KULT

30 film, amit 30 éves korod előtt látnod kell

Egy nagyon őszinte listát hoztunk nektek.


Legyen az dráma, vígjáték, vagy romantikus – vannak olyan filmek, melyeket muszáj látnunk, sőt, olyanok is, melyek nélkül neki se induljunk a felnőtt életnek. Ezek a filmek olyan érzelmi skálát játszanak végig, amiből biztos csak profitálni tudunk. Ilyen alapfilmeket gyűjtött össze a Marie Claire – és mi is.

1. Lady Bird

Egy csodálatos coming of age-mozi egy tizennyolc éves lányról. Igazából semmi hatalmas nem történik benne - mégis, minden benne van, ami egy tizenéves életét jellemzi manapság.

2. Három óriásplakát Ebbing határában

Aki látta az Erőszakikat, az semmiképp ne hagyja ki Martin McDonagh zseniális moziját, melyben az élet legnagyobb kérdéseire keresi a választ egy szokatlanul kacifántos történet keretein belül, a legsötétebb abszurd humorral nyakon öntve.

3.Kaliforniai álom

Nemcsak Ryan Gosling és Emma Stone miatt érdemes megnézni ezt a musicalt, hanem a szuper zenék miatt is. Emellett mindenkihez szól, aki valaha be akart kerülni a show businessbe és sikerült neki - vagy nem.

4. A szerelem hálójában

Ez a klasszikus Tom Hanks-Meg Ryan-vígjáték minden alkalommal nevetést csal az arcukra. A történet középpontjában egy kis könyvesbolt tulajdonosa (Ryan) és a vele szemben könyváruházat építő dúsgazdag üzletember (Hanks) áll. Azt azonban nem tudják, hogy noha riválisok, egy ideje egymással leveleznek névtelenül, online.

5. Forrest Gump

Ezt a filmet mindenki imádja, aki meg nem, az még nem látta. Tom Hanks Oscar-díjas alakításában a gyenge képességű Forrest Gump életén végigsodor az amerikai történelem, és ahogy múlik az idő, a körülötte lévők is megtanulják, milyen fontos a főhős értékrendje.

6. Tűnj el!

A tavaly készült horror újraírta a műfajt szabályait. A semmihez nem hasonlítható film történetét inkább nem meséljük el, mert nem akarjuk lelőni a poént, de az biztos, hogy leginább úgy érdemes megnézni, ha előtte semmit nem tudunk róla.

7. A nő

Az egyik leglíraibb filmes allegória, ami valaha a szerelemről készült. Spike Jonze 2013-as opuszában Joaquin Phoenix bensőséges kapcsolatba kerül egy női hangon beszélő operációs rendszerrel.

8. A napos oldal

Jennifer Lawrence-t méltán jutalmazták Oscar-díjjal ezért az alakításáért. Két problémás, sérült ember kapcsolatát meséli el a film, Bradley Cooperrel a férfi főszerepben.

9. Egy makulátlan elme örök ragyogása

Jim Carrey élete alakítását nyújtja ebben a nagyon furcsa, az idővel és térrel egyszerre felszámoló, gyönyörű szerelmes moziban.

10. Elveszett jelentés

Bill Murray és Scarlett Johansson felejthetetlen párosa, a két unatkozó, fásult idegen egy valószínűtlen helyszínen, Tokióban találnak egymásra.

11. Amelie csodálatos élete

Egy fursztrált, szociális fóbiás és autisztikus beütésű lány, aki valójában tele van túlcsorduló érzelemmel. Egy film a felnőtté válásról és arról, hogyan ugorjunk fejest a szerelembe, akkor is, ha az rémülettel tölt el minket.

12. Amerikai szépség

Mit jelent az amerikai álom? Megtartható-e hosszú távon a családi idill és mi van mögötte? Miben keressük a boldogságot? - ezekre a kérdésekre keresi a választ Sam Mendes filmje, még azelőttől, hogy Kevin Spacey elbukott volna.

13. Mátrix

Lehet, hogy nem is tudsz róla, de számtalan mai akciófilm vizuáis világa a Mátrixon alapul, s rengeteg sci-fi ennek a filozofikus, utópisztikus mozinak a cipőjéből bújt elé.

14. Truman show

Hol húzódik a határ valóság és fikció között az életünkben? Vajon képesek vagyunk szabályozni a média szerepét vagy eluralkodik rajtunk? A Truman show égető kérdéseket feszeget.

15. Good Will Hunting

A felelősségvállalásról és a szeretet, szerelem erejéről szól ez a naiv világú, de nagyon szép film, melyért a fiatal Ben Affleck és Matt Damon forgatókönyvi Oscar-díjat kapott.

16.Fargo

A Coen-fivérek egyik legnagyobb remekműve ez az egyszerre hátborzongató és abszurd mozi, mely igaz történeten alapul. Mese az Isten háta mögötti amerikai kisvárosról, amit beborít a hó - és a vér.

17. Közönséges bűnözők

Igazi klasszikus bűnfilm, Kevin Spacey fénykorából.

18. A remény rabjai

Minden idők egyik legnépszerűbb Stephen King-adaptációja nem is a moziban érte el óriási sikerét, hanem később, VHS-en. Ez persze semmit nem von le az értékéből, csodálatos történet a kitartás és a barátság erejéről.

19. Nagymenők

Martin Scorsese bűndrámájának középpontjában Henry Hill, a nagystílű bűnöző áll, az ő felemelkedését és bukását meséli el a film.

20. Harry és Sally

Kevés vígjáték mond többet a szerelemről és a barátságról, mint Rob Reiner 1989-es filmje, melynek főszerepeit Meg Ryan és Billie Crystal játsszák.

21. Cinema Paradiso

Film a gyerekkorról és a mozi csodájáról, a nagyszerű Giuseppe Tornatore rendezésében.

22. Kék bársony

David Lynch, a Twin Peaks rendezője a filmtörténet egyik legnagyobb klasszikusát tette le az asztalra ezzel az 1986-os, beskatulyázhatatlan filmmel. Rémtörténet a kertvárosban, szerelmesfilm horror-elemekkel, mindez együtt.

23. Annie Hall

Woody Allen a párkapcsolatok, a férfi és a nő ellentmondásosságát és az érzelmek sokszínűségét festi le ebben a zseniális humorú, ugyanakor nagyon szomorú filmben. Íme egy jelenet, ami tökéletes példa Allen fantasztikus dialógusaira:

24. Taxisofőr

Martin Scorsese és Robert De Niro közös munkájának egyik csúcsa éles Amerika-kritika, a másik főszerepben a még kiskorú Jodie Fosterral.

25. Száll a kakukk fészkére

Milos Forman kultuszfilmjében Jack Nicholson az elmegyógyintézeti gondozott szerepében lubickol. Ki az őrült és ki a normális? - a kérdés relatív.

26. A keresztapa

Mondjuk sokak szerint a második rész jobb, mint az első, de Francis Ford Coppola Keresztapája akkor is alapfilm. Mi így szeretünk leginkább emlékezni a színészóriás Marlon Brandóra.

27. Diploma előtt

Lehet egy hatvanas években készült film ugyanolyan friss és eredeti, mintha ma készült volna? Naná. A fiatal Dustin Hoffman az útkereső fiatal szerepében, Mike Nichols rendező pedig Oscar-díjat kapott a moziért.

28. Psycho

Hitchcock több alapfilmet is csinált, de a Psycho tényleg mindennek az alfája és az ómegája. A horrorfilmek atyja ezzel elkészítette minden idők egyik leghátborzongatóbb moziját.

29.Van, aki forrón szereti

Az 1959-es klasszikus méltó módon állít emléket az alulértékelt Marylin Monroe tehetségének. A nőnek öltözött Tony Curtistől és Jack Lemmontól ma is szakadunk a nevetéstől.

30. Casablanca

Büszkék lehetünk erre a mozira, ugyanis a magyar származású Kertész Mihály filmje. Örök érvényű monológok, egy felejthetetlen szerelem, valamint Ingrid Bergman és Bogart alakítása teszik emlékezetessé.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Meghalt Szűcs Márta
A Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes 72 éves volt.
Malinovszki András - szmo.hu
2025. április 24.



Elhunyt Szűcs Márta Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes, a Magyar Köztársaság Arany Érdemkereszt kitüntetettje – írja a Papgeno.

Szűcs Márta 1952. szeptember 7-én született. 1981-ben diplomázott a Zeneakadémián Révhegyi Olga növendékeként. Közvetlenül diplomaszerzése után a Magyar Állami Operaházhoz szerződött. Giuseppe Verdi Rigolettójának Gilda szerepével debütált.

1983-ban a Brüsszeli Belcanto Énekversenyen a legjobb női alakítás díját nyerte Donizetti Lammermoori Luciájával. 1984-ben Edinburgh-ban, Glasgowban, Liverpoolban és Newcastle-ben Gilda szerepét énekelte nagy sikerrel.

Szűcs Márta olyan világsztárokkal énekelt együtt, mint Renato Bruson, Piero Cappuccilli, Sherill Milnes, Jevgenyij Nyesztyerenko, Jennifer Larmoore vagy Peter Dvorsky.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
Komoly bakival ért véget a Hunyadi sorozat záróepzódja
Nem valószínű, hogy a tévedés utólag elhomályosítaná a rendkívül népszerű széria sikerét, mindenesetre egy kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni.


Elképesztő sikere volt a Hunyadi sorozatnak, amibe tényleg apait-anyait beleadtak a készítők: mind látványvilágában, mind történetmesélésében, mind a színészek játékában új korszakot hozott a magyar mozgóképkészítés világába.

A hírekbe sokszor a fülledt erotika miatt bekerülő sorozat utolsó részének utolsó perceibe ugyanakkor egy komoly baki csúszott be, amit egy kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni – vette észre az ATV.hu.

A mű természetesen szabadon kezeli a történelmi eseményeket, de azért arra igyekeztek vigyázni a készítők, hogy tárgyi tévedések ne rontsanak az élvezeti élményen. Az utolsó rész utolsó perceiben azonban a záró feliratban azt lehet olvasni, hogy az V. László után a következő magyar királyt, Hunyadi Mátyást „a Duna jegén koronázták meg”.

Azon túl, hogy a Duna jegén történt eseményeket a történészek ma már egységesen cáfolni szokták,

azt soha senki nem is állította, hogy maga a koronázás is Duna jegén történt volna – a legenda szerint csak Mátyás királlyá választása történt ott.

Történelmi tény, hogy Hunyadi János fiát csak évekkel később, 1464. március 29-én koronázták meg, ráadásul a Dunától jócskán messze, Székesfehérváron.

A sorozat népszerűségének azonban ez a tévedés valószínűleg mit sem fog ártani: a Hunyadi – A Holló felemelkedése húsvétvasárnaptól ráadásul már a Netflixen is elérhető.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt Galkó Balázs
Fia közösségi oldalán jelentette be a hírt. A színész az utóbbi időszakban több egészségügyi problémával küzdött.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 25.



75 éves korában elhunyt Galkó Balázs színész. Halálhírét fia, Galkó Máté közölte a Facebookon.

„Apa-Balázs immár József Attila és Miki bácsi társaságában elmélkedik egy jobb világról. Búcsúztatásáról itt a facebookon értesítünk benneteket”

– írta a bejegyzésben, amit a Blikk vett észre.

Galkó Balázs az elmúlt évben több súlyos balesetet is elszenvedett: hat bordája eltört, és kétoldali tüdőgyulladást is diagnosztizáltak nála. Többször szorult sürgősségi ellátásra, január elején pedig hosszabb időre kórházba került.

Nemrég a lap munkatársai otthonában keresték fel, ahol arról beszélt, hogy anyagi nehézségekkel küzd, és nem tud megélni a nyugdíjából. Februárban adta hírül, hogy munkát talált: hivatalsegédként kezdett dolgozni egy könyvelőirodánál.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Kifogyunk a szuperlatívuszokból… visszatért a legjobb Star Wars, amit valaha láttunk: az Andor!
Ha szereted a Star Warst azért nézd, ha pedig nem, azért! Nincs kérdés, az utóbbi idők legjobb sorozatát tette le elénk Tony Gilroy és kis csapata.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2025. április 24.



Nem véletlen, a háromrészes első pakk, amit az egeres cég megosztott velünk a Disney+-on. Az Andor eddig is történetfolyamokkal operált, volt egy bonyodalom, amibe Andor vagy egyéb fontos szereplő belekeveredett, majd több részen keresztül ügyesen szőtt sztorivezetéssel megoldották a problémákat. Majd jött a következő kalamajka, ami az előző etap közvetlen következménye volt, és egy pár részen keresztül ekörül forognak főszereplőink. Az első évadból példaként említhetjük a „bankrablást”, melynek eredménye a börtönből való megszökés fejezet.

A mostani három epizód Andor (Diego Luna) kis kalandjával kezdődik. Ellop egy kísérleti Tie Fightert (egy birodalmi űrhajó a Star Wars világában), majd leszállítja azt egy másik pilótának.

Ám nem a kollégáját találja az átadáskor, hanem tizenöt éhes, szedett-vedett, menekült lázadót, akik nem tudják ki Andor és csak el akarnak menekülni a bolygóról. Főszereplőnk megint rossz helyen volt, rossz időben, de jó szokásához híven itt is rabként folytatja a történetszállát. Ezalatt a galaxis többi szegletén is tevékenykednek az első évadból megismert karakterek.

Mon Mothma (Genevive O’Reilly) lánya esküvőjén próbálja a lázadás pénzügyi hátterét stabilizálni kapcsolatainak köszönhetően. Syril Karn (Kyle Soller) is visszatér, aki a birodalmi aktatologatóból kisfőnökké avanzsált – a két évad között eltelt egy év és ez idő alatt elkezdte élvezni új szerepkörét. A törtető birodalmi tiszt Dedra (Denise Gough) egyengeti karrierjét, akivel az előző szezon óta egy párt alkotnak.

Ennek a szálnak a legnagyobb konfliktus forrása egy zseniális ebéd Karn kegyetlen édesanyjával.

Emellett megkapjuk az előzetesekben beígért Krennic igazgató (Ben Mendelsohn) cameo-t, reméljük nagyobb szerepe lesz az ausztrál színésznek. Luthen Rael (Stellan Skarsgård) pedig továbbra is elvégzi a szükséges piszkos munkát a lázadás sikeréért, amihez senkinek nincsen gyomra. Akár egy esküvőn is tevékenykedik az öreg.

Az emlegetett lázadás pedig szépen, lassan építkezik, ez a sok történetszál már az első három részben szépen összeáll, ismerjük célokat, a motivációkat, minden karakter tökéletesen átalakul az alkotó Tony Gilroy víziójának megfelelően. Látjuk, melyik szereplő, hogyan fog bekapcsolódni a galaktikus konfliktusba. Nem viccelek, amikor azt írom, az Andor továbbra is egy csiszolatlan gyémánt.

Akik nem szeretik a Star Wars-t, azok is bátran próbálkozzanak vele, mert nem a szokásos Csillagok háborúját kapjuk, mint amire számítunk.

Talán ez volt a legnagyobb probléma az első évaddal is. Akik szerették a Star Wars-t, azok számára lassúnak és vontatottnak tűnt, akik pedig nem kedvelték a franchise-t, azok hozzá se mertek nyúlni. Pedig ez egy bámulatosan csavaros összeesküvés és lázadás története, apró sztorimorzsákkal elmesélve a karaktereken keresztül. A kisember küzdelmét mutatja be egy elnyomó rendszer ellen. Legyen az egy galaktikus birodalom vagy egy kegyetlen anya karaktere. Elképesztően hatásos és akkor még csak a történetről beszéltünk.

A látványra nincsenek szavak. Mintha ott lennénk Mon Mothma esküvőjén, vagy Bixékkel az ellátmány bolygón. Ja igen. A fekete ló, ami az első évadot sokaknak megkeserítette, sajnos még mindig itt van. Bixnek (Adria Arjona) továbbra sincsen igazán funkciója vagy célja azon kívül, hogy megint jól bántalmazzák szegényt.

A hölgy tényleg csak azért van jelen, hogy Andor aggódjon valakiért és egy célt adjon neki, hogy meg lehessen menteni.

Még akkor is, ha Bix talán már nem annyira törékeny, mint az első évadban volt, de még mindig nem ér fel a többi részletesen megírt, árnyalt karakterhez. Pedig Adria Arjona jó színésznő, ezt már a tavalyi A bérgyilkos, aki nem is volt-ban is bizonyította. Akit eddig zavart Bix, nem kecsegtetem, ugyan olyan rossz. Ám a többiek továbbra is lélegzetelállítóan autentikusak. Stellan Skarsgård hihetetlenül gyorsan vált a lázadás verőembere és a jólelkű műkincskereskedő szerepe között.

Diego Luna, mint egy svájci óra hozza Cassian Andor szerepét, akit talán egy mocskos Han Solonak lehetne leírni.

Mon Mothmát alakító Genevieve O’Reilly már nem csak külsőleg hasonlít az eredeti trilógia híres szenátorára, hanem ténylegesen, aktívan vezeti a lázadást a háttérből.

Minden apró részlet, amit a képernyőn látunk, egy élő, lélegző világot mutat be nekünk. Látjuk a tárgyak funkcióját, nem csak a háttérben látványos díszletként vannak jelen. A vizuális effektek hibátlanok és az eltelt egy év alatt a birodalmi rohamosztagosok is megtanultak célozni!

Nem gondoltam volna, hogy látni fogok Star Warsban bárkit meghalni rohamosztagosok pontos lövései által, de ez a nap is eljött!

Tony Gilroy úgy szővi a forgatókönyvet, mint a Banyapók a hálóját J.R.R. Tolkien könyveiben. Becsalja a nézőt a képernyő elé, elragadja és ott tartja az első pillanattól az utolsóig és továbbra is nagyon működik. Alig várom a folytatást!


Link másolása
KÖVESS MINKET: