A 11 legjobb magyar történelmi film
Az alábbi lista a teljesség igénye nélkül sorolja fel a régi idők eseményeit hol valós, hol képzelt tényekre és szereplőkre alapozva. De akár igaz a történet, akár nem, a régi idők bája a képernyő elé szögez bennünket.
Honfoglalás
A millecentenáriumra készült alkotás igen sok vita kereszttüzében állt. Koltay Gábor filmjét sokan vontatottnak, a kiforratlan tömegjelenetek és a korhűséget mellőző tárgyak ábrázolása miatt komolytalannak értékelték. A legtöbb emberben talán azóta is motoszkál a kérdés, hogy magyar alkotás révén, magyar szereplőgárdát felvonultató produkcióként miért volt szükség Franco Nero közreműködésére. A honfoglalás állomásait végigkísérő mű ugyan kevésbé lendületes, és látványban is lehetett volna gazdagabb, örök emléket állít őseinknek, akik elvezettek bennünket a Kárpát-medencébe. Az pedig majdnem biztos, hogy a Kell még egy szó… kezdetű dal szinte mindenkinek ismerősen cseng.

Mit csinált felséged 3tól 5ig?
Az igazi sztárarzenált felsorakoztató, 1964-ben készült vígjáték Mátyás király udvarába kalauzol el minket, ahol azokba a történetekbe és jelenetekbe nyerhetünk bepillantást, amit minden bizonnyal készakarva hagytak ki a krónikákból. Mindez persze történelmileg nem bizonyított, nem is kell komolyan venni. Csak dőljünk hátra, és élvezzük olyan színészóriások játékát, mint Psota Irén, Darvas Iván, Pécsi Ildikó, Tordai Teri és Gobbi Hilda!

Egri csillagok
Gárdonyi Géza regényét a hazaszeretet könyveként emlegetik. A belőle készült alkotás a korabeli magyar filmgyártás egyik legköltségesebb és leglátványosabb darabja. Egy olyan mű, amely a mai napig megállja a helyét mind látványban, mind minőségben. A forgatás érdekessége, hogy a jeleneteket a Pilisborosjenő határában erre a célra felépített egri vár másolatában vették fel, melynek falai – ugyan kicsit megkopva – a mai napig állnak és látogathatóak. A regény és a film kedvelőinek érdemes nyáron Eger felé venni az irányt, ugyanis az Agria Nyári Játékok keretein belül minden évben a vár falai között elevenednek meg a jelenetek.

A hídember
A legnagyobb magyar, Széchenyi István életét ábrázoló alkotás a Habsburg Monarchiával szembeszálló arisztokrata életútját jeleníti meg. A rendkívül látványos jelmezekkel és díszlettel, remek színészekkel tarkított film érzékletesen adja vissza a gróf lelki vívódásait, a kor szellemét és a végtelen hazaszeretetet. A kritika Kossuth karakterét érte, akit a nézők szerint túl negatív szerepkörbe kényszerítettek bele.

Egy magyar nábob
A nagy mesélő, Jókai Mór regénye alapján készült mű szereplőit többek között olyan legendák testesítik meg, mint Latinovits Zoltán, Darvas Iván, Bessenyei Ferenc, Ruttka Éva és Tordai Teri. A romantika szálai a reformkorba vezetnek, ahol ármány és szerelem, becsület és vagyon a tét. Aki végignézi, nem lesz kérdéses, hogy megtekinti a Kárpáthy Zoltánt is, mely az Egy magyar nábob folytatása.

A kőszívű ember fiai
A történelem kel életre akár a könyv sorait olvassuk, akár a filmet kísérjük figyelemmel. A szabadságharc mítosza ez, melyet a Baradlay család életén keresztül követhetünk nyomon. Kaland és izgalom, büntetés és bűnhődés, még a végén azon kapjuk magunkat, hogy együtt aggódunk a regény hőseivel, hőseiért. A bécsi forradalom dicső és tragikus pillanatai, az isaszegi diadal, Buda visszaszerzése, majd az elkerülhetetlen bukás színes, korhű bemutatása tette klasszikussá az alkotást.

A tizedes meg a többiek
Ki ne hallotta volna a kultikussá vált mondatot: „Az oroszok már a spájzban vannak!”? A világháború sötét, szenvedésekkel teli éveit ábrázoló művek közül tűnt ki ez a vígjáték, mely senkit nem akart piedesztálra állítani, egyszerűen csak egy kis humort akart belecsempészni a tragikus események sorába. Nem háborús hősöket, hanem egyszerű, hétköznapi, csetlő-botló embereket mutat be, akikkel nem lehet nem nevetni. A sok szállóigévé vált mondat közül egyet mégis mellőznünk kell az első vetítés óta: az utolsó jelenetek egyikében, a fogságba esett többieket nyugtatva a tizedes megjegyzi: Sínen vagyunk! Fekete közlegény válaszát azonban – És mindjárt jön a vonat! – a későbbi változatokban elnémították, ám aki tud szájról olvasni, könnyedén kiveheti.

Isten hozta őrnagy úr!
Remek történet, remek színészek. Örkény Tóték című kisregényéből készült film vér és fegyverek nélkül ábrázolja a háborús eseményeket, a kisemberek mindennapjait. Azokat a mindennapokat, melyek rendszere és élhető normája egyik napról a másikra a feje tetejére áll, ha meg kell felelnie a hatalom gyakran ésszerűtlen szabályrendszerének. Őrlődés ez a kiszolgáltatottság már-már elviselhetetlen fokáig, fanyar humorral fűszerezve. Pont „csak” annyira abszurd a helyzetek leírása, amennyire az akkori rendszer maga is abszurdnak tekinthető.

Szabadság, szerelem
Az ’56-os szabadságharc ötvenedik évfordulójára készült hollywoodi léptékű produkció szép párhuzamot von a medencében és az utcákon zajló harc között. Andy Vajna és Joe Eszterhas műve egy olyan látványos alkotás, mely nem mellőzi a romantikát, a könnyed, friss poénokat, ugyanakkor az akciót és persze a drámát sem. A mai napig sokan kapcsolatot éreznek az akkori eseményekkel, hiszen ha nem is ők maguk, de szüleik, nagyszüleik ott voltak a harcban, hogy az elnyomás ellen, a szabadságért küzdjenek.

A tanú
Valódi legendának számít az 1969-es filmszatíra, mely hírnevét betiltásának ténye még inkább növelte. Első tíz évét egy dobozban töltötte, hisz túl korainak tartották még a Rákosi-rendszer ilyenfajta ábrázolását. Végül 1979-ben mutatták be, a mozik hónapokig játszották, és rövidesen kultuszfilm lett belőle. A citromból lett narancs kóstolásának jelenete és Pelikán mondata azóta is örökzöld: „Narancs. Ez az új magyar narancs. Kicsit sárgább, kicsit savanyúbb, de a mienk.”

Magyar vándor
A lista végére kerüljön egy könnyed, szórakoztató vígjáték, mely egészen a honfoglalástól kíséri végig a magyarok útját, jeles történelmi alakokat, eseményeket, találmányokat felsorakoztatva. Herendi Gábor rendezése üdítő poénokon keresztül teszi szerethetővé a szereplőket, hogy aztán szűk két óra múlva konstatáljuk: nagyon szép országban lakunk.

Ti mivel bővítenétek a listát?
Nyomj egy lájkot, ha tetszett az összeállításunk!