alakításáért Oscar-, Golden Globe- és SAG-díjat is kapott, a második Oscar-jelölését pedig az Adaptációért (2002) kapta. Az élete és a karrierje azonban azóta is tele van hullámvölgyekkel. Valamikor pedig, úgy 2010-2011 környékén elkezdte futószalagon gyártani a B-kategóriás silány filmeket. Mi történhetett?

Protekció a köbön

Nicolas Cage születési neve: Nicholas Kim Coppola, és a kaliforniai Long Beach-en jött a világra August Coppola irodalomprofesszor és Joy Vogelsang táncos és koreográfus gyermekeként. Katolikus családban nevelkedett. Apja olasz származású volt, anyja pedig főként német és lengyel, apai ágon angol és skót felmenőkkel. Az apai nagyszülei Carmine Coppola zeneszerző és Italia Pennino színésznő voltak.

A vezetéknév pedig nem véletlen, hiszen apja, August révén Francis Ford Coppola rendező és Talia Shire színésznő unokaöccse, valamint Roman Coppola és Sofia Coppola rendezők, Gian-Carlo Coppola filmproducer, valamint Robert és Jason Schwartzman színészek unokatestvére. Mondhatni tehát, hogy alaposan beleszületett a filmiparba.

Cage három fiú közül a legfiatalabb, Marc nevű bátyja rádiós személyiség, Christopher Coppola pedig szintén filmrendező. A Beverly Hills-i középiskolába járt, és feltehetően népes és híres családjának köszönhetően már korán a színészi pályára vágyott, így a UCLA Színház-, Film- és Televíziós Karába felvételizett. Állítása szerint azért kezdett el színészkedni, mert James Dean akart lenni. „Láttam őt a Haragban a világgalban és az Édentől keletrében. Semmi sem hatott rám - sem rockdal, sem klasszikus zene - úgy, ahogy Dean az Édenben. Elképesztő volt! Azt gondoltam: ezt akarom csinálni!" – mesélte.

15 évesen egy közös autózás alkalmával megpróbálta meggyőzni a nagybátyját, Francis Ford Coppolát, hogy részt vehessen egy próbafelvételen, mondván: „Megmutatom neked, milyen az igazi színészkedés.” Felvetésére azonban néma csönd volt a válasz Coppolától, aki karrierjének ekkori szakaszában már Marlon Brandóval, Al Pacinóval, Gene Hackmannel és Robert De Niróval is dolgozott. Később Coppola mégis adott neki esélyt néhány filmjében – például a Rablóhalban (1983), a Gengszterek klubjában (1984) és az Előre a múltbában (1986) –, Nicholas pedig felvette a Nicolas Cage nevet, hogy elkerülje a nepotizmus látszatát Coppola unokaöccseként. A névválasztását egyébként a Marvel képregények egyik szuperhőse, Luke Cage, valamint a zeneszerző John Cage inspirálta.

Felemelkedés az A-ligába

Coppola filmjei pedig megtették a hatásukat, Cage-re felfigyeltek más rendezők is, és egyre nagyobb szerepeket osztottak rá. 1987 volt az áttörés éve, amikor főszerepet kapott a Coen fivérek Arizonai ördögfiókájában, valamint Norman Jewison 3 Oscar-díjat nyert Holdkórosokjában. A kilencvenes években pedig már Hollywood egyik legnagyobb sztárjává és legjobban fizetett színészévé vált. Eleinte főként drámákban (Veszett a világ, Zandalee, Amikor egy bérgyilkos is több a soknál) és vígjátékokban (Első állomás: Las Vegas, Sorsjegyesek, Amos és Andrew bilincsben, Az öreg hölgy és a testőr, A paradicsom foglyai) tűnt fel, majd 1995-ben elkápráztatta a világot alakításával a magát halálra piálni óhajtó Ben Sanderson megformálásával a Las Vegas, végállomásban, amelyért megkapta első Oscar-jelölését, amit rögvest díjra is tudott váltani.

Ezután pedig azonnal átváltott az akciófilmekre, és nem is akárhogy! Az 1996-os A szikla tökéletes átmenet volt a karrierjében, hiszen abban egy irodista bombaszakértőt játszott, aki a vén sittes Sean Connery mellett kénytelen akcióhőssé válni Alcatraz visszahódítása során.

Így az 1997-es Con Air: A fegyencjáratban már kőkemény (sittes) katonaként tért vissza, az ugyanebben az évben debütált Ál/Arcban pedig egy velejéig gonosz bűncézárként.

Már ebben az időszakában is szívesen váltogatta a zsánereket, thrillerekben (8 milliméter), drámákban (Angyalok városa), akciófilmekben (Tolvajtempó), vígjátékokban (Segítség, apa lettem), háborús filmben (A fegyverek szava), krimikben (A fegyvernepper) és kalandfilmekben (A nemzet aranya) egyaránt feltűnt, sőt, 2002-ben még a rendezéssel is megpróbálkozott (Sonny), de nem sok sikerrel.

Körülbelül 2011-ig viszont meg tudta tartani az A-kategóriás renoméját, és bár akadtak kifejezetten gyenge (A szellemlovas, Rejtélyek szigete, Veszélyes Bangkok, Next – A holnap a múlté) és kiválóan sikerült (A fegyvernepper, Az időjós, Trükkös fiúk, Mocskos zsaru – New York utcáin, Ha/Ver) darabok is, addig legalábbis eseménynek számított, ha bejött a mozikba egy Nicolas Cage-film. Majd történt valami.

A mélyrepülés

Cage ugyanis szeretett költekezni… A 2000-es évek második felében már volt két saját szigete, egy cápája, néhány ingatlanja az USA-ban, 22 darab autója, valamint 47 műtárgya, egyéb, igen drága dolgok mellett. 2009-ben ő volt az egyik legjobban fizetett színész az Egyesült Államokban, mivel abban az évben 40 millió dollárt keresett, a Forbes vonatkozó listájára mégsem került fel. Majd jöttek a pénzügyi gondok.

A kasszáknál is egyre inkább buktak a filmjei, ráadásul adóproblémái is voltak. 2009-ben több médium is arról számolt be, hogy Cage több mint 6 millió dollárral tartozott az adóhatóságnak a 2007-es adóévre hivatkozva, valamint további 350 000 dollárnyi be nem fizetett adóval 2002 és 2004 között.

Cage-nek emellett külön-külön perekkel is szembe kellett néznie az East West Bankkel és a Red Curb Investmentsszel több millió dolláros kifizetetlen kölcsönök miatt.

A rengeteg adóssága miatt kezdte el futószalagon gyártani ekkoriban a filmeket, nagyjából válogatás nélkül igent mondott minden felkérésre, és kevésbé érdekelte, hogy egy-egy filmje kasszasiker legyen, díjakat nyerjen, vagy legalább a mozikba bekerüljön, csak a gázsi volt a lényeg. 2011-től kezdve évi négy, öt, hat, akár hét filmet is leforgatott, és csak nagy ritkán akadt köztük olyan, ami említést érdemel, vagy ami tényleg jól sikerült: pl. Joe (2013), Snowden (2016), Mandy: A bosszú kultusza (2018), Color Out of Space (2019), Disznó (2021).

Cage végül 2022-ben megerősítette, hogy végre befejezte az adósságai kifizetését, és a jövőben jobban megválogatja majd a filmszerepeit. Ez amúgy az utóbbi években már meglátszott, hiszen 2022-ben először lehetett őt látni a magyar mozikban az egészen jól sikerült A gigantikus tehetség elviselhetetlen súlyában a 2016-os Snowden óta, bár abban is csak egy kisebb mellékszerepe volt. Sőt, tavaly is a nagyvásznakra került a Renfield Drakulájaként, ha pedig számításba vesszük az e hónapban mozikba kerülő Álmaid hőse című új filmjét, amelynek kapcsán Oscar-jelölést is emlegetnek (amit amúgy már a Disznóért is megérdemelt volna), kijelenthetjük, hogy Nicolas Cage valóban visszatért. Nem őrült meg, és nem lett rosszabb színész. Hála az égnek!

Öt boldogító igen, négy válás

Nicolas Cage eddig öt alkalommal volt házas. 1995 áprilisában a színésznő Patricia Arquette színésznővel kötötte össze az életét, akivel a ’80-as évek végén a Los Angeles-i Canter's Deliben ismerkedett meg. Nicolas azonnal belezúgott, és megkérte Patriciát, hogy találjon ki egy "küldetést", amit, ha teljesíteni tud, a lány feleségül megy hozzá. „Leírtam az összes olyan dolgot, amiről azt gondoltam, hogy lehetetlen: J.D. Salinger autogramjának megszerzése, egy thai hill törzsi esküvői jelmez, ellopni egy Bob's Big Boy-szobrot (amerikai étteremlánc – a szerk.) és hasonló képtelenségeket" - emlékezett vissza Patricia egy 2018-as tévéműsorban.

A színésznő meglepetésére azonban Cage-nek sikerült teljesítenie a lista minden pontját, de ő még mindig nem állt készen arra, hogy feleségül menjen hozzá. Aztán 1995-ben mégis sor került az esküvőre, a házasságuk azonban sajnos rövid életű volt, 2000-ben szakítottak, 2001-ben pedig véglegesítették a válásukat.

2002-re Cage újra megtalálta a szerelmet, ezúttal Elvis és Priscilla Presley lánya, Lisa Marie személyében. A pár útjai először egy 2000-es partin keresztezték egymást, a színész pedig a „legszebb lánynak" nevezte Lisa Marie-t. 2002. augusztus 10-én kötötték össze az életüket, és Hawaiin tartották meg a szűk körű ceremóniát. Ez a frigy azonban még rövidebb ideig tartott, ugyanis 107 nappal a boldogító igen után Cage beadta a válókeresetet. „Gyakran előfordul, hogy két olyan ember, akik nagyon erős személyiségek, és eléggé intenzívek, nehezen tudnak egymáshoz illeszkedni. Szomorú vagyok, és minden nap hiányzik. Néha azt kívánom, bárcsak ne siettük volna el a házasságot, néha pedig sajnálom, hogy elsiettük a válást, de úgy tűnt, ez nem fog megváltozni” – mesélte akkoriban egy talk show-ban a színész.

2004-ben ismerkedett meg a harmadik feleségével, Alice Kimmel, aki pincérnőként dolgozott egy Los Angeles-i étteremben. A pörgős románcot két hónap randizás után eljegyezés követte, majd 2004. július 30-án egy észak-kaliforniai magánfarmon esküt tettek. Fiuk, Kal-El Cage (Supermanről kapta a nevét) 2005. október 3-án született. Végül 12 év házasság után Nicolas és Alice is különváltak, 2016-ban. A házasságukat egyébként botrányok is övezték, 2011-ben például Cage-et családon belüli erőszak, a közrend megzavarása és nyilvános ittasság miatt vették őrizetbe New Orleansban, miután összeveszett Kimmel.

Állítólag egy lakóház előtt álltak, amelyről a színész azt állította, hogy az az általuk bérelt ingatlan. Alice nem értett egyet, mire Cage megragadta a karjánál fogva, és odahúzta a szerinte helyes címre. A beszámolók szerint a színész ekkor kezdte el ütlegelni az arra parkoló autókat, és erősen ittas volt a letartóztatásakor.

Az incidenst követően a New Orleans-i kerületi ügyész végül nem tudott vádat emelni bizonyítékok hiányában, Nicolas és Alice pedig még több évig együtt voltak utána.

Cage negyedik esküvőjére 2019-ben, Las Vegasban került sor. Miután egy évig randizott a nála 20 évvel fiatalabb Erika Koike sminkmesterrel, úgy döntöttek, megesküsznek, de négy nappal később Cage a házasság érvénytelenítését kérte, két hónappal később pedig egy nevadai bíró helyt adott a kérelmének. Hirtelen ötlet, rossz ötlet.

Nicolas ötödik felesége a nála 31 évvel fiatalabb Riko Shibata, akit a Prisoners of the Ghostland (2020) című filmje japán forgatásán ismert meg. Az esküvőjükre szintén Las Vegasban került sor, és 2021. február 16-án tartották, hogy egybeessen a színész néhai édesapja, August Coppola születésnapjával. Közös lányuk, August Francesca Cage 2022. szeptember 7-én jött a világra. Illetve nem esett még szó a színész első gyermekéről, Westonról, aki a volt barátnőjétől, Christina Fultontól született 1990-ben, tehát öt évvel idősebb, mint Cage jelenlegi felesége…

A Szent Grál keresése

A színész 2019-ben a New York Timesnak nyilatkozva elárulta, hogy egykor megszállottan kereste a Szent Grált, vagyis azt a kelyhet, amiből Jézus ivott az utolsó vacsorán, és a mitológia szerint csodatévő gyógyerővel is rendelkezik.

„Évekig csak azzal foglalkoztam, hogy naponta háromszor meditáltam, filozófiai könyveket olvastam, és egyáltalán nem ittam. Ez volt az az időszak, amit nevezhetünk grálkeresésnek is. Számomra minden arról szólt, hogy hol van a Grál. Itt vagy ott? Talán Glastonburyben? Egyáltalán létezik?

Ez különböző területeken indított el a keresésre, főleg Angliában, de néhány helyen az Államokban is" – mesélte Cage, aki végül feladta a keresést, ami egy ponton Rhode Islandre vezette, és arra inspirálta, hogy ott is vásároljon egy ingatlant.

És ha a Szent Grált nem is találta meg, a kiutat a válságból, úgy tűnik, igen, ha pedig az Álmaid hőséért Oscar-díjra jelölik, könnyen lehet, hogy a másodvirágzásának is tanúi lehetünk. Van kiút a legmélyebb gödörből is, ez pedig sokaknak reményt adhat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Meghalt Szűcs Márta
A Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes 72 éves volt.
Malinovszki András - szmo.hu
2025. április 24.



Elhunyt Szűcs Márta Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes, a Magyar Köztársaság Arany Érdemkereszt kitüntetettje – írja a Papgeno.

Szűcs Márta 1952. szeptember 7-én született. 1981-ben diplomázott a Zeneakadémián Révhegyi Olga növendékeként. Közvetlenül diplomaszerzése után a Magyar Állami Operaházhoz szerződött. Giuseppe Verdi Rigolettójának Gilda szerepével debütált.

1983-ban a Brüsszeli Belcanto Énekversenyen a legjobb női alakítás díját nyerte Donizetti Lammermoori Luciájával. 1984-ben Edinburgh-ban, Glasgowban, Liverpoolban és Newcastle-ben Gilda szerepét énekelte nagy sikerrel.

Szűcs Márta olyan világsztárokkal énekelt együtt, mint Renato Bruson, Piero Cappuccilli, Sherill Milnes, Jevgenyij Nyesztyerenko, Jennifer Larmoore vagy Peter Dvorsky.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Komoly bakival ért véget a Hunyadi sorozat záróepzódja
Nem valószínű, hogy a tévedés utólag elhomályosítaná a rendkívül népszerű széria sikerét, mindenesetre egy kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni.


Elképesztő sikere volt a Hunyadi sorozatnak, amibe tényleg apait-anyait beleadtak a készítők: mind látványvilágában, mind történetmesélésében, mind a színészek játékában új korszakot hozott a magyar mozgóképkészítés világába.

A hírekbe sokszor a fülledt erotika miatt bekerülő sorozat utolsó részének utolsó perceibe ugyanakkor egy komoly baki csúszott be, amit egy kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni – vette észre az ATV.hu.

A mű természetesen szabadon kezeli a történelmi eseményeket, de azért arra igyekeztek vigyázni a készítők, hogy tárgyi tévedések ne rontsanak az élvezeti élményen. Az utolsó rész utolsó perceiben azonban a záró feliratban azt lehet olvasni, hogy az V. László után a következő magyar királyt, Hunyadi Mátyást „a Duna jegén koronázták meg”.

Azon túl, hogy a Duna jegén történt eseményeket a történészek ma már egységesen cáfolni szokták,

azt soha senki nem is állította, hogy maga a koronázás is Duna jegén történt volna – a legenda szerint csak Mátyás királlyá választása történt ott.

Történelmi tény, hogy Hunyadi János fiát csak évekkel később, 1464. március 29-én koronázták meg, ráadásul a Dunától jócskán messze, Székesfehérváron.

A sorozat népszerűségének azonban ez a tévedés valószínűleg mit sem fog ártani: a Hunyadi – A Holló felemelkedése húsvétvasárnaptól ráadásul már a Netflixen is elérhető.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
A Bűnösök dögös, fülledt, bizsergető, véres, brutális, elképesztő – A Creed és a Fekete Párduc rendezőjének új zenés horrorja az év kiemelkedő mozis élménye
Képzeljük el az Alkonyattól pirkadatigot az 1930-as évek amerikai délvidékén fekete blueszenével és ír vámpírokkal! Vérbő 137 perc következik.


Csoda, hogy behozták a magyar mozikba a Bűnösöket. Persze nem azért, mert a főszereplő Michael B. Jordan vagy a rendező Ryan Coogler ne lennének itthon is ismertek. Hiszen egyrészt ők ketten együtt szinte elválaszthatatlanok, mivel közösen forgatták A megállót (2013), a Creed: Apollo fiát (2015) és a Marvel-féle Fekete Párducot (2018), másrészt Jordant még olyan további darabokban is megkedvelhettük, mint az Aranytartalék (2001), a Drót (2002-es epizódok), Az erő krónikája (2012), a Csajkeverők (2014), A Fantasztikus Négyes (2015), A kegyelem ára (2019), a Bűntudat nélkül (2021) és persze a további Creed-filmek (2018, 2023), amelyek közül a harmadikat ő is rendezte.

Szóval velük akár a magyar mozikba is be lehet csalogatni a nézőket.

Sokkal inkább azért volt merész vállalás a hazai forgalmazás, mivel a témára nem igazán tud rezonálni egy átlag hazai moziba járó: 1930-as évek, amerikai délvidék, fekete közösség, blueszene… Soroljuk még? A felszínen, pontosabban a Bűnösök első felében ezt kapjuk, bár már ez sem piskóta.

Egy Chicagóban gengszterkedő ikerpár, Smoke (Michael B. Jordan) és Stack (Michael B. Jordan) térnek haza pénzzel kitömve gyapotültetvényes szülővároskájukba a sztori elején azzal a céllal, hogy a helyi, használaton kívüli malomból egy szórakozóhelyet rittyentsenek a város fekete közössége számára: exkluzív piák és kaják, nem utolsósorban pedig a legjobb zenészek asszisztálásával. A talpalávalóról többek között a helyi veterán muzsikus, Delta Slim (Delroy Lindo) gondoskodik, valamint az ikrek unokaöccse, a már fiatalon is profi gitáros-énekes Sammie. (az énekes-dalszerző Miles Caton filmes debütálása), történetünk kvázi főhőse. A sztori első felében Smoke és Stack ezt a nyitóbulit próbálják összehozni, annak minden részletére kitérve, miközben a városbeli múltjukkal és annak szereplőivel, traumáival is szembe kell nézniük újra.

Majd hirtelen kapunk egy több, mint éles váltást. Valami természetfeletti erő üti fel ugyanis a fejét, pontosabban egy vámpír egy fiatal fehér fickó, Remmick (Jack O’Connell) testében, aki szeretné meghívatni magát az ikrek bulijába egy vérgőzös este reményében…

Igen, ha ez ismerősen hangzik, az nem véletlen, a Bűnösök dramaturgiája ugyanis erősen megidézi az 1996-os Alkonyattól pirkadatigot, ám míg Robert Rodriguez menő filmje a puszta szórakoztatás jegyében fogant, addig a Bűnösökbe Coogler nem kevés tematikát sűrített bele. Természetesen benne van a rasszizmus kérdése, a Jim Crow-féle szegregációs törvények, ugyanakkor a zene és az „ördög” kapcsolata is igen hangsúlyos.

Klasszikus toposzok bukkannak itt fel, miszerint az igazán tehetséges zenészek, előadók azért lettek ennyire kiemelkedők, mert eladták a lelküket a vén patásnak? Egyáltalán a blueszene (és bármilyen új, az előző generáció számára furcsa/értékelhetetlen/meg nem értett muzsika) az ördögtől való? Hogy annak hívására az emberek, kiszakadva a valóságból, áhítatban adják át magukat buja vágyaiknak, mint a tánc, a szex, az alkohol és a drogok?

E világi és túlvilági ösztönök, kultúrák (a vámpírok által megtestesített ír bevándorlók), rasszok, sőt idősíkok összeütközése, van itt minden. Mindezt pedig egészen parádés jelenetek kíséretében kapjuk az arcunkba. Az egyikben például tanúi lehetünk annak, ahogy a bulin a múlt, a jelen (’30-as évek) és a jövő zenei stílusai keverednek, s mindhárom kor képviselői egyszerre és együtt ropják egy nagyszabású, közös, időkön átívelő partin az épphogy nem kakofóniába hajló egyvelegben, hiszen a zene egy univerzális, közös nyelv, amely összeköt embereket, időket, helyszíneket. De említhetjük még azt a szcénát is, amikor a bejutásukra váró, s emiatt kint rostokoló vámpírhorda a saját maga által előadott ütős ír népzenére ropja – ilyet sem látni gyakran mozgóképen. Minderre jön rá pedig az utolsó, hosszabb felvonásban a kemény hentelés, nem árulunk el azzal ugyanis nagy titkot, hogy a vérszívók természetesen beszabadulnak a buliba…

A Bűnösök egy furcsa, a tetten érhető inspirációi ellenére mégis mással össze nem hasonlítható műfaji egyveleg, egy amolyan zenés horror-gengszter-dráma, ami egyszerre nagyon dögös, izzasztóan fülledt, kifejezetten brutális és kegyetlen, ugyanakkor sokatmondó, színes és megható is.

A csúcshatás eléréseben pedig óriási szerepe van az operatőr Autumn Durald Arkapaw (Loki, Fekete Párduc 2, Az utolsó táncosnő) csodálatos képeinek s legfőképp a kétszeres Oscar-díjas zeneszerző, Coogler állandó munkatársa, Ludwig Göransson elképesztő aláfestésének, amely a film teljes, 137 perces játékideje alatt egy lüktető, bizsergető, az alantas öszöntökre és az értelemre egyaránt ható csodás műfajmixszel ajándékozzák meg a nézőket. Az év egyik legkiemelkedőbb mozgóképe lesz, érdemes hát alkut kötni az ördöggel egy mozijegy erejéig.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Fekete öves taekwondós, az anyjának köszönheti a karrierjét, és a Föld 100 legnagyobb hatású embere közé sorolták – 35 érdekesség a 35 éves Dev Patelről
A Gettómilliomos főszereplőjeként robbant be a filmvilágba 18 évesen, azóta pedig talán a leghíresebb indiai származású színész lett belőle, sőt, van, aki szerint ő a legszexibb élő férfi.


1. 1990. április 23-án született London Harrow nevű kerületében.

2. Az édesanyja, Anita Patel gondozóként dolgozik, az apja, Raj Patel pedig IT tanácsadóként.

3. A szülők egyébként szintén nem Indiában születtek, hanem Kenya fővárosában, Nairobiban, ahol jelentős indiai diaszpóra található. S bár mindketten Kenyából származtak, külön-külön költöztek Nagy-Britanniába, és már Londonban ismerték meg egymást.

4. Saját elmondása szerint gyerekkorában „hihetetlenül energikus” volt, és emiatt gyakran került bajba.

5. A harrow-i Longfield Middle Schoolba és a Whitmore High Schoolba járt gimibe.

6. Van egy Trushna nevű nővére, aki négy évvel idősebb nála.

7. A*-t, vagyis csillagos ötös minősítést kapott GCSE Dramából (egy olyan tantárgy, amely lehetővé teszi a diákok számára, hogy a színház művészetét gyakorlati és írásbeli munka kombinációján keresztül fedezzék fel), miután a könnyekig meghatotta vizsgáztatóját egy a beszláni iskolai túszdrámában részt vevő tanuló alakításával.

8. A legelső színészi szerepét egy iskolai darabban, a Vízkereszt, vagy amit akartokban kapta: ő játszotta Sir Andrew Aguacheeket.

9. 188 centiméter magas.

10. Bár Angliába született, elmondása szerint kifejezetten fontosak számára a gyökerei, épp ezért gyakran utazik Indiába.

11. A közösségi média egyáltalán nem érdekli, nincs profilja sem a Facebookon, sem az X-en (Twitteren), sem az Instagramon.

12. Saját magát „technofóbnak” vallja, idegenkedik minden technikai vívmánytól, kütyütől, ezért sincs róla egyébként túl sok információ az interneten.

13. Jártas a harcművészetekben, például nyolc éven keresztül taekwondózott, amiből meg is szerezte a fekete övet.

14. Állítása szerint egyáltalán nincs hallása a zenéhez, sem ritmusérzéke. „Ha az életemről lenne szó, akkor sem tudnék énekelni. A tánc sem megy, szóval a Grease remake-jét biztosan nem kapom meg!” – nyilatkozta. Ehhez képest azért kaptunk tőle egy pofás táncjelenetet első filmje, a Gettómilliomos fináléjában…

15. 16 évesen szerepelt a Skins című brit tinidrámában, az anyja intézte el neki a meghallgatást. „Neki köszönhetem, hogy a szakmában vagyok. Meglátott egy hirdetést a Skins castingjáról a Metro nevű újságban, kitépte, és elrángatott a londoni National Youth Theatre-be. Lógnom kellett a suliból miatta” – emlékezett vissza Dev.

16. A Gettómilliomos 2007-es forgatása előtt sosem járt Indiában.

17. Óriási Bruce Lee-rajongó. Mindent gyűjt, ami a tragikusan fiatalon elhunyt harcművész-színészhez köthető: filmplakátokat, ereklyéket stb.

18. A Bruce Lee-imádat már kisgyerekkorában elkezdődött, vele együtt pedig odavolt az akció- és a harcművészeti filmekért. Minden bizonnyal emiatt fogant első játékfilmes rendezése, a 2024-es A Majomember is e műfajokban.

19. A 2008-as Hancock című film londoni premierjén órákig várt, hogy lefotózhassa Will Smith-t. „Három órán keresztül szobroztam. Majd sikerült lőnöm egy képet a homlokáról, és emlékszem, arra gondoltam: hű, ez annyira hihetetlen!” – mesélte egy interjúban.

20. A 2012-es Pi életének még a meghallgatására sem engedték el: „A Gettómilliomos után nem lehetett enyém az a szerep, mert a filmesek »túlexponáltnak« tartottak engem. Suraj Sharma, aki megkapta a szerepet, elképesztő munkát végzett, és a film is lenyűgözött, de egy részem azt gondolja, hogy a fenébe is, bárcsak kaptam volna egy esélyt!”

21. Nem küld SMS-eket. „Utálom” – mondta a The Guardiannek. „A barátaim azt mondják: »Haver, írnod kell SMS-t. De ehelyett inkább felhívom a kocsimból az illetőt, és beszélgetünk. Úgy tűnik, ez manapság túl intim az emberek számára.”

22. A Gettómilliomos bemutatása után jött össze a filmbeli partnerével, Freida Pintóval (A majmok bolygója: Lázadás), akivel hat éven át voltak együtt, 2014-ben szakítottak. Hogy miért váltak szét, arról úriember lévén nem volt hajlandó beszélni.

23. A 2016-os Oroszlánban való szerepléséhez új fizikumot kellett kialakítania, így ennek érdekében rengeteg órát töltött az edzőteremben. Szakállt is növesztett, és ausztrál akcentust vett fel. Összesen 8 hónapig készült a szerepre.

24. Állítása szerint egyébként elkezdtek potyogni a könnyei, majd elbőgte magát, amikor először olvasta az Oroszlán forgatókönyvét.

25. 2017 óta az ausztrál színésznő, Tilda Cobham-Hervey (Lány a hullámok hátán, Almaecet) a barátnője, akivel a Hotel Mumbai forgatásán ismerték meg egymást.

26. Meghallgatták egy szerepre a 2015-ös Star Wars: Az ébredő Erőhöz, ami saját elmondása szerint meglehetősen rosszul sült el. Bár nem hozták nyilvánosságra, hogy melyik szerepre jelentkezett, a feltételezések szerint Finn vagy Poe karaktere lehetett, akiket John Boyega, illetve Oscar Isaac alakítottak.

27. 2017-ben a műsorvezető Ellen DeGeneres a „legszexibb élő férfinak” nevezte őt.

28. A sportokhoz annyi kötődése van, hogy imád sakkozni, és szenvedélyes Arsenal-drukker.

29. Szerepelt a Time magazin 2024-es 100-as listáján, vagyis a szerzők szerint ő a világra legnagyobb hatást gyakorló embereinek egyike jelenleg.

30. Eddig egyszer jelölték Oscar-díjra: 2017-ben az Oroszlán mellékszerepéért.

31. A Golden Globe-on azonban már két nominációval is büszkélkedhet, az Oroszlánon kívül 2021-ben jelölték a David Copperfield rendkívüli élete című 2019-es filmért a legjobb férfi színész – musical/vígjáték kategóriában.

32. A 2024-es International Film Festival Australia Awards díjátadón a legjobb játékfilmes rendező díját kapta A Majomember című 2024-es akciófilmjéért.

33. A Brit Filmakadémia díját, a BAFTA-t azonban elnyerte az Oroszlánért 2017-ben, mellette pedig jelölték a Gettómilliomos férfi főszerepéért 2009-ben, valamint legjobb elsőfilmesként A Majomemberért idén.

34. „Olyan karaktereket keresek, akik maradandó hatást gyakorolnak a nézőkre, olyan történeteket, amelyek megmaradnak az emberek fejében. Igyekszem minél sokoldalúbb lenni a felkínált karakterekben” – mesélte egyszer arról, hogy mi szerint próbál szerepet választani.

35. A jótékonysági aktivitása is számottevő: olyan szervezetekkel működik együtt, mint pl. a LionHeart, hogy anyagi segítséget nyújtson több mint 11 millió, utcán élő indiai gyermeknek. Továbbá jelentősen támogatja a Railway Children nevű szervezetet is, amelyet az Egyesült Királyságban, Indiában és Tanzániában az utcán élő, kiszolgáltatott gyermekek védelmére alapítottak, valamint a Greenpeace-t, amely a globális környezetvédelemért kampányol.


Link másolása
KÖVESS MINKET: