KULT

20 ikonikus sorozat-főcímdal

Teszteld le te is, hány főcímdal ugrik be pillanatok alatt - meg fogsz lepődni!
Kovács Barbara - szmo.hu
2014. április 13.



Pár napja, amikor új évaddal jelentkezett a Trónok harca, a magyar rajongók is izgulva ültek le a tv elé, és várták a híres főcímdal felcsendülését. Egy jó dal nagyban hozzájárul a vizuális élményhez, viszont el is veheti a kedvünket egy új sorozat megkezdésétől. Azoknak, akiknek a sárkányok és vérontás nem az esete, készítettünk egy 20-as listát a Magyarországon sikerrel futó/futott legfülbemászóbb sorozatfőcímdalokról.

1. Trónok harca

Egy jó főcímdal nagyban hozzátud járulni egy film sikeréhez, hiszen már amikor azt meghalljuk, a megfelelő hangulatba kerülünk, és maga a zene képes leszögezni minket a képernyő elé. Tökéletes példa erre a fent említett Trónok harca.

2. Dallas

Emlékszem, gyerekkoromban azt játszotta a család, hogy különböző dalokat kellett dúdolni, a többieknek pedig ki kellett találni mi az. Első körben mindenki a Dallast sütötte el, annyira a mindennapjaink része volt ez a zene.

3. Jóbarátok

Fogadni mernék, hogy rajtam kívül más is tapsikolt a tapsolós résznél minden hétköznap este, amikor elkezdődött a Jóbarátok.

4. Office

Oké, személy szerint én annyira imádtam, hogy bár simán átléptethettem volna a sokak szerint idegesítő főcímdalt, én inkább letöltöttem és beraktam csengőhangnak. A környezetem nagy örömére...

5. Szex és New York

Hangulatkeltésből szintén ötös, csajos, vidám. Szinte táncra perdülnél, de minimum előveszed a körömlakk készleted, és sorozatnézés közben szépülsz.

6. Két pasi meg egy kicsi

A legkreatívabb szöveg, amit valaha hallottam: "Men men men men, manly men men men! Men men men men, manly men men men! Men men men men, manly men, oo hoo hoo, hoo hoo, oo......."

7. Narancsvidék

A mai huszonévesek YouTube lejátszási listáján valószínűleg még mindig ott van ez a szám, nem csak a nosztalgiázás miatt, hanem mert egyszerűen jó.

A magyar kreatívok sokszor másként értelmezték a dolgot, és butára vették a figurát, de a lényeg ugyanaz: fülbemászó és emlékezetes sorozat indító zenéink nekünk is vannak.

8. Barátok közt

Őszintén szólva engem már a kezdetektől kirázott tőle a hideg, ahogy meghallottam, már el is kapcsoltam. Akik szerették, azoknak viszont itt egy kis csemege: Barátok közt főcímek 1998-től 2009-ig.

9. Jóban Rosszban

Ez a kezdés is hasonló érzést váltott ki belőlem, de ezt legalább meg bírtam hallgatni. Valószínűleg Tóth Vera hangja miatt. A Barátok Közttel ellentétben ők nem maradtak meg a jól bevált receptnél, az énekesnő "csatorna váltása" miatt gyorsan cseréltek. Maradtak viszont házon belül és a szintén ex- megasztáros Bencsik Tamarát választották, Black II Black Bebével.

10. Pasik

Ki ne emlékezne Palika és Ernő mindennapos harcára Jucus kegyeiért? A magyar sorozatgyártás gyöngyszeme volt, az itthoni szituációs komédiák szinte egyetlen sikeres, 4 évadot megért sorozata. "Túl korán másztunk le a falvédőről" - és hasonló soraival, az előző kettő magyar sorozattal ellentétben legalább kreatív volt. A mai napig tudom kívülről a szövegét.

11. Família Kft.

Válltömés, suhogós dzseki, világítós cipő: tiszta 90-es évek. Nekem csak a fehér szakállas bácsi maradt meg belőle, mert gyerekként azt hittem, ő a Mikulás.

12. Szomszédok

Kisgyerek voltam még, amikor anyukám nézte, így sokra nem emlékszem belőle, de a főcímzenére, arra igen. Az ilyesmi belevésődik a gyerek agyba...

13. Kisváros

Szintén régi magyar sorozat, még igazi jó színészekkel és igazán jól megírt dallal az elején.

14. Linda

A karate rugásos sikítással kezdődő főcímnek igazi krimi hangulata volt, érdekes erre viszont emlékszem. Azt hiszem be kell vallanom, hogy a sokadik ismétlést "valószínűleg" néztem. Hija!

A rajzfilmekkel sokszor sokkal találékonyabbak voltak a dalszerzők, de persze akadnak itt is inkább viccesek, mint jók.

15. Pokemon

Biztos vagyok benne, hogy sokan a mai napig kívülről fújják a szöveget. Én képes voltam nap mint nap chipset enni, csak azért, hogy tazókat találjak benne. Mondhat bárki bármit, de ez a szöveg olyan aranyosan szól a kitartásról és barátságról, hogy nem lehet nem szeretni.

16. Spongyabob

- Ki lakik odalent, kit rejt a víz?

-SPONGYABOB KOCKA

-Sárga színe és lyuk rajta tíz

-SPONGYABOB NADRÁG...

A főcímdal, amit ha a szülő meghall, már ugrik is a távirányítóért, de soha nem időben. A gyűlölt dal, főként mert annyira fülbe mászó(an idegesítő), hogy a nap további részében garantáltan fogja még hallani a csemetétől. Újra és újra.

17. Simpson család

A világ egyik leghíresebb és sikeresebb rajzfilmjét itthon is mindenki, azonnal megismeri a főcímdal első pár másodpercéről, már hosszú évek óta.

18. Nagy ho-ho-ho horgász

A régi nagy magyar rajzfilmek mellett a mai, külföldről beözönlő buta mesék elbújhatnak. Balázs Péter és Mikó István éneke mára legendás.

19. Kérem a következőt

Gyerekkorom kedvence, megvolt kazettán az összes rész. A főcímdalt a szüleim csak addig szerették, amíg az agyukra nem mentem a saját előadásommal. Szintén minden idők egyik legkreatívabb dalszövege.

20. Mézga család

A Mézga családot valamiért sosem szerettem igazán, de a főcímdalt imádtam. A nővéremet provokáltam mindig a "Kriszta tiszta gyagya, mert vizes az agya" résszel - persze az ő nevével. A kellemetlen csak az volt, hogy az Aladárra az én nevem is könnyen passzolt, így könnyen jött válasznak a 'bemutatom lüke" Barbarát.

Ha tetszett az összeállítás, nyomj egy lájkot!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Meghalt Szűcs Márta
A Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes 72 éves volt.
Malinovszki András - szmo.hu
2025. április 24.



Elhunyt Szűcs Márta Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes, a Magyar Köztársaság Arany Érdemkereszt kitüntetettje – írja a Papgeno.

Szűcs Márta 1952. szeptember 7-én született. 1981-ben diplomázott a Zeneakadémián Révhegyi Olga növendékeként. Közvetlenül diplomaszerzése után a Magyar Állami Operaházhoz szerződött. Giuseppe Verdi Rigolettójának Gilda szerepével debütált.

1983-ban a Brüsszeli Belcanto Énekversenyen a legjobb női alakítás díját nyerte Donizetti Lammermoori Luciájával. 1984-ben Edinburgh-ban, Glasgowban, Liverpoolban és Newcastle-ben Gilda szerepét énekelte nagy sikerrel.

Szűcs Márta olyan világsztárokkal énekelt együtt, mint Renato Bruson, Piero Cappuccilli, Sherill Milnes, Jevgenyij Nyesztyerenko, Jennifer Larmoore vagy Peter Dvorsky.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
Komoly bakival ért véget a Hunyadi sorozat záróepzódja
Nem valószínű, hogy a tévedés utólag elhomályosítaná a rendkívül népszerű széria sikerét, mindenesetre egy kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni.


Elképesztő sikere volt a Hunyadi sorozatnak, amibe tényleg apait-anyait beleadtak a készítők: mind látványvilágában, mind történetmesélésében, mind a színészek játékában új korszakot hozott a magyar mozgóképkészítés világába.

A hírekbe sokszor a fülledt erotika miatt bekerülő sorozat utolsó részének utolsó perceibe ugyanakkor egy komoly baki csúszott be, amit egy kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni – vette észre az ATV.hu.

A mű természetesen szabadon kezeli a történelmi eseményeket, de azért arra igyekeztek vigyázni a készítők, hogy tárgyi tévedések ne rontsanak az élvezeti élményen. Az utolsó rész utolsó perceiben azonban a záró feliratban azt lehet olvasni, hogy az V. László után a következő magyar királyt, Hunyadi Mátyást „a Duna jegén koronázták meg”.

Azon túl, hogy a Duna jegén történt eseményeket a történészek ma már egységesen cáfolni szokták,

azt soha senki nem is állította, hogy maga a koronázás is Duna jegén történt volna – a legenda szerint csak Mátyás királlyá választása történt ott.

Történelmi tény, hogy Hunyadi János fiát csak évekkel később, 1464. március 29-én koronázták meg, ráadásul a Dunától jócskán messze, Székesfehérváron.

A sorozat népszerűségének azonban ez a tévedés valószínűleg mit sem fog ártani: a Hunyadi – A Holló felemelkedése húsvétvasárnaptól ráadásul már a Netflixen is elérhető.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Meghalt Galkó Balázs
Fia közösségi oldalán jelentette be a hírt. A színész az utóbbi időszakban több egészségügyi problémával küzdött.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 25.



75 éves korában elhunyt Galkó Balázs színész. Halálhírét fia, Galkó Máté közölte a Facebookon.

„Apa-Balázs immár József Attila és Miki bácsi társaságában elmélkedik egy jobb világról. Búcsúztatásáról itt a facebookon értesítünk benneteket”

– írta a bejegyzésben, amit a Blikk vett észre.

Galkó Balázs az elmúlt évben több súlyos balesetet is elszenvedett: hat bordája eltört, és kétoldali tüdőgyulladást is diagnosztizáltak nála. Többször szorult sürgősségi ellátásra, január elején pedig hosszabb időre kórházba került.

Nemrég a lap munkatársai otthonában keresték fel, ahol arról beszélt, hogy anyagi nehézségekkel küzd, és nem tud megélni a nyugdíjából. Februárban adta hírül, hogy munkát talált: hivatalsegédként kezdett dolgozni egy könyvelőirodánál.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Kifogyunk a szuperlatívuszokból… visszatért a legjobb Star Wars, amit valaha láttunk: az Andor!
Ha szereted a Star Warst azért nézd, ha pedig nem, azért! Nincs kérdés, az utóbbi idők legjobb sorozatát tette le elénk Tony Gilroy és kis csapata.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2025. április 24.



Nem véletlen, a háromrészes első pakk, amit az egeres cég megosztott velünk a Disney+-on. Az Andor eddig is történetfolyamokkal operált, volt egy bonyodalom, amibe Andor vagy egyéb fontos szereplő belekeveredett, majd több részen keresztül ügyesen szőtt sztorivezetéssel megoldották a problémákat. Majd jött a következő kalamajka, ami az előző etap közvetlen következménye volt, és egy pár részen keresztül ekörül forognak főszereplőink. Az első évadból példaként említhetjük a „bankrablást”, melynek eredménye a börtönből való megszökés fejezet.

A mostani három epizód Andor (Diego Luna) kis kalandjával kezdődik. Ellop egy kísérleti Tie Fightert (egy birodalmi űrhajó a Star Wars világában), majd leszállítja azt egy másik pilótának.

Ám nem a kollégáját találja az átadáskor, hanem tizenöt éhes, szedett-vedett, menekült lázadót, akik nem tudják ki Andor és csak el akarnak menekülni a bolygóról. Főszereplőnk megint rossz helyen volt, rossz időben, de jó szokásához híven itt is rabként folytatja a történetszállát. Ezalatt a galaxis többi szegletén is tevékenykednek az első évadból megismert karakterek.

Mon Mothma (Genevive O’Reilly) lánya esküvőjén próbálja a lázadás pénzügyi hátterét stabilizálni kapcsolatainak köszönhetően. Syril Karn (Kyle Soller) is visszatér, aki a birodalmi aktatologatóból kisfőnökké avanzsált – a két évad között eltelt egy év és ez idő alatt elkezdte élvezni új szerepkörét. A törtető birodalmi tiszt Dedra (Denise Gough) egyengeti karrierjét, akivel az előző szezon óta egy párt alkotnak.

Ennek a szálnak a legnagyobb konfliktus forrása egy zseniális ebéd Karn kegyetlen édesanyjával.

Emellett megkapjuk az előzetesekben beígért Krennic igazgató (Ben Mendelsohn) cameo-t, reméljük nagyobb szerepe lesz az ausztrál színésznek. Luthen Rael (Stellan Skarsgård) pedig továbbra is elvégzi a szükséges piszkos munkát a lázadás sikeréért, amihez senkinek nincsen gyomra. Akár egy esküvőn is tevékenykedik az öreg.

Az emlegetett lázadás pedig szépen, lassan építkezik, ez a sok történetszál már az első három részben szépen összeáll, ismerjük célokat, a motivációkat, minden karakter tökéletesen átalakul az alkotó Tony Gilroy víziójának megfelelően. Látjuk, melyik szereplő, hogyan fog bekapcsolódni a galaktikus konfliktusba. Nem viccelek, amikor azt írom, az Andor továbbra is egy csiszolatlan gyémánt.

Akik nem szeretik a Star Wars-t, azok is bátran próbálkozzanak vele, mert nem a szokásos Csillagok háborúját kapjuk, mint amire számítunk.

Talán ez volt a legnagyobb probléma az első évaddal is. Akik szerették a Star Wars-t, azok számára lassúnak és vontatottnak tűnt, akik pedig nem kedvelték a franchise-t, azok hozzá se mertek nyúlni. Pedig ez egy bámulatosan csavaros összeesküvés és lázadás története, apró sztorimorzsákkal elmesélve a karaktereken keresztül. A kisember küzdelmét mutatja be egy elnyomó rendszer ellen. Legyen az egy galaktikus birodalom vagy egy kegyetlen anya karaktere. Elképesztően hatásos és akkor még csak a történetről beszéltünk.

A látványra nincsenek szavak. Mintha ott lennénk Mon Mothma esküvőjén, vagy Bixékkel az ellátmány bolygón. Ja igen. A fekete ló, ami az első évadot sokaknak megkeserítette, sajnos még mindig itt van. Bixnek (Adria Arjona) továbbra sincsen igazán funkciója vagy célja azon kívül, hogy megint jól bántalmazzák szegényt.

A hölgy tényleg csak azért van jelen, hogy Andor aggódjon valakiért és egy célt adjon neki, hogy meg lehessen menteni.

Még akkor is, ha Bix talán már nem annyira törékeny, mint az első évadban volt, de még mindig nem ér fel a többi részletesen megírt, árnyalt karakterhez. Pedig Adria Arjona jó színésznő, ezt már a tavalyi A bérgyilkos, aki nem is volt-ban is bizonyította. Akit eddig zavart Bix, nem kecsegtetem, ugyan olyan rossz. Ám a többiek továbbra is lélegzetelállítóan autentikusak. Stellan Skarsgård hihetetlenül gyorsan vált a lázadás verőembere és a jólelkű műkincskereskedő szerepe között.

Diego Luna, mint egy svájci óra hozza Cassian Andor szerepét, akit talán egy mocskos Han Solonak lehetne leírni.

Mon Mothmát alakító Genevieve O’Reilly már nem csak külsőleg hasonlít az eredeti trilógia híres szenátorára, hanem ténylegesen, aktívan vezeti a lázadást a háttérből.

Minden apró részlet, amit a képernyőn látunk, egy élő, lélegző világot mutat be nekünk. Látjuk a tárgyak funkcióját, nem csak a háttérben látványos díszletként vannak jelen. A vizuális effektek hibátlanok és az eltelt egy év alatt a birodalmi rohamosztagosok is megtanultak célozni!

Nem gondoltam volna, hogy látni fogok Star Warsban bárkit meghalni rohamosztagosok pontos lövései által, de ez a nap is eljött!

Tony Gilroy úgy szővi a forgatókönyvet, mint a Banyapók a hálóját J.R.R. Tolkien könyveiben. Becsalja a nézőt a képernyő elé, elragadja és ott tartja az első pillanattól az utolsóig és továbbra is nagyon működik. Alig várom a folytatást!


Link másolása
KÖVESS MINKET: